AMERIČKI LOVCI UBICE KREĆU NA RUSIJU I TO SA SRPSKIH GRANICA! NATO iz vojne baze Kampija Turzij u Rumuniji započeo opasnu akciju, Moskva to neće tolerisati!
Podeli vest
Bespilotne letelice MQ-9 Riper koje su američke snage poslale u vojnu bazu u Rumuniji razvijene su za potrebe američkog ratnog vazduhoplovstva i mornarice za istraživačke misije, a u stanju su i da sa sobom nose naoružanje.
Povećanje američkog vojnog kontingenta u bazi u Rumuniji, u blizini ruskih granica, u vojnom smislu je neznatno i ništa suštinski ne može da promeni, ali u političkom smislu Amerikanci opet provociraju Rusiju.
Američke vazduhoplovne snage rasporedile su oko 90 vojnika i neodređeni broj dronova u bazi u centralnoj Rumuniji, saopštilo je danas rumunsko Ministarstvo odbrane
05.01.2021
21:58
Provokacija je srednjeg intenziteta, kaže za Sputnjik Dušan Proroković, vanredni profesor na Fakultetu za diplomatiju i bezbednost. Kako navodi, činjenica da su vazdušne snage SAD razmestile bespilotne letelice MQ-9 Riper i oko 90 vojnika u 71. vazdušnoj bazi u gradu Kampija Turzij u Rumuniji, takođe pokazuje da odnosi SAD i Rumunije ostaju na visokom nivou.
Amerikanci opet provociraju Rusiju
„Rumunija je jedan od strateških američkih saveznika u Istočnoj Evropi. Sa druge strane, Rumuni duguju Sjedinjenim Državama svoj ulazak u Evropsku uniju, jer da nije bilo te potrebe Amerikanaca da se Rumunija integriše u sve evroatlantske strukture verovatno je da bi njihov put trajao mnogo duže i možda se do danas ne bi ni završio. Oni, dakle, nastavljaju sa zajedničkim radom i ovim se pokazuje da Rumunija ima neizostavnu poziciju u budućim američkim planovima, pre svega kada se govori o Ukrajini i problematizaciji u Moldaviji. Pretpostavljam da će ovi dronovi poslužiti i u tu svrhu, pre svega za neke aktivnosti u Moldaviji“, objašnjava Proroković.
On dodaje da je u Kišinjevu i pre predsedničkih izbora bila planirana neka vrsta protesta ili obojene revolucije, ukoliko se Amerikancima ne bi svideo rezultat izbora.
„Sada, pošto im se svideo, oni planiraju da idu dalje. Na redu su promene vlasti, verovatno i novi parlamentarni izbori, a onda i problematizacija pozicije ruskih mirovnjaka u Pridnjestrovlju“, napominje naš sagovornik.
Proroković podseća da je novoizabrana predsednica Moldavije Maja Sandu i pre i nakon izbora govorila na temu povlačenja ruskih mirovnih snaga iz Pridnjestrovlja.
„Za sada to ne naizlazi na neku veću podršku u moldavskoj javnosti, a u ovom političkom smislu može se samo pretpostaviti šta bi njeno insistiranje na toj tezi moglo izazvati. U svakom slučaju to nije korak koji doprinosi rešavanju problema i stabilizaciji prilika. Naprotiv. Ali, ona je dobila podršku i od SAD i od određenih krugova u Evropskoj uniji, ne da bi problem Pridnjestrovlja rešavala nego da bi ga činila aktuelnijim nego što on u ovom trenutku jeste, upravo tom problematizacijom statusa ruskih mirovnjaka na granici reke“, ukazuje Proroković.
Provokacija, ali nema opasnosti od eskalacije
Bespilotne letelice MQ-9 Riper koje su američke snage poslale u vojnu bazu u Rumuniji razvijene su za potrebe američkog ratnog vazduhoplovstva i mornarice za istraživačke misije, a u stanju su i da sa sobom nose naoružanje. U pitanju je prvi lovac-ubica dizajniran za nadzor sa većih visina, međutim, iako može samostalno da leti po unapred programiranoj ruti, letelicu uvek kontroliše posada u kontrolnoj stanici.
Kako za Sputnjik kaže vojni analitičar Aleksandar Radić. još od 2014. godine primetne su vrlo agresivne aktivnosti i NATO i Rusije u prikupljanju obaveštajnih podataka, uključujući i letove iz vazduha.
„Sada je postala uobičajena praksa, koja jako podseća na vreme Hladnog rata, da izviđačke letelice prilaze blizu granici druge strane. U tom smislu pritisak NATO je posebno primetan na području Baltika i Crnog mora. Vrlo često izviđačke letelice sa posadom i bez nje lete iznad Ukrajine, zatim duž granice sa Ruskom Federacijom iznad međunarodnih voda, tik uz granicu ruskih teritorijalnih voda iznad Crnog mora i u tom kontekstu američko vojno prisustvo u Rumuniji nije novina, tim pre što su ove letelice i ranije slate u bazu Kampija Turzij“, objašnjava Radić i dodaje da to, iz ugla Moskve, može da se prepozna kao deo konstantnog pritiska prema Rusiji.
Međutim, dodaje vojni analitičar, reč je o pritisku u sferi stvaranja poruke o tome da Zapad vidi Rusiju kao neprijateljsku stranu, pa u tom kontekstu i putem izviđačkih letelica prikuplja sve obaveštajne informacije koje smatra relevantnim, a ne o eskalaciji odnosa Zapada i Rusije.
„Naravno da smo i mi u Srbiji zabrinuti kada vidimo šta se dešava na našim granicama jer je Rumunija previše blizu da bismo to mogli da ignorišemo. Međutim, u ovom trenutku dolazak bespilotnih letelica u bazu Kampija Turzij ne predstavlja neki novi momenat i nije presedan jer su one i ranije dolazile. Reč je dakle o američkim procenama da su im one sada potrebne radi dinamike u prikupljanju nekih informacija, a ne o najavi nečega što bi moglo dovesti do drastičnog pogoršanja krize u odnosima Zapada i Ruske Federacije. Činjenica je da je Rumunija članica NATO i da je vrlo spremna na saradnju sa Amerikancima, a ove godine će to biti i potvrđeno uplatom 130 miliona dolara iz Amerike upravo za razvoj infrastrukture baze Kampija Turzij“, ukazuje Radić.
Na pitanje kakav odgovor Rusije očekuje, Dušan Proroković sa Fakulteta za diplomatiju i bezbednost kaže da je bitno da se Rusija ne povlači sa pozicije na kojoj u Moldaviji obezbeđuje mir, između ostalog i prisustvom sopstvenih mirovnih snaga.
„Bitno je da Rusija uopšte ne dovodi u sumnju da će nastaviti sa ovim što radi praktično od 1993. godine. Pokazalo se do sada da je Rusija faktor stabilizacije i da nije nje pitanje je kako bi se taj oružani konflikt završio i u kom pravcu bi sve otišlo. Bila je u najavi jedna velika kriza i pitanje je da li bi se to prelilo na Ukrajinu i da li bi se potom Rumunija uključila. Prilike su se ipak stabilizovale, otpočeo je dijalog izmešu Kišinjeva i Tiraspolja i u dobroj meri su ti odnosi normalizovani. Sada treba nastaviti dalje, koristiti to rusko iskustvo i poziciju koju je Rusija osigurala“, zaključuje Dušan Proroković.
Komandant američkih snaga u Evropi i Africi Džefri Harigijan rekao je da ovo razmeštanje na strateškoj poziciji „jača saveznike i partnere“ i „protivnicima stavlja do znanja da mogu da odgovore na bilo koju pretnju koja se pojavi“. Kako je navedeno, odluka je usaglašena sa rumunskim vlastima i potvrda je privrženosti Amerike bezbednosti i stabilnosti u Evropi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
milankukic
pre 3 godine
moze moze dok rusima nepukne film pa ih malo oprasi sve ima granice strpljenja
Vašington pažljivo prati predsedničke izbore u Rumuniji, ističući da bi odustajanje te zemlje od prozapadnog pravca moglo negativno uticati na bezbednosne veze sa Sjedinjenim Američkim Državama i smanjiti američke investicije, izjavio je portparol Stejt departmenta Metju Miler.
Kandidat krajnje desnice na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku izjavio je da će, ako pobedi na izborima, sprečiti Ukrajinu da izvozi žitarice preko Rumunije, kao i da Bukurešt šalje vojnu pomoć Kijevu.
Pokušaje SAD da Rusiju uvuče u globalni rat koristeći svoje NATO satelite i odbijanje izraelskog premijera da obustavi ratna dejstva na Bliskom istoku, komentarisali su gosti "Otvorenog studija", pukovnik u penziji Miodrag Jevtić i profesorka na FPN Dragana Mitrović.
Američke vazduhoplovne snage rasporedile su oko 90 vojnika i neodređeni broj dronova u bazi u centralnoj Rumuniji, saopštilo je danas rumunsko Ministarstvo odbrane
Moskva je spremna da pokrene ofanzivne operacije na jugu Ukrajine, prevashodno na desnoj obali Hersonske oblasti i na zaporoškom pravcu, piše RBK Ukrajina.
Ruske trupe su praktično isterale Oružane snage Ukrajine iz centra Kurahova u Donjeckoj narodnoj republici, objavio je šef republike Denis Pušilin na svom telegram kanalu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na svom Instagram profilu povodom aktuelnih političkih izazova i poruka koje upućuju na ozbiljne pritiske na Srbiju i srpski narod u Republici Srpskoj. i na Kosovu i Metohiji.
Takozvani "kosovski premijer" Aljbin Kurti počeo je i zvanično da sprovodi najcrnji mogući scenario za Srbe na Kosovu i Metohiji, na koji je upozorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić!
Javno-komunalno preduzeće "Beogradski vodovod i kanalizacija" saopštilo je danas da je Služba održavanja javnih gradskih česama i fontana ovog preduzeća tokom noćnih i jutarnjih sati obavila sve neophodne radove na fontani "Slavija", na kojoj je, kako je to preduzeće ranije saopštilo, pričinjena šteta tokom jučerašnjeg protesta na Slaviji.
Goran Ješić, osvedočeni nasilnik i jedan od glavnih vođa takozvanih "studentskih" protesta, koji su zapravo političke demonstracije, zapretio je novim nasiljem - otimačinom privatne svojine!
Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.
Gosti "Info jutra" na Informer televiziji bili su potpredsednik SRS Miljan Damjanović i teolog Miloš Stojković koji su govorili koji su govorili o dva lica Srbije - onom koje bi da gradi i radi i onom koja bi da uništava i ruši.
Ministarstvo zdravlja u oktobru ove godine otvorilo je kancelariju za saradnju sa srpskim lekarima koji trenutno žive i rade u inostranstvu, a ovaj program doživeo je veliki uspeh, o čemu govori i činjenica da se u Srbiju vratilo prvih šest lekara iz celog sveta kako bi karijeru nastavili u svojoj državi.
Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.
Srpkinja Ljubica Boljević podelila je na društvenim mrežama svoje iskustvo kada se preselila na drugi kontinet zbog ljubavi, koja je ubrzo doživela krah.
Narodna banka Srbije usvojila je propise koji omogućavaju sprovođenje državnog programa stambenih kredita za mlade, tako da minimalno učešće klijenta banke može biti 1.0 odsto od vrednosti stambene nepokretnosti.
Brojni lekari vraćaju se iz dijaspore u Srbiju, a među njima su i brat i sestra, Dalibor i Danijela Stojanović iz Gračanice, koji su se vratili iz Norveške u svoj rodni kraj kako bi stečeno znanje primenili i pomogli svom narodu.
U atrijumu Narodnog pozorišta u Užicu svečano je otkrivena skulptura „Mazepa“ Milana Miša Vergovića, prvog akademskog vajara rođenog u Užicu, u znak sećanja na ljude koji su svojim delom zadužili Užice i Srbiju.
Miloš Martinović, otac Mašana (11) i Marka (7) koji su 12. avgusta 2022. zverski ubijeni u masakru na Cetinju, kao i njihova majka, a njegova supruga Nataša (35), oglasio se na društvenim mrežama povodom nedavne slave Sveti Nikola.
Bivši pripadnik Crvenih beretki, Predrag Ratković (49), rodom iz Užica, isporučen je vlastima u Srbiji kako bi bio upućen na izdržavanje kazne zatvora od 16 godina za ubistvo, pišu portali.
Suđenje Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću i ostalim optuženima koji se terete za sedam ubistava, trgovinu drogom i oružjem, otmice i silovanje jednog mladića u prostorijama na stadionu Partizana, nastavlja se u Specijalnom sudu u Beogradu.
Anđelko Aćimović, otac nastradale male Angeline Aćimović u masakru OŠ "Vladislav Ribnikar" istakao je da čeka maksimalnu kaznu za roditelje dečaka ubice, Miljanu i Vladimira Kecmanovića.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Velikoj Plani, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsili su bugarske državljane G. G. (23) i I. G. (48) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo nasilničko ponašanje.
Fudbaleri Partizana zvanično su otišli na zimsku pauzu, pošto je minulog vikenda spuštena zavesa na jesenji deo sezone. Međutim, za upravu nema odmora, zbog čega se član Privremenog organa Predrag Mijatović obratio javnosti, izneo konkretne finansijske podatke, sumirao šta je dosad urađeno, a potom otkrio plan i program za naredni period.
Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) saopštilo je danas da je nagrada za životno delo "Dobričin prsten“ za 2024. godinu pripala glumcu Bogdanu Dikliću.
U beogradskoj galeriji "Kuća Đure Jakšića " u samom srcu boemske četvrti naše prelepe Skadarlije, svoje radove će izložiti slikar Tomislav Đokić i slikarka Tanja Đokić.
Boje ne samo da oblikuju prostor, već utiču i na energiju u domu. Postoji jedna boja koju dizajneri enterijera savetuju da izbegavate u kuhinji, jer može blokirati protok sreće i pozitivnih vibracija.
Velike oči često se povezuju sa privlačnim osobinama poput ljubaznosti i topline. I dok se neki rađaju s takozvanim "Bambijevim" očima, uz nekoliko jednostavnih trikova šminkanja, svako može postići efekat krupnijih i otvorenijih očiju. Saznajte kako!
Postoji nekoliko prirodnih načina za snižavanje telesne temperature, koje su naše bake rado koristile kod kuće. Jedan od manje poznatih, ali efikasnih, metoda je korišćenje krompira.
Postoje rase pasa koje se izdvajaju kao najbolji psi čuvari. Bilo da tražite psa koji je prirodno oprezan, zaštitnički nastrojen ili hrabar, oni vas sigurno neće izneveriti.
Prema novom istraživanju, razlika u godinama između partnera može značajno da utiče na trajanje veze. Što je veća razlika u godinama, to je veća verovatnoća da će doći do raskida veze.
Dea Đurđević je na svom Instagramu podelila sliku iz Temišvara i tom prilikom je u opisu fotografije napisala rečenicu u kojoj mnogi mogu da se pronađu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.