"BUČNA KRAVA" OD KOJE JE DRHTALA AMERIKA! Rusi modernizovali "Ajkulu", najsavršeniju sovjetsku podmornicu! (FOTO/VIDEO)
Podeli vest
Nuklearna podmornica „Vepar“ projekta 971 klase Štuka-B (Ajkula) Severne flote mornarice Ruske Federacije, prošla je testiranje nakon popravke i modernizacije. Očekuje se da će biti predata floti u trećoj dekadi juna
To su objavili ruski mediji, pozivajući se na izvor u vojno-industrijskom kompleksu.
Ruske oružane snage otkrile su najnoviji "Pancir" sistem protivvazdušne odbrane poslednje generacije "Pancir-SM" tokom vežbe za vojnu paradu Dana pobede koji će se održati u Moskvi 24. juna 2020. Pancir-SM je modernija verzija njegovog prethodnika Pancir-S1
19.06.2020
13:32
Malo o materijalima
Višenamenske nuklearne podmornice projekta 971 „Štuka-B“ su poznate na Zapadu kao „Ajkule“ i jedan su od najsavršenijih primera sovjetskog vojnog nasleđa. Postoji legenda da su Amerikanci podmornice prethodnih generacija, koje su konstruisane u SSSR-u, nazivali „bučnim kravama“ jer su se čule izdaleka. Ali, sve se promenilo.
Podmornice projekta „Štuka-B“ su konstruisane sedamdesetih godina prošlog veka kao sovjetski odgovor na pojavu podmornica treće generacije „Los Anđeles“ i „Ohajo“ na Zapadu. „Štuka-B“ je uglavnom bila slična podmornici od titanijuma projekta 945 „Barakuda“, ali je u konstrukciji umesto titanijuma korišćen čelik.
Titanijum je, naravno, lakši i čvršći od čelika, ali je mnogo skuplji. Zato je konstruisano svega nekoliko primeraka „Barakuda“, a podmornice „Štuka-B“ su uvrštene u masovnu proizvodnju. Istovremeno, podmornica je bila prepuna tehnologija koje apsorbuju zvukove (turbine novog tipa, specijalne „jastuke“ ispod opreme, gumene tanke slojeve) i imala je jedan od najnaprednijih hidroakustičnih sistema - sve to u kombinaciji sa prevashodnim karakteristikama brzine i mogućnošću da zaroni do dubine od 500 metara.
Zaobilaženje zapadnih ograničenja
Upravo je „Štuka-B“ nosila neviđeni u to vreme brodski vijak sa poboljšanim hidroakustičnim karakteristikama i smanjenom brzinom okretanja. Prvi put na podmornici ove klase, vijak je bio opremljen sečivima u obliku sablje, što je takođe pozitivno uticalo na buku podmornice. Vijci su bili napravljeni korišćenjem visoko preciznih mašina za obradu metala, kupljenih od kompanije „Tošiba“, zaobilazeći ograničenja Koordinacionog odbora za kontrolu izvoza, koji je tokom hladnog rata bio odgovoran za to da do SSSR-a i drugih sovjetskih zemalja ne dospevaju strateški proizvodi i tehnologije.
Do kraja 1970-ih godina projektovanje podmornica projekta 971 je već bilo završeno, ali tada su se pojavile informacije o opremanju američkog rivala — nuklearne podmornice „Los Anđeles“, novom hidroakustičnom stanicom sa digitalnom obradom signala, koja je značajno smanjila uticaj sopstvene buke na rad akustičara (akustičari su specijalisti koji uz pomoć signala i buke određuju koji objekti se nalaze u moru). Pored toga, postalo je poznato da će nove američke podmornice nositi krstareće rakete dugog dometa koje mogu da nanose udare čak i po kopnenim ciljevima. U SSSR je već bila u toku izrada takvih krstarećih raketa „Granat“, pa je donešena odluka da se nove podmornice opreme njima.
Rusija pozajmila Indiji "Čakru"
U prve podmornice projekta nije bilo moguće uključiti sve inovacije, i zato su, s vremena na vreme, brodovi bili opremljeni novim radio-elektronskim sistemima, sredstvima za otkrivanje neprijatelja i usavršavani su na različite načine. Serija se pokazala kao jedna od najimpresivnijih, ukupno je konstruisano 15 nuklearnih podmornica.
Flota SSSR je dobila prvu podmornicu 1984. godine, a poslednju podmornicu projekta „Štuka-B“, K-335 „Gepard“, odbrambena industrija je predala mornarici Rusije 2001. godine. Kasnije je završena još jedna podmornica K-152 „Nerpa“, koju je pod imenom „Čakra“ iznajmila mornarica Indije na duži period.
Konstruisanje podmornica projekta 971 je bilo u toku istovremeno u dve fabrike i za dve flote. To je bio jedan od najimpresivnijih programa podvodne brodogradnje sovjetske ere. Podmornice ovog projekta su se pokazale dostojnim konkurentima američkoj „Los Anđeles“. Po svojim taktičkim i tehničkim podacima, mogućnostima sistema naoružanja, kao i nivou buke, ove podmornice bi mogle skoro ravnopravno učestvovati u „duelima“ sa protivnicima.
Rakete "Kalibar" kao lek za starost
Ali vremena su se promenila i svi programi modernizacije „štuka“ u periodu 1990-2000. godina su bili zamrznuti ili značajno usporeni.
A godine ne štede ni takvu tehniku kao što su brodovi i podmornice, koji mogu normalno služiti dvadeset i više godina. Svim podmornicama je potrebna redovna popravka, i u slučaju sa podmornicama projekta 971 rukovodstvo ruske flote je donelo odluku da će neke od podmornica biti popravljene kako bi se produžio njihov radni vek u kombinaciji sa modernizacijom pojedinih podmorničkih jedinica i kompleksa, a jedan deo podmornica će proći kroz više popravki uz globalnu modernizaciju.
Tokom ovog procesa, podmornice projekta će dobiti novu opremu, koja će im omogućiti upotrebu modernih krstarećih raketa „Kalibar“, umesto raketa „Granat“ koje su se koristile za vreme hladnog rata. Ovde treba istaći da je moderni „Kalibar“, iako „potiče“ upravo od „Granata“, mnogo svestraniji raketni sistem i može se koristiti sa konvencijalnim nenuklearnim bojevim glavama, za razliku od strateškog kompleksa „Granat“.
"Dmitriy Donskoy" ( NATO Code Name: Typhoon) is the biggest submarine ever built, it is a Russian Navy nuclear ballistic missile submarine, designated Project 941 Akula Class.
Pored toga, „Kalibar“ može da gađa i brodove, a ne samo kopnene ciljeve, kao njegov prethodnik. Naravno da pojava ovakvog raketnog sistema na modernizovanim podmornicama projekta 971 značajno povećava njihovu efektivnost u savremenim uslovima i omogućava upotrebu takvih podmornica u velikom broju vojnih operacija.
"Vepar" se vratio
Naravno, srateški potencijal podmornica „Štuka-B“ neće nestati. Sposobnost suprotstavljanja nuklearnim podmornicama potencijalnog neprijatelja samo će se poboljšati zahvaljujući modernizovanoj računarskoj opremi koja omogućava precizniju pretragu ciljeva. Pored toga, očekuje se promena nivoa buke podmornice. Verovatno će biti obnovljene konstrukcije trupa i možda će modernizovane podmornice dobiti novu hidroakustičnu šupljikavu prevlaku.
Prva modernizovana podmornica projekta je bila "Vepar". Prvi put je primljena u mornaricu Rusije 1995. godine, poslata je na popravku 2014. i sada se vraća u službu Severne flote. Posle nje će godišnje po jedna ili dve podmornice početi da se vraćaju sa popravke. To će omogućiti do 2025. godine značajno modernizovanje trenutne grupe udarnih podmornica i pružiće još pouzdaniju zaštitu za raspoređivanje podmorničkih strateških snaga. I neće više biti "bučnih krava".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruske oružane snage otkrile su najnoviji "Pancir" sistem protivvazdušne odbrane poslednje generacije "Pancir-SM" tokom vežbe za vojnu paradu Dana pobede koji će se održati u Moskvi 24. juna 2020. Pancir-SM je modernija verzija njegovog prethodnika Pancir-S1
Ukrajinski vojnik Vladimir Nikoljnikov, u video izjavi koju je objavilo Ministarstvo odbrane Rusije, opisao je kako on i drugi vojnici nisu želeli da se bore u Kurskoj oblasti pod komandom oficira koji je ranije izgubio veliki broj ljudi, ali je komanda insistirala.
Desna ruka lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, Marinika Tepić pokazala je svoje licemerje i bestidni bezobrazluk po ko zna koji put u svojoj političkoj karijeri i životu, želeći da sebe i svog šefa Đilasa prikaže kao žrtve, dok se u medijima pod njihovom kontrolom svakodnevno napada državni vrh!
Tamara Bajčić, izvršna direktorka Demostata i čanica NUNS-a, istakla je na tajkunskoj Novoj S da građani od svih instituacija, najveće poverenje imaju u instituciju predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Jakša Šćekić, novinar i čest gost medija koji se nalaze u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka, u izjavi za crnogorsku Televiziju E, koja se nalazi pod kontrolom bivšeg predsednika te zemlje Mila Đukanovica, osuo je paljbu po srpskoj opoziciji.
Izvor iz inostranstva obavestio je kabinet predsednika Crne Gore Jakova Milatovića i Upravu policije da se na njega sprema atentat. Uprava policije navodi da bezbednost predsednika nije ugrožena, ali da se informacije još proveravaju.
Uvođenje i pojačao delovanje tehnologije u vidu dronova i tenkova na daljinsko upravljanje na ukrajinskom ratištu, govorili su gosti "Rata uživo", Vladimir Prebiračevič iz Srpsko ruskog centra "Majak" i direktorka PEP akademije za avijaciju Danka Nešović.
Strukturne promene u CIA od strane Donalda Trampa i potencijalne bezbednosne rizike koje to nosi sa sobom, analizirali su gosti "Otvorenog studijia", stručnjak za bezbednost Nikola Antić i bivši pripadnik Državne bezbednosti Dragan Radenović.
Samo jedan nosilac tužilačke funkcije pravosnažno je osuđen u istoriji srpaskog pravosuđa. Bio je to Milan Sarajlić, koji je zbog šurovanja sa "zemunskim klanom" uhapšen 19. marta 2003. dok je bio na funkciji zamenika republičkog javnog tužioca.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave granične policije i Policijske uprave u Pirotu, u saradnji sa Upravom carina, uhapsili su turskog državljanina C. K. (1975) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćeno držanje opojnih droga.
Nikola M. (35) iz okoline Vršca poginuo je u četvrtak zajedno sa svojim dvogodišnjim sinom M. M. u stravičnoj saobraćajnoj nesreći, kada jedošlo do nesreće u kojoj je svojim vozilom udario u kamion. Otac i sin danas se sahranjuju u isto vreme, ali neće počivati jedan pored drugog.
Saobraćajni policajci, Aleksandra (25) i Darko (28) Mikalački iz Kikinde, koji su se upoznali i zavoleli na poslu, u cetvrtak su svoju ljubav krunisali brakom, a umesto u odelu i venčanici sudbonosno “da” rekli su u uniformi!
U šumi nadomak sela Jovanja, nedaleko od Valjeva, meštani u jesen beru pečurke, ali je malo onih koji znaju da je ovaj kraj bogat i onom sortom, koje ima i tokom zime, a za koju se otimaju ekskluzivni restorani.
Kada kažemo "Sve u 16", mislimo na nešto što radimo u punom zamahu, posvećeno, intenzivno, sa maksimalnim kapacitetom, pa nije ni čudno što je to upravo naziv emisije Roberta Čobana koji ulazi u svoj novi projekat na K1 televiziji. Emisija "Sve u 16 sa Robertom Čobanom", počinje sa emitovanjem u nedelju, 17. novembra u 16 sati i definitivno će doneti svežinu na medijsku scenu kroz inovativan koncept, relevantne goste i teme od značaja za širu javnost, obrađene na dublji i analitičniji način.
U ponedeljak, 18. novembra, zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće 116,9974 dinara, što je neznatna promena u odnosu na zvanični srednji kurs koji je važio u petak, saopštili su iz Narodne banke Srbije.
Košarkaši Partizana doživeli su i šesti uzastopni poraz u Evroligi, nakon sinoćnjeg neuspeha na domaćem terenu protiv Armanija (81:88), što se simpatizerima ovog kluba nikako nije dopalo. Prema komentarima na društvenim mrežama, "grobari" su veoma nezadovoljni krizom u kojoj se Partizan trenutno nalazi, a kao najvećeg krivca za to nominovali su upravo trenera Željka Obradovića (64)!
Čitavih 90 minuta sa tribina su se čuli pozivi „Srbija, Kosovo“. Govorio sam sudiji da ih upozori, inače ćemo izaći sa terena. To se i dogodilo. UEFA mora da odluči jer mi smo fudbaleri, mi smo ovde da predstavljamo svoj narod, našu zemlju koja ima tešku prošlost. Svi treba da znaju da je Kosovo Kosovo ili je Kosovo Albanija, poručuje kapiten reprezentacije tzv. Kosova, Amir Rahmani (30)!
Sprema se pravi "zemljotres" u srpskom fudbalu! Kako Informer ekskluzivno saznaje, na pomolu je ogromna promena u sudijskoj organizaciji Fudbalskog saveza Srbije, pošto su čelnici vrlo blizu odluke da u narednom periodu angažuju strane sudije da odlučuju o stvarima vezanim za delegiranje!
Glumac Ivan Bekjarev koji nas je napustio na današnji dan 2020. godine, rekao je jednom prilikom da mu je uloga upravnika logora u seriji "Banjica" promenila život i da su ljudi bežali od njega!
Svet meksičkih telenovela potresla je vest o smrti cenjenog glumca i reditelja Artura Garsije Tenorija, koji je preminuo samo mesec dana pre kraja godine.
Merilin Monro je uživala u lakim obrocima sa visokim sadržajem proteina koji su joj davali energiju, pa je tako svakog jutra doručkovala toplo mleko sa sirovim jajima.
Brankica Janićijević, majka Sofije Janićijević, rekla je da ne zna ko je izvesni Meda, a njena ćerka je sinoć u programu izjavila da je član familije i to upravo sa njene strane!
Pevačica Ivana Selakov bila je sinoć, 15. novembra, gošća koncerta Mirze Selimovića u Beogradu, a tom prilikom otkrila je da priprema svoj veliki nastup u srpskoj prestonici, ali i osudila kolege koji pevaju na plejbek.
Dea Đurđević i Mladen Mijatović stavili su tačku na romansu nakon više od šest godina zabavljanja, a jedan od najupečatljivijih trenutaka njihove veze bio je rođendanski poklon koji je voditeljka dobila od svog izabranika - zvezdu u svemiru.
Mirza Selimović održao je večeras, 15. novembra, prvi od dva rasprodata koncerta u Beogradu. Pevač je nastup započeo jednim od najvećih hitova, a u publici ga je podržalo mnogo javnih ličnosti.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.