ŠTA JE U NJIHOVOM ARSENALU? Kojim trikom Ukrajina uništava Putinove tenkove i kako Rusija uspeva da SRAVNI ČITAVE GRADOVE? Ovo su TAJNE oružja zaraćenih strana...
Podeli vest
Ruska invazija na Ukrajinu brzo je postala najveći konflikt u Evropi od Drugog svetskog rata, u kojem Moskva vodi višestruku ofanzivu širom susedne zemlje dok se suočava sa žestokim otporom
Kako je Ukrajini uspelo da uništi toliko mnogo ruskih tenkova i kako je Rusiji pošlo za rukom da uništi čitave ukrajinske gradove?
Severna Koreja je lažirala lansiranje onoga što su analitičari nazvali njenom "čudovišnom raketom" prošle nedelje, saopštila je u sredu vojska Seula, dodajući da je test, u stvari, verovatno ista interkontinentalna balistička raketa koju je Pjongjang ispalio 2017.
30.03.2022
17:10
Ruska vojska napala je široka područja u Ukrajini i sprovela raketna i artiljerijska bombardovanja praćena velikim brojem žrtava. Uoči rata, odnos vojnih snaga dve zemlje bio je toliko neuravnotežen da se porede sa Davidom i Golijatom.
Šta je u ukrajinskom arsenalu?
Zapad već uveliko šalje novo oružje Ukrajini iako će samo vreme pokazati da li će to doprineti nekoj razlici, piše “Juronjuz”.
Dok NATO zemlje odbijaju da stave ratne avione u ukrajinski vazdušni prostor zabrinute da bi takav scenario mogao dovesti do rata između Rusije i alijanse, Sjedinjene Države su, kako navodi “Njujork tajms”, poslale Ukrajini preko 600 “stingera”, protivvazdušnih raketa koje se ispaljuju s ramena, a Bela kuća je najavila da će poslati još 800. SAD su poslale i oko 2.600 projektila većeg dometa “džavelin” a još 2.000 je na putu.
Britanija je dala Ukrajini više od 4.200 antitenkovskih lansera NLAW, a u sredu objavila da će poslati još 6.000 “odbrambenih projektila”. Ukupno su NATO zemlje poslale Kijevu preko 17.000 antitenkovskih projektila i raketa.
Sem pošiljki zapadnog oružja, Ukrajina ima prilično zastareo sovjetski arsenal. Njena vojska oslanja se na isti asortiman višecevnih raketnih bacača i haubica, kao i ruska. Ne poseduje sofisticirano precizno oružje dugog dometa poput ruskih “iskandera” i “kalibra”. Ukrajinci imaju balističke projektile kratkog dometa “točka-U”, koji imaju moćnu bojevu glavu, ali lošu preciznost u poređenju sa novim ruskim oružjem.
Njihovi zvaničnici su rekli da su zahvaljujući američkim pošiljkama naneli velike gubitke ruskim snagama. Takođe su koristili turske dronove “barjaktar” dobijene pre konflikta.
Koje oružje Rusija koristi u Ukrajini?
Neimenovani viši američki zvaničnik rekao je “Njujork tajmsu” da je Rusija od početka invazije ispalila više od 1.200 balističkih projektila i krstarećih raketa na ukrajinske mete. Neko rusko oružje – poput kasetne municije i termobaričkih raketa – kritikovano je kao previše neselektivno za upotrebu u ratu.
Dok i Rusija i SAD imaju taktičke nuklearne bojeve glave nove generacije, američki zvaničnici se plaše da će ruski predsednik Vladimir Putin možda izabrati da jednu upotrebi ukoliko oseti da gubi rat, navodi list.
Avioni i projektili
Ruska vojska koristila je ratne avione i krstareće projektile “kalibr” za mete širom Ukrajine. “Kalibr” je precizno oružje, ali su ukrajinski vojni objekti i vladine zgrade koje su bile na meti u Kijevu i Harkovu locirane blizu stambenih područja, što je dovelo do civilnih žrtava, piše “Juronjuz”.
Isto važi i za projektile koje nose ruski ratni avioni, koji su targetirali vojnu infrastrukturu i takođe rezultirali kolateralnom štetom. Ruska vojska takođe je koristila projektile “iskander” koji imaju domet do 500 kilometara i nose mnogo moćnije bojeve glave koje mogu da unište velike zgrade i neke utvrđene objekte.
“Juronjuz” navodi da su neki “iskanderi” ispaljeni sa teritorije ruske saveznice Belorusije, koja je poslužila kao polazna osnova invazije.
Rakete i artiljerija
Ukrajinske vlasti optužuju ruske za neselektivno bombardovanje zgrada, škola i bolnica. Sovjetski dizajnirani višecevni raketni bacači “grad”, “smerč” i “uragan” osmišljeni su da ispaljuju salvu moćnih raketa. Njihova upotreba protiv naseljenih područja neminovno uzrokuje velike žrtve i štetu. Ruska vojska takođe ima širok niz moćnih artiljerijskih jedinica sovjetskog dizajna, poput samohodnih “božura” od 203 mm i samohodnih haubica „zumbul” i bagrem“ od 152 mm.
Moskva tvrdi da targetira samo vojne baze i infrastrukturu, ali AP je dokumentovao masovnu štetu na civilnoj infrastrukturi i stambenim područjima u Kijevu, Harkovu i drugim gradovima. Rusija takođe tvrdi da su ukrajinske snage razmestile teško naoružanje u stambena područja kako bi civile koristile kao štit, što se ne može nezavisno potvrditi.
Kasetne bombe i termobaričko oružje
Dok ukrajinske vlasti optužuju ruske da koriste kasetnu municiju, Kremlj to poriče. Takvo oružje je dizajnirano da targetira neprijateljske trupe i oružje na širem području i njihova upotreba u naseljenim delovima neminovno bi dovela do masovnih civilnih žrtava. Kasetne bombe, rakete i artiljerijske granate otvaraju se u vazduhu, oslobađajući podmuniciju ili manje bombe koje su raspršuju na velikom području i istovremeno pogađaju više ciljeva.
Termobaričko oružje sastoji se od kontejnera za gorivo i dva odvojena punjenja eksploziva, pri čemu prvo detonira da bi raspršilo čestice goriva, a drugo pali raspršeno gorivo i kiseonik u vazduhu, stvarajući eksplozivni talas ekstremnog pritiska i toplote koji stvara delimični vakuum u zatvorenom prostoru. To čini ovo oružje posebno smrtonosnim za ljude u zatvorenom.
Pentagon je rekao da su ruski prenosivi lanseri za termobaričko oružje primećeni u Ukrajini, ali nije mogao da potvrdi njihovu upotrebu, navodi “Juronjuz”.
#Ukraine: We managed to identify this bizarre "container", captured today by the UA forces near #Kyiv.
It is likely to be the command post of one of the most potent Russian EW system - 1RL257 Krasukha-4, used to suppress AWACS radars & radar reconnaissance satellites. pic.twitter.com/1VvKjGoM2p
— ?? Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) March 22, 2022
Elektronsko ratovanje
Ukrajinske snage zaplenile su nedavno deo jednog od najnaprednijih ruskih sistema za elektronsko ratovanje koji bi mogao da otkrije svoje tajne, preneo je “Blumberg” u subotu.
Komandni modul “krasuha-4” pronađen je ostavljen na periferiji Kijeva, delimično oštećen ali inače netaknut. Fotografije sa društvenih mreža (slika gore) prikazuju kontejner sa modulom prekriven granjem, možda u pokušaju da se zakamuflira usled povlačenja ruskih snaga. Sistem je dizajniran da ometa satelite u niskoj orbiti, bespilotne letelice i projektile, ali se takođe smatra da može da prati avione NATO. Kompletan “krasuha-4” je dvodelni sistem koji se sastoji od komandnog modula i sistema za elektronsko ratovanje, montiranog odvojeno na dva kamiona.
Veruje se da je “krasuha-4” korišćen protiv turskih dronova “barjaktar” u Siriji, navodi “Telegraf”, dodajući da će zaplenjeni deo ispitati zapadne špijunske agencije kako bi otkrile tajne funkcionisanja ruskog sistema, što bi moglo pomoći Ukrajini da ga učini beskorisnim na bojnom polju.
Hipersonično oružje
U ponedeljak je američki predsednik Džo Bajden potvrdio navode Kremlja da su ruske snage upotrebile hipersonično oružje u Ukrajini. To oružje, koje može da putuje preko pet puta brže od brzine zvuka, do sada nije korišćeno u konfliktima. Ipak, kako ukazuje “Vašington post”, američki zvaničnici su umanjili pretnju koju predstavlja ruska hipersonična tehnologija. I SAD i Kina razvijaju taj program, ali nijedna od ovih zemalja nije otišla dalje od testiranja.
Sada Rusija tvrdi da ga je upotrebila u Ukrajini, i to ne jednom već dvaput.
Ruski hipersonični projektil “kinžal” modifikovana je verzija “iskandera”. Ovaj balistički projektil se lansira iz vazduha i njime se može manevrisati pre nego što pogodi cilj, pa ih je teže pratiti i uništiti.
Da li Rusija koristi hemijsko oružje?
Rusija je unazad tvrdila da SAD imaju laboratorije za biološko oružje u Ukrajini, što Vašington poriče. Ali, kad je reč o toksinima, Kremlj ima podužuju istoriju razvoja i upotrebe hemijskog oružja. Neki stručnjaci ukazuju da je trovanje “novičokom” bivšeg špijuna Sergeja Skripalja u Britaniji 2018, kao i opozicionara Alekseja Navaljnog u Sibiru 2020, dokaz voljnosti Moskve da koristi takve taktike.
- Rusija je upotrebila hemijsko oružje u mirnodopsko vreme u stranoj zemlje. Pomisao da bi sada mogli da koriste hemijsko oružje u Ukrajini je potpuno racionalna – rekao je “Vašington postu” Endru Veber, zvaničnik Pentagona u vreme administracije Baraka Obame.
Rusija je takođe u Siriji bila saveznica predsednika Bašara al Asada, čije su snage više puta upotrebile gas hlor u urbanim područjima uprkos riziku po civile. Helikopteri koji su bacali hlor u Alepu krajem 2016. doveli su do kraja otpora pobunjenika nakon četiri godine borbi, ukazuje “Telegraf”.
Ukrajina je već optužila Rusiju za korišćenje belog fosfora, kontroverzne supstance koju neki vojni analitičari smatraju hemijskim oružjem. Često je koriste vojske da stvore debelu belu dimnu zavesu. Ova supstanca može da uzrokuje hemijske opekotine i njen dim je otrovan za ljude i životinje.
Da li bi Rusija mogla da upotrebi nuklearno oružje?
Neki stručnjaci brinu da postoji mogućnost, koliko god tanka, da će rat eskalirati do te tačke da se Moskva okrene nuklearnom oružju. Od posebne je zabrinutosti manje nuklearno oružje koje je Rusija unazad razvijala. Ta oružja se zovu taktičkim nuklearnim oružjem, jer su dizajnirana za upotrebu na bojnom polju.
Ono nije regulisano nikakvim sporazumima o naoružanju. Nikad nije upotrebljeno u sukobima, a smatra se da ih Rusija ima oko 2.000. Dovoljno su mala da stanu na projektil – možda čak i hipersoničan. Takvo oružje, ako se rasporedi na “relativno oprezan način” kako piše “Vašington post”, omogućilo bi Rusiji da pokaže svoju nuklearnu moć, a izbegne izglede za obostrano uništenje.
Ipak, čak i takvo oružje nosi velike rizike od proširivanja nuklearnog konflikta. Američki senatori su već rekli da bi se smatralo napadom ako se nuklearne posledice preliju na članicu NATO, dok je Bajden upozorio da će NATO “braniti svaki pedalj” svoje teritorije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
NATO intenzivno prebacuje vojnu tehniku iz evropskih zemalja u Poljsku, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevu.
Vlasti Ukrajine biće prinuđeni da snize uzrast za mobilizaciju do 18 – 20 godina zbog pritiska SAD i mogućeg smanjenja vojne pomoći sa Zapada, izjavio je savetnik komiteta za ekonomski razvoj ukrajinske Vrhovne rade Nazarij Voljanski.
Evropske nacije razmatraju mogućnost povlačenja vojnika iz Bosne i Hercegovine i tzv. Kosova kako bi se oslobodili kapaciteti za slanje trupa u Ukrajinu u slučaju primirja ili mirovnog sporazuma.
Severna Koreja je lažirala lansiranje onoga što su analitičari nazvali njenom "čudovišnom raketom" prošle nedelje, saopštila je u sredu vojska Seula, dodajući da je test, u stvari, verovatno ista interkontinentalna balistička raketa koju je Pjongjang ispalio 2017.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je otvaranju deonice Kruševac – Trstenik –Vrnjačka Banja na auto-putu E-761 (Moravski koridor). Tim povodom, on se oglasio na Instagramu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je otvaranju deonice Kruševac - Trstenik - Vrnjačka Banja na auto-putu E-761. On je u autobusu odgovarao na pitanja novinara i govorio o toj saobraćajnici, ali i o drugim planiranim infrastrukturnim projektima u Srbiji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je danas repliku potpredsendika SAD Džej Di Vensa saradnici nevladine Fondacije za odbranu demokratije iz Vašingtona Ivani Strander.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je otvaranju deonice Kruševac – Trstenik –Vrnjačka Banja na auto-putu E-761 (Moravski koridor), a tajkunski mediji iskoristili su i ovu priliku za širenje svojih besramnih laži.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je priča Zdravka Ponoša o prelaznoj vladi "šuplja" i da opozicija "neće doći na vlast bez izbora dok je živ".
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Nova prevara počela je da kruži Srbijom, a glavni mamac dolazi putem Temu aplikacije. Prevaranti šalju lažne SMS poruke korisnicima, navodeći da njihov paket ne može biti isporučen zbog neplaćene carine, pa traže potvrdu uplate putem linka koji šalju.
Ukoliko ste ove godine planirali da Novu godinu dočekate negde van granica Srbije, dobro pazite, jer džeparoši haraju sa svih strana, u koji god grad da odete!
Đaci prvaci u velikom broju imaju poteškoće kada je u pitanju čitanje, iako je prošlo celo prvo polugodište! Pored toga, i ono što pročitaju oni ne razumeju, što nastavnicima pravi veliki problem u nastavi.
Nikola Stanković Pivce (27) koji je ubijen juče u Kaluđerici na pragu porodične kuće i to pred devojkom T.D. (25) koja je ranjena, optužen je u februaru ove godine za pucnjavu u noćnom klubu "Stefan Braun" u centru Beograda koja se dogodila 15. marta 2022. godine.
Porodica iz Novog Pazara, čiji članovi imaju od 7 do 47 godina, uhapšena je u Nemačkoj zbog sumnje da su opljačkali parfimeriju u centru Štutgarta, u poznatoj trgovačkoj ulici Kenigštrase.
Na putu Kosjerić - Valjevo, u mestu Brajkovići, došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj je automobil marke "Opel", beogradskih registarskih oznaka, sa kolovoza sleteo tik uz korito reke.
Jutros oko 01.00 policiji je prijavljen napad na dostavljača hrane u Kaluđerici. Mladića, koji je strani državljanin su, prema nezvaničnim informacijama, presrela nepoznata lica i fizički napala.
Derbi kao derbi, znamo sve. Spremamo se za tu utakmicu, najbitnije je da izađemo i igramo sa najboljom mogućom koncentracijom, poručuje trener Partizana, Željko Obradović (64)!
Predsednik KK Crvena zvezda Željko Drčelić oglasio se nakon okončana polusezone u Evroligi, poručio da su crveno-beli zadovoljni i pružio podršku igračima i treneru Janisu Sferopulosu, za koga kaže da je često neopravdano na meti kritika.
Košarkaški klub Crvena zvezda oglasio se saopštenjem uoči predstojećeg "večitog" derbija (23. decembar, 19.00), i informisao navijače kako doći do karata.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Google planira da od februara naredne godine uvede značajne promene u načinu na koji se korisnici prate na internetu, uvodeći tehnologiju koja će zameniti dosadašnje "kolačiće trećih strana".
Za mnoge ljude prvi deo jutra je posezanje za kutijom maramica. Zašto se mnogi od nas bude sa začepljenim nosom, čak i kada nismo bolesni? Postoji nekoliko objašnjenja za rinitis, a neka od njih će vas iznenaditi.
Poznata glumica Sara Džesika Parker vešto uspeva da se sakrije od znatiželjnih pogleda i fanova. Umotana u udobnu kapu i zimsku jaknu, uhvaćena je u božićnoj kupovini u Vest Vilidžu u Njujorku.
Ni ove subote emisija "Zvezde Granda" nije prošla bez drame, a razlog za novi sukob bio je nastup Branislave Isaković (21) iz Novog Sada, koja je svojim glasom uspela da zaintrigira žiri i izazove pravi haos.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.