RAT U JUGOSLAVIJI MOGAO JE BITI IZBEGNUT ULASKOM U EU! Bivša Juga bila je u stanju da reši svoje probleme, ali... KRIVI IM SRBI, ISTI ONI KOJI SU STVORILI JUGOSLAVIJU!
Podeli vest
Raspad Jugoslavije mogao je biti izbegnut brzom evropskom perspektivom, ocenili su eksperti za Balkan
- Raspad Jugoslavije pre 30 godina nije bio neizbežan, njeni ekonomskim i politički problemi bili su rešivi, ali je za to zemlji bila potrebna perspektiva brzog pristupa EU - ukazano je na onlajn diskusiji Bečkog ekonomskog instituta (WIIW).
Šef ruskog Generalštaba Valerij Gerasimov izjavio je da su prioriteti Zapada nakon raspada SSSR-a postali formiranje unipolarnog sveta, postizanje vojne nadmoći i primena vojne sile u cilju unapređenja ličnih interesa. Kako kaže, oružani sukob u Jugoslaviji je jedan od primera takve politike
23.06.2021
12:47
Taj region, dodali su, sada je region nerešenih problema, a EU će ponovo malo doprineti njihovom rešavanju.
- Jugoslavija je bila u stanju da reši svoje probleme - ocenio je ekonomista WIIW Vladimir Gligorov.
Sin prvog predsednik Makedonije Kire Gligorova rekao je da je rešenje trebalo da bude demokratizacija i da bi krivicu pre svega pripisao Srbima, ali dodaje i da su svi imali svoju ulogu u razbijanju Jugoslavije.
- Demokratizacija bila je, najverovatnije, ključna - smatra i profesor ekonomije iz Ljubljane Mojmir Mrak.
Rekao je da su građani Jugoslavije 1970-tih živeli iznad svojih mogućnosti, a da je nakon smrti Josipa Broza Tita ekonomsko okruženje postalo teže.
U drugoj polovini 1980-tih postojala je, ukazuje, ideja konfedereacije, ali je bilo nemoguće pronaći dogovor.
- Ne verujem da bi konfederacija bez izgleda na brzi prijem u EU rešio problem - uveren je Mrak, koji je učestvovao u pregovorima o pristupu Slovenije EU.
Jugoslavija je mogla dati važan doprinos EU
Gligorov, takođe, smatra da je Jugoslavija bila u dobroj poziciji da je mogla dati važan doprinos EU.
- Bilo je nezamislivo da bilo koja druga zemlja socijalističkog sveta pre Jugoslavije može postati članica EU, da nije došlo do raspada - naglasio je on.
Osnivač kosovskog dnevnika "Koha Ditore" Veton Suroi kritikovao je Srbiju, rekavši da je raspad Jugoslavije počeo ne otcepljenjem Slovenije i Hrvatske, već, kako tvrdi, Srbije koja je navodno stavila svoj ustav iznad jugoslovenskog.
Danas zemlje Zapadnog Balkana nisu samo geografski izolovane i zatvorene, već su taoci nerešenih konflikata.
- Ovo je region nerešenih konflikata u trouglu Srbije, BiH i Kosova - rekao je Suroi koji je kazao da ne veruje da će se, u integraciji regiona narednih deset godina nešto "dramatično dogoditi".
Gligorov pesimista da EU može rešiti probleme na Zapadnom Balkanu
I Gligorov je pesimista da EU može rešiti probleme na Zapadnom Balkanu.
- Situacija je haotična. Ako pogledate Srbiju, Bosnu ili Kosovo vidite skup problema koji postoje veoma dugo i ne nazire se rešenje. EU je napravila grešu što zemlje kao što su Severna Makedonija i Crna Gora nije nagradila za njihove napore - objasnio je on.
Gligorov ističe i da je zabluda da se mora rešiti samo "srpski problem" i da će ostali sami od sebe da se reše.
Nekadašnja šefica hrvatske diplomatije Vesna Pusić ocenila je da je problem zemalja na Balkanu što se uvek odlučuju za herojstvo i dramatiku, umesto za funkcionišuće države i predvidivost.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
zdenko
pre 3 godine
Smesna i tuzna konstatacija. Nikada nece primiti Srbiju u to drustvo, nikada. Razlog je svima jasan.
Inace, smatrama da je to udruzenje napravljeno da bi bogati bili jos bogatiji i nista vise.
Slazem se da su Srbi, tacnije Karadjordjevici, najveci krivci, ali ne na taj nacin. Krivci su sto je Jugoslavija kao drzava formirana i sto su joj se pripojile teritorije danasnje Hrvatske i Slovenije.
E, jesu nasli sagovornike, sve moj do mojega. Kad ti Šiptar i Makedonac pričaju o YU. Ništa dobrog u zajedničku državu nisu uneli jer ništa nisu ni imali. Prvo ih je Kraljevina prihvatila a posle Tito dodelio sve ostalo. Takvi nešto danas komentarišu i glume stručnjake za demokratiju i politička kretanja u Evropi. Smešni su ko' cirkus.
Šef ruskog Generalštaba Valerij Gerasimov izjavio je da su prioriteti Zapada nakon raspada SSSR-a postali formiranje unipolarnog sveta, postizanje vojne nadmoći i primena vojne sile u cilju unapređenja ličnih interesa. Kako kaže, oružani sukob u Jugoslaviji je jedan od primera takve politike
Alijansa će ojačati vojno prisustvo u Baltičkom moru, nakon što je Finska zadržala tanker, povezan sa Rusijom, zbog mogućnosti da je korišćen za vršenje sabotaže, rekao je generalni sekretar NATO pakta Mark Rute.
Ranjeni severnokorejski vojnik, koga su zarobile ukrajinske trupe u regionu Kurska u Rusiji, podlegao je danas povredama, saopštila je južnokorejska obaveštajna agencija, pozivajući se na obaveštajne podatke iz "prijateljske zemlje".
Kamera N1 je na današnjem protestu studenata uhvatila i Ivana Bjelića - opozicionog aktivistu, profesionalnog demonstranta koji je poznat po tome što pozira na Instagramu sa jurišnim puškama a posle se čudi kako se desi da maloletnik pobije pištoljem decu u osnovnoj školi...
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, rušenje duboke države i moguće planove novoizabranog predsednika Amerike - Donalda Trampa.
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" na Informer TV gosti su bili ekonomista Vladimir Đukanović i istoričar dr Stanislav Sretenović, govorili su o ratu u Ukrajini ali i o svim aktuelnim svetskim temama.
U današnjoj emisiji "Info dan" na Informer televiziji gosti su bili Tomislav Bokan iz Pokreta Dinara-Drina-Dunav i savetnik potpredsednika Vlade Marko Šćepanović
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca Srbije, koji je govorio o predstojećim izborima na Kosovu i Metohiji.
U narodu oduvek važi pretpostavka da većina muškaraca cveće kupuje svojoj lepšoj polovini kada žele da se "izvuku i operu" nakon neprijatnih situacija, pa možemo samo zamisliti, šta je nepoznati muškarac uradio, kada je u Valentininoj cvećari kupio buket čija je vrednost skoro 1.500 evra.
Sa snegom i obilnim padavinama, u Srbiju je stigao i novi, bizarni, tik-tok izazov među decom! U cilju zabave i žudeći za lajkom ugrožavaju ljude i njihovu bezbednost!
Prema odluci Saveta ministara, od 1. januara 2025. godine, Bugarska će zatvoriti šest graničnih prelaza na granici sa Grčkom, nakon što postane punopravna članica Šengen zone.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se večeras u kraljevačkoj Dositijevoj ulici, kada je na dva pešaka naletelo vozilo kurirske službe marke "folksvagen" kojim je upravljavla N.P. (30).
Barbara Vitez (15), devojčica iz Sente, nestala je pre osam godina. Poslednji put viđena je krajem novembra 2016. na mostu preko Tise i od tada joj se gubi svaki trag. Barbarin otac je povodom godišnjice nestanka na društvenim mrežama objavilo njene fotografije sa porukom u kojoj je izrazio nadu da će se vratiti kući.
Crvena zvezda pobedila veliku Barsu nasred Blaugrane 78:74, a Partizan srušio Fenerbahče u krcatoj Areni 90:81 i odmah je i stanje na tabeli mnogo lepši.
Izuzetna borba, uspeli smo da ostvarimo veliku pobedu za nas, rekao je Janis Sferopulos nakon ogromnog slavlja Crvene zvezde na gostovanju Barseloni (78:74) u 18. kolu Evrolige.
Na pravdi Boga, sudije su Alekseju Pokuševskom u kratkom vremenskom periodu dosudile dva nepostojeća faula i time ga bez razloga uvele u problem sa faulovima.
Vladislav Petković Dis jedan je od najznačajnijh autora srpske književnosti 20. veka, a njegova prva zbirka "Utopljene duše" smatra se jednom od najzačajnijih zbirki srpske moderne.
Uz seriju "Otpisani" i njen nastavak "Povratak otpisanih" odrastale su generacije gledalaca, a ipak su publici ostali nepoznati mnogi detalji sa snimanja.
Pozorište Atelje 212 tradicionalno za Novogodišnje i Božićne praznike, poslednjeg vikenda u ovoj godini daruje svoju publiku sa50% popusta na karte za predstave u januaru!
Pevačica Vera Matović je ispričala da su je Nikola Rokvić i njegov brat Marko izvređali na društvenim mrežama jer je svojevremeno zalepila svoje plakate na pakovanja kisele vode, namenjene ljudima koji su u Republici Srpskoj pretrpeli poplave.
Glumac Vukašin Marković osvojio je publiku ulogom Bebana u seriji "Porodično blago", a svojevremeno je otkrio detalj o svom odrastanju i porodici. Vukašinov otac je, naime, ostao hendikepiran nakon teškog udesa.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.