RUSKI BODEŽ U SRCU EVROPE! Ledeni odgovor Moskve na 150 američkih nuklearnih bombi usred Evrope i sve veću militarizaciju Poljske!
Podeli vest
Kada je počela da raspoređuje raketne sisteme „Iskander“ u Kalinjingradskoj oblasti, a to je bilo 2008. godine, Moskva je već imala informacije o tome da Amerikanci preduzimaju korake za izgradnju sistema protivraketne odbrane u Poljskoj i Češkoj. Zbog toga je počela da transformiše Kalinjingrad u „zatvorenu vojnu bazu“
Tako Andrej Vipolzov, glavni urednik informaciono-političkog portala newsbalt.ru, komentariše za Sputnjik izjavu savetnika američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Roberta O`Brajana da je ruska Kalinjingradska oblast „bodež u srcu Evrope“, kao i kritiku da je Moskva taj region pretvorila u zatvorenu vojnu bazu, prepunu raketa i savremenog oružja.
Da se svi ne plaše ruske zime i ekstremno niske temperature, dokaz je i Oleg Rjezanov, stanovnik grada Zelenogradska, koji se nalazi u Kalinjingradskoj oblasti i koji je dobio nadimak "Gospodar hladnoće"
14.12.2019
09:01
Ruski zvaničnici i eksperti ističu da je Rusija suverena država koja na svojoj teritoriji može da raspoređuju oružje gde god hoće, dok Vašington raspoređuje oružje ne samo na svojoj teritoriji, nego i daleko od svojih granica.
Vipolzov je saglaslan i sa mišljenjem ruskog senatora Alekseja Puškova, koji je rekao da Vašington nekako mora da nađe opravdanje za to zašto je 150 američkih nuklearnih bombi i 60.000 američkih vojnika raspoređeno u Evropi i pita se šta američke trupe rade u baltičkim državama kojima niko ne preti.
„Do naoružavanja Kalinjingradske oblasti nije došlo zato što su Rusi to želeli, nego zato što smo morali da odgovorimo na pretnju koju su Amerikanci stvorili napunivši baltičke države i Poljsku raketama prpotivraketne odbrane, koje se mogu koristiti za napad“, rekao je Vipolzov.
Kalinjingrad
Ekspert ističe da je da bi Amerikanci opravdali militarizaciju Evrope i sveta uopšte.
„Amerikanci su u poslednjih nekoliko godina prilično militarizovali Poljsku, maskirajući to raznim shemama i rotacijama, kao na primer, godinu-dve američki vojnici služe u Poljskoj, potom odlaze i smenjuju ih novi, što omogućava Poljskoj da se pravno ne smatra stalnom vojnom bazom, iako ona to faktički jeste. Međutim, Amerikanci se ponašaju vrlo drsko, vrlo ružno prema običnim Poljacima, pa su Poljaci krajem dvehiljaditih to počeli da im zameraju. Tada je i bila izmišljena ta ruska pretnja, koja se danas koristi da opravda američko vojno prisustvo u Poljskoj i drugim zemljama Evrope“, objasnio je Vipolzov.
Vipolzov ističe da priče o „ruskoj pretnji“ nisu ničim opravdane, s obzirom da je ruska vojna doktrina isključivo odbrambena.
„Ta pretnja je apsolutno izmišljena. Rusija nije iskazivala nikakvu agresiju prema Poljskoj. Naprotiv, bile su to blagoslovene dvehiljadite godine, kada smo bili bliski prijatelji sa Poljacima – na hiljade naše dece školovalo se u Poljskoj, Poljaci su kod nas dolazili na razne događaje. Međutim, Amerikanci su prvi počeli da pune oružjem Poljsku i Baltičke zemlje i sve se promenilo“, rekao je ekspert.
Podsetimo, u intervjuu za nemački „Bild“, O`Brajan je naveo da bi geografski položaj Kalinjingradu omogućio da postane trgovinski hab, centar turizma i kontakata Rusije i Zapadne Evrope, ali su ga, na žalost, kako je rekao, ruske vlasti pretvorile u zatvorenu vojnu bazu, prepunu raketa i savremenog oružja. Prema njegovim rečima, Rusija nije dozvoljavala američkim avionima da, u okviru Sporazuma o otvorenom nebu, lete iznad Kalinjingradske oblasti.
Ova O`Brajanova izjava došla je samo nekoliko dana nakon što je američki predsednik Donald Tramp objavio je da SAD napuštaju Sporazum o otvorenom nebu tvrdeći da Rusija krši sporazum, što Moskva negira.
„O`Brajan kaže da bi bilo bolje kada bismo od Kalinjingradske oblasti stvorili hab, most između Rusije i Evrope. Živim u Kalinjingradskoj oblasti od 1998. godine i zadesio sam se ovde i one decenije kada je Putin, u prvim godinama svoje vlasti, pokušavao da Kalinjingradsku oblast učini karikom između Rusije i Evropske unije. Ovde su se održavali razni simpozijumi i konferencije, dolazili su sa Zapada, iz Moskve i svih regiona i sve je bilo naizgled dobro... Ipak, ispostaviće se, da se ništa značajno iz toga nije izrodilo, osim što su strani agenti preplavili region. Zapadnih investicija praktično da nije ni bilo, gotovo da niko nije ulagao, iako su postojale posebne ekonomske zone raznih formata. Štaviše, pre otprilike sedam godina imali smo neku vrstu bezviznog režima između Kalinjingradske oblasti i severnog dela Poljske, što je doprinelo razvoju prijateljstva između dva naroda. Ali čitava priča nije prijala Amerikancima i oni su ukinuli ovaj režim pod izgovorom održavanja samita NATO-a u Varšavi“, priča Vipolzov.
Kada su pre nekoliko godina, opet na inicijativu Rusije, uvedene besplatne vize za strance koji žele da posete Kalinjingrad, Litvanci su podigli uzbunu, šireći priče o tome da će ruske obaveštajne službe navodno vrbovati Litvance koji besplatno uđu u Kalinjingrad, nastavlja Vipolzov.
„Ispostavilo se da je Rusija nekoliko puta sasvim iskreno pokušavala da uspostavi ekonomsku i političku saradnju sa susednim zemljama, ali smo sa Zapada dobijali samo razne vrste prepreka, negodovanja i tako dalje. Zato bih hteo da pitam Zapad - da li ste i vi nešto učinili da se Kalinjingrad ne pretvori u vojnu bazu?! Kada se Kalinjingrad otvorio za njih nisu učinili ništa za zbližavanje. Sve ovo sada je samo izgovor“, ističe ekspert.
Vipolzov podseća da je iz Kalinjingrada nakon raspada SSSR-a bilo povučeno praktično svo naoružanje i da je vojska bila faktički raspuštena, pa je postavio retoričko pitanje: zašto Zapad nije preduzeo nešto da izgradi most između Rusije i Evrope?!
„Ništa nije sprečavalo Zapad da realizuje ovaj O`Brajanov plan još tada, kada je Kalinjingrad praktično bio demilaterizovan, ali Zapad nije žurio da ga učini trgovinskim habom i mostom između Rusije i Evrope. Nisu nam dali ništa za razvoj i zbog toga su svoju šansu izgubili“, zaključio je Vipolzov.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borelj izjavio je danas da će sudbina Ukrajine odrediti sudbinu Evropske unije i upozorio da bi EU, ako bi ruski predsednik Vladimir Putin bio uspešan u Ukrajini, platila veoma visoku cenu, mnogo veću od bilo koje vrste vojne podrške koju danas može da pruži toj zemlji.
Predsednik Ukrajine, Volodimir Zelenski, dao je intervju za francuski Le Parisien, u kojem je govorio o mogućnosti pregovora sa Rusijom u vezi s primirjem, kao i o komentarima novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa, koji je najavio da bi mogao da se fokusira na završetak rata u Ukrajini.
Specijalni izaslanik izabranog predsednika SAD-a Donalda Trampa za Ukrajinu i Rusiju, Kit Kelog, otvoren je za putovanje u Moskvu nakon što poseti Kijev sledećeg meseca, izvestio je Bloomerg u sredu, pozivajući se na osobu upoznatu sa situacijom.
Da se svi ne plaše ruske zime i ekstremno niske temperature, dokaz je i Oleg Rjezanov, stanovnik grada Zelenogradska, koji se nalazi u Kalinjingradskoj oblasti i koji je dobio nadimak "Gospodar hladnoće"
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Ovo je definitivno jedan od razloga zbog kojih opoziciju hvata panika na svaki pomen izbora dok nas istovremeno ubeđuju kako je Vučić pred padom sa vlasti.
Voditelj i reporterka Nove S su presrećni objavili vest da se i Državni univerzitet u Novom Pazaru priključio blokadama od 15 minuta a kao organizatora tih blokada su predstavili i intervjuisali "studenta" Enisa Mašovića.
Srbija može da bude most koji povezuje Istok i Zapad, poručio je predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević u intervjuu za najveću medijsku mrežu u Kini, CCTV.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Gosti Otvorenog studija bili su advokat Branko Pavlović, stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel i Vladimir Kljajić politikolog, govorili su o svim najvažnijim svetskim temama.
Groznica misterioznih putovanja je polako ali sigurno zahvatila i mlade u Srbiji, posebno pred proslavu Nove godine, tako da je sve više njih zainteresovano za put do destinacije čije će ime saznati nek takon što se ukrcaju u autobus!
Trend estetskih intervencija, zarad lepšeg izgleda, ne jenjava u Srbiji, što je dovelo do pojave mnogih izmišljenih hirurga u ovom polju medicine. Stručnjaci upozoravaju da rad laika može dovesti do ozbiljnih komplikacija i trajnih deformiteta.
GHB poznatija kao "droga za silovanje" postala je goruća tema u medijima nakon vesti da je pripadnik Žandarmerije uhapšen zbog sumnje da ju je prodavao. Mnogo se pitaju koliko je opasna, koliko je zastupljena kod nas, ali i kakvo dejstvo proizvodi kod ljudi.
Pripadnik Žandarmerije M.M. koji uhapšen zbog sumnje da je dilovao narkotike, nažalost, nije jedini pripadnik MUP-a koji je učestvovao u lancu prodaje droge.
Dva masakra 3. i 4. maja prošle godine, potresaju javnost i posle godinu i po dana. Jedan ubica je osuđen, drugi prema našem Krivičnom zakonu ne može biti osuđen jer je maloletan, ali će njegovi roditelji odgovarati za stravičan zločin koji je počinio. O tome šta spaja dvojicu ubica, govorila je psiholog Snežana Repac.
Nikola Stanković Pivce ubijen je rano jutros u svojoj kući u Kaluđerici, dok je spavao sa svojom trudnom verenicom, koja je u ovom kobnom napadu ranjena.
Fudbaleri Atletiko Madrida ostvarili su pobedu protiv Barselone rezultatom 2:1 u 19. kolu La Lige, zahvaljujući golu Aleksandera Serlota u šestom minutu nadoknade.
Ukrajinski bokser Aleksandar Usik odbranio je titulu svetskog šampiona u teškoj kategoriji i zaradio 114 miliona dolara, a odlično je prošao i poraženi Tajson Fjuri.
Na današnji dan pre 22 godine, fudbalski svet Srbije bio je zavijen u crno. Tragičnu vest o smrti Jovana Cunea Gojkovića, nekadašnjeg veznog fudbalera Crvene zvezde, primili su s tugom navijači i ljubitelji fudbala širom zemlje.
Glumica Paulina Manov koja je u filmu "Toma" igrala ulogu Ljiljane, jednom prilikom je otkrila da je uspela da smrša čak 30 kilograma nakon što se prvi put porodila, a objasnila je i kako joj je to pošlo za rukom.
Pre šest godina, 54-godišnja Jara Tiba nestala je dok je okopavala svoju baštu na ostrvu Muna u Indoneziji i doživela jezivu sudbinu, da je proguta piton.
Venera, planeta ljubavi, nalazi se u Vodoliji, koja glasa za slobodne odnose i prijateljstvo. Upravo zbog toga mnogi emotivni odnosi rodiće se iz prijateljstva pred Novu 2025. godinu.
Novogodišnja jelka je glavna dekoracija tokom praznika. Ona ulepšava dom i sija posebnim sjajem, a ako vas muči dosadno opadanje iglica koje stvara nered u kući, otkrivamo vam sjajan i efikasan trik.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.