• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Tanjug/informer.rs

07.10.2020

08:05

SIN SLAVNE LEPOTICE ČIJA JE TRAGIČNA SMRT POTRESLA SVET Ko je princ koji danas dolazi u Srbiju: Njegova porodica "teška" je MILIJARDE DOLARA I NA SVET UTIČE IZ SENKE

Vesti

SIN SLAVNE LEPOTICE ČIJA JE TRAGIČNA SMRT POTRESLA SVET Ko je princ koji danas dolazi u Srbiju: Njegova porodica "teška" je MILIJARDE DOLARA I NA SVET UTIČE IZ SENKE

Podeli vest

Poseta princa Alberta II od Monaka odudara od uobičajenih poseta zvaničnika iz sveta Srbiji, ne zbog sporazuma o saradnji koji će biti potpisan, već zbog ličnosti gosta, glave kneževine, ali i sina nezaboravne Grejs Keli i princa Renijea, kojeg je javnost navikla da viđa ne samo u zvaničnim prilikama i poslovima, već i na crvenim tepisima i dvorovima evropskih dinastija.

Vladar Monaka, naime, potiče iz jedne od najpoznatijih, najstarijih i najuticajnijih kraljevskih porodica Evrope, koja već decenijama privlači pažnju celog sveta i čija se imovina procenjuje na nekoliko milijardi američkih dolara.

Foto: AP/Photo

 



Porodica Grimaldi je ujedno i jedna od najpoznatijih svetskih kraljevskih familija, odmah nakon britanske i smatra se da ima mnogo veći uticaj na političkoj sceni, nego što se to na prvi pogled vidi.

Kraljevina je postala pojam aristokratije i glamura, pre svega zbog činjenice da je njen član 1956. godine postala jedna od najlepših glumica, dobitnica oskara Grejs Keli, koja se tada udala za pinca Renijea i sa njim dobila troje dece - Karolinu, Alberta II i Stefani, čiji se svaki korak, takođe, pomno pratio u svetskoj javnosti.

 

 

Albert je oženjen bivšom južnoafričkom plivačicom Šarlin Vitstok (sada Šarlin, kneginja Monaka). Venčali su se 2. jula 2011. u Monte Karlu a 10. decembra 2014. ona mu je rodila blizance, kćerku Gabrijelu i sina Žaka.

Od 1977. do 1981. je, pod imenom Albert Grimaldi, u Sjedinjenim državama, studirao ekonomiju, političke nauke, psihologiju, englesku literaturu, istoriju umetnosti, antropologiju, geologiju, sociologiju, nemački jezik i muziku. Diplomirao je političke nauke. Govori engleski, francuski i nemački jezik.

Njegova majka Grejs je tragično izgubila život u septembru 1982. godine, na strmim liticama Monaka, na skoro istom mestu gde je tri decenije ranije snimila kabriolet-scenu u klasiku „Drž’te lopova“.

 


Kneževina Monako nalazi se 15 kilometara od Nice i nedaleko od granice Francuske i Italije, a mnogi je smatraju i centrom Azurne obale.

Posle Vatikana, to je najmanja država na svetu, ali važi i za jedno od najskupljih mesta.

Dve trećine stanovništva čine milijarderi i milioneri iz celog sveta, pre svega zbog poreskih olakšica.

Osnivač dinastije je diplomata iz Ðenove Grimaldo Kanela, čiji su nasolednici bili na vlasti u Monaku do sredine 18. veka, nakon čega je prezime prošireno na Matinjon Grimaldi.

Ogranak te porodice Polinjak Grimaldi sada je na vlasti i osnovao ga je Renije III 1949. godine, otac princa Alberta II.

 

 

 


Sama država prostire se na 2,02 kvadratna kilometra, ima sedam kvartova i u njoj živi oko 40.000 stanovnika, od kojih je otprilike cetvrtina autohtono stanovništvo, a njeni najpoznatiji stanovnici su članovi kneževske porodice.

Iako je zvanični jezik francuski, koriste se i italijanski i engleski, dok se monegaški jezik, koji je miks francuskog, italijanskog i autohtonog dijalekta uči u školama kao obavezan jezik.

Mada kneževina nije deo EU, sa njom je povezana preko Francuske, a i zvanična moneta joj je evro.

Glavna privredna grana Monaka je turizam, a najpoznatiji njen deo je Monte Karlo, gde se nalaze čuvene kockarnice.

Kneževina Monako poznata je i po trkama Formule 1. i poznatom teniskom turniru Masters 1000 - Monte Carlo.

 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!
Live TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!

Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.

23.12.2024

12:48

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set