DA LI JE I SRBIJA U PROBLEMU?! EVROPI PRETE NESTAŠICE! Zima dolazi, mraz i hladnoća prete da okuju stari kontinent, a gasa i struje nema dovoljno!
Podeli vest
Potrošnja se povećava, Azija kupuje naveliko, Rusi zavrću ventil, a u vetroparkovima vetar slabije duva - to su razlozi energetske krize koja se pomalja pred Evropom, ocenjuje radio Dojče vele (DW). Posledice su, kako navodi, jasne: grejanje i struja su skuplji, a prete i nestašice
Širom Evrope dramatično su porasli računi za struju za domaćinstva i preduzeća. Tokom ove godine, cena se stalno povećavala, ali je najzapaženiji skok bio u septembru. Samo ovog meseca veleprodajne cene električne energije u Nemačkoj porasle su za skoro pedeset odsto.
Srbija je ključna država Zapadnog Balkana i njeno članstvo u EU-u je od strateške važnosti, izjavio je danas šef mađarske diplomatije Peter Sijarto, dok njegov hrvatski kolega Gordan Grlić Radman kaže da tome mora da prethodi rešavanje otvorenih pitanja, prenela je Hina
28.09.2021
12:56
Glavni uzrok je globalna nestašica gasa, čime se cena prirodnog gasa u Evropi od početka godine učetvorostručila. Čini se da se situacija pogoršava i mnoge vlade se plaše nestanka struje uoči neizbežnog skoka potražnje tokom zime.
U Ujedinjenom Kraljevstvu su najveće energetske kompanije zatražile od vlade paket hitne pomoći. Pet manjih dobavljača već je prestalo sa radom u poslednjih mesec dana, zbog nemogućnosti da plate energiju kojom je trebalo da snabdevaju preduzeća. Drugi strahuju da bi narednih dana i nedelja moglo isto da im se desi.
U Španiji je vlada već usvojila hitan zakon o smanjenju visokih računa za energiju za potrošače preusmeravanjem dobiti od energetskih kompanija. Italija ove sedmice predstavlja paket podrške domaćinstvima u iznosu od 4,5 milijardi evra, dok je Francuska uvela subvencije za milione domaćinstava sa niskim prihodima.
Prema Verivoksu 32, onlajn-platformi za poređenje cene energije, cene su u Nemačkoj u septembru i oktobru porasle u proseku za 12,6 odsto. Prema njihovim podacima, takvo povećanje predstavlja 188 evra dodatnih troškova grejanja godišnje za jednu porodičnu kuću.
Jedan od uzroka nestašice je taj što Evropa svoju energiju dobija iz različitih izvora, pri čemu prirodni gas čini oko 20 odsto. Pojedine zemlje se više oslanjaju na gas od drugih. U Nemačkoj se skoro polovina domaćinstava greje na gas.
Takođe, na nestašicu gasa su u velikoj meri uticale vremenske prilike. Prošla zima u Evropi bila je neobično hladna, zbog čega su se iscrple zalihe gasa. Obično bi se gas dopunjavao tokom proleća i leta u pripremi za sledeću zimu, ali je jedan od najhladnijih aprila u dve decenije dodatno otežao snabdevanje.
Zatim je tu i pitanje ruskog gasa. Ruski energetski gigant Gasprom, koji u snabdevanju Evrope gasom učestvuje sa čak jednom trećinom, uporno je odbijao da poveća isporuke. Neki komentatori nagađaju da je Rusija obustavila isporuke gasa kako bi izvršila pritisak na EU da što pre pusti u rad gasovod Severni tok 2.
Nedavno je Dmitrij Peskov, portparol Kremlja, rekao je da će novi gasovod „značajno uravnotežiti parametre cena prirodnog gasa u Evropi".
Postoje i drugi faktori koji pogoršavaju problem. Neobično jake vrućine u Aziji prouzrokovale su povećanu potražnju za klima-uređajima i, kao rezultat toga, povećanu potrošnju električne energije, iscrpljujući dodatno zalihe prirodnog gasa.
Problema je bilo i sa alternativnim rešenjima, poput tečnog gasa. Potražnja za tečnim prirodnim gasom brzo raste širom sveta, posebno u Aziji, usled brzog ekonomskog rasta i povećanja stanovništva. To je pogodilo snabdevanje u Evropi, pri čemu je uvoz ove godine pao u odnosu na prošlu.
Još jedna alternativa je ugalj, ali je i njegova cena sada rekordno visoka, delimično zbog gasne krize, ali i zbog sve strožih politika EU za sprečavanje klimatskih promena.
Klimatske politike EU za period 2030/50. pokazale su da je Unija postavila ambiciozne ciljeve za korišćenje obnovljive energije. U EU je 2019. udeo potrošene energije koja dolazi iz obnovljivih izvora bio 19,7 odsto. Cilj je da se ova potrošnja do 2030. poveća na 32 odsto.
Ali, nedavno je nastao problem i sa obnovljivim izvorima energije. Energija vetra je poslednjih godina najveći proizvođač električne energije u Nemačkoj, ali je udeo njene potrošnje pao sa 29 odsto na 22 odsto u prvoj polovini 2021. Na to je uticalo neobično mirno vreme, odnosno odsustvo vetra u vetroparkovima.
Sve to je sada dovelo do evropske energetske krize i optužbi da su klimatske politike EU krive za ovaj problem, kao i da je prelazak na klimatski neutralnu budućnost preskup za potrošače.
U Evropskom parlamentu je prošle nedelje, tokom rasprave o predlozima Evropske komisije za plan pod nazivom „Fit za 55", kojim se predviđa smanjenje štetnih emisija za 55 odsto, nekoliko evropskih poslanika izrazilo ljutnju građana zbog toga kako politike protiv klimatskih promena utiču na cene energije.
Međutim, Frans Timermans, evropski komesar za klimatska pitanja, odbacuje ove optužbe i ističe da je nedostatak gasa primarni razlog energetske krize, kao i da su povećani troškovi samo ojačali argument za brzi prelazak na obnovljive izvore.
Opšta slika je veoma složena, mada je sve jasno kada su u pitanju potrošači širom Evrope. Grejanje i električna energija su poskupeli. Scenario koji vlade očajnički žele da izbegnu pred zimu je nestašica struje, kako za potrošače tako i za preduzeća.
Blaga zima bi sigurno rešila mnoge probleme, kao i jači vetrovi. Takođe, ako bi Rusija povećala isporuke gasa - bilo kroz postojeće gasovode ili preko još neaktiviranog Severnog toka 2 - onda bi cene verovatno pale.
Ako se to ne dogodi i ako ova evropska zima bude hladna kao i prošla, energetska kriza bi mogla da preraste u glavni problem u EU. Građani i kompanije polako osećaju zimu, zaključuje se u prilogu Dojče velea.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
BEZPROBLEMA
pre 3 godine
NEMA HRANE? KOD VUCICA VESICA DJILASA KARICA U KUCE PO HRANU...NEMA GREJANJA? OPET ISTI SCENARIO
Srbija je ključna država Zapadnog Balkana i njeno članstvo u EU-u je od strateške važnosti, izjavio je danas šef mađarske diplomatije Peter Sijarto, dok njegov hrvatski kolega Gordan Grlić Radman kaže da tome mora da prethodi rešavanje otvorenih pitanja, prenela je Hina
Borci ukrajinske ultranacionalističke organizacije „Desni sektor“ brutalno su maltretirali civilno stanovništvo u Časovom Jaru, svedoči stanovnik grada Valerij Doroš za RIA Novosti.
Dezertiranje u redovima Oružanih snaga Ukrajine sve je učestalije zbog nemogućnosti vojnika da dugoročno izdrže borbe protiv nadmoćne ruske vojne mašinerije, izjavio je pukovnik američke vojske Lorens Vilkerson.
Pitanje takozvane Hrvatske pravoslavne crkve, koju Hrvatska pravno ne priznaje, pokušavaju već godinama da pokrenu. Postoji više paralelnih projekata sa istim imenom, a uključeni su Bugari, Česi, Crnogorrci, pa čak i Kamerunci.
Iako "studenti" koji organizuju blokade fakulteta pokušavaju da se predstave kao neki koji nemaju lidere, koji su nestranački, nepolitički i koje ne vode NVO aktivisti, novinar Nove S, Željko Veljković, otkriva da to nije tako.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić održao je 23. maja prošle godine istorijski govor u Ujedinjenim nacijama povodom glasanja o sramnoj rezoluciji o genocidu u Srebrenici.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Pre Drugog svetskog rata, Božić je bio centralni praznik u srpskom društvu, dok Nova godina nije imala značajnu ulogu. Sve se promenilo 1919. godine, uvođenjem gregorijanskog kalendara, što je donelo nova pravila i običaje koji su opstali do danas.
Danas proslavljamo najradosniji hrišćanski praznik Božić. Svi se trudimo da prijateljima, kolegama, rodbini pošaljemo najlepše poruke i želje. Evo nekih čestitki kojima svojim najmilijima možete poželeti srećan i blagodetan Božić.
Konstantin Filipović (8) postao je u Srbiji najpoznatiji dečak muzičar, onog trenutka kada ga je njegov tata Dragan snimio na jednom veselju kako se veseli i peva, a snimak okačio na društvene mreže.
Danas proslavljamo najradosniji hrišćanski praznik Božić, a na samom početku programa Informer televoizije, u sklopu emisije "Prve info", naš kolega Miloš Kostadinović ugostio je u studiju naše koleginice Jelenu Rafailović i Jovanu Matijašević.
Saša Milosavljević (47) ubijen je u akciji hapšenja, a pošto je on ubio vlasnika kafane Dejana Mihajlovića (56) i još jednu osobu ranio u Jagodini u kafani.
Saša Milosavljević (47) iz Jagodine ubijen je sinoć u razmeni vatre sa policijom, a pošto je u jednoj kafani ubio vlasnika Dejana Mihajlović (56) i teško ranio drugog čoveka. Kako sazanajemo on je nakon svađe i haosa koji je napravio prvo pucao u plafon, izveden je, ali se vratio naoružan.
U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila u Zaklopači kod Kraljeva povređene su tri osobe. Vozač kamiona zadobio je teške povrede, dok su vozač autobusa i jedna putnica lakše povređeni.
Saša Milosavljević, osumnjičen za ubistvo vlasnika kafane "Krug" u Jagodini Dejana M. posle zločina uspeo je da se skloni, ali su se specijalci ubrzo uputili ka njegovom skrovištu.
Pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice likvidirali su u Jagodini Sašu Milosavljevića, koji je ubio vlasnika kafane, a drugog muškarca teško ranio.
Holandski trener Paskal Jansen novi je šef stručnog štaba fudbalskog kluba Njujork siti, saopštio je danas američki tim. On će biti novi trener kluba u kome igra srpski internacionalac Jovan Mijatović, koji je prvih dana nove godine u centru pažnje zbog saobraćajne nesreće u Beogradu u kojoj je učestvovao.
Hrana i piće u Srbiji su fantastični! Posebno mi se dopala rakija, ali ne smem mnogo da je konzumiram. Na svu sreću, biće trofeja i povoda da se proslavi uz koju čašicu, poručuje Ajzea Kenan (33) u intervjuu za Informer!
Olimpijakos je pobedio Panetolikos 2:0 u 17. kolu šampionata i ponovo izbio na prvo mesto fudbalskog prvenstva Grčke. Tri boda ekipe iz Pireja nisu dobra vest za fudbalere Crvene zvezde.
Srpska teniserka Olga Danilović ispala je sa turnira u Hobartu pošto je u prvom kolu poražena od Australijanke Maje Džoint koja je pobedila 2:0 (6:2, 6:3) za sat i 26 minuta igre.
Režiser, scenarista i glumac Milorad Milinković, koji je preminuo jutros, u intervju za Informer nedavno je poručio da mu mnogi fanovi govore da liči na sveštenika.
Nedeljko Bajić kaže da je cela njegova porodica tokom Božića na okupu i da glavnu reč u spremanju praznične trpeze vode žene jer njegov otac Radoš Bajić i on nisu baš sjajni kuvari.
Dok većina svetskog džet seta proslavlja Božić 25. decembra, mnoge zvezde praznuju i 7. januara, po julijanskom kalendaru! Neki zbog porekla, drugi zbog ljubavi, ali svi sa puno poštovanja i prema pravoslavnim običajima proslavljaju ovaj dan.
Opraštanje nije samo čin dobrote, već i oslobađanje od negativnih emocija koje narušavaju kvalitet života. Ovi praznici mogu postati lepši uz nekoliko koraka ka iskrenom oprostu.
Susam salata je jednostavna, a veoma ukusna i izdašna, pa s razlogom zauzima važno mesto na slavskim trpezama. Savršeno se slaže sa pečenjem, testeninom ili kao namaz uz domaće kiflice.
Kejt je verovala u ljubav i srećan brak dok nije saznala da je njen suprug u vezi s njenom majkom. Ova šokantna priča, koja je zgrozila javnost, otkriva kako izdaja dolazi od onih kojima najviše verujemo.
Nedavni snimak Viktorije Kej Tvejlig, aktuelne Mis Univerzuma, objavljen je na TikToku. Ona je na njemu bez šminke, a video je na mrežama izazvao burne reakcije.
Pevačica je za Informer ispričala da za praznike nikada ne nastupa, jer to vreme voli da provede sa porodicom, ali je otkrila i da Božić nikako ne može da prođe bez tatinog pasulja koji je recept nasledio od svog oca, a njenog dede.
Atraktivna pevačica ugostila je našu ekipu u svom domu, pa je u prazničnom intervjuu za Informer sumirala godinu za nama, govorila je o poslovnim planovima, ali i o porodičnoj idili koju je svila s fudbalerom Markom Gobeljićem (32), sa kojim ima ćerkicu Katju (3).
Pravoslavni vernici okupili su se u ponoć u Hramu Svetog Save, a među njima je bilo i mnogo javniih ličnosti. Na Božićnu liturgiju došla je i folk zvezda Svetlana Ceca Ražnatović sa porodicom.
Voditeljka Jovana Jeremić se u jutarnji program uključila iz pekare svog partnera Dragana Stankovića, a za praznično uključenje pripremila je i poseban stajling.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.