Bivši nemački kancelar Gerhard Šreder oštro je kritikovao politiku Sjedinjenih Američkih Država i Izraela prema Iranu, upozoravajući da trenutni sukob sve više liči na scenario iz Vijetnama i da vodi u dugotrajan i iscrpljujući konflikt bez jasnog ishoda.
U intervjuu za Zidojče cajtung, Šreder je jasno poručio da Zapad ozbiljno potcenjuje Iran i njegove kapacitete, kako vojne, tako i političke.
„Ovo je beznadežan slučaj“
- To što rade Amerikanci i Izraelci smatram beznadežnim - izjavio je Šreder, ne ostavljajući prostor za drugačije tumačenje.
On smatra da je reč o sukobu koji ne može biti brzo rešen, posebno jer se, kako navodi, vodi i iz ideoloških razloga, što dodatno otežava postizanje bilo kakvog konačnog sporazuma.
Prema njegovim rečima, istorija pokazuje da konflikti u kojima se potcenjuje protivnik često prerastaju u dugotrajne krize bez jasnog pobednika.
Nemačka ne želi da ulazi u sukob
Šreder je istakao i da Nemačka ne bi smela da učestvuje u eventualnim vojnim operacijama, uključujući moguće akcije oko Ormuskog moreuza.
On je podržao odluku aktuelne vlade u Berlinu da se ne uključuje direktno u sukob, ocenjujući da bi takav potez mogao dovesti do dodatne eskalacije i uvući Evropu u konflikt koji bi lako mogao da izmakne kontroli.
Poređenje sa Vijetnamom
Šreder upozorava da trenutna situacija sve više podseća na Vijetnamski rat, gde vojna nadmoć nije bila presudan faktor.
Po njegovoj proceni, Sjedinjene Američke Države i Izrael rizikuju da uđu u sukob koji će se odužiti i iscrpeti resurse, bez garancije uspeha.
Ovakva upozorenja dolaze u trenutku kada tenzije na Bliskom istoku rastu, a sve češće se govori o mogućem širenju sukoba i uključivanju novih aktera.
Šrederova poruka jasno ukazuje na opasnost ponavljanja istorijskih grešaka – u konfliktima gde početne procene brzog uspeha često završe dugotrajnim i neizvesnim ratovima.
Sjedinjene Države su pripremile stroge uslove za moguće mirovne pregovore sa Iranom, ali uprkos tome u poslednjim danima nije bilo ozbiljnog ni direktnog kontakta između dve strane.
U izraelskim medijima sve češće se pojavljuju pozivi na aneksiju i naseljavanje juga Libana duž reke Litani, uz obrazloženje da je to jedini način da se spreči povratak Hezbolaha u pograničnu zonu.
Predsednik SAD Donald Tramp je zemljama Persijskog zaliva ispostavio finansijski račun vredan više hiljada milijardi dolara u kontekstu sukoba sa Iranom.
Iranska balistička raketa pogodila je grad Dimonu na jugu Izraela, nakon što je uspela da izbegne najmanje dva sistema protivvazdušne odbrane, prema prvim izveštajima sa terena.
Visoki izraelski zvaničnici oštro su napali sporazum koji Sjedinjene Američke Države pripremaju sa Iranom, tvrdeći da dogovor udara direktno na interese Izraela i ne uklanja ključne pretnje koje Tel Aviv vidi u iranskom nuklearnom i raketnom programu.
Sjedinjene Američke Države i Iran usaglasili su finalnu verziju teksta mirovnog sporazuma, a sada se radi na poslednjim koracima za njegovo zaključenje, objavio je pakistanski premijer Šebaz Šarif na društvenoj mreži Iks.
Sukob na Bliskom istoku ušao je u novu fazu: SAD su gađale ciljeve na jugu Irana, a Teheran odgovorio napadima na američke baze u regionu. Sve najnovije vesti pratite uživo na informer.rs!
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da je upozorio izraelskog premijera Bendžamina Netanjahua da bi se Izrael mogao naći sam protiv Irana, ako dodatno eskalira sukob.
Krhotine iranske balističke rakete pale su na američku bazu Ali el Salem u Kuvajtu, oštetile dva drona MQ-9 „Riper“ i lakše povredile nekoliko Amerikanaca, dok Vašington pokušava da održi krhki prekid vatre sa Teheranom.
Iran je oštro odgovorio na najnovije američke udare na jugu zemlje i poručio da Vašington ne može istovremeno da vodi pregovore u Kataru i izvodi vojne akcije u zoni Ormuskog moreuza.
Izrael se približava kraju svog postojanja, dok će uticaj Sjedinjenih Američkih Država na Bliskom istoku nastaviti da slabi, poručio je iranski vrhovni vođa Modžtaba Hamnei u novom obraćanju.
Rat na Bliskom istoku pretvorio je aluminijum u jednu od najosetljivijih tačaka svetske ekonomije, jer udari na zalivska postrojenja i kriza oko Ormuskog moreuza prete da zaustave proizvodnju metala bez kojeg nema solarnih panela, dalekovoda, električnih automobila, aviona, ambalaže i rashladnih sistema.
Iran je pokrenuo odgovor na američke udare na jugu zemlje, a rakete su, prema navodima iranskih izvora, lansirane ka američkim vojnim brodovima u zoni Ormuskog moreuza.
Američka vojska uništila je dva iranska čamca koja su, prema navodima Foks njuza, pokušala da postave mine u Ormuskom moreuzu, dok je dodatni udar izveden na iranski protivvazdušni sistem nakon što je otvorio vatru na američku avijaciju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sjedinjene Države su pripremile stroge uslove za moguće mirovne pregovore sa Iranom, ali uprkos tome u poslednjim danima nije bilo ozbiljnog ni direktnog kontakta između dve strane.
Požar u Tržnom centru "Enjub" se razbuktava, svakog minuta otvaraju se nova žarišta. Kako saznajemo, stiglo je još vatrogasnih ekipa na mesto događaja, ali ne uspevaju da lokalizuju požar. Dva vatrogasca lakše su povređena, ali u požaru nema ljudskih žrtava ni povređenih civila.
Kijev je tokom noći bio pod jednim od najtežih udara poslednjih meseci, pošto je na ukrajinsku prestonicu, prema prvim navodima sa terena, lansirano više od 25 balističkih raketa, najmanje sedam hipersoničnih raketa „cirkon“, desetine krstarećih raketa i više stotina udarnih dronova.
Autoprevoznik i blokader Milomir Jaćimović došao je danas, kako kaže, na izdržavanje zatvorske kazne u novosadskoj Klisi zbog neplaćenih prekršajnih kazni.
U Osnovnom sudu u Kragujevcu danas je održano skandalozno suđenje koje je pokazalo kako izgleda politička osveta u pravosuđu, gde je politizovani sudija Nenad Baković pokrenuo je lični sukob protiv glavnog urednika „Informera“ Dragana J. Vučićevića.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na svom zvaničnom Instagram nalogu video-snimkom u kojem se osvrnuo na aktuelne političke pritiske i kampanju koja se, prema njegovim rečima, vodi protiv njega.
Priča koja je u javnosti predstavljena kao primer solidarnosti sa napadnutim novinarima dobila je poslednjih dana potpuno drugačiji epilog. Na sajtu "Odgovornost" objavljena je detaljna dokumentacija koja ukazuje na ozbiljna neslaganja između stvarno oštećene opreme i spiskova na osnovu kojih je od javnosti tražena finansijska pomoć za Ivana Bjelića i Lazara Dinića.
Predsednica Skupštine Grada Novog Sada Dina Vučinić odbrusila je Miši Bačulovu na prozivke Miloša Vučevića da je "kao gradonačelnik omogućio ortacima iz kartela da ostvare ogroman profit od građevine, a za uzvrat je dobio prostor za novu advokatsku kancelariju".
Da ima medveda na Tari više nije vest - slobodno se kreću, ostavljaju za sobom tragove, a nedavno i turisti imaju mogućnost da ih posmatraju iz lovačkih čeka. Ipak, ono što je doživeo Stevica Bajić iz Zaovina, moglo bi se naći u nekom filmu.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski potpisala je danas sa direktorom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin Milanom Кovačevićem ugovor o dodeli sredstava za realizaciju projekta sanacije i restauracije Spomenika fašističkog terora u Jankovom Mostu kod Zrenjanina.
Krađa ili gubitak pasoša u inostranstvu ne znači da je putovanje završeno, ali zahteva hitnu reakciju. Ministarstvo spoljnih poslova objasnilo je koje korake građani Srbije treba da preduzmu u takvoj situaciji.
Ulice u Beogradu ovog jutra bile su gotovo puste, što je mnogo sugrađane iznenadilo, jer su navikli na jutrnji špic i kolaps. Ali, s obzirom na to da je počeo letnji raspust, kao i godišnji odmori, ovakva slika biće česta pojava u prestonici.
Pred nama je sezona godišnjih odmora i mnogi vozači uskoro će krenuti na putovanja od nekoliko stotina, pa i hiljada kilometara. Kako bi vožnja bila bezbedna, stručnjaci savetuju da pre polaska na put posetite majstora.
Policija je uhapsila A. M. (53) iz Novog Sada, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena upotreba tuđeg poslovnog imena i druge posebne oznake robe ili usluga.
Niški muzičar i tatu majstor B.Ž. (51) uhapšen je zbog trgovine narkoticima nakon što je niška policija u njegovom stanu pronašla više od pola kilograma kokaina vrednog više od 50.000 evra.
Muškarac (40) u potpuno rastrojenom stanju divljao po sred kolovoza u Splitu i prestravio prolaznike, a sat vremena nakon hapšenja i dolaska u bolnicu je preminuo.
Podgorička policija uhapsila je četiri tinejdžera stara 15 godina zbog sumnje da su u naselju Ibričevina naneli teške telesne povrede dečaku (14). Povređeni dečak je zadržan na lečenju na Odeljenju dečje hirurgije Kliničkog centra Crne Gore, dok su osumnjičeni identifikovani nakon višednevne istrage.
Ksenija Repić, najstarija unuka poznate glumice Ljiljane Stjepanović, krenula je njenim stopama i već kao dete osvojila publiku ulogama u domaćim serijama.
Italijanska pevačica i jedna od najvećih seks-bombi osamdesetih godina, Sabrina Salerno (58), ponovo je rešila da zapali društvene mreže i dokaže da joj godine ne mogu ništa.
Dok je godinama privlačila pažnju provokativnim fotografijama i sadržajem za odrasle, influenserka i model Nejlin Ešli danas tvrdi da je odlučila da potpuno promeni svoj život.
Keto hleb koji uspeva čak i početnicima i ne traži ni brašno, ni žitarice, ni komplikovane sastojke. Savršen je za sve koji žele lagan doručak ili užinu koja drži sitost satima, bez osećaja težine.
Obilan i masan večernji obrok često može izazvati gorušicu i vraćanje kiseline tokom noći. Umesto da odmah posegnete za različitim preparatima, nekoliko jednostavnih navika može pomoći da tegobe budu znatno blaže.
Poznata srpska influenserka Zorana Jovanović, poznatija kao Zorannah, oglasila se na Instagram profilu nakon fudbalske utakmice u kojoj je reprezentacija Kurasaa (za koju nastupa njen suprug) pretrpela poraz od moćne Nemačke rezultatom 7:1.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.