• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: B.S.

18.03.2022

07:00

EVROPLJANI SE ZBOG RATA SUOČAVAJU SA ŠOKANTNIM POSKUPLJENJIMA Najjeftiniji giros u Grčkoj 4 evra U Rimu hleb čak devet evra!

Vesti

EVROPLJANI SE ZBOG RATA SUOČAVAJU SA ŠOKANTNIM POSKUPLJENJIMA Najjeftiniji giros u Grčkoj 4 evra U Rimu hleb čak devet evra!

Podeli vest

Pomfrit 'za poneti' u Briselu zbog visokih cena gasa i jestivog ulja košta čak 6,5 evra, dok je putarina za kamione u Italiji čak 700 evra!

Građani Evropske unije u četvrtu nedelju rata u Ukrajini ulaze sa novim šokantnim poskupljenjima!

U Grčkoj najjeftiniji giros već košta četiri evra (pre rata bio od 1,5 do dva evra), dok je u Italiji cena hleba čak devet evra. I putarine su dramatično poskupele, pa sad koštaju 700 evra za kamione! Na drugoj strani, porcija pomfrita u Belgiji prodaje se za čak 6,5 evra!


Poslednje dve nedelje cene goriva na svim evropskim pumpama obaraju istorijske rekorde. Litar benzina u Nemačkoj, Italiji, Belgiji i Grčkoj košta od 2,2 do 2,5 evra. Baš zbog previsoke cene goriva u Francuskoj su već počeli štrajkovi. Nezadovoljni građani podižu barikade, pale automobilske gume i blokiraju pristupe skladištima.


Cene derivata su u ovoj zemlji odavno prešle dva evra, a u Parizu su skočile na 2,4 evra. Štrajkači traže da se država u takvoj situaciji odrekne previsokih taksa i poručuju da neće odustati sve dok litar ponovo ne bude 1,3 evra. Vlast za sada nema nameru da se odrekne prihoda od taksa, ali kao gest dobre volje najavljuje popust od 15 centi za litar, počev od 1. aprila. Sve ovo dovodi do visoke inflacije, a tamošnji ekonomski stručnjaci prognoziraju da će do leta situacija biti kataklizmična.

Cene šećera u Rusiji skočile 15 posto od početka marta

Ruska Federalna antimonopolska služba (FAS) saopštila je da sprovodi kontrolu protiv kartelskog dogovaranja cena kod velikih proizvođača šećera u svetlu naglog povećanja cena te namirnice i nedostatka ponude na tržištu.
Cene šećera u Rusiji su skočile za 12,8 odsto samo u protekloj nedelji, prema podacima federalne statističke službe Rostat, objavljenim u sredu, a od početka marta su povećane za skoro 15 procenata.
Inflacija u Rusiji iznosi 12,54 posto, najviše od kraja 2015. godine, dok rublja svakodnevno slabi pod pritiskom događaja u Ukrajini i sankcija bez presedana protiv Moskve.

Giros četiri evra

Veliki talas poskupljenja zadesio je i Grčku, omiljenu destinaciju srpskih turista. Kako je Informer prvi objavio, računi za struju su sada čak pet puta veći nego prošle godine. Sve to utiče i na cene hrane, pogotovo osnovnih životnih namirnica, ali i tradicionalnih specijaliteta. Giros je u Solunu poskupeo za više od 40 odsto, pa najjeftiniji košta čak četiri evra. Na ostrvima se cene svakog dana menjaju.


- Cena jagnjetine naveliko poslednjih dana porasla je za 30, a junetine za 10 posto, što samo znači da će se trend povećanja cena nastaviti - priča Ivana Apostolu, Srpkinja koja živi u Grčkoj.
Velike posledice rata u Ukrajini već nekoliko nedelja osećaju i Italijani. Osnovne životne namirnice, poput ulja, brašna i hleba, sve su skuplje i cene su porasle za 18 do 20 odsto. Hleb u nekim gradovima košta čak i devet evra za kilogram! Cena mleka je sa 0,68 evra skočila na 0,78 evra i nema ga skoro nigde. Drastično su skuplji i struja i gas. Električna energija za stan od 100 kvadrata je tako skočila sa oko 90 na čak 250 evra, dok dvomesečni račun za gas umesto prosečnih 202 sada iznosi 308 evra, što je poskupljenje od čak 50 odsto!


Zbog celokupne situacije i krize zatvorena je velika čeličana u Frijuliju kod Udina, pa je 150 radnika poslato na prinudni odmor. Italijani i dalje muku muče sa protestima kamiondžija koji prevoze hranu, jer su im troškovi goriva i dalje previsoki, iako je država ograničila cene. Pored toga, preskupa je i putarina, pa je kamionima za vožnju autoputem od Trsta do juga Italije potrebno neverovatnih 700 evra!


U Nemačkoj je najgora situacija kada je u pitanju jestivo ulje, gotovo da ga nema u prodavnicama. Ako se i pojavi u radnjama, suncokretovo ulje košta oko 2,5 evra, i to za flašu od 750 mililitara, a ne za litar.


- Procene analitičara kažu da će najviše poskupeti testenina, inače omiljena među Nemcima, i da bi njena cena mogla da se utrostruči - kaže Nikola Marković, koji radi u ovoj zemlji. Sa druge strane, u Belgiji nema praznih rafova, iako se sve više priča o nestašici suncokretovog ulja. Tamošnje stanovništvo kaže da je za Belgijance uvek važno koja je cena paketa krompirića na ulici, a oni su poskupeli 30 do 50 odsto, pa tako porcija danas košta čak 6,5 evra!

 

Poskupljuju hoteli

Rast cena energenata predstavlja ogromno opterećenje i za domaćinstva u Austriji. Zbog skoka cena mesečni troškovi života biće im veći za najmanje 400 evra. Visoke cene energenata povećavaju i troškove u ugostiteljstvu, pa su tako hoteli i restorani podigli cene za deset do 15 odsto.


Cene goriva na pumpama u Beču i okolini su oko tri evra za litar bezolovnog benzina ili dizela. Zato je sve više onih koji automobile ostavljaju u garažama i idu peške, ili se voze biciklom.

 

Nestašica keramičkih pločica

Ukrajina je najveći svetski izvoznik suncokreta i jestivog ulja, čak 53 odsto uvoza u EU potiče iz ove zemlje.
Ako se tome doda i ruskih 30 odsto, jasno je koliko je situacija komplikovana jer, što zbog ratnih dejstava, što zbog sankcija, isporuka trenutno skoro da nema pošto sedamdeset odsto izvoza iz Ukrajine ide preko Crnog mora.
U Španiji je tako prodaja ulja ograničena na pet litara po kupcu, dok se u Italiji prodaje po četiri litra. S druge strane, preskupi energenti, gas i struja doveli su do nestašice keramičkih pločica u Italiji, jer njihovo pečenje postaje papreno skupo.
Kuburi se i sa armiranim betonom, zbog gvožđa koje se uvozi iz Ukrajine.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Djordje

pre 2 godine

Tri puta u tekstu pisete da giros u grckoj kosta 4 evra?! Pitam se jel vi mislite da vecna citalaca boluje od Alchajmerove bolesti?! Hocemo li i sutra ponovo citati o girosu od cetiri evra?!

sledeća vest

Politika

TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!
Live TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!

Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.

23.12.2024

12:48

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set