DOK AMERIKA ŠIRI HAOS PO SVETU Odnos Rusije i Kine će i dalje jačati!
Podeli vest
Ključno pitanje naredne godine često glasi ovako: "Kakav će biti odnos nove američke administracije prema Kini i Rusiji? Da li će Bajden obe države nazvati neprijateljima SAD ili će pokušati da poboljša odnose sa jednom od njih (najverovatnije Kinom) i time oslabi rusko-kineski savez?" Ili, jednostavno, mogu li SAD razbiti savez Moskve i Pekinga?
Za one koji sumnjaju, konačni odgovor je stigao ovih dana.
Još pre više stotina godina Evropljani su videle potencijal hladnih voda Arktika kao ulaz u Tihi okean. Nove studije su pokazale da je Arktik jako bogat energentima i mineralima, a interesi svetskih sila i polaganje prava na njih su sukobljeni, pa je potpuno opravdan strah da će ovo biti sledeće žarište sukoba Amerike, Rusije i Kine
31.12.2020
11:00
- Što je svet haotičniji, to bi kinesko-ruski odnosi trebalo da budu stabilniji, to će bilateralna strateška saradnja biti vrednija za Kinu, Rusiju i čitav svet. SAD se opiru trendovima vremena i nastavljaju kontinuirano da nameću jednostrane sankcije koje će samo ostaviti još sramnije tragove u svetskoj istoriji.
To je ono što je kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji rekao u utorak u razgovoru sa Sergejem Lavrovom, a ruski ministar je u odgovoru istakao potrebu "da se odlučno odupru pokušajima Sjedinjenih Država da potkopaju multilateralizam i da se odupru pritisku Vašingtona na Rusiju i Kinu". Pominjanje sankcija nije slučajno. Istog dana se saznalo za nove američke mere protiv ruskih i kineskih preduzeća vojno-industrijskog kompleksa. I o zajedničkim patrolama koje su ruska i kineska strateška avijacija sprovele u Istočno kineskom i Japanskom moru, odnosno tamo odakle Kina motri američke baze.
Moskva i Peking jačaju odnose
Moskva i Peking su u stvari već odavno jasno stavili do znanja da njihov odnos ne zavisi od toga ko će biti gazda Bele kuće, ali jednostavno ne žele svi to da čuju. Si Đinping je otvoreno rekao da odnosi dve zemlje ne bi trebalo da zavise od njihove interakcije sa trećim zemljama i međunarodnih turbulencija, i ova formulacija je već sadržala odgovor onima koji i dalje računaju na hlađenje odnosa Moskve i Pekinga. Ili se plaše izdaje: nije tajna da i u kineskom i ruskom javnom mnjenju postoje kako iskreni, tako i angažovani protivnici zbližavanja dve države, čiji možda glavni argument zvuči ovako: "Ne smeju se praviti strateški planovi računajući na savezničke odnose, jer će nas u jednom trenutku oni (Rusi ili Kinezi) izdati, udružiti se sa našim protivnikom, SAD, i napasti nas s leđa".
Razumljivo je kada takva "proročanstva" izgovaraju predstavnici "pete kolone" u Rusiji ili Kini. Oni imaju takav posao, atlantisti po svaku cenu treba da unesu razdor između Rusa i Kineza, pa stoga i "obrađuju" javno mnenje kroz ulogu "iskrenih patriota". Još gore je kada takva osećanja počnu da pokazuju prave patriote u obe države, oni koji su iskreno zabrinuti za svoju otadžbinu, čije rukovodstvo navodno ima veliko poverenje i zaboravlja na pouke istorije: šta je sa Damanskim konfliktom, sovjetsko-kineskim pograničnim sporom iz 1969?
I to uprkos činjenici da se poverenje između Rusije i Kine, između Putina i Si Đinpinga ne zasniva na emocijama, ni na bezizlaznoj situaciji (uostalom, postoje popularne priče da se "Rusija posvađala sa Zapadom i otišla da se pokloni Kini"), ni na tome da smo se "udružili protiv SAD", već na dubokom razumevanju interesa, istorije i zakona razvoja sopstvene države i koristi od bliskih, praktično savezničkih odnosa. Odnosno, to je rezultat svesnog strateškog izbora rukovodstva dveju zemalja. Zajedno su mnogo jači nego odvojeno i ove države se podudaraju u glavnom: grade novi postamerički svet.
Istovremeno, odnosi ovih država sa SAD imaju različitu istoriju i različit trenutni tok, ali ovde se ne radi o američkoj državi, već o modelu globalizacije koji atlantske elite pokušavaju da promovišu uz njenu pomoć. Njegovo ukidanje traje već nekoliko godina, istovremeno sa izgradnjom elemenata novog poretka, novog sistema međunarodnih odnosa, koji se nameće pred našim očima, ali ovo je dug i težak proces. Tokom njega će se napetost i haos u svetu samo povećavati, a nedavna izjava ministra Vang Jia je upravo o tome. Što je svet haotičniji, to bi trebalo da budu stabilniji odnosi Rusije i Kine, to jest, što više Sjedinjene Države budu pokušavale da destabilizuju situaciju u svetu i izvrše pritisak na Rusiju i Kinu, to bi rusko-kineski savez trebalo da bude jači.
Politika pritiska na Rusiju i Kinu gubitnička
I čak i ako bi se dogodilo nemoguće i da SAD promene politiku prema Rusiji ili Kini i pokušaju da se "sprijatelje", računajući kao odgovor slabljenje rusko-kineskih odnosa, to ne bi ništa značajno promenilo. Da, Moskva i Peking bi mogli čak da igraju ovu igru sa Vašingtonom, ali to ni na koji način ne bi uticalo na savez dveju zemalja. Naravno, tokom takve igre (čak i ako je koordinirana sa saveznikom) mogli bi nastati unutrašnji nesporazum pa čak i nesporazumi između Rusije i Kine, onaj ko bi pristao na takvo zbližavanje bio bi osumnjičen za izdaju, jer šta ako ovo nije igra, već prvi korak na putu izdaje? Takve sumnje će uvek biti prisutne među elitama (od kojih će neke uvek biti skeptične prema rusko-kineskoj saradnji), ali odnos poverenja između lidera dveju zemalja (i činjenica da će dugo biti na čelu svega) omogućiće im da prevaziđu test bilo kog američkog iskušenja.
Štaviše, u stvarnosti šanse za takvo lukavstvo Vašingtona deluju potpuno beznačajno: ako Tramp nije dobio priliku ni da pokuša da izgradi "složne odnose sa Putinom", onda će Bajden i njegovi globalisti nastaviti apsolutno gubitničku i za SAD neisplativu politiku istovremenog pritiska na Moskvu i Peking. Zajedno sa neuspešnim pokušajima izgradnje širokog antikineskog saveza i vraćanja Americi uloge "lidera demokratskog sveta", odnosno svetskog dirigenta u žandarmskoj uniformi i sa metodama provokatora. Sve ovo će samo pojačati ionako rastući haos u međunarodnim odnosima, i ojačaće rusko-kineski savez.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Jovan
pre 3 godine
Nakon izbora u Amerci i izbora u Nemačkoj, svet će doći na tačku preloma i odluke kako i kojim putem će prevazilaziti najveću krizu. Odnosi koje kontrolišu kontinentalne sile biće stabilniji, ali dubina krize i podela su velik izazov.Evropa sa asimetričnim odnosima i podelama koje često uzrokuju birokrate i nemački sateliti, kao Danska i dr, odlaskom Merkelove pogubno će delovati i rezoriće i ono malo jedinstva. Različiti aršini i izlazak Engleske, a podrškaIrskoj i Škotskoj, moglo bi da skupo košta Berlin.
Prekid vatre i postizanje političkog rešenja sukoba u Ukrajini je ono što može da zadovolji interese svih strana, izjavio je danas portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Lin Đijan.
U slučaju sukoba između NATO, sa jedne strane, i Rusije i Kine sa druge, zapadne zemlje „ne bi izdržale ni mesec dana“, izjavio je irski novinar Čej Bouz.
Kina je donela novi, strožiji set propisa o kontroli izvoza robe dvostruke namene, odnosno one koja ima i civilnu i vojnu namenu, što se povezuje sa pokušajima Zapada da osujeti Rusiju u nabavci opreme koju koristi za rat u Ukrajini.
Još pre više stotina godina Evropljani su videle potencijal hladnih voda Arktika kao ulaz u Tihi okean. Nove studije su pokazale da je Arktik jako bogat energentima i mineralima, a interesi svetskih sila i polaganje prava na njih su sukobljeni, pa je potpuno opravdan strah da će ovo biti sledeće žarište sukoba Amerike, Rusije i Kine
Odgovornost ukrajinskih obaveštajnih službi za dizanje u vazduh gasovoda „Severni tok“ je očigledna, stoga Kijev treba da nadoknadi štetu koju je zbog toga pretrpela Nemačka, saopštio je nemački pokret „Štop di zanckionen“.
Ukrajinski dronovi izveli su napad na fabriku „Tajfun“, deo ruskog vojno-industrijskog kompleksa, smeštenu u gradu Kaluga u Kaluškoj oblasti. Ovu informaciju saopštio je Andrij Kovalenko, šef Centra za borbu protiv dezinformacija pri Savetu za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine.
Lažni patriota i lider Novog DSS-a Miloš Jovanović i tajkunska novinarka Danica Vučenić poručili su sa N1 da zahvaljujući zloupotrebi tragedije u Novom Sadu kreću u rušenje Srbije i predsednika Aleksandra Vučića.
Opozicija lešinari na tragediji u Novom Sadu! Ovo, nažalost, nije prvi pokušaj opozicije da politički zloupotrebi smrt naših građana i da sve pretvori u ulično nasilje i tako preuzme vlast!
Član Predsedništva Srpske napredne stranke Miroslav Čučković tokom gostovanja u "Info jutru" govorio je o propagiranju grašanskog rata od strane opozicije, ali i o tome da narod ne želi takve.
Ćerka predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, Gorica Dodik, razotkrila je kako pojedini mediji u Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj manipulišu izjavama predsenika Srbije Aleksandra Vučića koje je dao za BBC.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
U susret Novoj godini srpsko tržište preplavljeno je ponudama novogodišnjih dekoracija, kao i ukrasa, a naše istraživanje pokazalo je da kupovina ukrasa može da vas košta od 10.000 do 20.000 dinara.
Jedan Srbin našao se u teškoj situaciji nakon 12 godina braka, kada se tokom razvoda suočio s mogućnošću da ostane bez krova nad glavom, uprkos tome što je, kako tvrdi, uložio značajna sredstva u zajednički dom.
Pančevac Luka Alerić podelio je na svojim društvenim mrežama video u kojem je pokazao kako je, tokom kišnih i snežnih dana u centru svog grada postavio besplatne kišobrane i time pomogao svojim sugrađanima, posebno mladima koji nisu bili opremljeni za novonastale vremenske uslove.
Predrag Simić (31) diplomirao je i masterirao na Poljoprivrednom fakultetu, a onda se vratio u rodno selo na obroncima Tare, gde je započeo odličan biznis kojim je oduvek želeo da se bavi. Starinsko srpsko piće ovaj mladić proizvodi na jedan savremen način.
Uroš Blažić (21) pominjao je jutros na suđenju u Specijalnom sudu i Kostu K., dečaka ubicu i to nakon pitanja punomoćnika oštećenih, advokata Nebojše Perovića.
Nasilnik D.J (43) uhapšen je juče zbog sumnje da je satima držao zaključanu emotivnu partnerku (48) u jednom stanu u Obrenovcu, a da je za to vreme tukao, vukao za kosu i nazivao pogrdnim imenima!
Boriša Simanić se vratio u repRezentaciju Srbije nakon što je ostao bez bubrega na Svetskom prvenstvu u Minili, a njegov stric Mladen se prisetio najtežih momenata.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Danilo Lazović, rođen na današnji dan 1951. godine, često je u serijama i filmovima glumio kafanske tipove, ali u stvarnosti nije voleo kafanu. Svoje četvoro dece je iz centra preselio na periferiju Beograda da bi odrastali u prirodi.
Kiseli kupus je najbitniji deo zimnice tokom sezone i zimska salata na svakom stolu srpskog domaćinstva. Recept po kome su ga pripremali naši stari, originalan je i najbolji kako bi vam kiseli kupus bio savršeno ukiseljen.
Šeron Stoun bila je gošća Filmskog festivala u Torinu, a prisustvovala je ceremoniji otvaranja, gde je odmah počela sa serijom neobičnih modnih izdanja.
Sara Džesika Parker nedavno je posetila Filmski festival u Torinu, ali ovaj put nije bila u centru pažnje kao glavna zvezda, već kao podrška svom suprugu, glumcu Metjuhu Broderiku.
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.