DETALJI PADA TRENUTNO NAJMOĆNIJEG NARKO DILERA Hapsilo ga više od 500 specijalaca, hvatanju prethodila krađa od strane kolumbijske policije
Podeli vest
Kolumbijske oružane snage uhvatile su trenutno najmoćnijeg krijumčara drogom, koji se krio u džungli, imao više prstena obezbeđenja, spavao na ortopedskom madracu a glave mu je po svemu sudeći došla jedna životinja
Dairo Antonio Usuga, poznat kao Otonijel, lider moćnog kartela "Clan del Golfo" (Zalivskog klana), uhvaćen je u džungli. Vlasti su saopštile da su obaveštajci predvođeni SAD-om i Britanijom obezbedili dovoljno informacija zahvaljujući kojima je više od 500 vojnika i pripadnika kolumbijskih specijalnih snaga iz zasede napalo Otonijela u džungli, u pokrajini Antiokvija i probilo osam prstenova ličnih čuvara kojima je bio stalno okružen. Kodno ime akcije bilo je “operacija Oziris”. Poginuo je jedan policajac.
Kolumbijske oružane snage uhapsile su glavnog narko bosa u toj zemlji, Daira Antonija Usugu, poznatog pod nadimkom Otonijel - saopštio je predsednik Ivan Duke tokom vanrednog obraćanja naciji povodom privođenja jednog od najtraženijih trgovca narkoticima u svetu
24.10.2021
09:58
- Otonijel je bio najstrašniji krijumčar droga na svetu, ubica policije, vojnika, društvenih vođa i osoba koja je organizovala iskorišćavanje dece za kriminalne aktivnosti - rekao je kolumbijski predsednik Iván Duke nakon hapšenja zločinca.
- Ovaj udarac može da se uporedi samo sa padom Pabla Escobara 1990-ih - dodao je.
Bili su strah i trepet, svi su zazirali od njihovog spominjanja
"Clan del Golfo" je bio strah i trepet na severu Kolumbije jer nisu prezali ni od čega da bi ostvarili kontrolu nad središnjim rutama krijumčarenja kokaina iz Srednje Amerike u SAD. Američka vlada ga je odavno stavila na spisak najtraženijih kriminalaca i nudila 5 miliona dolara nagrade za njegovo hapšenje.
Otonijel je prvi put osuđen još 2009. godine na sudu na Menhetnu za ilegalnu trgovinu narkoticima, ali i za podršku radikalno desnim paravojnim grupama koje je SAD deklarisala kao terorističke. Kasnije je osuđen zbog unošenja 73 metričke tone kokaina u SAD u razdoblju od 2003. do 2014. godine preko Venecuele, Gvatemale, Meksika, Paname i Hondurasa. Kasnije su tome dodata i ubistva policajaca, kao i seksualno zlostavljanje dece i mladih.
Od revolucionara sa rođenim bratom prešao "na posao" sa drogom
"Karijeru" je, zajedno sa bratom Huanom Diosom, počeo kao borac u levičarskoj gerilskoj gupi Vojska narodnog oslobođenja. Nisu ih vodili ideološki porivi pa su, kada je Vojska 2006. godine potpisala mirovni sporazum s vladom, Otoniel i brat to odbili, odmetnuli se u kriminalno podzemlje i počeli da vode operacije u strateškoj regiji Zaliv Uraba na severu zemlje. Po toponimu je kasnije kartel dobio ime. Iz Zaliva Uraba kretala je većina pošiljki kokaina prema severu. Kasnije će njih dvojica početi da podržavaju desničarke gerilske grupe.
Brat je bio prvi lider kriminalne organizacije, ali je ubijen 2012. godine u raciji na samu Novu godinu. Otonijel se spasao i preuzeo kartel.
On i njegovi krvoloci su brzo došli na glas kao beskrupolozne ubice i zlostavljači pre svega devojaka. Procenjuje se da je u trenutku hapšenja Zalivski klan imao oko 1200 pripadnika od kojih je većina potekla iz radikalno desnih paramilitarnih grupa. A deluju u 10 od 32 kolumbijske pokrajine.
Osim glavnog biznisa, droge, bavili su se i ilegalnim rudarenjem, a područje na kojem su delovali kontrolisali su nasiljem: lokalni lideri koji bi im se suprotstavili su nestajali. Zarađivali su i od iznuda. Domet im je bio širok, članovi grupe su hapšeni u Argentini, Brazilu, Hondurasu, Peruu i Španiji. Američko Državno tužilaštvo je klan proglasilo “teško naoružanom, izuzetno nasilnom kriminalnom organizacijom”.
Policija se dokopala jednog od Otonijelovih pasa i obučila ga za potragu
Težak udarac bila je operacija "Agamemnon" 2016. godine u kojoj je likvidiran i uhapšen veliki broj Otonijelovih ssradnika, a vlasti su nanele teške udarce finansijskom sastavu klana. Tada počinje stalni beg. Kao i svaki mafijaš, Otonijel se skrivao po udaljenim ruralnim delovima zemlje, u džungli, menjajući kuće u kojima spava svake noći. Uprkos bežanju uz njega je stalno morao biti ortopedski madrac na kojem je spavao zbog povrede leđa, konkretno distorzije diska. Kuće u kojima je boravio nisu bile palate, ali su imale satelitske antene, a policija bi u njima nalazila skupocene parfeme, luksuzna pića i hranu.
Godinama se uspešno skrivao jer je u regiji Urabá bio strah i trepet pa su snage bezbednosti bile nemoćne u pokušaju da ga lociraju. Koristio je i dresirane pse koji bi ga alarmirali ako bi se pojavila osoba koju nisu poznavali. Vlasti su uspele da se dokopaju jednog od pasa i da ga obuče da traži Otonijela.
Tražio je mirovni sporazum sa vladom prilikom posete pape Franje
Iznenađujući je bio koji je Otonijel objavio godinu dana kasnije kada je u zemlju dolazio papa Franjo. Zatražio je da se i njegovoj grupi omogući da položi oružje i demobilizuje se u sklopu mirovnog procesa koji je vlada pokrenula s FARC-om (Revolucionarnim oružanim snagama Kolumbije), što vlada nije prihvatila. Jedno su pobunjenici, sasvim drugo brutalni zločinci.
Colombie: Le narcotrafiquant de drogue le plus recherché de Colombie, 'Otoniel' est arrêté. Bientôt une série netflix? pic.twitter.com/aaicqTzIIV
— Restitutor Orientis (@RestitutorOrien) October 24, 2021
Tamni oblaci nad snagom klana počeli su da se naziru u martu ove godine kada je uhapšena Nini Žoana Úsuga, Otonijelova sestra, koja je bila zadužena za upravljanje sredstvima koja su stizala od "posla", a primarni je posao bio "pranje" prljavog novca. Taj posao ona je preuzela 2015. godine nakon što je uhapšena Bjanka Senobja Madrid Benhumea, poznata pod imenom "La Flaca" odnosno "mršavica", inače Otonijelova partnerka.
I met a city Mayor from Colombia at the City Security and Democracy conference in Nice a few days ago. He told me that drug arrests always lead to an increase in violence. Colombia suffers more than most
Nećak Harlison Úsuga je bio zadužen da se stara o trasama kojima se droga transportovala iz Srednje Amerike i održavao je veze sa meksičkim kartelima. I on je uhapšen 2015. godine.
U julu ove godine kolumbijske bezbednosne snage su u saradnji sa Panamom i SAD-om, zaplenile 5,4 tona kokaina koji je pripadao Otonijelu. To je bio težak udarac. Otonijelovo hapšenje bilo je nastavak tog uspešnog niza operacija i njegov vrhunac.
Stručnjaci potvrđuju važnost hapšenja upozoravajući na moguće nasilne posledice i unutrašnju borbu za mesto koje je držao Otonijel. Ističu, ipak, da će operacija biti manji udarac kokainskom biznisu nego Eskobarovo hapšenje, jer je "posao" sada značajnije fragmentisan nego u doba legendarnog kriminalca.
Serđo Guzmán, direktor kompanije Analiza rizika u Kolumbiji, smatra da će se uskoro pojaviti novi lider koji će biti još i gori.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kolumbijske oružane snage uhapsile su glavnog narko bosa u toj zemlji, Daira Antonija Usugu, poznatog pod nadimkom Otonijel - saopštio je predsednik Ivan Duke tokom vanrednog obraćanja naciji povodom privođenja jednog od najtraženijih trgovca narkoticima u svetu
Poslanica ruske Dume Marija Butina izjavila je danas da administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena rizikuje izbijanje trećeg svetskog rata time što je dozvolila Ukrajini da upotrebi oružje proizvedeno u SAD za napade duboko na teritoriji Ruske Federacije.
U specijalnoj emisiji na Informer TV "Znamo li istinu o atentatu na Zorana Đinđića?" gostovao je lider Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj gde je govorio o svojim saznanjima o ubistvu bivšeg premijera i policijskoj akciji "Sablja" koja je usledila.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predsednikom Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske Patrijaršije, Mitropolitom volokolamskim Antonijem.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Da li može doći do direktnog sukoba Rusije i Sjedinjenih Američkih Država? Na ova i slična pitanja govorio je prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku.
Zoran Stanković (49) iz Osipaonice pucao je u glavu bivšoj ljubavnici Aleksandri Lazić (28) iz Lipa, a potom je presudio sebi jednim hicem u slepoočnicu! Krvava drama se odigrala pre tačno deset godina u Aleksandrinoj kući, u kojoj je živela sa majkom i dvoje maloletne dece.
Kadetkinja treće godine Vojne akademije, Sanja Marković (21), iz Niša nastupiće za našu boksersku reprezentaciju na Balkanskom prvenstvu koje će biti održano u Loznici od 16. do 24. novembra, i to će biti njeno prvo veliko takmičenje u dresu reprezentacije.
U moru negativnih iskustava sa komšijama, nedavno je pristigla poruka o humanosti, prijateljstvu i ženskoj solidarnosti, priča koja je sve raznežila i koja zasigurno zaslužuje da se za nju čuje.
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je da je u Srbiji od 4. do 10. novembra zabeleženo 6.452 slučaja oboljenja sličnih gripu i to najviše u Zlatiborskom, Moravičkom i Šumadijskom okrugu, dok su najviše uzrasno-specifične stope zabeležene u uzrasnim grupamadece mlađe od četiri, pet do 14 godina.
Vrlo dobro je Srbija otvorila utakmicu protiv Danaca, u prvih 20 minuta igre Piksijevi izabranici ređaju šansu za šansom i pravo je čudo kako i dalje nema pogodaka.
Odličan meč gledamo u Leskovcu između Srbije i Danske, a o detalju s početka utakmice još dugo će se pričati. Iako je igrač gostujuće selekcije igrao rukom u šesnaestercu, glavni arbitar Feliks Cvajer odlučio je da ne svira najstrožu kaznu.
Neverovatan meč, neverovatan golman! Đorđe Petrović je briljirao u prvom poluvremenu meča protiv Danske, a u samo nekoliko minuta napravio magiju koja je spasila Srbiju!
Fudbalska reprezentacija Srbije kreće u osvajanje novog sjaja, a za to je zaslužan Branko Radujko, generalni sekretar FSS, koji je sa selektorom Draganom Stojkovićem započeo veliku reformu – povratak kulta reprezentacije!
Humanitarna izložba slika i vezova autorki Alene Gojak i Gorice Popović pod nazivom "Oboji život" biće održana u sredu 20. novembra u 19h u gornjem foajeu Pozorišta Atelje 212.
Među brojnim poznatim imenima koja igraju u seriji "Ljubav u tišini" je i Saša Joksimović, koji ističe da mu je izuzetna čast što je deo ovog projekta.
Lozinke koje se baziraju na jednostavnim kombinacijama ili lako pogađaju na osnovu ličnih podataka, poput imena ili datuma rođenja, vrlo su nesigurne. Da biste zaštitili svoje naloge, kreirajte lozinku koja je dugačka, raznovrsna i potpuno nasumična.
Ruska salata je jedno od najpoznatijih jela koje se priprema za različite prilike, a dodavanjem hrskave jabuke, možete joj dati potpuno novi, osvežavajući ukus.
Mašina za sušenje veša može biti izuzetno praktična, ali nije pogodna za sve vrste odeće. Neke tkanine i materijali, poput svile, vune ili odeće sa dekorativnim elementima, bolje je sušiti na vazduhu kako bi se očuvala njihova kvaliteta i dugotrajan izgled.
Demi Mur i Nikol Kidman ukrale su svu pažnju na dodeli Governors nagrada svojim zanosnim stajlinzima i besprekornih linijama, dok je Šeron Stoun odlučila da prigrli prirodan izgled, skoro bez šminke.
Modni dizajer Bata Spasojević danas će održati reviju kojom će ujedno obeležiti jubilarnih 30 godina karijere, a događaj će se održati u jednom beogradskom hotelu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.