• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/Sputnjik

18.12.2020

16:47

HOĆE LI VEŠTAČKO SUNCE "OBASJATI" I SRBIJU?! Jugoslavija je bila kandidat za izgradnju, a sada je sovjetska ideja za spasavanje planete OŽIVELA! /VIDEO/

Vesti

HOĆE LI VEŠTAČKO SUNCE "OBASJATI" I SRBIJU?! Jugoslavija je bila kandidat za izgradnju, a sada je sovjetska ideja za spasavanje planete OŽIVELA! /VIDEO/

Podeli vest

Klimatskim promenama nazire se kraj s "izlaskom" Veštačkog Sunca, fuzionog nuklearnog reaktora, koji bi trebalo da stvori više energije nego što potroši, čime bi čovečanstvo lišio korišćenja nafte, uglja i nuklearnih elektrana. Iako čovečanstvu uliva nadu, malim zemljama, poput Srbije, ova tehnologija mogla bi da bude van domašaja

Montiranje međunarodnog termonuklearnog eksperimentalnog reaktora (ITER), poznatog kao Veštačko Sunce, počelo je u Francuskoj, a projekat izvode najveće svetske sile: Rusija, Kina, SAD, Evropska unija, Japan, Indija i Južna Koreja.

Eksperimentalni rad počeće za pet godina, a punu snagu trebalo bi da dostigne 2035. Suština projekta je da se nuklearnom fuzijom, procesom koji se odvija na Suncu, dobije neograničen izvor energije, koja ni na koji način neće zagađivati okolinu.

 

 

Veštačko Sunce – nada za čovečanstvo i spas za planetu

Naučni novinar sa Instituta za fiziku Slobodan Bubnjević za Sputnjik objašnjava da se, za razliku od fisionog, tokom fuzionog procesa dva lagana jezgra atoma spajaju u teže, što dovodi do oslobađanja ogromne količine energije.

- To oslobođenje energije je takvog reda veličine da nije uporedivo ne samo s onim što nam je dostupno od drugih tehnologija, nego je za red veličine veći nego u slučaju fisionih reaktora. Kada smo pre pedesetak godina shvatili da je to moguće, tu je čoveku pružena prilika da dobije elektrane koje mogu da zamene na desetine ovih konvencionalnih, fisionih reaktora - napominje Bubnjević.

Elektrana će proizvoditi 500 megavata energije iz uloženih 50 megavata za zagrevanje. Srž eksperimenta je cilindar težak 23.000 tona u kom superprovodljivi magneti treba da zadrže plazmu temperature 150 miliona stepeni Celzijusa dovoljno dugo da bi se ostvarila fuzija.

 

 

Pozitivna primena nuklearne fuzije

Za razliku od destruktivne primene fuzionog procesa, koja izaziva eksploziju termonuklearnih bombi, ova primena bi čovečanstvu donela veliku dobrobit. Ako eksperiment uspe, Veštačko Sunce moglo bi da zameni veliki broj fisionih reaktora i dovede do jeftine proizvodnje energije, čime bi se rešio i problem klimatskih promena.

- Ovakva energija kao gorivo koristi vodu, odnosno vodonik. Ne očekuje se da će zagađivati neposredno okruženje ni planetu Zemlju uopšte, a davaće izvanrednu količinu energije, kakvu do sad nismo imali, što je Solomonsko rešenje situacije u kojoj se nalazimo s klimatskim promenama. Razvoj ovakvog reaktora nema nikakve veze sa vojnom primenom. On je korisna stvar za čoveka, dok fuzione bombe predstavljaju najstrašniji proizvod koji je čovek napravio - objašnjava Bubnjević i dodaje da bi ova tehnologija mogla reši problem klimatskih promena za do dve decenije.

Energija Veštačkog Sunca u početku neće biti pretvarana u struju, već će služiti da se ispita mogućnost primene fuzije u proizvodnji energije. Ipak, Bubnjević veruje da neće proći mnogo vremena do komercijalizacije ove tehnologije, ako bude funkcionisala kako treba.

- Oni koji su deo te kolaboracije će sigurno zajednički eksploatisati tu vrstu energije onog trenutka kad se pokaže da je tehnologija dostupna. Samo je pitanje koliko će godina proći do tog trenutka. To neće ostati neiskorišćeno, jer u odnosu na sadašnje cene u energetici, to deluje kao besplatan način da dobijate energiju - smatra Bubnjević.

 

 

Male nade za male zemlje

Bubnjević ističe da je razvijanje ove tehnologije skupo i veoma zahtevno i da je zbog toga Veštačko Sunce međunarodni projekat, te ukazuje na potencijalnu manu ove tehnologije u budućnosti – nedostupnost malim zemljama.

- Male države, poput naše, ne mogu da se nadaju da naprave tu vrstu reaktora, mada, ma koliko bilo skupo, sve počiva na odluci vlasti neke manje zemlje. Ako žele da se upuste u to, one će nakon 10 ili 20 godina moći sebi da priušte tu tehnologiju i koriste njene benefite, ali i preuzmu rizike. S druge strane, fuzioni reaktor će biti vrlo teško dostupan za izgradnju u maloj državi - ističe Bubnjević.

Prvi do rešenja – sovjetski fizičari

Mašina poznata kao tokamak, koja je zapravo fuzioni reaktor, biće najveća na svetu, a urađena je po zamisli koju su razvili sovjetski fizičari.

- Sovjetski savez je prvi uspešno došao do održivog rešenja, tako što je koristio izuzetno snažna magnetna polja, koja stvaraju posudu u kojoj stoji radno telo reaktora. To je sredinom 20. veka dovelo do značajnog napretka u pogledu buduće primene fuzione energije - predočava Bubnjević i dodaje da je osamdesetih godina jedan od kandidata za lokaciju izgradnje Veštačkog Sunca bila i – Jugoslavija.

Projekat Međunarodnog termonuklearnog eksperimentalnog reaktora koštaće 25 milijardi dolara.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Helena

pre 3 godine

Prvo vi primite rusku vakcinu pa.onda budete dobili i rusko sunce sve po redu .,nema guranja

Dule

pre 3 godine

Фрапантан је податак да је за комплетирање пројекта ИТЕР, којим се практично за сва времена решава проблем енергије, требало толико времена и напора када кошта само 25 милијарди. Иако се та бројка чини великом, толико кошта само један савремени носач авиона каквих у свету има на десетине, а сваких двадесетак година се морају заменити новим јер су постали "застарели". Да не помињем да је рат у Ираку до сада коштао 1900 милијарди долара, а да материјална штета коју је НАТО нанео Србији у агресији 1999 године износи око 100 милијарди долара. Излази да смо за тај новац могли изградити четири фузиона реактора и постати не само потпуно енергетски независни него и светски технолошки лидер.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Povratak otpisanih
Partizan

Povratak otpisanih

Košarkaši Partizana ostvarili su najvažniju pobedu ove sezone, srušili su Crvenu zvezdu pred njenim navijačima i mnogi veruju da će upravo taj trijumf biti prekretnica sezone za ekipu Željka Obradovića!

22.11.2024

14:10

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set