NA NEBU OTKRIVENI MIKROBSKI AUTOPUTEVI! UGLEDNI NAUČNIK TVRDI: Virusi i bakterije su sve vreme iznad naših glava, detektori u planinama Sijera Nevade registruju "padavine virusa"!
Podeli vest
Svaki kubni metar troposferskog zraka sadrži po nekoliko stotina hiljada bakterija. Između 60 i 100 odsto bakterija u prikupljenim uzorcima bile su žive i obično su živele na nebu duže od pet dana, kaže u članku na portalu The Conversation ugledni profesor Univerziteta Brunel u Londonu dr Predrag Slijepčević
Mikrobi su istinski dominantna grupa živih bića. Ti nevidljivi djelići biogene materije upravljaju Zemljom milijardama godina. Biljke i životinje pojavile su se kao nusproizvodi mikrobskog udruživanja tek nedavno u istoriji naše planete.
U proteklom danu u svetu su zabeležene skoro 203.000 novih slučajeva koronavirusa, čime je ukupan broj zarazenih porastao na 14,76 miliona, podaci su Svetske zdravstvene organizacije
23.07.2020
08:29
Nije lako razumeti mikrobe. Trebalo nam je mnogo vremena da saznamo o postojanju ljudskog mikrobioma, kolekcije virusa, bakterija i gljivica unutar i izvan naših tijela, koja nas povezuje sa ostatkom mikrobskog oblaka prisutnog svuda gdje život može da opstane.
Sada učimo da postoji čak i mikrobiom visoko na nebu. To su mikrobi koji se transportuju uvis i zatim prebivaju u donjim delovima atmosfere. Nalazimo ih u srednjoj i gornjoj troposferi na visinama između 8 i 12 kilometara iznad zemlje, i donjoj stratosferu na visinama do 15 kilometara.
Šta više, pridružujući se planetarnom sistemu vetrova, ove biogene forme stvaraju mikrobske autoputeve na nebu koji ih prevoze širom sveta.
Naučnici su prvi put nedvosmisleno utvrdili postojanje bakterija na nebu u pionirskim studijama objavljenim 2013. i 2018. godine.
Foto: Pixabay
To nisu izolovani mikroorganizmi koji su se tamo slučajno zadesili. Umesto toga, bakterijske zajednice kruže nebom u velikom broju, tako da svaki kubni metar troposferskog zraka sadrži po nekoliko stotina hiljada bakterija.
Između 60 i 100 odsto bakterija u prikupljenim uzorcima bile su žive i obično su živele na nebu duže od pet dana.Analizom njihovog genetskog materijala potvrđeno je prisustvo desetina različitih bakterijskih vrsta. Međutim, troposferske zajednice bakterija bile su manje kompleksne od nekih bakterijskih zajednica na zemaljskim staništima. Ali bakterije nisu jedine sićušne forme života na nebu.
Sada znamo da nebeski mikrobiom uključuje viruse, pa čak i gljivice. Izgleda da su donji slojevi atmosfere istinski živi i puni mikroba.
Ovi mikrobi su dobro prilagođeni novom okruženju. Samo bakterije koje su otporne na UV zračenje, nedostatak vode i visoke nivoe opasnih oksidanasa kao što je ozon, preživljavaju put u nebo, gde se hrane ugljenikovim jedinjenjima koja su dostupna u atmosferi.
S obzirom na ovo istinski izazovno okruženje, istraživanje bakterijskog ponašanja na nebu može biti korisno za razumevanje preživljavanja mikroba u svemiru.
Bakterije aktivno rastu u oblacima i igraju važnu ulogu u procesima Zemljine atmosferske hemije.
Na primer, neke bakterije u vazduhu podstiču zamrzavanje vode. To se može dogoditi na sličan način na koji neke biljne bakterije koriste specijalne proteine kako bi se led stvorio na lišću i oštetio ga, otvarajući put bakterijama da inficiraju biljke.
Bakterije u vazduhu i čestice leda koje neke od njih mogu da nose, postaju jezgra neophodna za formiranje oblaka.
Razumevanje atmosferskog mikrobioma i njegovih autoputeva na nebu moglo bi nam pomoći da naučimo kako se mikrobi koji izazivaju bolesti transportuju oko planete.
U nedavnoj studiji, naučnici su otkrili viruse koji padaju sa neba u velikom broju, poput nevidljivih snežnih pahuljica koje prekrivaju planinske masive Sijera Nevade u Španiji, gde su postavljeni detektori za viruse.
Zahvaljujući mikrobskim autoputevima na nebu, genetski identični virusi mogu se naći na različitim i udaljenim lokacijama širom planete.
Ova vrsta putanje možda je odgovorna za širenje misteriozne Kavasaki bolesti, koja kod dece može izazvati srčane probleme, ali čiji tačan uzrok nije poznat.
Grupa japanskih naučnika je utvrdila da je to možda posledica gljivičnog toksina koji se prenosi nebeskim mikrobskim autoputem od Kine do Japana. Analizom uzoraka vazduha iznad Japana tokom godine kada je bolest Kavasaki najčešća, utvrđeno je da je dominantna mikrobska vrsta bila gljivica kandida.
Laboratorijski eksperimenti pokazali su da ova gljivica može izazvati Kavasaki bolesti u miševima.
Poslednjih meseci celi svet prati sagu o pandemiji virusa kovid19.
Znamo da se virus širi ljudskim kontaktom, ali grupa lekara je nedavno upozorila Svetsku zdravstvenu organizaciju da virusne čestice mogu da putuju vazduhom.
Neki naučnici čak spekulišu da se virus kovid 19 mogao preneti između zemalja na sličnim geografskim širinama mikrobskim autoputevima kroz atmosferu.
S obzirom da smo tek počeli da shvatamo ulogu mikroba ovde na Zemlji, čini se da ima još mnogo toga što nas čeka da naučimo o mikrobima koji žive visoko iznad naših glava.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U proteklom danu u svetu su zabeležene skoro 203.000 novih slučajeva koronavirusa, čime je ukupan broj zarazenih porastao na 14,76 miliona, podaci su Svetske zdravstvene organizacije
Grupa studenata blokadera večeras je u koordinisanoj akciji blokirali zgrade RTS na Košutnjaku i u Takovskoj, kao i zgradu RTV u Novom Sadu. Tom prilikom napadnuta je ekipa Informera.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić objavio je video retrospektive veličanstvenih momenata sa centralnog skupa na trodnevnom svenarodnom saboru "Ne damo Srbiju", koji je održan za vikend, tačnije od 11. do 13. aprila.
Večeras od 19 sati na Informer televiziji, domaćin otvorenog studija, Igor Ćurčić, ugostiće prof. dr Miću Živojinovića, pukovnika u penziji, kao i Sulejmana Spaha, predsednika udruženja Srba muslimanske veroispovesti.
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin istakao je da mu je trajno zabranjen ulazak u Hrvatsku jer je hteo da ode u Jasenovac, odnosno da poseti mesto ustaškog logora, ali i da se vrati iz njega.
Beograd diše jednim glasom. Iako svenarodni skup još nije ni zvanično počeo, ulice glavnog grada već su prepune – desetine hiljada građana iz svih krajeva Srbije stiglo je kako bi pokazalo jedinstvo, snagu i odlučnost naroda koji veruje u svoju budućnost.
Aorta - najveća arterija u telu - funkcioniše kao „drugo srce“, jer aktivno pomaže u pumpanju krvi i olakšava rad srca. Do ovog senzacionalnog otkrića došli su naučnici sa Univerziteta Južne Kalifornije.
Presude Darku Šariću i njegovoj grupi mogle bi da budu oborene, a odbrana je najavila da će podneti žalbu Apalacionom sudu koja će da se zasniva na tvrdnji da prepiske iz Skaj aplikacije ne mogu da budu jedini dokaz.
Večeras nas očekuju revanš mečevi četvrtfinala Lige šampiona sa početkom od 21.00, gde će se sa jedne strane susresti ekipe Aston vila i PSŽ, a sa druge strane Borusija Dortmund i Barselona. U prvom meču četvrtfinala Katalonci su deklarisali Dortmund rezultatom 4:0 na svom terenu, a Pariz Sen Žermen je pred svojim navijačima savladao Aston Vilu sa 3:1.
Više od godinu dana nakon iznenadne smrti Dejana Milojević, legende srpske i evropske košarke, u pripremi je dokumentarni film koji će ispričati o njegovom životu i ostavštini. Film je već neko vreme u izradi, a njegov sin, Nikola Milojević, uložio je ogroman trud kako bi ovaj emotivni projekat bio realizovan na način kakav i zaslužuje.
Dobrodošli u kviz o seriji "Srećni ljudi"! Ova popularna srpska serija prikazivala se od 1993. do 1996. godine i osvojila je srca gledalaca širom regiona.
Mjuzikl "Balkan ekspres" reditelja Darijana Mihajlovića, biće premijerno izveden 25. i 26. aprila u Pozorištu na Terazijama, najavljeno je danas u susretu sa novinarima u tom pozorištu.
Mnoge žene posle pedesete izbegavaju promene kada je u pitanju frizura, ne znajući da upravo nova frizura može vizuelno da ih podmladi i to bez estetskih zahvata. Donosimo vam četiri moderne, praktične frizure koje osvežavaju lice i naglašavaju prirodnu lepotu.
Održavanje forme nakon 40. godine može biti izazov, ali uz pravi pristup, moguće je postići odlične rezultate. Ključ je u postepenim promenama navika koje će ubrzati metabolizam i pomoći vam da zadržite vitku figuru.
Zbog tehničkih radova u dvorani Spens svi koncerti zakazani za april su pomereni, pa među njima i spektakl Tanje Savić koja će se sa publikom u Novom Sadu družiti u novom terminu 10. maja.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar