HOĆE LI PREDSEDNIK SAD BITI BAJDEN ILI TRAMP ODLUČIĆE ELEKTORI, nebitno je ko ima više glasova! ALI, ŠTA AKO BUDE NEREŠENO?!
Podeli vest
Amerikanci na izborima predsednika ne biraju neposredno, već svojim elektorima poručuju kome da daju glas, ali ta poruka nije i obavezujuća! Najvažnije su države Ohajo, Florida, Pensilvanija i Virdžinija, jer su birači u tim državama tradicionalno neodlučni. U ostatku SAD uglavnom se zna kojoj su partiji naklonjeni
Amerikaci biraju predsednika Sjedinjenih Država indirektno, sistemom koji se zove Izborni koledž (Electoral College) i koji je definisan već u drugom članu Ustava. Kada američki građanin glasa, on poručuje predstavnicima svoje savezne države, ili elektorima za koga treba da glasaju.
Donald Tramp, prema većini procena, treba da ostvari ubedljivu pobedu na izborima 3. novembra 2020-te. Bar da ponovi svoj rezultat iz 2016. godine
28.10.2020
19:56
Broj glasova nebitan
Bez obzira sa kolikom većinom jedan od kandidata pobedio u nekoj saveznoj državi, svi glasovi elektora idu samo njemu. Izuzetak su dve države - Mejn i Nebraska, gde se broj elektora deli proporcionalno broju osvojenih glasova.
A kako se određuje koliko će koja država imati elektora? Svaka država ih ima minimalno tri. Ostale dobija na osnovu broja stanovnika. Taj broj se menja posle svakog novog popisa stanovništva, dakle, jednom u 10 godina. No, države sa malim brojem stanovnika poslovično imaju više elektora nego što im pripada.
Najoštećenija je Kalifornija, kojoj je ovakim sistemom oduzeto 10 elektora. Tako, na primer, glas jednog građanina Vermonta vredi koliko glasovi troje građana Teksasa, dok jedan glas iz Vajominga vredi koliko četiri glasa u Kaliforniji.
Međutim, predsednički kandidati uvek pažnju i novac koncentrišu na samo četiri države. To su Ohajo, Florida, Pensilvanija i Virdžinija, poznate i kao "klimave države". Za razliku od ostalih 46 "stabilnih država" gde Demokratska i Republikanska stranka manje-više znaju da li će pobediti, tradicionalno, glasači u "klimavim državama" su neodlučni, pa se za njihove glasove vodi i najveća borba.
A kako glasa 11 miliona Amerikanaca van Sjedinjenih Država? Zvuči neverovatno, ali skoro četiri i po miliona ljudi, koji žive na takozvanim Teritorijama, dakle u Portoriku, Guamu, na američkim Devičanskim i Severnim Marijanskim ostrvima, ne glasaju na predsedničkim izborima, jer ne žive ni u jednoj od saveznih država.
Dakle, ako ste Amerikanac u dijaspori, pa čak i američki astronaut u svemiru, možete da glasate poštom, a ako živite na Teritorijama, to pravo vam je uskraćeno, iako je broj stanovnika veći nego u šest slabo nastanjenih saveznih država.
Foto: Reuters
Pobeđuje onaj kandidat koji skupi 270 elektorskih glasova
No, vratimo se onima koji pravo glasa imaju, pa su izabrali elektore. Ukupan broj elektora iznosi 538. On odražava zbir broja članova oba doma američkog Kongesa na koji su dodata tri elektora, koji se biraju u američkoj prestonici, koja ne pripada ni jednoj od država.
Dakle, pobednik predsedničkih izbora je onaj kandidat koji sakupi barem 270 elektorskih glasova. Ovakav sistem teorijski omogućava da kandidat pobedi sa samo 22 odsto osvojenih glasova. Samo je potrebno da osvoji 50 odsto plus jedan glas u malim državama sa vrednijim glasovima.
Ovo je možda drastičan primer, ali zaista se u istoriji Sjedinjenih Američkih Država tri puta dogodilo da pobedi kandidat koji je osvojio manje glasova građana. Poslednji takav slučaj bila je pobeda Džordža Buša mlađeg nad Alom Gorom 2000. godine.
Konačno, elektori se sastaju u Vašingtonu ne u novembru, već u decembru, i oni su ti koji zvanično biraju predsednika. Začkoljica je u tome što elektori nisu obavezni da glasaju onako kako to građani žele i čak 87 puta su se do sada oglušili o volju građana, mada to nikada nije izmenilo konačan ishod predsedničkih izbora.
Anonimni elektori - relikt prošlosti
Zašto američkog predsednika biraju anonimni elektori? To je relikt vremena američke borbe za nezavisnost kada se osnovano strahovalo za bezbednost izbornog procesa.
A šta ukoliko nijedan od kandidata ne dosegne 270 elektora? U tom slučaju predsednika bira Predstavnički dom Kongresa, a potpredsednika Senat. Iako u Predstavničkom domu sedi 435 kongresmena, nemaju svi pravo da biraju predsednika, već kongresmeni jedne savezne države moraju da stanu iz jednog kandidata i daju mu samo jedan glas. Malo je jednostavnije u Senatu gde svaka država daje po dva senatora, koji u ovom slučaju moraju da se slože koga da podrže.
Tako glasanje za predsednika postaje potpuno disproporcionalno, jer u 10 američkih država živi više od polovine stanovnika, koji bi u ovom slučaju imali samo petinu glasova. Ukoliko nekim slučajem glasanje za prdsednika u Predstavničkom domu bude nerešeno, a Senat izabere potpredsednika, on će i obavljati dužnost predsednika sve dok se drama u Predstavničkom domu ne rasplete.
Samo da naglasimo, potpredsednik u ovom slučaju može da bude iz suparničke stranke predsedniku. U najgorem slučaju, ukoliko je u oba doma Kongresa glasanje nerešeno, dužnost predsednika obavlja predsedavajući Kongresa.
Sve ovo je, dabome, teorija, ali bi lako mogla da postane praksa ukoliko bi postojao i treći predsednički kandidat. U tom slučaju pobedio bi onaj kandidat koga podržava najveći broj država, ma kako slabo nastanjenih. To se i dogodilo 1824. godine kada je od četiri kandidata Endrju Džekson osvojio najviše glasova, ali je Kongres izabrao Džona Kvinsija Adamsa.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da je Brisel spreman da pregovara o novom trgovinskom sporazumu sa Sjedinjenim Američkim Državama, nakon što je američki predsednik Donald Tramp uveo opštu carinu od 20 odsto na robu iz Evropske unije, koja stupa na snagu u sredu.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski pokušaće da napusti zemlju na bilo koji način kada se sukob u Ukrajini završi, izjavio je bivši savetnik šefa Pentagona Daglas Mekgregor u intervjuu za Jutjub kanal „Dip dajv“.
Odluka predsednika Srbije Aleksandra Vučića da za kandidata za predsednika Vlade Srbije predloži dr Đura Macuta dostavljena je danas Narodnoj skupštini. Uz odluku predsednika o predlogu kandidata za predsednika vlade dostavljena je i biografija kao i saglasnost Macuta o prihvatanju kandidature.
Zinnvald Lithium plc, evropska litijumska kompanija koja razvija projekat Zinnvald Lithium u Nemačkoj, objavljuje da je njenoj filijali u 100% vlasništvu, Zinnvald Lithium GmbH, dodeljena dodatna licenca za istraživanje.
Gost INFO DANA na TV Informer kod Dejane Kljajić bio je ugledni biznismen Branko Babić koji je tom prilikom govorio o svim aktuelnim političkim temama u našoj zemlji.
Tokom emisije "Rat uživo" došlo je do sukoba između gostiju, Darka Obradovića iz Centra za stratešku analizu i prof. dr Dragana Petrovića, a sve je eskaliralo zbog Rusije i Ukrajine.
Prema najavi Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, danas će temperature biti ispod proseka za ovo doba godine, pogodovo kada govorimo o jutarnjim!
Trenutno je u Srbiji temperatura ispod proseka za ovo doba godine, a vejavica snega zahvatila je čak i Beograd, dok temperature dosežu iznad pet stepeni Celzijusa.
Dalibor Dragijević (40), mlađi brat Dejana Dragijevića koji je osumnjičen za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić, preminuo je od infarkta, a pretpostavlja se od posledice stresa prilikom ispitivanja i saslušanja u policijskoj stanici. On je bio ključni svedok istrage kada je reč o ubistvu male Danke Ilić.
Crvena zvezda je osvojila osmu titulu u nizu, 36. u istoriji, potvrdila dominaciju u Srbiji, a Dragiša Binić nije iznenađen, pa veruje i da bi mogla uz jače takmičenje u Srbiji da napravi rezultat i u Evropi.
Zimske olimpijske igre u Milanu i Kortini 2026. godine još nisu počele, a već ruše rekorde, ali po cenama ulaznica. Karte za najatraktivnije događaje dostižu čak 2.900 evra, a ča i pored toga interesovanje je ogromno!
Na današnji dan 1998. godine Crvena zvezda je deklasirala Partizan u 110. večitom derbiju sa ubedljivih 4:0, slavila "vozićem", ali na kraju - ostala bez šampionske titule, koju je osvojio Obilić.
Opera "Ero s onoga svijeta" Jakova Gotovca, u režiji Egona Savina, biće izvedena 8.aprila, u Srpskom narodnom pozorištu, na sceni "Jovan Đorđević", sa početkom od 19 časova.
Glumačka legenda Josif Tatić umro je 2013. godine i iza njega su ostale mnogobrojne pozorišne, serijske i filmske uloge. Iza sebe je ostavio i ćerke Jelisavetu i Hristinu.
Pevač Radiša Trajković Đani imao je nezgodu na skijanju od koje se i dalje oporavlja, a danas je na svom Instagram profilu objavio fotku sa Srđanom Đokovićem koji se nalazi u istoj bolnici.
Mateja Matijević je istakao da mu je kao malom otkriveno da ima benigni tumor na mozgu, kao i da zbog zdravstvenog stanja, svaki dan mora da pije potrebnu terapiju.
Juče je u medijima kao bomba odjeknula vest da su pevačica Ema Radujko i bivši fudbaler Dragiša Gudelj u vezi, a reper Mihajlo Veruović Vojaž jedan je od onih koji su znali za njihovu romansu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar