(VIDEO) Misterija rešena, imaju najmanje osam razloga za to! Zašto vanzemaljske civilizacije ignorišu Zemlju?!
Podeli vest
Ruski portal Life.ru je prikupio sve moguće odgovore na pitanje koje muči čovečanstvo: zašto ne nađemo predstavnike vanzemaljske inteligencije u svemiru?
Ovaj razgovor je počeo mnogo pre svemirskog doba. Konstantin Ciolkovski je predložio odgovor na pitanje Enrika Fermija deceniju i po pre nego što je postavljeno samo pitanje. Ruski mislilac je verovao da čovečanstvo jednostavno još nije dostiglo nivo razvoja na kojem bi druge civilizacije smatrale mogućim da komuniciraju sa nama.
Nebo iznad Floride sve češće izgleda kao scena iz naučnofantastičnog filma. Prvo su stjuardese i piloti komercijalnih letova ostali bez teksta, zatim je vojni pilot imao susret sa nečim što liči na svemirsku kapsulu, a onda su se pojavili i čudni objekti nalik balonima, ali sa ponašanjem koje ne liči ni na šta poznato.
25.03.2025
23:25
- Nećemo ići da posetimo vukove, zmije otrovnice ili gorile - obrazložio je Ciolkovski u svojoj filozofskoj belešci iz 1933. pod naslovom „Planete naseljavaju živa bića".
U suštini, on je predložio hipotezu o zoološkom vrtu: možemo biti posmatrani, ali nema izgleda za potpuni kontakt.
Godine 1950. jedan od tvoraca atomske bombe, pomenuti poznati fizičar Enriko Fermi, tokom rasprave na temu vanzemaljskih civilizacija, postavio je pitanje koje je postalo poznato širom sveta: gde su one? Od tada je nazvan "Fermi paradoks".
Američka svemirska agencija NASA podelila je zapanjujuću sliku ogromnog otvora u pejzažu Marsa u nedelju, kao deo svog programa Astronomska slika dana.
Iz Rusije se već više od 40 godina, još od vrhunca Hladnog rata, emituje misteriozni radio signal koji podjednako zbunjuje radioamatere, naučnike i špijune.
29.03.2025
16:00
A tri godine nakon lansiranja satelita, 1960. godine, američki astronom Frenk Donald Drejk je na naučnoj konferenciji predstavio formulu koju je sastavio, po kojoj je teoretski moguće izračunati mogući broj inteligentnih civilizacija u galaksiji.
Šta se uzima u obzir u Drejkovoj jednačini:
- koliko zvezda se formira svake godine u galaksiji;
- koliko zvezda sličnih suncu (idealnih za život) ima planeta ;
- koliko planeta u svakom sistemu je potencijalno pogodno za život;
- kolika je verovatnoća da će se život zaista pojaviti na ovim planetama ;
- u kom broju slučajeva će se razviti do nivoa razumnosti ;
- koliko će tehnološki naprednih civilizacija sebi postaviti za cilj pronalaženje sabrata inteligentnih bića;
- koliko je vremena za to predviđeno, odnosno koliko dugo može da postoji inteligentna civilizacija.
Astronom nije naveo jasno rešenje za svoju jednačinu, jer se mnogi parametri u njoj mogu proceniti na različite načine, ali od tada su astronomi nastavili da pokušavaju da koriste ovu jednačinu da formiraju ideju o stanju stvari sa vanzemaljskom inteligencijom na našem Mlečnom putu.
Na primer, procenjuje se da je stopa formiranja zvezda u našoj galaksiji 1-2 solarne mase godišnje. Odnosno, mogu se formirati dve „kopije Sunca", ili umesto toga može nastati jedna zvezda sa masom dva Sunca, ili se može pojaviti nekoliko crvenih patuljaka. Mora da postoje desetine milijardi zvezda nalik Suncu u Mlečnom putu. Velika većina njih trebalo bi da ima planete: kada se zvezda formira u molekularnom oblaku, ona najčešće oko sebe okuplja ogroman disk gasa i prašine, takozvani protoplanetarni disk. Studije takozvanih naseljivih zona u planetarnim sistemima (gde nije ni previše vruće ni previše hladno) sugerišu da bi, u proseku, dva sveta mogla biti nastanjena u svakom sistemu.
Postoje različite verzije o verovatnoći da život nastane tamo gde je to u principu moguće, a među njima postoji i mišljenje da će se sigurno pojaviti kada se pruži takva šansa. A onda počinje prilično pesimističko rezonovanje: šanse da će evolucija života dovesti do inteligencije procenjuju se na najviše 1%. I samo stoti deo ovog malog broja razvijenih civilizacija postaviće sebi za cilj pronalaženje drugog inteligentnog života. A za ovo joj je na raspolaganju oko deset hiljada godina: u tom smislu se rukovode koliko dugo čovečanstvo postoji kao inteligentna civilizacija.
Na osnovu svega ovoga, ispostavlja se da u galaksiji Mlečni put postoji samo jedna inteligentna civilizacija otvorena za kontakt i naoružana tehnologijom za to - što i mi primećujemo u praksi. Odnosno, možda postoje i drugi, ali oni ili iz nekog razloga ne mogu da kontaktiraju, ili jednostavno ne žele.
Međutim, istraživači inspirisani Drejkom prave sopstvene proračune i dolaze do ohrabrujućih rezultata. Na primer, ne tako davno, astrofizičari sa Univerziteta u Notingemu (Velika Britanija) su na osnovu svojih proračuna dobili 36 inteligentnih civilizacija spremnih za komunikaciju na Mlečnom putu.
Ali sve ovo samo pogoršava Fermijevo pitanje i čini usamljenost koju oseća čovečanstvo sve misterioznijom i nelogičnijom. Predložena je čitava lista mogućih objašnjenja. Mogu se podeliti u dve kategorije: neki pretpostavljaju da smo zaista sami u Univerzumu, drugi da nismo.
Počnimo sa opcijom usamljenosti. Na primer, 2018. godine tim naučnika je izjavio da Drejkova jednačina ima toliko neizvesnosti da bi mogla da dovede do nule, odnosno do činjenice da nema nikoga oko nas ne samo u Galaksiji, već u celom opservabilnom Univerzumu.
Ako je to tako, potrebno je objasniti. I to objašnjavaju, na primer, činjenicom da su uslovi koji su se razvili na Zemlji apsolutno bez presedana i da se nikada nigde nisu ponovili u čitavom ogromnom Univerzumu sa stotinama milijardi galaksija. Ovo je suština jedinstvene hipoteze o Zemlji.
Druga verzija je veoma slična njoj: hipoteza „prvorođenog". Ona sugeriše da je u principu moguća pojava vanzemaljskog inteligentnog života, ali se u Univerzumu pokazalo da smo mi bili prvi u tome.
Hipoteza Velikog filtera je povezana sa ovim. To je 1996. izgovorio britanski naučnik Robin Hanson. Smatrao je da tokom evolucije života na planeti treba izbegavati ili prevazići mnoge prepreke, počev od toga da sama evolucija mora da ide u pravom smeru, odnosno da ne vodi automatski složenom, a još više inteligentnom životu.
Možemo da se podsetimo da je tokom prve dve milijarde godina postojanja Zemlje na njoj postojao samo najprimitivniji život, a onda su se pojavile mikroskopske plavo-zelene alge koje proizvode kiseonik, koje su izazvale globalnu kiseoniksku katastrofu na planeti. Anaerobni (bez kiseonika) organizmi su počeli masovno da izumiru, ali su oni prilagođeni kiseoniku preživeli i počeli da se razvijaju. I postoji mišljenje da se anaerobni život nikada ne bi razvio u meri u kojoj je aerobno - kiseonik život postigao do danas. To znači da nije bilo Velikog Kiseoničkog događaja, da nije bilo revolucije u prirodi, ne bi bilo ni nas. A na hipotetičkoj živoj egzoplaneti, život možda nikada neće dostići tačku razvoja složenih, mislećih, samosvesnih stvorenja.
Ali i u slučaju uspeha, odnosno dostizanja našeg nivoa, prolazak Velikog filtera se nastavlja. Mnogo je situacija koje mogu zauvek da ugase svetlost razuma na planeti: prirodne katastrofe, pad velikog asteroida, globalni nuklearni rat. Inače, Robin Hanson je bio uveren da očuvanje civilizacije u ovom krugu pretnji zavisi, između ostalog, od razvoja astronautike i istraživanja drugih planeta.
Postoji posebna slična hipoteza - hipoteza samouništenja civilizacija: prema njoj tehnički napredak neizbežno i vrlo brzo dovodi do pojave izuzetno opasnih tehnologija poput atomske bombe, veštačke inteligencije ili sposobnosti stvaranja „neubistvenih" virusa. To jest, naizgled inteligentna stvorenja se ponašaju krajnje nerazumno i umiru čim se „rode".
Dalje u spisku verzija sledi sve što bi se moglo desiti u slučaju uspešnog prolaska ovog Velikog filtera, daljeg razvoja i dostizanja neuporedivo višeg nivoa od našeg.
Gore pomenutu hipotezu o zoološkom vrtu izneo je 1973. američki astronom Džon Bol. Verovao je da nas predstavnici vanzemaljske inteligencije doživljavaju na isti način na koji mi doživljavamo životinje. Ako sledimo ovu analogiju, vredi se setiti kako zoolozi idu u svet divlje prirode i ne samo posmatraju, već komuniciraju sa životinjama i čak im postaju prijatelji.
Postoji i suprotna verzija: oni nas ne vide. Odnosno, hipotetička tehnologija vanzemaljskih astronoma uopšte ne prepoznaje Zemlju kao naseljenu planetu. Ako pretpostavimo da su njihovi instrumenti isti kao i naši, onda su šanse da će nas nekako otkriti praktično ravne nuli. Čak i ako žive negde na par stotina svetlosnih godina od nas, odnosno po kosmičkim merilima, u susednoj ulici.
Na osnovu koncepata Velikog filtera i samouništenja, logično je pretpostaviti sledeću opciju: civilizacije nastaju u Univerzumu sporadično i na ogromnim udaljenostima jedna od druge, i ne postoje dugo - onemogućava ih da se sretnu ogromnim širenjem ne samo u prostoru, već i u vremenu. Ako su, na primer, udaljeni pet hiljada svetlosnih godina od nas, onda će signal od njih stići do nas tek pet hiljada godina nakon slanja i do tada može već biti nebitan: pošiljaoci se mogu pretvoriti u fosilizovane ostatke. Stoga naučnici sumnjaju da će to biti civilizacija koja je odavno umrla, ako ikada dobijemo dugo očekivani signal od vanzemaljske civilizacije. Vredi razmisliti o tome šta će nam se dogoditi do trenutka kada neko u Univerzumu primi i razume „signal Arecibo".
I na kraju, tu je hipoteza sovjetskog i ruskog astrofizičara Nikolaja Kardaševa, koji je širom sveta poznat po razmerama razvoja civilizacija koje je stvorio. Ona kategoriše sve moguće inteligentne zajednice prema tome koliko efikasno koriste energetske resurse. Na ovoj skali, čovečanstvo još nije dostiglo ni najniži nivo - za to moramo naučiti da u potpunosti iskoristimo energiju dostupnu na planeti. Sledeći koraci su da se iskoristi sva energija Sunca i na kraju cele Galaksije. Dakle, Nikolaj Kardašev je takođe istraživao temu crvotočina i sugerisao da su najrazvijenije civilizacije mogle da napuste naš Univerzum kroz takve crvotočine i odu u druge Univerzume koji su sebi više odgovarali.
Tihi gradić Saladilo u provinciji Buenos Ajres u istočnoj Argentini poslednjih nedelja se suočava sa neobjašnjivim i zastrašujućim događajima koji su iznenadili njegove stanovnike, prenose lokalni mediji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajinski ministar za nacionalno jedinstvo Aleksej Černišov nije se vratio iz radne posete Austriji, gde je zajedno sa predsednikom Volodimirom Zelenskim boravio prethodnih dana.
Planovi Evropske komisije o potpunom odustajanju od ruskih energenata do 2027. godine mogli bi ozbiljno da ugroze ekonomiju Evropske unije, upozorio je analitičar mađarskog Centra za temeljna prava Žoltan Koškovič, komentarišući najnovije predloge Brisela.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da skup koji blokaderi planiraju za Vidovdan predstavlja sve suprotno onome što Vidovdan jeste, odnosno sve suprotno zajedništvu, jedinstvu, miru, pomirenju i pobedničkoj Srbiji.
Katarina Popović, profesorka blokaderka sa Filozofskog fakulteta priželjkuje da ovaj Vidovdan bude početak kraja za predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Ratni sukob između Izraela i Irana uznemirio je i putnike koji planiraju letovanje u Turskoj, Egiptu ili na Kipru, ali iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija (Juta) poručuju da nema razloga za brigu.
Nakon svežeg jutra, danas će u Srbiji tokom dana biti sunčano i toplo, sa vetrom slabim i umerenim, pretežno južnim i jugozapadnim, a samo na istoku zemlje severozapadnim, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod.
Tokom protekle noći u Beogradu dogodile su se tri saobraćajne nezgode u kojima su lakše povređene četiri osobe, a dežurne ekipe Hitne pomoći intervenisale su i zbog osoba u alkoholisanom stanju.
Beogradska policija privela je muškarca M.Č. (32) pod sumnjom da je juče u poznatom kafiću u Beogradu izvadio pištolji i mahao njime naočigled mnogobrojnih gostiju
Suđenje pedagoškom asistentu I. O. (27) iz Bogojeva, koji se sumnjiči za seksualno zlostavljanje mališana iz PU „Poletarac” u Odžacima, biće nastavljeno 10. jula.
Porodica bajkera Igora Ivkovića (44) iz Kikinde koji je poginuo u stravičnoj saobraćajnoj nesreći u mestu Ilijaš u BiH oprašta se od njega najdirljivijim porukama.
Pacijent A.S. pretukao je medicinsku sestru u Domu zdravlja na Novom Beogradu. Incident se dogodio 3. juna, kada je zbog gužve i kašnjenja na termin upućen da dođe sutradan.
Srpski čuvar mreže Vladimir Stojković (42) i zvanično je novi golman Radničkog iz Kragujevca! Popularni Stojke među stativama zamenio je Marka Miloševića, koji je pre nekoliko dana potpisao za Partizan.
Prema pisanju grčkih medija Partizan je zainteresovan za usluge izvesnog Džordana Vokera, člana Promiteasa koji je postavio rekord u FIBA Ligi šampiona kada je na jednoj utakmici postigao 54 poena.
Nik Kirjos ove godine nije deo tima BBC-a i neće komentarisati dešavanja na Vimbldonu, a navijači smatraju da su razlog kritike Australijanca na račun Janika Sinera zbog dopinga.
Glumac Momčilo Otašević se ponovo suočava sa optužbama za neovlašćeno zvučno snimanje i prisluškivanje, ovog puta zbog navodnog tajnog snimanja socijalne radnice koja je izrazila jasnu nameru da ga krivično goni.
Marko Nikolić je pre nego što je zaplovio u glumačke vode obožavao muziku i košarku. Tokom srednjoškolskih dana ozbiljno se dvoumio kojom će se od te dve stvari baviti u životu pre nego što se definitivno odlučio za glumu.
Meril Strip (76) kaže da ju je davnih sedamdesetih godina reditelj Džon Gilermin odbio za ulogu jer je bila previše ružna. Samo nekoliko godina kasnije, tačnije 1978. dobila je prvu nominaciju za Oskara, a do sada je za najprestižniju filmsku nagradu nominovana čak 21 put od kojih je tri osvojila i odnela kući.
Poznati beogradski novinar Dragan Babić uzdrmao je domaću i svetsku javnost kada je zbog glumice Liv Ulman ostavio suprugu Terezu Đelmiš koja je tada bila u sedmom mesecu trudnoće!
Menadžer Toma Panić otkrio je kako je nekadašnja predstavnica Srbije na "Evroviziji" Bojana Stamenov danas zaboravljena od svih i bavi se uzgojem živine.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar