AMERI I EU SU SVE OČEKIVALI OSIM OVOG! ŠOKANTNI OPORAVAK RUBLJE, SANKCIJE ZAPADA SU PROPALE? Zluradost zamenio očaj!
Podeli vest
Potpuni oporavak ruske valute i delimični oporavak berzi pokazuju da će Zapadu biti teško da izoluje i ruši ekonomije svojih protivnika. Precenili smo svoju ekonomsku moć
Nakon zapadnih sankcija, rublja je bila na ivici kolapsa. Pre sankcija jedan dolar je vredeo oko 75 rublji, a nakon sankcija išao je i do 140. Trgovanje na ruskim berzama, piše Ros Klark, urednik i kolumnista koji već tri decenije piše za Spektejtor, Dejli Telegraf i druge britanske medije, bilo je suspendovano zbog ogromnog pada vrednosti akcija.
Ruske trupe napuštaju nuklearnu elektranu u Černobilju i idu ka granici Ukrajine sa Belorusijom, saopštio je danas ukrajinski nuklearni operater Energoatom
31.03.2022
21:25
Zapadni političari nisu mogli da sakriju oduševljenje; Bajden je nekoliko puta rekao da je ruska ekonomija „uništena". Takođe je rekao da Rusija ne sme da otvori berzansko tržište jer bi ono iste sekunde doživelo kolaps.
Međutim, usledio je veliki obrt. Nakon određenih mera ruske Centralne banke, i naročito nakon Putinove najave da će Evropa gas plaćati u rubljama, ruska valuta se u potpunosti oporavila, odnosno povratila je vrednost koju je imala pre sankcija. Osim toga, Rusija je odlučila da uprkos Bajdenovom komentaru otvori Moskovsku berzu, i umesto da se dogodi kolaps koji je prevideo predsednik SAD - dogodio se rast ruskih akcija.
Zbog svega ovoga, vodeće zapadne medije poput Rojtersa, Asošiejted presa, Fajnenšel tajmsa i drugih preplavili su tekstovi koji dovode u pitanje efikasnost zapadnih sankcija. U tekstovima dominira zbunjenost povodom stabilizacije ruske valute, kao i utešna predviđanja da će sankcije na dugi rok ipak uspeti da poremete rusku ekonomiju.
Ispod sledi prevod jednog od takvih tekstova objavljenog u britanskom Spektejtoru.
Kolone tenkova su zaustavljene; jedan ili dva grada zauzeta od strane Rusa Ukrajinci su uspeli da povrate. Ratni napori Rusije u poslednjih dve nedelje idu traljavo - osim ako artiljerijsko gađanje i uništavanje stambenih blokova računate kao napredak na frontu.
Foto: Fotoilustracija
Ali kako napreduje ekonomski rat koji se vodi protiv Rusije? Istina, Moskovljani više ne mogu da jedu u Mekdonaldsu, a luksuzna roba zapadne proizvodnje je nestala sa ruskih polica. Pa ipak, kurs dolara u odnosu na rublju počinje da liči na konvoj ruskih oklopnjaka. U prvim danima nakon što su sankcije stupile na snagu, rublja je neumoljivo tonula. Dan pre nego što je Putin umarširao u Ukrajinu, rublja je vredela 0,012 dolara. Do 8. marta kurs rublje je opao za skoro polovinu, na 0,007 dolara. I šta se potom desilo? Rublja je jačala iz dana u dan, da bi do danas praktično povratila kurs kakav je imala pre invazije.
Rusko tržište akcija se ne može pohvaliti istim uspesima. Ali otkako je delimično ponovo otvoreno prošle nedelje, i ono je naglo poraslo. Indeks Moskovske berze je 16. februara iznosio 3.646 poena. Ujutro 24. februara pao je za skoro polovinu, na 1.943. Ovog jutra on iznosi 2.377 (tekst je objavljen pre dva dana, rusko tržište akcija je nakon toga poraslo za više od deset odsto i nastavlja vrtoglavo da raste; prim. prev.). Za sve koji su bili dovoljno hrabri da investiraju u pravom trenutku - i dovoljno spremni da zažmure na etička pitanja - ruske akcije su bile jedna od najboljih investicija u poslednjih nedelju dana. To je neverovatno ako uzmemo u obzir sve očiglednije znake da rat ne ide dobro, i da bi Rusija dugo godina mogla da bude zaglavljena u ukrajinskoj ratnoj močvari.
Ovo pokazuje koliko će Zapadu biti teško da izoluje i ruši ekonomije svojih protivnika, ako je to nova realnost međunarodnih sukoba. Precenili smo sopstvenu ekonomsku moć. Koliko god želeli da mislimo kako bogati Rusi našu robu smatraju neophodnom, rusku ekonomiju zapravo pokreću energenti. A to je prilično profitabilan posao u ovom trenutku. Možda kupujemo manje nafte od Rusije, ali smo i dalje primorani da kupujemo njen gas. Štaviše, postoje dva veoma velika tržišta američkog gasa i nafte koja ne pokušavaju da bojkotuju ruska fosilna goriva. Umesto bojkota, Kina i Indija koriste prednosti koje im je otvorila ovakva situacija.
Indija je nakon invazije potpisala ugovore o kupovini šest miliona barela nafte od Rusije - upola manje nego što je kupila tokom cele 2021. Zašto? Zato što ruska nafta ide uz popust od oko 30 dolara po barelu. Indija i Kina bi vrlo lako mogle da nadoknade bilo koju količinu nafte koju Zapad odbije da kupi od Rusije. A ako te dve zemlje ne žele da se pridruže bojkotu ruskih energenata, mi povodom toga ne možemo da uradimo ništa.
Foto: Fotoilustracija
Nikada ranije Zapad nije pokušao da na vojnu agresiju odgovori isključivo ekonomskim sredstvima. Mnogo je pitanja koja treba postaviti o mudrosti takvog pristupa. Da li zaista želimo da osiromašimo obične Ruse - ako pođemo od toga da uopšte možemo to da uradimo - znajući da bi to moglo da poveća njihovu podršku Putinu? Putin je, na kraju krajeva, stvorio narativ da je Rusija na udaru Zapada - i svaka sankcija koja pogađa obične Ruse samo će služiti kao dokaz istinitosti Putinove teze.
Ali još važnije je pitanje da li to uopšte funkcioniše. Zapad je do sada uspevao da ojača odbranu Ukrajine slanjem oružja u zemlju. To je bio uspeh. Ekonomske sankcije, iako se u početku činilo da štete Rusiji, sada deluju mnogo manje očigledno.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruske trupe napuštaju nuklearnu elektranu u Černobilju i idu ka granici Ukrajine sa Belorusijom, saopštio je danas ukrajinski nuklearni operater Energoatom
Iz Oružanih snaga Ukrajine dezertiralo je oko 250.000 ljudi, što čini trećinu ukupnog sastava ukrajinske vojske, izjavio je narodni poslanik Vrhovne rade Aleksandar Dubinski.
Ambasdor Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko očekuje da će biti postignut dogovor o novom gasnom sporazumu sa Srbijom. On je, za "Njuzmaks Balkans" istakao da sklopljen dogovor na najvišem nivou i da trenutno sporazum usaglašavaju stručnjaci.
Policijska uprava za grad Beograd saopštava da je centralno okupljanje trodnevnog javnog skupa "Ne damo Srbiju" koje je održano juče ispred Narodne skupštine u Beogradu proteklo bez većih incidenata, uz profesionalno angažovanje pripadnika policije koji su obezbedili stabilan javni red i mir.
Lider Slobodne Crne Gore Vladislav Dajković saopštio je da je ta partija ušla u nikšićki parlament i dodao da je koalicija „Za budućnost Nikšića“ pobedila na lokalnim izborima.
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin istakao je da mu je trajno zabranjen ulazak u Hrvatsku jer je hteo da ode u Jasenovac, odnosno da poseti mesto ustaškog logora, ali i da se vrati iz njega.
Beograd diše jednim glasom. Iako svenarodni skup još nije ni zvanično počeo, ulice glavnog grada već su prepune – desetine hiljada građana iz svih krajeva Srbije stiglo je kako bi pokazalo jedinstvo, snagu i odlučnost naroda koji veruje u svoju budućnost.
Teolog profesor doktor Vladimir Poterjahin i Jelena Vukoičić iz Udruženja "Konzervativci Srbije" gostujući u Info jutru komentarisali su stav blokadera prema narodu sa Kosova i Metohije kao i pojavljivanje pojedinih sveštenih lica na protestima.
Heroji sa Košara, Ivan Dražić, Jovica Šmigić i Dimtrije Župić, gostovali su na Informer televiziji i govorili o herojskoj borbi 1999. godine na Košarama.
Član Predsedništva SNS dr Aleksandra Tomić gostujući u Info jutru na Informer televiziji kod voditeljke Staše Koprivice govorila je o raskolu u Socijalističkoj partiji Srbije.
Nije kasno da isprobate neku novu tehniku farbanja jaja za predstojeći praznik. U Subotici, Gradski muzej organizuje kreativnu radionicu šaranja jaja pomoću voska u utorak, 16. aprila od 17 sati.
Slučaj saobraćajne nesreće u Mojsinju u kojem su tragično izgubili život Aleksandar Milošević i njegova majka Milica kada je na njihov "mercedes", prema optužnici, naleteo autobus "Pejić turs" koji je navodno vršio preticanje preko pune linije i vozio brzinom znatno većom od dozvoljene, konačno je dobio epilog - Apelacioni sud u Kragujevcu je potvrdio presudu parničnog sudije kojom se vozač autobusa oslobađa krivice.
Ranko Radulović (64), navodni vođa takozvanog nikšićkog klana, koji je prema operativnim podacima crnogorskih bezbednosnih službi bio ogranak škaljarskog klana, biće izručen Crnoj Gori, nakon što je pre sedam dana ministar pravde susedne države, Bojan Božović, potpisao zahtev nadležnim organima Srbije za njegovo izručenje.
Danas je održan pomen Branislavu Branu Mićunoviću, crnogorskom kontroverznom biznismenu koji je preminuo 18. aprila prošle godine. Porodica, prijatelji, komšije okupili su se danas u prepodnevnim časovima na groblju u Nikšiću.
Ženska rukometna reprezentacija Srbije plasirala se na Svetsko prvenstvo! Nakon remija u prvom meču (29:29), naše devojke predvođene sjajnom Andreom Lekić savladale su u Boru selekciju Slovenije - 33:31 (16:16)
Tristan Vukčević odigrao je najbolju partiju u karijeri. U pobedi Vašington Vizardsa nad Majamijem (118:117) u poslednjem kolu regularnog dela sezone, srpski košarkaš postigao je 28 poena, uhvatio 11 lopti i dodao pet asistencija.
Nakon što je Hapoel Tel Aviv osvajanjem Evrokupa obezbedio direktan plasman u Evroligu za sezonu 2025/26, jasno je da će sastav naredne sezone doživeti značajne promene! Ukoliko ne dođe do najavljenog proširenja takmičenja, čak tri tima mogla bi da ostanu bez mesta u eliti, a među njima su i Partizan i Crvena zvezda.
Grupa od šest žena, među kojima je i slavna pevačica Kejti Peri sutra lete u svemir! Pevačica će kako je rekla na put krenuti potpuno doterana, sa sve šminkom i frizurom!
Džejk Džilenhol imao je prilično teške trenutke na setu dok je snimao s Dženifer Aniston. Kako je "priznao", bila je "prava tortura" snimati njihove intimne scene.
Američki glumac Niki Ket, poznat po ulogama u kultnim filmovima poput "Gremlini", "Dazed and Confused" i "School of Rock", preminuo je u 54. godini života.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar