DOMINE SU POČELE DA PADAJU! Sumorne prognoze za SAD i Zapad, mogućnost da se Rusija vrati zlatnom standardu po prvi put posle više od veka...
Podeli vest
Banka Rusije je nastavila kupovinu zlata ove nedelje, ali što je još važnije, regulator to radi po fiksnoj ceni od 5.000 rubalja (59 dolara) za 1 gram između 28. marta i 30. juna, što povećava mogućnost da se Rusija vrati zlatnom standardu po prvi put posle više od jednog veka
Ako zemlja preduzme sledeći korak, kao što je predloženo ove nedelje, da proda svoju robu po ceni u rubljama, ovi kombinovani potezi bi mogli imati ogromne implikacije na rublju, američki dolar i globalnu ekonomiju. Da bi dobio neke odgovore, RT je razgovarao sa analitičarem plemenitih metala Ronanom Manlijem u „Bilionstar Singapuru“.
Rusija jača svoje snage kako bi preuzela kontrolu nad celim Donbasom na istoku Ukrajine i napravila "kopneni most" sa poluostrvom Krim, koje je pripojila 2014. godine, izjavio je danas generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg
05.04.2022
18:35
Zašto je određivanje fiksne cene zlata u rubljama značajno?
– Ponudivši kupovinu zlata od ruskih banaka po fiksnoj ceni od 5.000 rubalja po gramu, Banka Rusije je povezala rublju sa zlatom i, pošto se zlato trguje u američkim dolarima, postavila je najnižu cenu za rublju u odnosu na SAD dolara.
Ovu vezu možemo videti na delu od petka 25. marta kada je Banka Rusije objavila fiksnu cenu. Rublja se u to vreme trgovala za oko 100 za američki dolar, ali je od tada ojačala i približava se 80 za američki dolar. Zašto? Zato što se zlatom na međunarodnim tržištima trgovalo po ceni od oko 62 USD po gramu, što je ekvivalentno (5.000 / 62) = oko 80,5, a tržišta i arbitražni trgovci su sada to primetili, što je dovelo do povećanja kursa RUB/USD.
Dakle, rublja sada ima donji prag u odnosu na američke dolare, u smislu zlata. Ali zlato takođe ima donji prag, da tako kažem, jer je 5.000 rubalja po gramu 155.500 rubalja po troj unci zlata, a sa donjom od oko 80 RUB/USD, to je cena zlata od oko 1.940 dolara. A ako zapadna tržišta papirnog zlata LBMA / COMEKS pokušaju da smanje cenu zlata u američkim dolarima, moraće da pokušaju da oslabe i rublju, inače će manipulacije papirom biti otvorene.
Pored toga, sa novim povezivanjem zlata i rublje, ako rublja nastavi da jača (na primer zbog potražnje stvorene obaveznim plaćanjem energije u rubljama), to će se takođe odraziti na jačoj ceni zlata.
Šta to znači za naftu?
– Rusija je najveći svetski izvoznik prirodnog gasa i treći najveći svetski izvoznik nafte. Upravo sada vidimo da Putin zahteva da strani kupci (uvoznici ruskog gasa) ovaj prirodni gas plaćaju rubljama. Ovo odmah povezuje cenu prirodnog gasa sa rubljama i (zbog fiksne veze sa zlatom) sa cenom zlata. Dakle, ruski prirodni gas je sada povezan preko rublje sa zlatom.
Isto se sada može uraditi i sa ruskom naftom. Ako Rusija počne da zahteva plaćanje za izvoz nafte rubljama, odmah će doći do indirektnog vezivanja za zlato (preko fiksne cene rublja – zlato). Tada bi Rusija mogla da počne da prihvata zlato direktno kao plaćanje za svoj izvoz nafte. U stvari, ovo se može primeniti na bilo koju robu, ne samo na naftu i prirodni gas.
Šta to znači za cenu zlata?
– Igranjem obe strane jednačine, tj. povezujući rublju sa zlatom, a zatim povezujući plaćanje energije sa rubljom, Banka Rusije i Kremlj suštinski menjaju celokupne radne pretpostavke globalnog trgovinskog sistema dok ubrzavaju promene u globalnom monetarnom sistemu. Ovaj zid kupaca u potrazi za fizičkim zlatom za plaćanje stvarne robe bi sigurno mogao da torpeduje i raznese tržišta papirnog zlata LBMA i COMEKS-a.
Fiksna veza između rublje i zlata postavlja donji prag kursa RUB/USD, ali i kvazi-donu cenu zlata u američkim dolarima. Ali pored ovoga, povezivanje zlata sa plaćanjem energije je glavni događaj. Dok bi povećana potražnja za rubljama trebalo da nastavi da jača kurs RUB/USD i da se pokaže kao viša cena zlata, zbog fiksne veze rublja – zlato, ako Rusija počne da prihvata zlato direktno kao plaćanje za naftu, onda bi to bilo nova promena paradigme za cenu zlata jer bi povezala cenu nafte direktno sa cenom zlata.
Na primer, Rusija bi mogla da počne preciziranjem da će sada prihvatiti 1 gram zlata po barelu nafte. Ne mora da bude 1 gram, ali bi morala da bude snižena ponuda u odnosu na trenutnu referentnu cenu sirove nafte kako bi se podstaklo preuzimanje, npr. 1,2 grama po buretu.
Kupci bi se tada borili da kupe fizičko zlato kako bi platili izvoz ruske nafte, što bi zauzvrat stvorilo ogromne napetosti na tržištima papirnog zlata u Londonu i NJujorku, gde je celokupno otkriće „cene zlata“ zasnovano na sintetičkom i delimično podržanom gotovini. izmirili neraspoređene derivate „cene zlata i zlata“.
Šta to znači za rublju?
– Povezivanje rublje sa zlatom preko fiksne cene Banke Rusije sada je stavilo donji prag ispod kursa RUB/USD, i na taj način stabilizovalo i ojačalo rublju. Zahtevanje da se izvoz prirodnog gasa plaća u rubljama (i eventualno naftom i drugim robama u nastavku) ponovo će delovati kao stabilizacija i podrška.
Ako većina međunarodnog trgovinskog sistema počne da prihvata ove rublje za aranžmane za plaćanje robe, to bi moglo da podstakne rusku rublju da postane glavna globalna valuta. Istovremeno, svaki potez Rusije da prihvati direktno zlato za plaćanje nafte dovešće do priliva većeg broja međunarodnog zlata u ruske rezerve, što bi takođe ojačalo bilans stanja Banke Rusije i zauzvrat ojačalo rublju.
Razgovori o formalnom zlatnom standardu za rublju možda su preuranjeni, ali rublja sa zlatom mora biti nešto što je Banka Rusije razmatrala.
Šta to znači za druge valute?
– Globalni monetarni pejzaž se brzo menja i centralne banke širom sveta to očigledno uzimaju u obzir. Zapadne sankcije kao što je zamrzavanje većine ruskih deviznih rezervi uz pokušaj sankcionisanja ruskog zlata sada su učinile očiglednim da imovinska prava na devizne rezerve koje se drže u inostranstvu možda neće biti poštovana, a isto tako i da se zlato stranih centralnih banaka čuva u trezorima kao što su Banka Engleske i njujorški Fed, nije izvan konfiskacije.
Druge nezapadne vlade i centralne banke će stoga biti veoma zainteresovane za to da Rusija poveže rublju sa zlatom i poveže plaćanja za izvoz robe sa rubljom. Drugim rečima, ako Rusija počne da prihvata plaćanje nafte u zlatu, onda bi druge zemlje mogle osetiti potrebu da slede njihov primer.
Pogledajte ko su, osim SAD, najveći svetski proizvođači nafte i prirodnog gasa – Iran, Kina, Saudijska Arabija, UAE, Katar. Očigledno, sve zemlje BRIKS-a i evroazijske zemlje takođe veoma pažljivo prate sve ovo. Ako se bliži pad američkog dolara, sve ove zemlje će želeti da njihove valute budu korisnici novog multilateralnog monetarnog poretka.
Šta ovo znači za američki dolar?
– Od 1971. godine, status globalne rezerve američkog dolara je bio podržan naftom, a era petrodolara je bila moguća samo zbog kontinuirane upotrebe američkih dolara u svetu za trgovinu naftom i zbog sposobnosti SAD da spreče bilo kakvog konkurenta američkom dolaru. .
Ali ono što sada vidimo izgleda kao početak kraja tog 50-godišnjeg sistema i rođenje novog multilateralnog monetarnog sistema podržanog zlatom i robom. Okidač je bilo zamrzavanje ruskih deviznih rezervi. Ogromne zemlje u svetu kao što su Kina i zemlje izvoznice nafte mogu sada da osećaju da je sada vreme za prelazak na novi pravedniji monetarni sistem. To nije iznenađenje, o tome se raspravlja godinama.
Iako je još prerano reći kako će to uticati na američki dolar, on će iz ovog perioda izaći slabiji i manje uticajan nego ranije.
Koje su posledice?
– Potez Banke Rusije da poveže rublju sa zlatom i poveže plaćanje robom sa rubljom je promena paradigme koju zapadni mediji još uvek nisu shvatili. Kako domine padaju, ovi događaji bi mogli odjeknuti na različite načine. Povećana potražnja za fizičkim zlatom. Eksplozije na tržištu papirnog zlata. Revalorizovana cena zlata. Odmak od američkog dolara. Povećana bilateralna trgovina robom između ne-zapadnih zemalja u valutama koje nisu američki dolar.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bivši američki obaveštajac Skot Riter pozvao je novoizabranog predsednika Donalda Trampa da ukine restriktivne mere protiv zemalja, odgovarajući na njegove pretnje upućene BRIKS-u. Poruku je objavio na društvenoj mreži Iks.
Ukoliko Sjedinjene Američke Države budu primoravale zemlje da koriste dolar, to bi moglo da pojača tendencije na prelazak država na primenu nacionalnih valuta u spoljnoekonomskoj delatnosti, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Rusija i Iran napustili su upotrebu američkog dolara u bilateralnoj trgovini i prešli na svoje nacionalne valute, izjavio je guverner Centralne banke Irana (CBI) Muhamed-Reza Farzin, prenose lokalni mediji.
Rusija jača svoje snage kako bi preuzela kontrolu nad celim Donbasom na istoku Ukrajine i napravila "kopneni most" sa poluostrvom Krim, koje je pripojila 2014. godine, izjavio je danas generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić negirao je danas da unutar Srpske napredne stranke postoje "batinaške frakcije" i poručio da opozicioni mediji iznose laži o tome jer nemaju razloga za zadovoljstvo posle, kako je naveo, besmislenih novogodišnjih protesta.
Student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Jovan Babić izjavio je da oni koji blokiraju fakultete nemaju pravo da blokiraju ulaz ljudima i istakao da svi imaju pravo da uđu u zgradu fakulteta i niko nema pravo da ih zadražava.
U Novom Sadu je 31. decembra tokom dočeka Nove godine održan protest navodno za nastradale u padu nadstrešnice u tom gradu 1. novembra 2024. godine. Ipak, oni koji su došli da iskažu svoju tugu, okupljanje su završili ni manje ni više nego - vatrometom.
Tokom razgovora reporterke N1 sa aktivistkinjom koja se protivi rušenju Starog mosta u Beogradu, na ulici je došlo do burne reakcije prolaznika. Stariji gospodin, očigledno nezadovoljan stavovima aktivistkinje i izveštavanjem antisrpske televizije N1, dobacio je oštre reči.
Naim Leo Beširi, poznati lobista premijera privremenih institucija u Prištini Aljbina Kurtija i ideolog srpske opozicije javno je zapretio fizičkim obračunom s lojalistima predsednika Srbije Aleksandra Vučića
Tokom specijalne emisije gosti su analizirali stravičan masakr koji se dogodio na Cetinju i analizirali tvrdnje da pojedine službe čuvaju Kostu K., dečaka koji je počinio stravičan zločin u OŠ "Vladislav Ribnikar".
U emisliji "Info jutro" govorile su Snežana Repac i Iva Štrljić. One su govorile o istupanju Lazara Ristovskog i Lidije Vukićević iz Udruženja dramskih umetnika Srbije.
Gost novogodišnjeg Kolegijuma bio je Predrag Koluvija, direktor "Jovanjica Nova" koji je govorio o raznim temama, među kojima je i lažna afera Jovanjica.
U Grčkoj je na snagu stupila odluka o povećanju cena taksi za turiste, doneta s ciljem da se ostvari prihod za poboljšanje infrastrukture i promoviše održivi turizam nakon prirodnih katastrofa, a poskupljenja će biti od 50 centi do 5 evra.
Patrijarh srpski Porfirije zamoliio je arhiepiskopa cetinjskog, mitropolita Joanikija da porodicama postradalih u tragičnom događaju na Cetinju i tamošnjem vernom narodu prenese izraze molitvenog saučešća i očinske brige Srpske pravoslavne crkve i njenih arhijereja
Dekan Ekonomskog fakulteta u Subotici Aleksandar Čučković zloupotrebio je svoje profesore i zaposlene, ali i same studente zbog protesta i blokada koje se dešavaju poslednjih mesec dana, istaknuto je u saopštenju grupe profesora, asistenata i zaposlenih iz ove ustanove.
Mnogi koji su otputovali na planine kako bi dočekali Novu 2025. godinu, polako se vraćaju svojim kućama i radnim obavezama, s toga su gužve na putevima ogromne, pa je širom zemlje potpuni kolaps!
Tri osobe su poginule u saobraćajnoj nesreći do koje je došlo danas popodne kada je automobil upao u reku Vardar kod sela Raše. U automobilu je bilo ukupno 5 osoba, dok se za jednom traga. Četvorogodišnje dete je spaseno iz hladne vode.
U sredu, 1. januara 2025. u večernjim satima Aco Martinović (45) počinio je masovno ubistvo na Cetinju. Kako je v.d. direktor Uprave policije Lazar Šćepanović rekao, on je za 30 minuta ubio 12 osoba, među kojima i dvoje dece od osam i 13 godina, njegova rođena sestra i porodica Martinović s kojom je bio u kumovskim odnosima.
U novogodišnjoj noći, oko 4.30 sati, patrola policije u Kragujevcu primetila je luksuzno vozilo marke "jaguar" kako se kreće u nedozvoljenom smeru ulicom Tanaska Rajića. Na znak policije da se zaustavi, vozač je odbio da stane i započeo opasnu vožnju kroz centralne ulice grada.
Samo dan nakon nezapamćenog masakra na Cetinju u kojem je ubijeno 12 ljudi, među kojima je i dvoje dece, na Fejsbuku se danas pojavio jeziv snimak, na kojem muškarac preti da će poginuti za Crnu Goru, ali da neće umreti sam.
Uprava policije organizovala je vanrednu pres konferenciju koja se održava u holu Ministarstva unutrašnjih poslova, povodom masakra na Cetinju u kojem je ubijeno 12 ljudi, među kojima i dvoje dece, a teško ranjeno četvoro.
Nakon trijumfa Crvene Zvezde u Vitoriji protiv Baskonije 73:75 u okviru 19. kola Evrolige, oglasio se trener crveno-belih, Janis Sferopulos koji je bio zadovoljan učinkom njegovog tima, kako on kaže imali su kontrolu.
Iako smo puno grešili, i imali smo mnogo izgubljenih lopti, srećni smo zbog trijumfa! Ovakve pobede zlata vrede, poručuju košarkaši Crvene zvezde - Džeol Bolomboj (30) i Ajzea Kenan (33)!
Romantika u "Žalgirio" areni! Naime, na utakmici između Žalgirisa i Olimpijakosa (85:92) u 19. kolu Evrolige, navijač litvanskog kluba iznenadio je svoju devojku romantičnom prosidbom, nakon što je trik šutem zavezanih očiju osvojila "nagradu", a potom pala na parket od šoka!
Nedeljna utakmica između Detroit Pistonsa i Orlando Medžika donela je tešku povredu Džejdenu Ajviju usled koje je utakmica prekinuta. Scena je bila dramatiča, a sve ukazuje na to da je povreda vrlo slična onoj koju je Matijas Lesor nedavno pretrpeo.
Glumac Makoli Kalkin je za drugi deo filma "Sam u kući" dobio honorar od čak 4,5 miliona dolara, a u tom delu hit praznične komedije pojavljuje se i Donald Tramp.
U 2024. godini preminulo je mnogo holivudskih zvezda, a među njima i čuveni glumac Alen Delon, kao i glumica Šenon Doerti koju domaća publika pamti po ulozi Brende Volš u hit seriji "Beverli Hils".
Nema potrebe da se svakog jutra borite sa smrznutim prozorima. Uz nekoliko malih priprema i trikova, vaš automobil će biti spreman za vožnju čim ujutro uđete u njega.
U 2024. godini je bilo sjajnih modnih kombinacija na crvenom tepihu, ali takođe i veoma bizarnih. Mi vam donosimo spisak koje su to javne ličnosti koje su imale najveće modne promašaje.
Pevač Haris Džinović bio je gost emisije "Četiri i po žene" u kojoj je pričao o kafanskom životu, te otkrio šta nikada nije uradio iako je ljubitelj iste.
Pobednica "Elite 7", Anita Stanojlović, nekoliko meseci nakon raskida sa Anđelom Rankovićem, razvezala je jezik i iznela prvljav veš iz odnosa sa nekadašnjim partnerom.
Nakon duže medijske ilegale, folk zvezda Marta Savić se vraća na muzičku scenu i ne krije da je za to kriv mlad momak iz Berlina koji se publici predstavlja imenom Killian.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.