KOJA JE TAJNA NEMAČKE BORBE PROTIV KORONE?! Imaju 16.000 zaraženih, a samo 44 smrtna slučaja, STRUČNJACI OBJASNILI ZAŠTO JE TO TAKO!
Podeli vest
Iako je trenutno jedna od zemalja najteže pogođena epidemijom, Nemačka se uspešno bori protiv stope smrtnosti od koronavirusa
U zemlji je prema poslednjim rezultatima zabeleženo više od preko 16.000 slučajeva zaraze koronavirusom, ali i samo 44 smrtna slučaja, što znači da je stopa smrtnosti 0,18 posto.
Nemačka kancelarka Angela Merkel predstavila je danas novi paket mera za usporavanje širenja korona virusa, a reč je o ograničenjima društvenih kontakata kojima nema presedana u toj zemlji s potvrđenih više od 6.000 zaraženih
16.03.2020
22:53
To je znatno manja stopa smrtnosti od one u Italiji (8,3 posto), Kini (4 posto), Velikoj Britaniji (3,9 posto) i Francuskoj (2,9 posto). Zvanične podatke objavila je Agencija za kontrolu bolesti Instituta Robert Koh.
Ričard Pibadi iz Svetske zdravstvene organizacije kaže da je teško razlučiti zašto je to tako i da se verovatno radi o kombinaciji različitih faktora. Niz objašnjenja ponudili su i naučnici, a među objašnjenjima nalazi se i dostupnost kreveta na intenzivnoj nezi u Njmačkoj.
Nemačka trenutno ima 25.000 kreveta za pacijente s respiratornim problemima na intenzivnoj nezi, što znači da pacijenti imaju priliku da sae brzo oporave.
Vlada je takođe saopštila kako u narednim nedeljama planira da udvostruči taj broj, kako se ne bi dogodilo da bolnice budu preplavljene takvim pacijentima.Čak bi i hoteli i velike javne dvorane trebalo da budu prenamenjene za one pacijente s lakšim simptomima, kako bi bolnice bile slobodne za lečenje teže obolelih.
Nemačka je zato bolje opremljena od svojih evropskih komšija. Poređenja radi, Francuska ima samo oko 7.000 kreveta za intenzivnu negu, a Italija 5.000. U Velikoj Britaniji ih je tek oko 4.000, a tamošnji ministar zdravstva je izjavio da zemlja ima 5.000 dostupnih respiratora.
Jedan do faktora ovakvih rezultata u Nemačkoj moglo bi da bude i rano testiranje. Direktor Instituta za virologiju u Berlinu, Kristijan Drosten, kaže da su bolest prepoznali rano i da je to dobro u smislu dijagnoze i otkrivanja.
Nemačka ima i mrežu zavisnih laboratorija, od kojih su mnogi počeli testiranja već u januaru, kad je broj slučajeva još bio vrlo nizak. Procenjuje se da u Nemačkoj dnevno može da se testira čak 12.000 ljudi.
Svako ko pokazuje simptome, bio je u kontaktu s nekim kome je potvrđena bolest ili se nedavno vratio iz rizičnog područja može da se testira.
Takođe, u Nemačkoj je zahvaćenija mlađa i zdravija populacija, za razliku od drugih zemalja. Više od 70 posto ljudi koji su u Njemačkoj zaraženi imaju između 20 i 50 godina. Baš kao i u Skandinaviji, prvi slučajavi zaraze u Nemačkoj su zabeleženi kod osoba koje su se nedavno vratile sa skijanja u Italiji ili Austriji.
Ipak, u zemlji u kojoj je gotovo četvrtina stanovništva starija od 60 godina, postoji strah da će se daljim širenjem virusa povećati i broj smrtnih slučajeva.
Još jedno objašnjenje za ovakvu situaciju u Nemačkoj ponudili su italijanski stručnjaci. Oni tvrde da bi to mogla da bude činjenica da Nemačka, za razliku od drugih zemalja, nije testirala one koji su već preminuli. To znači da, ako osoba umre kod kuće dok je u karantinu, a pre toga nije hospitalizovana, postoji velika verovatnoćat da neće biti uključena u statistiku.
Direktor Instituta Robert Koh, Lotar Viler, kaže da se Nemačka nalazimo u fazi stalnog rasta broja zaraženih i da birelativno nizak broj umrlih sada mogao brzo da se uveća.
- Očekujem da su bolnice spremne. Nalazimo se na početku epidemije - rekao je Viler. On je pozvao građane da se drže mera savezne vlade i izbegavaju socijalne kontakte.
- Zarazu možemo da usporimo jedino ako držimo odstojanje - rekao je Viler. On je istovremeno kritikovao stav jednog broja građana, prema jednom ispitivanju javnog mnijenja njih 25 posto, koji smatraju da su trenutne mere preterane te da se radi o širenju panike.
Ovog vikenda krizni kabinet Angele Merkel će ponovo razmatrati pooštrenje mera i uvesti zabranu kretanja u Njemačkoj. U nekim gradovima poput Frajburga je već uvedeno ograničeno kretanje i napuštanje doma dozvoljeno je samo u slučaju odlaska u trgovinu po namirnice, apoteku ili kod lekara.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Maki
pre 4 godine
Radi se o tome da imaju mrezu laboratorija po celoj zemlji i testiraju mnogo ljudi. Ima mnogo lakih slucajeva tu, koji se kod nas ne bi ni testirali. Smrtnost je manja jer identifikuju i one neprimetne slucajeve i izoluju ih na vreme dok ne naprave veliku stetu.
Mi imamo boga oca laboratorija po Bg i drugim gradovima to bi trebalo angažovati radi otkrivanja bolesti ukoliko se za nekoga sumnja ili taj neko sumnja a ima blage simptome. Sigurno da moze putem krvi da se vidi ako neko oboli krvna zrnca se remete.
Nemačka kancelarka Angela Merkel predstavila je danas novi paket mera za usporavanje širenja korona virusa, a reč je o ograničenjima društvenih kontakata kojima nema presedana u toj zemlji s potvrđenih više od 6.000 zaraženih
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Profesionalno udruženje novinara Srbije osudilo je još jedan napad vandala na novinarsku ekipu, koji se dogodio danas tokom nasilnog protesta opozicije u Novom Sadu.
Sutra će se oljuštiti bezopasna svemirska stena, savladana snažnijim povlačenjem sunčeve gravitacije, koju su u poslednja dva meseca naučnici nazivali "mini mesecom".
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, biće nastavljeno danas u 10 sati u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči!
Muškarac Zoran Z. (71) koji je juče ranio dvojicu svojih komšija, oca i sina, u selu Mramorak kod Kovina, saslušan je danas u prostorijama Višeg javnog tužlastva u Smederevu, a kako je navedeno u saopštenju, odlučio je da iskoristi svoje zakonsko pravo i da se brani ćutanjem.
Rade Bulatović (76), kojeg u seriji "Sablja" igra profesor i glumac Miodrag Krčmarik, bivši je direktor Bezbednosno - informativne agencije i savetnik za nacionalnu bezbednost u predsedničkom kabinetu Vojislava Koštunice.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Na današnji dan, 25. novembra 2020. godine, preminuo je jedan od najboljih fudbalera svih vremena Dijego Armando Maradona. Napoliju je doneo dva šampionska pehara, a Argentini titulu prvaka sveta 1986. Igrao je još za Boku, Barselonu, Sevilju i Njuels old bojs, a selektor "gaučosa" bio je od 2008. do 2010.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Tanja Savić sinoć je ispisala novu stranicu svoje karijere, održavši prvi solistički koncert u prepunoj Areni! Pevačica je svojoj publici priredila pravi spektakl, dok su emocije tokom cele večeri bile na vrhuncu.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.