• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Novosti

12.01.2022

13:45

BRUTALNA TAKTIKA ODKB-a u Kazahstanu napravila zaokret! Rusi iskoristili ZAPADNO LUKAVSTVO, lakše je NAVUĆI teroriste, nego IH TRAŽITI! VIDEO

Printscreen You Tube

Vesti

BRUTALNA TAKTIKA ODKB-a u Kazahstanu napravila zaokret! Rusi iskoristili ZAPADNO LUKAVSTVO, lakše je NAVUĆI teroriste, nego IH TRAŽITI! VIDEO

Podeli vest

U nemirima Kazahstanu učestovale su dve operativne grupe povezane komandnim mestom u inostranstvu, koje su brojale oko 20.000 naoružanih ljudi iz zemlje i inostranstva, tvrdi vojni analitičar Valentin Vasilesku

Demonstracije su počele mirno, ali su brzo pale pod kontrolu provokatora, koji su koristili tajne komunikacije. To je bilo od suštinskog značaja za koordinaciju istovremenih nasilnih akcija protiv unapred određenih ciljeva, i podrazumevalo komunikaciju preko visokotehnoloških servera van Kazahstana. 

To je sprečilo kazahstanske tajne službe i vojsku da presretnu njihove komunikacije, što je priznao i predsednik Tokajev, koji je izjavio da „snage reda i vojska nisu ispunile očekivanja“, kao i da je „ očigledan nedostatak specijalnih snaga, specijalizovane opreme i specijalnih sredstava“.

Mediji ključni cilj terorista

Vasilesku u svom članku za portal Volter.net navodi da su nemiri u Kazahstanu bili odlično organizovani i vođeni iz inostranstva, a da je uredovima pobunjenika bilo dosta džihadista iz Sirije i Avganistana.

Među provokatorima su bili specijalisti za operacije psihološkog ratovanja. Oni su planirali da im prioritet bude informisanje putem televizije, ali na sreću vlasti, teroristi koji su uspeli da zauzmu zgradu televizijskog kanala Mir nisu uspeli da ostvare kontrolu nad televizijskim tornjem Koktobe u Almatiju. Činjenica da nisu uspeli da zauzmu medije u Almatiju bila je od ogromnog značaja za neuspeh puča.

Vasilesku navodi da su postojale 2 grupe: prva grupa Alfa, koju je činilo više podgrupa, delovala je istovremeno u Almatiju (najmnogoljudnijem gradu u zemlji) i u gradovima na jugu i zapadu Kazahstana, sa ciljem da teroriše stanovništvo i spreči intervenciju snaga reda. Misija Alfa grupe rezultirala je zauzimanjem i paljenjem administrativnih zgrada, pljačkom prodavnica i banaka, podizanjem barikada u svim naseljima i pokušajem zauzimanja aerodroma Alma Ata. Među borbeno pripremljenim i najbrutalnijim teroristima bilo preciznih strelaca, koji su ubili više pripadnika snaga bezbednosti. 

Taktički cilj grupe Alfa je bio izvođenje krvavih napada, koji bi skrenule pažnju sa dejstava druge grupe (Bravo), koja je vršila selektivne napade na desetine skladišta naoružanja i municije policije i vojske. 

Foto: Printscreen You Tube

Bivši savetnik predsednika Nazarbajeva, Jermudžamet Jertisbajev, veruje da su teroristi imali saučesnike u zemlji i napominje da je došlo do „izdaje brojnih zvaničnika i pripadnika organa reda“. Jertisbajev je verovatno u pravu jer kazahstanske obaveštajne službe nisu uspele da pronađu dokaze o tajnim pripremama za terorističke napade uprkos činjenici da je samo u Alma Ati delovalo 20.000 napadača.

Bilo je potrebno 3-4 dana da se ponovo uspostavi red u svim regionima, oslobode administrativne zgrade i strateška infrastruktura, i stave pod vojnu zaštitu. Granice su zatvorene i postavljeno je 70 kontrolnih tačaka širom zemlje. Mnogi šefovi regionalnih uprava i agencija za sprovođenje zakona smenjeni su sa svojih dužnosti. 

Međutim, kazahstanski predsednik Kasim-Džomart Tokajev izjavio je da provokatori „ nisu položili oružje". Na njegov zahtev Rusija je poslala 3.000 vojnika u Kazahstan, Belorusija 500, Tadžikistan 200, a Jermenija 70.  To su uglavnom podjedinice 45. brigade, 98. divizije i 31. specijalne brigade u sastavu ruskih vazdušno-desantnih snaga. 

Kontrola ključnih tačaka

Podjedinice 98. ruske vazdušno-desantne divizije kontrolišu aerodrom u prestonici Nursultanu, štab Generalštaba oružanih snaga i zgradu televizijskog centra Kazmedia.

Nezavisna podjedinica koja pripada ruskim snagama za specijalne operacije preuzela je zaštitu predsedničke palate u Nursultanu, centralne banke i Nacionalnog saveta za bezbednost Kazahstana. Podjedinice 45. brigade specijalnog dežurstva raspoređene su na jugoistoku Kazahstana radi zaštite specijalnog aerodroma Alma Ata i zajedničkog operativnog centra PVO Ruske Federacije i Kazahstana, takođe u Alma Ati.

Ostale podjedinice 45. vazdušno-desantne brigade su raspoređene u istočnom Kazahstanu, u gradu Ust-Kamenogorsk, administrativnom centru rudarske industrijske zone na istoku zemlje. Na severu, podjedinice 31. brigade obezbeđuju bezbednost objekata Kazatomproma, kazahstanske nacionalne nuklearne kompanije. 

Paralelno, male ruske jedinice, kao što su timovi za neutralizaciju psiholoških operacija, timovi za izviđanje i psihološki rat – mogli bi da pruže podršku lokalnim jedinicama za borbu protiv terorizma. 

Dejstvo tih grupa obuhvata praćenje terena dronovima, prikupljanje podataka širokog spektra frekvencija, uključujući GSM mreže i ometanje komunikacije terorista. Ruske vazdušne platforme takođe služe kao radio repetitori za kazahstansku vojsku koja deluje u urbanim sredinama, gde zgrade mogu otežati prijem. 

Ruske vazdušno-desantne trupe takođe imaju još jedan zemaljski sistem montiran na vozilo 8 × 8. To je RP-377LA Lorandit, sistem koji kombinuje moćne stanice za pretragu izvora frekvencije sa stanicama za selektivne smetnje.

Druga ruska grupa specijalizovana je za specijalno izviđanje. U ovom slučaju cilj je infiltracija među teroriste i prikupljanje informacija u cilju predviđanja budućih akcija.

Kao i ruski kontingent u Siriji, kontingent raspoređen u Kazahstanu povezan je sa mrežama centralizovanog sistema MK VTR-016 Ministarstva odbrane Ruske Federacije, koji koristi sistem Auriga-1,2V. Stotine prenosnih video mobilnih mini-stanica raspoređenih u zonama odgovornosti ruske vojske u Kazahstanu šalju tajne informacije u realnom vremenu u Moskvu preko ruskih vojnih komunikacionih satelita. Zahvaljujući Huavei serveru, najmoćnijem na svetu, ove prenose je veoma teško presresti i ometati.

Foto: Printscreen You Tube

Lažni Front oslobođenja Kazahstana

Nakon okupacije Iraka, američke okupacione trupe su imale mnogo posla u sukobima sa sunitskim naoružanim grupama koje su kidnapovale zapadne građane. Da bi se infiltrirali u ove grupe, američke specijalne snage su organizovale tajnu operaciju, stvarajući sopstvenu grupu "kidnapera", dok su "kidnapovani" bili obaveštajni agenti zaposleni u medijima. 

Kada je grupa (lažnih kidnapera) stekla određen "ugled" zahvaljujući video-snimcima koje su emitovali irački i međunarodni mediji – privukla je pažnju pravih naoružanih grupa, koje su onda počele da predlažu da preuzmu kontrolu nad „otetim“

Tako su otkrivani i neutralisani pripadnici pravih tajnih grupa. Ruske oružane snage pokazuju da su izvukle svoje pouke iz američkih inovacija u borbi protiv tajnih grupa u Iraku. Ruski stručnjaci za psihološke operacije zaključili su da je lakše pribeći "navlačenju" terorista nego traženju. Po uzoru na američki model, Rusi su stvorili lažni „Front oslobođenja Kazahstana“ koji emituje video-snimke preko društvenih mreža i podstiče terorističke ćelije koje su učestvovale u ustanku da im se pridruže. 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set