DA LI RUSIJA I AMERIKA KONTROLIŠU VREME?! Šta zaista stoji iza projekata HAARP i Status 6...
Podeli vest
Rusiju i Ameriku nazivaju „klimatskim agresorima“ koji utiču na klimatske kataklizme u svetu. Projekti koji su glavni krivci su američki „HAARP“ i ruski „Status 6“
Rusiju često smatraju „klimatskim agresorom“, ali je ona ujedno i žrtva. Ove godine je jedan ruski poslanik izjavio da je visoka temperatura u zemlji izazvana američkim klimatskim oružjem.
Ruski borbeni avion Suhoj Su-27 presreo je danas dva američka izviđačka aviona iznad Crnog mora, saopštio je ruski Nacionalni odbrambeni kontrolni centar
07.08.2020
14:56
„Može li Rusija da kontroliše vremenske prilike?“, ovakvi naslovi se mogu često pronaći, kao i rečenice tipa: „Ukrajinski meteorolozi su izjavili da odsustvo kiša u Kijevskoj oblasti nema veze sa ruskom zaverom“. Da li je zaista moguće da čovek utiče na klimatske promene?
HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program), program aktivnog auroralnog istraživanja visoke frekvencije, poznat je američki program koji se nalazi na Aljasci i koji može da menja klimu na Tihom okeanu, ali i na drugim lokacijama. HAARP se često spominje kada se dese neke klimatske kataklizme. Tokom 2012. godine su bile velike suše u Iranu i državno rukovodstvo je izjavilo da se protiv Teherana vodi klimatski rat, jer neprijatelji stalno rasteruju oblake.
Prema nekim mišljenjima projekat je nastao kao sistem protivraketne odbrane i podrška sistemima protivvazdušne odbrane, odnosno, kao mehanizam uticaja na jonosferu radi proučavanja procesa prolaska radio-talasa kroz nju. Međutim, nema nijednog jakog dokaza da je HAARP zaista to radio.
HAARP je laboratorija koja izučava jonosferu i moguće je da ona donekle utiče na elektromagnetne sile. Postoje i neka mišljenja po kojima utiče i na geofiziku Zemlje i na klimu. Ali dokaza nema, jer je za to potrebna neverovatno velika energija koju ljudi još nisu dostigli. HAARP još uvek ne može da se nazove „Zvezdom smrti“, na svu sreću, ona postoji samo u „Ratovima zvezda“.
Rusija ima svoju laboratoriju „Sura“, kojoj se takođe pripisuje mogućnost da menja klimu u svetu. Moguće je reći da njen potencijal nije baš tako veliki, kakav bi bio potreban za promene u atmosferi. Njena moć se poredi sa snagom munje. Procena je da ni u narednih deset godina neće biti većih mogućnosti laboratorije.
Tokom 2013. godine su procureli podaci o ruskom nuklearnom strateškom sistemu „Status-6“, koji se naziva „Posejdon“.
Mediji su tada ukazivali da je njegov zadatak bio da onesposobljava ekonomske objekte protivnika na obali i na taj način nanese štetu državi putem radioaktivnog zračenja, posle koga je zemlja neupotrebljiva za život i poljoprivredu. Pored toga eksplozija na velikim dubinama može izazvati cunami, koji će uništiti okolne objekte i raširiti radioaktivnost na veliki deo obale.
Veštački izazvan cunami dovodi do veštačkih zemljotresa. Niko ne može sa velikom sigurnošću da tvrdi kakva će rušilačka moć biti u slučaju eksplozije od 10 do 20 megatona. Najverovatnije će izazvati nove tektonske pokrete ili zemljotres velikih razmera. Sada „Posejdon“, najverovatnije, postoji samo u obliku makete i sve što je o njemu rečeno su teorije.
Šta je prepreka za pravljenje vojnih sistema koji utiču na prirodu?
To su pre svega posledice koje ne mogu da se predvide. Čak i ako bi moglo da se promeni dejstvo tajfuna ili ciklona, ne postoje nikakve garancije, da će to biti samo na teritoriji neprijatelja.
Energetski resursi potrebni da bi se upravljalo prirodom, na svu sreću nisu dostupni čovečanstvu.
Primena velike količine nuklearnog oružja neće naneti štetu samo protivniku, već i sopstvenoj teritoriji, takav korak bi hipotetički mogao da se učini u „poslednjem ratu“, ali za neke realne vojno-političke ciljeve nije adekvatan.
Na kraju, postoje međunarodni sporazumi, kojima se zabranjuje korišćenje tehnologije promene životne sredine u neprijateljske svrhe. Takvi sporazumi su nastali zahvaljujući Amerikancima.
Jedini realan primer korišćenja „klimatskog oružja“ je projekat „Popaj“, koji je koristila američka vojska tokom rata u Vijetnamu. Kako bi prouzrokovali kišu koristili su hemikalije kao što su jodirano srebro i suvi led. Efekat su postigli, ali je bio kratkotrajan i veoma skup.
Sredinom 70-ih godina 20.veka je nastala Međunarodna konvencija o ljudskim pravima koja zabranjuje dejstva na životnu sredinu u vojne svrhe. Sada se slične tehnologije koriste za rasterivanje oblaka, na primer u Moskvi na Dan Pobede, kada se organizuje proslava na Crvenom trgu, ali se ne koristi „klimatsko oružje“.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruski borbeni avion Suhoj Su-27 presreo je danas dva američka izviđačka aviona iznad Crnog mora, saopštio je ruski Nacionalni odbrambeni kontrolni centar
Krvnik Aco Martinović, je 1. januara za samo pola sata ubio 12 osoba, među kojima i dva dečaka stara 9 i 14 godina i ranio četiri osobe. Nakon što ga je policija pronašla i opkolila surovi ubica je presudio i sebi.
SAD su zahtevale da kijevski režim hitno smanji starosnu granicu za regrutaciju i mobilizaciju na 18 godina, saopštila je Ruska spoljna obaveštajna služba (SVR).
Najnovijim informacijama ponovo su potvrđena pisanja našeg o malignoj pozadini takozvanih “studentskih” protesta u Srbiji, koje pojedini regionalni igrači u sadejstvu sa najznačajnijim američkim NVO koriste za destabilizaciju naše zemlje.
Dok iz 'ProGlasa' tvrde da se na pravosuduni sistem vrši pritisak, sam 'ProGlas' prvi je krenuo u napad na sudije i tužioce, zbog čeka su pravnici i reagovali!
Malobrojni aktivisti opozicije nastavili su i danas da blokiraju gradove širom Srbije i da ne dozovoljavaju građanima da obavljaju svakodnevne aktivnosti, a u prvim minutima nastali su i prvi incidenti, pogotov u Novom Sadu!
Malobrojni aktivisti opozicije nastavili su i danas da blokiraju gradove širom Srbije i da ne dozovoljavaju građanima da obavljaju svakodnevne aktivnosti.
Cetinje su u kratkom vremenskom periodu zadesile velike tragedije. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Blažo Markovć, Liza Piščević i Biljana Ćulafić, a u program su se uključili i novinarka Informera Aleksandra Dimić i advokat Predrag Savić.
Gost Info jutra u segmentu "prelistavanje" bio je novinar Predrag Sarapa, sa kojim je voditeljka Katarina odalović razgovarala o najaktuelnijim temama.
Tokom specijalne emisije gosti su analizirali stravičan masakr koji se dogodio na Cetinju i analizirali tvrdnje da pojedine službe čuvaju Kostu K., dečaka koji je počinio stravičan zločin u OŠ "Vladislav Ribnikar".
Mladenci iz Srbije odlučili su da umesto tradicionalnog svadbenog plesa zaigraju uz brzu numeru i da na podijum pozovu sve goste, međutim, zbog zvonjave telefona, igra je morala da prestane!
Nina, Tara, Mila, Luka, Dimitrije samo su neka od imena dece koja su nam 2024. godine održali lekciju iz humanosti i hrabrosti. Tako mali ljudi, sa tako velikim srcem nesebično su pomagali bolesnima i starima i tako postali heroji godine za nama.
Penzionerima se jutros obratio direktor Republičkog fonda PIO, Relja Ognjenović, saopštavajući da je upravo realizovan prenos sredstava za isplatu penzija i da će poštari odmah krenuti na teren, kako bi do 6. januara svi korisnici dobili svoje decembarske penzije uvećane za 10,9 odsto.
Tokom novogodišnjih praznika došlo je do eksplozije porodičnog nasilja, jer su pijani nasilnici divljali, tukli i ponižavali svoje supruge u porodičnim domovima u Vranju.
Od nastradalog Vukana Vuletića, kojeg je Aco Martinović svirepo ubio pre dva dana na Cetinju, potresni rečima oprostila se i njegova učiteljica Šejla Kajić.
U trenutku kada je prijavljeno da je u kafani na Cetinju došlo do pucnjave i da ima više ranjenih, u ovom gradu je bilo svega devet policajaca. To znači da je prestonicu prvog januarskog dana čuvalo najviše devet policajaca, ako ih je po dvojica u patroli, što ponekad nije slučaj, pišu crnogorski mediji.
Fudbaleri Crvene zvezde počeli su pripreme za prolećni deo sezone, a trener Vladan Milojević potvrdio je da Miloš Degenek može da napusti klub u slučaju ponude.
Adriana Vilagoš je u intervjuu za Informer otkrila kako je u detinjstvu trenirala u blizini policijske stanice, a jednom prilikom je od njenog hica stradao krov pomoćnih prostorija kluba u kom je trenirala.
Čini mi se da je prvenstvo prekinuto tokom našeg vrhunca, mogli smo da pobedimo svakog! Poručio je Zvezdan Terzić (58) fudbalerima Crvene zvezde na zimskim pripremama.
Košarkaši Crvene zvezde u mesecu januaru neće mnogo putovati u Evroligi, pošto će od šest utakmica u gostima, dve biti u Beogradu protiv Makabija, odnosno Partizana.
Fenomen božićnog hita "All I Want for Christmas is you" Maraje Keri ne prestaje ni 30 godina nakon njenog premijernog objavljivanja! I dalje osvaja top liste i nastavlja da donosi ogroman prihod pevačici svake godine.
Glumca Dušana Golumbovskog publia najbolje pamti po ulozi Ozrena Soldatovića u seriji "Srećni ljudi", ali i po ulogama u serijama "Bela lađa" i "Bolji život".
Velika čast i zadovoljstvo nam je da objavimo imenovanje Nikole Mijailovića, jednog od najpriznatijih srpskih operskih umetnika, redovnog profesora na FMU u Beogradu, na mesto direktora Opere i Baleta u ustanovi kulture Opera i Teatar Madlenianum.
Marina Tucaković i Džej Ramadanovski imali su sjajnu saradnju iz koje se izrodilo i prijateljstvo, ali nakon zdravstvenih problema koji su ga zadesili nisu zajedno provodili vreme.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.