NAFTA JE PROŠLOST, RAT ZA VODU JE POČEO! Zbog investicije vredne više milijardi dolara na Nilu, Egipat i Etiopija prete oružjem! (FOTO)
Podeli vest
Tenzije u dugogodišnjem sporu Kaira i Adis Abebe oko izgradnje velike hidroelektrane u Etiopiji došle su do nivoa zveckanja oružjem s etiopskom najavom da će ovog meseca početi da puni ogromno veštačko jezero na Plavom Nilu, što izaziva strah među Egipćanima da bi mogli ostati bez glavnog izvora vode
Egipat, Etiopija i Sudan su u poslednjem pokušaju da razgovorima reše spor oko projekta "Brane velike etiopske renesanse", piše Fajnenšl tajms, ali i ukazuje da posle skoro 10 godina neuspelih razgovora tri zemlje tenzije rastu, dok među njima preovlađuje nepoverenje.
Više stanovnika Afrike preminulo je od koronavirusa nego tokom najgore faze epidemije ebole, koja je trajala od 2014. do 2016. godine, saopštila je danas Svetska zdravstvena organizacija.
08.07.2020
16:30
Adis Abeba je saopštila da će bez obzira da li će biti postignut dogovor koji treba da reguliše rad najveće afričke hidroelektrane, ovog meseca početi da vodom puni ogroman rezervoar za projekat vredan 4,8 milijardi dolara, prenosi Radio slobodna Evropa.
Etiopija projekat smatra ključnim za svoje razvojne planove obezbeđivanja električne energije za desetine miliona svojih stanovnika, dok u Egiptu koji potpuno zavisi od Nila za vodu, vlada duboka uznemirenosti oko budućih nestašica vode ako Etiopija bude imala neograničenu kontrolu nad protokom vode u toj reci.
Egipat strahuje da bi bez obavezujućeg mehanizma za rešavanje sporova, što Etiopija odbacuje, bio prepušten na milost Adis Abebe u slučaju nestašice vode koja bi oštetila privredu zemlje i oduzela milionima poljoprivrednika sredstva za život, budući da oko 86 odsto vode koja Nilom stiže do Egipta, dolazi iz Plavog Nila iz Etiopije.
Egipat pokušava da poveća međunarodni pritisak na Etiopiju za dogovor o upotrebi vode iz Nila, ističe Volstrit džurnal, ukazujući da je dugoročni spor dve afričke zemlje doveo do pretnji ratom i zabrinutosti za buduće sukobe oko vodenih resursa pod pritiskom klimatskih promena.
Etiopija je u februaru odbila nacrt sporazuma koji je prihvatio Egipat, tvrdeći da bi morala da ispusti previše vode u slučaju suše. Kairo se, kako ukazuje list, poziva na ranije sporazume koji Egiptu i Sudanu daju većinu prava nad vodama Nila, ali Etiopija odbacuje te dogovore kao nasleđe britanskog kolonijalizma.
Klimatske promene takođe povećavaju pritisak na pitanje vode iz Nila, ističe Volstrit džurnal, navodeći da je naučna studija iz 2019. ustanovila da bi 35 odsto ljudi iz zemalja u bazenu Nila moglo da se suoči s nestašicama vode do 2040. usled rasta temperature i drugih činilaca.
U obračunu na Nilu, Egipat preti ratom, dok je sve manje vremena za kompromis Kaira i Adis Abebe, piše Tajms, uz ocenu bi spor koji preti da pošalje egipatske avione na Etiopiju, mogao biti lako rešen da je reč samo o vodi, ali da punjenje veštačkog jezera ima dublji značaj od samog pitanja Nila.
Projekat hidroelektrane, s jedne strane, otelotvorenje je nacionalnog poduhvata kao pokazatelj razvoja zemlje od simbola gladi i rata do izrastanja u afričku ekonomsku silu. Uz to, skoro svaki od 110 miliona Etiopljana je akcionar u hidroelektrani koju je predložio car Hajle Salasije 60-ih godina prošlog veka.
S druge strane je višemilenijska pretenzija Egipta na dominaciju severnom Afrikom, utemeljena u vreme kada su faraoni kontrolisali reku koja je poistovećivana s istorijskim značajem te zemlje, piše Tajms i ukazuje da preko 90 odsto od 100 miliona Egipćana živi uz Nil ili u njegovoj delti.
Predsednik Egipta Abdel Fatah al-Sisi je tokom nedavne posete vazdušnoj bazi poručio pilotima da budu spremni na za svaku misiju unutar granica zemlje i van nje, dok je, kako navodi Tajms, na vrhuncu zveckanja oružjem i ratobornih poruka u medijima dve zemlje, čak i premijer Etiopije Abij Ahmed, koji je prošle godine dobio Nobelovu nagradu za mir, upozorio da nikakva sila ne može sprečiti Etiopiju da gradi branu i poručio da će u slučaju rata milioni Etiopljana biti spremni.
Ustupci su brzo potrebni s obe strane da bi se izbegao sukob, ističe list, dodajući da su pregovori Egipta, Etiopije i Sudana nastavljeni videokonferencijom u petak, ali da Adis Abeba i dalje odbija pozive da ne zatvara branu pre postizanja sporazuma.
Međutim, ako dodje do rata, to bi bila neravnopravna borba, pošto je egipatska vojska prošle godine potrošila 11,2 milijarde dolara, a Etiopija tek 350 miliona dolara, ističe londonski list, ali i ukazuje da bi oklevanje u vezi s punjenjem jezera moglo biti previše riskantno za Abija, budući da projekat nudi retku tačku jedinstva dok u njegovoj zemlji rastu medjuetničke tenzije, u kojima je ubijeno više od 160 ljudi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Više stanovnika Afrike preminulo je od koronavirusa nego tokom najgore faze epidemije ebole, koja je trajala od 2014. do 2016. godine, saopštila je danas Svetska zdravstvena organizacija.
Moskva je spremna da pokrene ofanzivne operacije na jugu Ukrajine, prevashodno na desnoj obali Hersonske oblasti i na zaporoškom pravcu, piše RBK Ukrajina.
Ruske trupe su praktično isterale Oružane snage Ukrajine iz centra Kurahova u Donjeckoj narodnoj republici, objavio je šef republike Denis Pušilin na svom telegram kanalu.
Na jučerašnjem protestu u Beogradu bilo je 28.000 do 29.000 ljudi, saopštio je sinoć MUP. Međutim, Arhiv javnih skupova tvrdi da je cifra mnogo veća. Građane bi ove protivrečnosti mogle da zbune, ali samo zato što ne znaju ko stoji iza Arhiva javnih skupova.
Rezultati su ono što ostaje iza svakoga od nas i sve sto radi država, radi za bolji život građana, opozicije, pozicije, svih! Te Vučićeve reči potvrdili su i sa N1, a dokaz tome je i prilog koji su napravili, u kojem su morali da priznaju da je bio u pravu, iako svakodnevno osporavaju rad vlasti.
Pristalice opozicije danas su izazvale haos ispred jedne bolnice u Beogradu, ne dopuštajući majstoru da prođe i popravi kvar koji je izazvao prekid vodosnabdevanja u bolnici.
Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.
Gosti "Info jutra" na Informer televiziji bili su potpredsednik SRS Miljan Damjanović i teolog Miloš Stojković koji su govorili koji su govorili o dva lica Srbije - onom koje bi da gradi i radi i onom koja bi da uništava i ruši.
Ministarstvo zdravlja u oktobru ove godine otvorilo je kancelariju za saradnju sa srpskim lekarima koji trenutno žive i rade u inostranstvu, a ovaj program doživeo je veliki uspeh, o čemu govori i činjenica da se u Srbiju vratilo prvih šest lekara iz celog sveta kako bi karijeru nastavili u svojoj državi.
Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.
Narodna banka Srbije usvojila je propise koji omogućavaju sprovođenje državnog programa stambenih kredita za mlade, tako da minimalno učešće klijenta banke može biti 1.0 odsto od vrednosti stambene nepokretnosti.
Brojni lekari vraćaju se iz dijaspore u Srbiju, a među njima su i brat i sestra, Dalibor i Danijela Stojanović iz Gračanice, koji su se vratili iz Norveške u svoj rodni kraj kako bi stečeno znanje primenili i pomogli svom narodu.
Odmah pri dolasku kupio nas je svojom umiljatošću. Prelepih okica, dugih ušiju , veseo Vik je šampion sveta u lepoti u kategoriji ,,papi,, malih psića starosti od 6-9 meseci.
Na imanju Marinka Pejčića, u zabačenom selu Gostuša na Staroj planini, izbio je požar u kojem je uništeno 10.000 bala sena, namenjenih za ishranu 150 ovaca i 17 krava i teladi tokom zime.
Bivši pripadnik Crvenih beretki, Predrag Ratković (49), rodom iz Užica, isporučen je vlastima u Srbiji kako bi bio upućen na izdržavanje kazne zatvora od 16 godina za ubistvo, pišu portali.
Suđenje Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću i ostalim optuženima koji se terete za sedam ubistava, trgovinu drogom i oružjem, otmice i silovanje jednog mladića u prostorijama na stadionu Partizana, nastavlja se u Specijalnom sudu u Beogradu.
Anđelko Aćimović, otac nastradale male Angeline Aćimović u masakru OŠ "Vladislav Ribnikar" istakao je da čeka maksimalnu kaznu za roditelje dečaka ubice, Miljanu i Vladimira Kecmanovića.
Predrag Mijatović na konferenciji u Humskoj dotakao se i trenera Save Miloševića i govorio o njegovom odlasku iz kluba, a prema rečima člana Radne grupe, to je bila isključivo odluka nekadašnjeg golgetera.
Predrag Mijatović, legendarni fudbaler i sadašnji funkcioner FK Partizan, otvoreno je govorio o izazovima s kojima se klub suočava, posebno u vezi sa UEFA monitoringom zakazanim za 15. januar.
Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) saopštilo je danas da je nagrada za životno delo "Dobričin prsten“ za 2024. godinu pripala glumcu Bogdanu Dikliću.
U beogradskoj galeriji "Kuća Đure Jakšića " u samom srcu boemske četvrti naše prelepe Skadarlije, svoje radove će izložiti slikar Tomislav Đokić i slikarka Tanja Đokić.
Glumica Dženifer Grej nedavno je govorila o filmu "Krvava zora" koji je snimala sa kolegom Patrikom Svejzijem gde je posebno opisivala snimanje "vrućih scena".
Postoji nekoliko prirodnih načina za snižavanje telesne temperature, koje su naše bake rado koristile kod kuće. Jedan od manje poznatih, ali efikasnih, metoda je korišćenje krompira.
U tržnim centrima često zaboravimo na vreme, a razlog za to je pažljivo osmišljena strategija, tvrde stručnjaci. U ovim prostorima retko možete primetiti sat, a to nije slučajno.
Ulazak Plutona u Vodoliju imaće veliki uticaj na Škorpije, pre svega na porodična dešavanja, ali i pitanja stana. Pluton u Vodoliji simbolizuje borbu za slobodu, tako da će Škorpije promeniti način na koji shvataju bliskost sa dragim ljudima. Jupiter u Raku od 9. juna donosi vam srećan period, tako da je drugi deo 2025. godine obećavajući na finansijskom planu.
Prema novom istraživanju, razlika u godinama između partnera može značajno da utiče na trajanje veze. Što je veća razlika u godinama, to je veća verovatnoća da će doći do raskida veze.
Aleksandra Prijović je pred kraj koncerta prišla svom kumu, Aci Pejoviću, koji je sa suprugom i ćerkom sedeo u publici i tom prilikom mu je javno priznala koliko ga voli.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.