"DA SAM POKUŠALA..." Merkel posle 16 godina silazi sa vlasti, u jednom govoru otkrila je kako bi volela da je vide za 50 godina
Podeli vest
Angela Merkel posle deceniju i po na vlasti, era nemačke kancelark se bliži kraju. Merkel, prva nemačka kancelarka koja je napustila vlast svojom voljom, odlučila je da se ovog meseca neće kandidovati na izborima koji će doneti njenog naslednika
Ako se pregovori o formiranju vlade odugovlače nakon izbora 26. septembra, mogla bi da pretekne Helmuta Kola, kao lidera sa najdužim stažom na čelu moderne Nemačke. Angela Merkel je pojam evropske politike, generacija mladih Nemaca ne sećaju se nikog drugog na čelu, osim nje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokloniće, prilikom današnjeg susreta, nemačkoj kancelarki Angeli Merkel piroteski ćilim, potvrđeno je Tanjugu u Predsedništvu Srbije
13.09.2021
13:37
Angelini obožavaoci su je opisali na razne načine, od vođe slobodnog sveta do savremene Jovanke Orleanke, ipak, više puta je proglašavana da je najmoćnijim ženama na svetu.
Bivši predsednik SAD Barak Obama, među njenim najtrajnijim zagovornicima, opisao ju je kao izuzetnog globalnog političkog lidera.
Ali ona ostavlja komplikovano nasleđe, neki aplaudiraju njenom skromnom političkom stilu vođenom konsenzusom, dok drugi vide nedostatak hrabrog vođstva.
Angela Merkel je 2015. godine otvorila vrata za više od milion izbeglica, uglavnom iz ratom razorene Sirije. Merkelino vođstvo je takođe doživelo porast nacionalističkog osećanja koje je dovelo krajnju desnicu u parlament.
Iako je zbog svojih ekoloških obećanja prozvana "klimatskom kancelarkom", ona napušta kancelariju u Nemačkoj kao najveći svetski proizvođač mrkog uglja.
O njenom uticaju istoričari će godinama raspravljati, ono što je sigurno jeste da će njen odlazak ostaviti prazninu nakon karijere koja se proteže više od tri decenije. Odrastajući iza gvozdene zavese, pad Berlinskog zida 1989. godine otvorio je svet politike za Merkelovu, ćerku pastora u komunističkoj Istočnoj Nemačkoj.
U govoru na Univerzitetu Harvard 2019. godine opisala je kako bi svaki dan prolazila pored zida na putu kući sa posla u svom naučnom institutu.
- Berlinski zid je ograničio moje mogućnosti, bukvalno mi je stao na put - izjavila je ona.
Imala je 35 godina kada se najtrajniji simbol Hladnog rata dramatično srušio.
- Tamo gde je nekada bio samo mračan zid, iznenada su se otvorila vrata, i za mene je došao trenutak da prođem kroz ta vrata. U tom momentu sam napustila posao naučnika i ušla u politiku. To je bilo uzbudljivo i čarobno vreme - govorila je kancelarka.
Ta istorija je na mnogo načina oblikovala politiku Angele Merkel, dok je pokušavala da Nemačku i Evropu postavi kao most između Istoka i Zapada.
Političko obrazovanje
Nakon ulaska u politiku, njen uspon je bio brz, pridružila se tradicionalnim, konzervativnim demohrišćanima u kojima dominiraju muškarci i izabrana je u nemački parlament, Bundestag, 1990. godine.
Štićenica Kola, tada nemačkog kancelara, postavljena je sledeće godine za ministra za žene i omladinu, kada je takođe postala zamenik predsednika stranke. U prvim danima svoje karijere dobila je nadimak "Kolova devojka".
Potez koji je zapanjio nemačku politiku, jeste da se ona u decembru 1999. godine obratila Kolu u novinskom članku, pozivajući svog bivšeg mentora da podnese ostavku. Sada je lider stranke, tvrdila je da je njegov i kredibilitet stranke oštećen skandalom oko donacija.
- Partija mora da nauči da ide napred - napisala je. Mora da veruje u sebe da će se u budućnosti boriti sa političkim protivnikom čak i bez svog starog ratnog konja, kako se Helmut Kol sebe često nazivao.
- Doveo sam svog ubicu, stavio sam zmiju sebi na ruku - kasnije je razmišljao o odluci Merkelove da se okrene protiv njega.
"Mali koraci"
Bila je to britka pobeda na izborima koja je Merkelovoj donela moć 2005. godine, neki su očekivali velike promene. Isti kritičari su očekivali da će ona dugo trajati.
- Mnogi će reći, ova koalicija čini mnogo malih koraka, a ne samo jedan veliki - rekla je u svom prvom govoru kao kancelarka.
Došla je na vlast u periodu relativne stabilnosti, ali Evropu bi ubrzo zahvatile uzastopne krize.
Kako je dužnička kriza u evrozoni počela da se razvija krajem 2009. godine, ona je pomogla u vođenju napora da se sačuva zajednička valuta kontinenta.
- Ako evro propadne, Evropa propada - rekla je Merkel.
Čvrsto se držeći za evropsku tašnu, Merkelova je postala lice štedljivosti u severnoj Evropi. Postala je figura mržnje u zemljama poput Grčke, jer su bile primorane da osakate štednju. Njene posete godinama su bile obeležene protestima.
Na kraju, ona je pomogla u usmeravanju Nemačke i evropske zone evra kroz egzistencijalnu pretnju. Nedavno je rekla da to vidi kao jedno od svojih najvećih dostignuća kao kancelarke.
Migrantski talas
Možda je najvažniji trenutak u njenoj političkoj karijeri došao 2015. godine kada je broj izbeglica koje stižu u Evropu počeo da raste. Mnogi su bežali od građanskog rata u Siriji i krenuli na opasna putovanja morem do Evrope.
- Ona je na pravoj strani istorije po ovom pitanju - izjavio je tada Obama.
Ipak, stav Merkelove po pitanju izbeglica podelio je Evropu i na nju je naletela krajnja desnica Nemačke, koja je postala sve popularnija, prenosi Vašington Post.
Pandemija
Kada je svet zadesila sledeća epohalna kriza, Angela Merkel shvatila je važnost jasne i iskrene komunikacije. Kako se činilo da su neki svetski lideri posustali, isticala se svojim pristupom vođenim naukom.
Pandemija je razotkrila neke nedostatke zemlje, uključujući nedostatak fleksibilnosti koji je ometao uvođenje vakcine. Ali većina Nemaca podržavala je njeno vođstvo tokom pandemije.
Istok i zapad
Tokom 16 godina na vlasti Merkelove svet je doživeo promenu u globalnom svetskom poretku, Vašington je vršio pritisak na Nemačku da zauzme čvršći stav prema Rusiji i Kini. Međutim, kao dete Hladnog rata, ona je naglasila važnost izbegavanja još jednog.
Pokušala je da odvoji kršenja ljudskih prava u Kini i ruski ekspanzionizam od pitanja trgovine i ekonomije, ponekad se takođe našla u raskoraku sa evropskim susedima.
Njen odnos sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom ponekad je bio napet i antagonističan, ali je rekla da je važno da dijalog ostane otvoren.
U karijeri koja se protezala kroz četiri američka predsedništva, ona je ostala čvrsto privržena transatlantskom savezu, čak i kada su odnosi postali posebno zaoštreni pod predsednikom Donaldom Trampom.
I, Šta sad?
Sa 67 godina, Angela Merkel je rekla da ne traži novu političku ulogu.
- Da li želim da pišem, govorim, pešačim? Da li želim da budem kod kuće? Da li želim da putujem po svetu - rekla je ovog meseca.
Merkel je redovno odbacivala pitanja o svom nasleđu, rekavši da istorijska analiza nije za nju i da bi radije nastavila sa poslom.
Ali u gradskoj većnici u primorskom gradu Stralsundu 2019. godine, pitali su je šta bi volela da deca čitaju o njoj u knjigama istorije za 50 godina.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Suzana
pre 3 godine
Nadam se da ću dočekati dan kada će se otkriti da ova dobro "zabetonirana" špijunka ima "tajne" račune gde su joj deponovani novac za "posao veka" islamizaciji Evrope" bez i jednog ispaljenog metka kroz "migrantsku krizu" ... I nadam se da ću dočekati da joj nekorumpirani sude...Živim za taj dan.
Za nju bi i Aušvic bio kafić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokloniće, prilikom današnjeg susreta, nemačkoj kancelarki Angeli Merkel piroteski ćilim, potvrđeno je Tanjugu u Predsedništvu Srbije
Odgovornost ukrajinskih obaveštajnih službi za dizanje u vazduh gasovoda „Severni tok“ je očigledna, stoga Kijev treba da nadoknadi štetu koju je zbog toga pretrpela Nemačka, saopštio je nemački pokret „Štop di zanckionen“.
U javnosti su se pojavile fotografije ostataka nove ruske eksperimentalne balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, koja je testno lansirana u četvrtak. Prema navodima ukrajinskih vlasti, raketa je pogodila fabriku u centralnom ukrajinskom gradu Dnjepru. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je lansiranje „Orešnika“ odgovor na upotrebu američkih i britanskih raketa koje Ukrajina koristi za napade duboko unutar ruske teritorije.
Opozicioni ekstremisti predvođeni tajkunom Draganom Đilasom sprovode najgore nasilje u Skupštini Srbije, a na delu je scenario koji je iskorišćen i protiv ruskog predsednika Vladimira Putina tokom brojnih demonstracija antiruske prozapadne opozicije.
Premijer Srbije Miloš Vučević oglasio se na svom Instagram profilu povodom strašnog nasilja i tuče koju su danas izazvali poslanici opozicije u SKupštini Srbije.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Dvadesetogodišnji Nišlija digao je juče na noge hitne službe i uznemirio osoblje gradskog prevoza nakon što se toliko čvrsto uspavao u autobusu da su svi mislili da je mrtav.
U susret Novoj godini srpsko tržište preplavljeno je ponudama novogodišnjih dekoracija, kao i ukrasa, a naše istraživanje pokazalo je da kupovina ukrasa može da vas košta od 10.000 do 20.000 dinara.
Jedan Srbin našao se u teškoj situaciji nakon 12 godina braka, kada se tokom razvoda suočio s mogućnošću da ostane bez krova nad glavom, uprkos tome što je, kako tvrdi, uložio značajna sredstva u zajednički dom.
Pančevac Luka Alerić podelio je na svojim društvenim mrežama video u kojem je pokazao kako je, tokom kišnih i snežnih dana u centru svog grada postavio besplatne kišobrane i time pomogao svojim sugrađanima, posebno mladima koji nisu bili opremljeni za novonastale vremenske uslove.
Završeno je suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči.
Uroš Blažić (21) pominjao je jutros na suđenju u Specijalnom sudu i Kostu K., dečaka ubicu i to nakon pitanja punomoćnika oštećenih, advokata Nebojše Perovića.
Kada je Radna grupa preuzela Partizan, jedno ime sa spiska novih čelnika kluba je bilo iznenađujuće. Milka Forcan je preuzela na sebe ogroman deo posla kako bi pomogla crno-belima da se finansijski oporave, a kako je rekla na gostovanju na televiziji "Prva", stara uprava sabotira njihov rad.
Danilo Lazović, rođen na današnji dan 1951. godine, često je u serijama i filmovima glumio kafanske tipove, ali u stvarnosti nije voleo kafanu. Svoje četvoro dece je iz centra preselio na periferiju Beograda da bi odrastali u prirodi.
Kiseli kupus je najbitniji deo zimnice tokom sezone i zimska salata na svakom stolu srpskog domaćinstva. Recept po kome su ga pripremali naši stari, originalan je i najbolji kako bi vam kiseli kupus bio savršeno ukiseljen.
Natalija Mitorvić postala je poznata po čuvenoj izjavi "Bože Betra" kada je izgovorila legendarnu rečenicu koja je vinula u zvezde. Godinama se ništa ne znao o njoj, a sada je na društvenim mrežama osvanuo video snimak kako ona izgleda danas.
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.