• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Mediji

24.05.2025

20:00

EU sprema novi udar protiv Putina - Brisel je objavio detalje plana koji bi trebalo da slomi Rusiju i njenog lidera

EPA

Vesti

EU sprema novi udar protiv Putina - Brisel je objavio detalje plana koji bi trebalo da slomi Rusiju i njenog lidera

Podeli vest

Evropska unija priprema svoj 18. paket sankcija protiv Rusije, a među merama koje se razmatraju su isključenje više od 20 ruskih banaka iz međunarodnog platnog sistema SWIFT, dalje snižavanje ograničenja cene ruske nafte i formalna zabrana gasovoda Severni tok. Informaciju je objavio Blumberg, pozivajući se na izvore u evropskim institucijama.

Prema dostupnim informacijama, Evropska komisija trenutno se konsultuje sa državama članicama o obimu i sadržaju sankcija. Pored isključenja banaka iz SWIFT-a, planirano je i uvođenje dodatne zabrane finansijskih transakcija za približno dvadeset ruskih banaka, kao i nova trgovinska ograničenja ukupne vrednosti oko 2,5 milijardi evra.

Novi napad na "flotu senke"

Jedan od ključnih elemenata novog paketa je smanjenje gornje granice cene ruske nafte sa trenutnih 60 dolara na oko 45 dolara po barelu. Ovo ograničenje trenutno zabranjuje kompanijama iz zemalja G7 da transportuju i osiguravaju rusku naftu ako je prodajna cena viša od propisane. Da bi se ovo smanjenje sprovelo, biće potrebna podrška Sjedinjenih Američkih Država.

Blumberg navodi da EU ovom merom želi dodatno da smanji prihode Moskve i ograniči njen pristup tehnologijama potrebnim za proizvodnju oružja.

Takođe, predviđa se proširenje sankcija za rusku „flotu u senci", kao i dodatna ograničenja za banke koje olakšavaju finansiranje ratne mašinerije i za Ruski fond za direktna ulaganja.

Novi paket bi takođe trebalo da sadrži odredbe o zaštiti evropskih kompanija od potencijalnih arbitražnih potraživanja zasnovanih na bilateralnim investicionim sporazumima sa Rusijom.

Zabrana gasovoda Severni tok

Jedna od najoštrijih i politički najznačajnijih mera iz paketa odnosi se na formalnu zabranu gasovoda Severni tok. Sankcionisanjem ovog sistema, EU bi dodatno potvrdila svoj dugoročni strateški cilj - okončanje zavisnosti od ruskog gasa i nepovratan prekid energetskih projekata sa Moskvom.

Evropska komisija je 23. maja održala zatvorene konsultacije sa predstavnicima država članica kako bi se dogovorila o sadržaju i vremenskom okviru sprovođenja 18. paketa sankcija.

Istovremeno, američki predsednik Donald Tramp je izjavio da želi globalni pad cena nafte, verujući da bi to moglo ubrzati kraj ruske invazije na Ukrajinu. Velika Britanija je takođe pozvala partnere iz G7 da se dogovore o snižavanju cene ruske nafte, ističući da je to neophodan korak u povećanju pritiska na ruskog predsednika Vladimira Putina.

Podsetimo se da su Evropska unija i Velika Britanija 20. maja objavile 17. paket sankcija protiv Rusije. London i Brisel su objavili da su sankcije usmerene na rusku flotu tankera „u senci" i finansijske kompanije koje su pomogle Rusiji da ublaži efekte ranijih sankcija. Nove mere imaju za cilj da uskrate Rusiji pristup ključnim vojnim tehnologijama i smanje prihode od prodaje energenata.

Sankcije uključuju 189 novih brodova kojima je zabranjen ulazak u evropske luke, čime je ukupan broj sankcionisanih brodova porastao na 342. Crna lista uključuje pojedince koji omogućavaju floti, brodarske kompanije za transport sirove nafte i naftnih derivata, uključujući one iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Turske i Hong Konga, i velikog osiguravača tankera.

Dodatne restriktivne mere

Dodatne restriktivne mere se uvode za Surgutnjeftegaz, rusku naftnu kompaniju koja Moskvi obezbeđuje značajne prihode, i za rusku kompaniju za prevoz nafte. Novi paket sankcija takođe obuhvata 45 ruskih kompanija i pojedinaca koji snabdevaju rusku vojsku dronovima, oružjem, municijom, vojnom opremom, kritičnim komponentama i logističkom podrškom.

Pored toga, Savet EU je dodao 31 pravno lice na spisak onih koji podležu strožim ograničenjima na izvoz robe i tehnologije dvostruke namene, zbog njihove podrške ruskom vojno-industrijskom kompleksu. Neki se nalaze u trećim zemljama (Ujedinjeni Arapski Emirati, Turska, Vijetnam i Uzbekistan) i bili su umešani u zaobilaženje izvoznih ograničenja, uključujući bespilotne letelice ili računarski numerički kontrolisane mašine alatke.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set