ZAŠTO SE RUSKI PREDSEDNIK STALNO POZIVA NA SPORAZUME IZ MINSKA?
Podeli vest
Dok se svetski lideri bore da pronađu diplomatsko rešenje tenzija između Rusije i Ukrajine, razgovori su se okrenuli ka sporazumu iz Minska iz 2015. kao mogućem izlazu iz krize
Sporazum je sklopljen u beloruskoj prestonici u pokušaju da se okonča tada krvavi desetomesečni sukob u istočnoj Ukrajini. Minsk II nikada nije u potpunosti sproveden, a njegova ključna pitanja su još uvek nerešena.
Dekoracija i nameštaj koji dominira u prostoru prilikom susreta zvaničnika, za one sa vrha može biti alat za impresioniranje, šarmiranje, ali i zastrašivanje
09.02.2022
09:48
Ko su ključni igrači?
Redak sastanak ruskih, ukrajinskih, nemačkih i francuskih lidera u februaru 2015. imao je za cilj da donese mir u oblastima Ukrajine koje su godinu ranije zauzeli proruski separatisti. Te oblasti, u ukrajinskom regionu Donbasa, postale su poznate kao Luganska Narodna Republika (LNR) i Donjecka Narodna Republika (DNR). Ukrajinska vlada u Kijevu tvrdi da su ta dva regiona zapravo pod ruskom okupacijom. Razgovori su takođe imali za cilj pronalazak političkog rešenja za region.
Rezultat?
Minsk II koji su potpisali predstavnici Rusije, Ukrajine, separatističkih lidera i Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS). Nakon toga je usvojen rezolucijom Saveta bezbednosti UN.
Koji su bili uslovi sporazuma?
Prekid vatre. U februaru 2015. još uvek su se u nekim oblastima vodile teške borbe između ukrajinskih snaga i pobunjenika koje podržava Rusija, pri čemu su Ukrajinci imali velike gubitke. Povlačenje teškog naoružanja sa fronta. Da OEBS - bezbednosna organizacija od 57 članova koja takođe uključuje SAD i Kanadu - nadgleda linije fronta.
Dijalog o lokalnim izborima u oblastima koje su okupirali proruski pobunjenici. Obnavljanje ekonomskih i socijalnih veza između dve strane, kako bi se, na primer, isplaćivale penzije.
Da ukrajinska vlada ponovo kontroliše granicu sa Rusijom. Povlačenje svih stranih snaga i plaćenika. Ustavna reforma koja bi obezbedila izvesnu autonomiju regionima istočnog ukrajinskog regiona Donbasa koji više nisu pod kontrolom centralne vlade.
Šta se dogodilo nakon potpisivanja Minska II?
Najgore borbe su zaustavljene, a posmatrači OEBS-a su stigli. Do danas, OEBS patrolira linijama fronta i izveštava o kršenju primirja duž granice. Međutim, ima mnogo manje borbi i manje žrtava nego 2014-15. Iz te perspektive, dogovor je, bar delimično, ispunjen. Ipak, u Ukrajini ima 1,5 miliona interno raseljenih lica, a skoro 14.000 ljudi je poginulo u sukobu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dekoracija i nameštaj koji dominira u prostoru prilikom susreta zvaničnika, za one sa vrha može biti alat za impresioniranje, šarmiranje, ali i zastrašivanje
Tri velika ruska ratna broda – desantni brodovi „Aleksandar Šabalin“ i „Ivan Gren“, kao i fregata „Admiral Grigorovič“ – trenutno su usidrena u sirijskoj luci Tartus, gde se nalazi ključna ruska vojna baza. Satelitski snimci ukazuju na pripreme za transport velike količine vojne opreme, a prema dostupnim informacijama, ona će biti prebačena u Libiju.
Administracija predsednika Džoa Bajdena bila je upoznata sa ukrajinskim planovima za asimetrični rat protiv Rusije, ali tajne operacije nisu bile predočene ni američkom Kongresu ni javnosti, tvrdi britanski analitičar Aleksandar Merkuris.
Tokom 2024. godine u Srbiji su realizovani značajni infrastrukturni poduhvati, obuhvatajući izgradnju novih puteva i rekonstrukciju postojećih saobraćajnica. Među najvažnijim projektima su završetak deonica Fruškogorskog i Moravskog koridora, otvaranje brze saobraćajnice Šabac–Loznica, kao i napredak u izgradnji Dunavskog koridora i "Osmeha Vojvodine".
Francuz po rođenju, Srbin po opredeljenju, Arno Gujon, veliki humanitarni radnik i osnivač organizacije "Solidarité Kosovo", koji je trenutno i direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju, dao je ekskluzivni intervju za Informer.rs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izrazio je saučešće prijateljskom narodu Kine i predsedniku Si Đinpingu povodom razornog zemljotresa koji je pogodio Tibet i odneo mnogo života.
Čedomir Antić, profesor Filozofskog fakulteta izjavio je da su studenti trebal demokratski da odluče o protestu umesto što su profesore fizički oterali sa fakulteta.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Odlazak po badnjak više nije samo mirna porodična tradicija. U pojedinim mestima u Srbiji ovaj običaj dobija potpuno novi oblik, a društvene mreže iz minuta u minut preplavljuju snimci spektakularnih povorki koje Badnji dan pretvaraju u pravi praznični spektakl.
Danas ujutro, prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, očekuje se mestimično niska oblačnost, a po pojedinim kotlinama na jugu i jugozapadu Srbije magla.
"Pre nego što se dogodilo ubistvo, ubica je došao u pečenjaru u kojoj mu radi brat. Bio je sa drugom. Obojica su bili pripiti", pričao je jedan od poznanika Saše Milosavljevića (47) ubice iz Jagodine, koji je na Badnje veče hicima iz pištolja ubio vlasnika kafane "Krug" Dejana Mihajlovića (56) i ranio još jednu osobu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Sremskoj Mitrovici odredili su, zadržavanje do 48 časova S. D. (35) iz Inđije, koji se večeras u pratnji svog advokata predao u policijskoj stanici u Inđiji, a za kojim je bila raspisana potraga zbog sinoćnjeg događaja u Inđiji, kada je smrtno stradao Z. G. (43), a dve osobe su lakše povređene.
Stojan D. (35) iz Inđije, koji je nalazio u bekstvu zbog sumnje da je učestvovao u ubistvu muškarca Z.G. tokom proslave Badnje večeri, predao se policiji.
Harizmatična srpska džudistkinja Milica Žabić (30) u prazničnom intervjuu za Informer poručila je da je verovala da može do zlata na Olimpijskim igrama u Parizu! Ova devojka, koja je svojim nastupom i autentičnim izjavama oduševila čitavu naciju, za Informer je govorila o svojoj karijeri, planovima, ciljevima, ali i o tome čime bi se bavila da nije izabrala pomenuti borilački sport.
Seriju "Selo gori, a baba se češlja" reditelja Radoša Bajića publika je rado volela da gleda u periodu između 2007. i 2017. godine, ali jedna neobična stvar je promakla svima.
Iznenadna smrt reditelja, scenariste i "tragača" iz kviza "Potera", Milorada Milinkovića, potresla je Srbiju, a ovim povodom oglasio se i voditelj Jovan Memedović.
Srpske rase pasa imaju bogatu tradiciju i istoriju koja seže unazad vekovima, a mnoge od njih su postale simboli snage, odanosti i izuzetnih sposobnosti u različitim ulogama, kao što su čuvanje stoke, lov i zaštita doma.
Muzička diva Jelena Karleuša snimila je spektakularan novogodišnji program ispred Muzeja Jugoslavije, u sklopu kojeg je, između ostalog, izvela i čuvenu pesmu "Vidovdan".
Domaću javnost zatekla je vest o iznenadnoj smrti čuvenog tragača iz "Potere", reditelja i scenariste Milorada Milinkovića (60). Brojne poznate ličnosti oprostile su se od tragača, među kojima i Igor Lazić Nigor.
Bokser Veljko Ražnatović pokazao je putem društvene mreže Instagram kako je Božić protekao u njegovom domu. Cecin sin je najveći hrišćanski praznik proveo u društvu supruge Bogdane, sinova, Mirka i Bojane Šija, ali i Nataše Rodić.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.