• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/AL DŽAZIRA

17.03.2022

22:29

KAKO BI SLEDEĆI SVETSKI RAT MOGAO DA POČNE? Analiza kaže, PUTIN LAKO POBEĐUJE, on straši Zapad! Učvrstiće moć, a Rusija trpi posledice samo marginalno!

Vesti

KAKO BI SLEDEĆI SVETSKI RAT MOGAO DA POČNE? Analiza kaže, PUTIN LAKO POBEĐUJE, on straši Zapad! Učvrstiće moć, a Rusija trpi posledice samo marginalno!

Podeli vest

Sve više se u medijima podseća kako je počeo Drugi svetski rat

Obično se kao datum početka Drugog svetskog rata navodi 1. septembar 1939, kada je Hitler izvršio invaziju na Poljsku nakon potpisivanja Pakta Ribbentrop-Molotov (sporazuma između Hitlera i Staljina o nenapadnju), piše Bret Stefens, urednik Njujork Tajmasa, u svojoj kolumni.

Međutim, kako navodi, ovo je bio samo jedan u niz događaja koji su se u to vrijeme činili nepovezani.

Među njima je bila i japanska invazija na Mandžuriju 1931; italijanska invazija na Abesiniju 1935; remilitarizacija Porajnja 1936. i Španski građanski rat; Anschluss Austrije (pripojenje Austrije Njemačkoj) i sudetska kriza 1938, sovjetska invazija na Poljsku nekoliko sedmice nakon Njemačke; operacija Barbarossa i Pearl Harbor 1941.

“Poenta je da Drugi svjetski rat nije baš počeo iznenada, više je sve ličilo na vodu koja se podizala dok nije probila branu. I mi smo također živjeli kroz godine u kojima se podizala voda, iako je izgleda bila potrebna ruska invazija na Ukrajinu da bi svijet to počeo primjećivati”, piše autor New York Timesa.

Dodaje da smo pre vojne operacije u Ukrajini imali akciju u Gruziji, na Krimu i istoku Ukrajine; rusko bombardovanje Alepa; korištenje radioaktivnih i hemijskih agensa na ruskim disidentima na britanskom tlu; rusko mešanje u američke izbore i masivno hakovanje kompjuterskih mreža; ubistvo Borisa Nemcova; kao i trovanje i hapšenje Aleksaja Navaljnog.

“Da li je išta od ovog kršenja suvereniteta, kršenja prava i ugovora, ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti naišlo na jedinstven, čvrst odgovor koji bi mogao odvratiti od sledećih groznih akcija? Da li je odgovor Zapada na kršenje drugih međunarodnih normi – kao što je sirijsko korišćenje hemijskog oružja protiv građana, kinesko oduzimanje autonomije Hong Kongu, ili iranski posrednički rat protiv njegovih suseda – zaustavilo Putina? Ukratko, da li je Putin imao ikakvog razloga da pre 24. februara pomisli da se neće moći izvući sa ovom vojnom akcijom?”, postavlja pitanje Stefens i daje negativan odgovor na to.

Foto: AP/Tanjug

Blaga politika

"Rusija je sprečila treći svetski rat"

Suprotno tvrdnjama da je Putinovo ponašanje rezultat zapadne provokacije, kao što je odbijanje da potpuno odbaci potencijalno članstvo Ukrajine u NATO-u – Zapad je uglavnom proveo 22 godine provodeći blagu politiku, a uništavanje Ukrajine je rezultat toga.

Kako ističe autor, Bajdenova administracija se sada suočava sa pitanjem da li želi da ovaj ciklus dovede do kraja. Odgovor nije jasan. Sankcije su naštetile ruskoj ekonomiji, slanje oružja Ukrajini pomoglo je da se uspori napredovanje Rusije, a ruska brutalnost je ujedinila NATO. Stefens naglašava da je to zasluga predsednika, ali da administracija nastavlja da radi pod okriljem potencijalno katastrofalnih iluzija.

“Sankcije mogu naštetiti Rusiji dugoročno. Međutim, borbe u Ukrajini se dešavaju sada. Za sada je jedan od glavnih efekata sankcija bio da se pošalju deseci hiljada Rusa iz srednje klase u egzil, što je zapravo pomoglo Putinu da se oslabi baza političe opozicije. Što se tiče oligarha, oni su možda izgubili svoje jahte, ali neće uzeti oružje u svoje ruke.”

Rušenje iluzija

U članku Njujork Tajmsa se propituje i odbacivanje Zapada da se uvode zona zabrane letenja nad Ukrajinom.

Tako se navodi da je naoružavanje Ukrajine sa Javelin i Stinger raketama ponizilo rusku vojsku, a ako bi se Kijevu osigurali MiG-29 borbeni avioni i drugi oružani sistemi to bi moglo promeniti tok stvari. Odbijanje da se to uradi samo će produžiti ukrajinsku agoniju.

Česte tvrdnje da je Putin već izgubio rat ili da ne postoji mogućnost da ga dobije jer su Ukrajinci udruženi u svojoj mržnji prema njemu možda će ispasti tačne, ali su veoma preuranjene. Rat je tek u trećoj sedmici.

“Odbijanje da se nametne zona zabrane letova na Ukrajinom može biti opravdno jer prevazilazi rizike koje su zemlje NATO-a voljne da preuzmu. Ali ideja da bi to moglo pokrenuti treći svetski rat znači ignorisanje istorije. Amerikanci su se suočili sa sovjetskim pilotima koji su delovali pod okriljem Kine i Severne Koreje u Korejskom ratu bez toga da su razneli svet. I ovakve poruke protiv konfrotacije predstavljaju poziv a ne odvraćanje ruske eskalacije”, piše autor.

Sada, dodaje, postoji ozbiljan rizik da se sruše ove iluzije. Nema puno dokaza da je Putin voljan da prekine sa ratom; čak suprotno, ako bi to uradio sada kada su nametnute sankcije a bez jasne pobede u Ukrajini, on bi ugrozio svoju poziciju i moć.

“Zaključak: Očekujte od njega da udvostruči delovanje. Ako bude koristio hemijsko oružje, kao Bašar al-Asad, ili ako rasporedi nuklearno oružje na ratište, da li on gubi više nego što dobija? Pitanje samo daje odgovor. On lako pobeđuje. On straši Zapad. On će učvrstiti moć. On trpi posledice samo marginalno. Njegovi prijatelji u Pekingu, Teheranu i Pjongjangu sve posmatraju i beleže. Kako bi sledeći svetski rat mogao da počne? Na isti način kao poslednji.”

Situaciju u Ukrajini možete pratiti iz minuta u minut u blogu na našem portalu klikom OVDE.

Bonus video:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Seljo iz Brnjaka

pre 2 godine

Samo se vi nadajte.Pada Rusija,pada Srbija.Dobro,nece se Srbiji oduzeti sve.Beogradski pasaluk vam je vise nego dovoljan.Budite zadovoljni da ce to,ipak,biti vise od jedne sljive.

Crna Gora bez odluke o usvajanju sankcija Rusiji!
Balkan

Crna Gora bez odluke o usvajanju sankcija Rusiji!

Sednica Vlade Crne Gore, na kojoj je trebalo da budu potvrđene sankcije Rusiji, prekinuta je, a kako je saopšteno iz kabineta premijera Zdravka Krivokapića, razlog za to je bilo neslaganje "u proceduri usvajanja odluke o primeni sankcija"

17.03.2022

22:18

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set