• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs/lenta.ru

28.08.2021

08:15

LJUDIMA SVE VIŠE PUCAJU PLUĆA! Lekarka iz Rusije otkrila zastrašujuće detalje borbe sa delta sojem, sada je ovo glavni problem obolelih!

Vesti

LJUDIMA SVE VIŠE PUCAJU PLUĆA! Lekarka iz Rusije otkrila zastrašujuće detalje borbe sa delta sojem, sada je ovo glavni problem obolelih!

Podeli vest

"Ovo je već akutna hirurška situacija, potrebno je drenaža pluća, ispuštanje vazduha"

Zajedno sa novim sojevima koronavirusa menjaju se i simptomi sa kojima oboleli završavaju u bolnici. Lekari navode da je za neke od njih kovid-19 postao još opasniji: može početi gotovo neprimetno, a zatim dovesti do - pucanja pluća! U međuvremenu, u svetu još nije pronađen sto odsto efikasan protokol lečenja, a specijalista za zarazne bolesti Prvog medicinskog univerziteta u Sankt Peterburgu Oksana Stanevič upozorava na zamke delta soja koje mogu bit kobne.

Stanevič kaže da ju je posebno iznenadilo to što je klinička slika bolesti postala teža i što se brže razvija nego sa prethodnim sojevima.

"To sam primetila ne samo ja, već i moje kolege, specijalisti za zarazne bolesti koji rade u drugim bolnicama. Čini se da je period inkubacije skraćen. Ako smo ranije rekli da se nakon kontakta bolest razvija za 14 dana, sada se to dešava mnogo ranije. Sada se prvi znaci bolesti mogu pojaviti u prvoj nedelji nakon kontakta sa infekcijom. I sama bolest teče brže. Ako je ranije razvoj citokinske oluje trajao oko 14-15 dana od početka simptoma, sada se to dešava oko 10-12 dana. I treća karakteristika ovog talasa je da je efekat antivirusnih lekova praktično nevidljiv", objašnjava Stanevič.

Ona upozorava da su njene kolege uvidele da svaka etiotropna terapija, bilo da se radi o favipiraviru, remdisiviru (iako se u Rusiji koristi vrlo malo) kod većine pacijenata ne utiče na eliminaciju, odnosno uklanjanje virusa. Niti na brzinu eliminacije. 

"Isto važi i za antikoidnu plazmu. U skladu sa našim lokalnim podacima, on ima određeni efekat kod pacijenata iz osetljivih grupa - onkoloških, onkohematoloških. Njihova plazma može privremeno da smanji virusno opterećenje. Međutim, ovo ne traje dugo i uskoro se virus vraća", upozorava Oksana Stanevič.

Foto: Shutterstock

Pluća kolabiraju pod pritiskom nakupljenog vazduha

Ona naglašava pojavu simtoma kojii su zabeleženii i kod ranijih sojeva, ali kaže da razlika postoji. Za varijantu "delta" simptomi gastroenteritisa su tipičniji: povraćanje, mučnina, bol u stomaku, dijareja. Mnogi pacijenti ih opisuju kao početak bolesti.

"Pošto ljudi često misle da je to česta crevna infekcija, a ne kovid, počinje pogrešno lečenje. Kada postane jasno da ovo nije gastroenteritis, pacijenti gube mnogo tečnosti i elektrolita povraćanjem i prolivom. U bolnicu stižu dehidrirani. Po toplom vremenu ovo može biti kritično. Zbog dehidracije, veća je verovatnoća da će razviti simptome akutnog oštećenja bubrega. Oni koji su ambulantno uzimali antivirusne lekove takođe su pretrpeli oštećenje bubrega i jetre. Govorimo o povećanju testova funkcije jetre i citolitičkog sindroma", kaže dr Stanevič.

Ona, ipak, upozorava na ključni problerm.

"Postoji jedna važna tačka koju smo zabeležili u ovom talasu: ima više spontanih ruptura pluća, odnosno pneumotoraksa i pneumomedijastinuma. Reč je o komplikacijama kada se vazduh akumulira između slojeva pleure, tj, plućne membrane, kada pluća "pucaju", kolabiraju, a respiratorna insuficijencija se povećava. Ovo je već akutna hirurška situacija, potrebno je drenaža pluća, ispuštanje vazduha", navodi ruska lekarka.

Varijanta "delta" iizazva izraženiji inflamatorni odgovor u plućima. Čak i ako su površine "mutnog stakla" male i manje površine, ponekad je to dovoljno da dođe do kolabiranja i pucanja. Naravno, u ovom slučaju važne su prethodne promene u plućima u smislu hroničnih bolesti i pušenja.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set