NEŠTO SE KUVA OKO KALINJINGRADA, Rusi "namirisali" plan i poslali BRUTALNO UPOZORENJE! Gruško razvejao sve sumnje, Moskva je zbog ovog spremna da ide do kraja...
Podeli vest
Rusija je upozorila susedne evropske zemlje da ne zatvaraju svoje granice sa Rusijom i Belorusijom, tvrdeći da bi to rezultiralo blokadom najzapadnije ruske eksklave, Kalinjingrada, strateške ruske pozicije u odnosu na Zapadnu Evropu
Kao odgovor na vojnu ofanzivu Moskve u Ukrajini, lideri Letonije i Litvanije dali su ranije ove nedelje izjave o mogućnosti zatvaranja svojih granica sa Rusijom i Belorusijom.
Putujući brzinom 10 puta većom od zvuka, raketa ne ostavlja vremena sistemima protivvazdušne odbrane da reaguju
09.02.2022
12:26
Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško prokomentarisao je situaciju u sredu, naglašavajući da će „zdrav razum“ odvratiti Evropljane od „igranja vatrom“.
Sprovođenjem takvih mera stanovnicima Kalinjingrada bi bila uskraćena mogućnost da kopnom putuju do glavne teritorije Rusije.
„Zaista se nadam da zdrav razum u Evropi neće dozvoliti da se igra oko Kalinjingrada. Mislim da mnogi razumeju da se ovo igra vatrom“, rekao je zamenik ministra ruskim medijima.
Letonski ministar odbrane Artis Pabriks rekao je u utorak da bi se taj potez mogao dogoditi samo ako sve tri baltičke zemlje donesu odluku zajedno, ponavljajući sugestiju litvanskog ministra odbrane Gabrielijusa Landsbergisa da je potrebno šire kolektivno „evropsko ili regionalno rešenje“.
Andrej Deščica, ukrajinski ambasador u Poljskoj, otkrio je 31. marta da je njegova zemlja u pregovorima sa Varšavom u vezi sa zatvaranjem granice između Poljske i Belorusije.
Kalinjingrad, ruski region u istočnoj Evropi na obali Baltičkog mora, ključan je i za ofanzivu Moskve na Ukrajinu i za osiguranje njene bezbednosti širom neprijateljskog kontinenta. Prema izveštajima, Rusija je rasporedila strateške rakete sa nuklearnim oružjem u tom regionu, blizu država poput Nemačke.
Kalinjingrad, koji nema granice sa Rusijom, takođe ima jedinu luku na Baltičkom moru bez leda tokom cele godine, koja nosi isto ime kao i sam region. Kao rezultat toga, lučki grad je od ključnog značaja i za Rusiju i za baltičke države da bi obezbedili transport i trgovinu širom regiona gde su temperature obično ispod nule tokom većeg dela svake zime.
Pored transporta i trgovine, Kalinjingrad je i dalje važan za Rusiju zbog svoje strateške pozicije. U njemu se nalazi baltička flota, pozicionirana kao najzapadnija teritorija Moskve, blizu srca Evrope.
Neki vojni analitičari su smatrali da bi, ako bi NATO intervenisao u aktuelnom sukobu u Ukrajini, ili ako bi Moskva gađala druge bivše sovjetske republike poput Litvanije, baltičke zemlje članice NATO-a, ili obližnje Poljske, Kalinjingrad mogao da bude lansirna platforma za napad Rusije na te zemlje.
„Na jednom frontu, napad bi mogao doći duž najistočnije granice NATO-a, posebno granice Poljske sa Belorusijom. S druge strane, NATO bi mogao da doživi podjednako razornu ofanzivu iz teško naoružane oblasti Kalinjingrada“, napisala je Sara Vajt, viši istraživački analitičar na Leksington institutu.
Da li je Rusija upotrebila nuklearno oružje?
Analitičari poput Vajta smatraju da bi ruski predsednik Vladimir Putin, koji je stavio nuklearno oružje zemlje u stanje pripravnosti na početku svoje ofanzive na Ukrajinu, mogao da upotrebi kalinjingradske rakete Iskander sa nuklearnim oružjem za gađanje evropskih prestonica ako sukob eskalira u nuklearni rat.
Rusija niti negira, niti priznaje da je postavila nuklearno oružje u Kalinjingradu, koristeći nejasan jezik o optužbama. „Raspoređivanje jednog ili drugog oružja, raspoređivanje vojnih jedinica na ruskoj teritoriji je isključivo suvereno pitanje Ruske Federacije“, rekao je portparol Kremlja Dimitrij Peskov 2018.
Međutim, neki visoki zvaničnici, poput litvanskog predsednika, potvrdili su da je Moskva postavila nuklearno oružje u strateški baltički region. Takođe, neki akademici koji koriste satelitske snimke veruju da postoje „svi otisci tipičnih ruskih skladišta nuklearnog oružja“ u Kalinjingradu, kaže Hans Kristensen, direktor projekta nuklearnih informacija u Federaciji američkih naučnika (FAS).
Mnogo pre sukoba u Ukrajini, ruski lideri poput Dimitrija Medvedeva, bivšeg predsednika Rusije, nagovestili su da bi Moskva mogla da rasporedi nuklearno oružje u Kalinjingradu kao odgovor na postavljanje raketnih odbrambenih sistema od strane NATO-a u Poljskoj i istočnoj Evropi.
Pored svog strateškog i vojnog značaja, Kalinjingrad ima veliki istorijski značaj za evropsku i rusku istoriju. Iako grad ima rusko ime, koje potiče od Mihaila Kalinjina, jednog od vodećih članova komunističkog boljševičkog pokreta i zvaničnog šefa Sovjetskog Saveza između 1922. i 1946. godine. Osnovali su ga Tevtonski vitezovi, katolički krstaški ratnici nemačkog porekla, koji je vladao Pruskom od 13. do 15. veka.
Tevtonski red je grad nazvao Kenigzberg, što znači kraljeva planina, misleći na češkog kralja Otokara II. Grad je vekovima bio glavni grad Pruske monarhije, države koju je vodila Nemačka, sve do 1701. godine, kada je kraljevska porodica premestila svoj glavni grad u Berlin. Pruska država je prethodnica sadašnje Nemačke.
Tokom Drugog svetskog rata, grad je bio svedok intenzivnih borbi između sovjetskih snaga i nacističke Nemačke, koja je poražena u bici kod Kenigzberga 1945. Nakon Potsdamskog sporazuma između Saveznika i Sovjeta 1945. godine, grad je ustupljen Moskvi od strane zapadnih sila i postala deo SSSR-a.
Magnet
Nakon što ga je preuzelo od Berlina, sovjetsko rukovodstvo je grad nazvalo Kalinjingrad 1946. godine, raselivši nemačko stanovništvo u Nemačku. Ali nakon raspada Sovjeta 1991. i pojavom nezavisnih baltičkih država, Litvanije, Letonije i Estonije, grad je izgubio kopnenu vezu sa Ruskom Federacijom.
Trenutna ukupna populacija Kalinjingradske oblasti iznosi skoro milion, pošto je ona magnet za unutrašnje migracije iz drugih delova Rusije. To je takođe jedan od najvećih industrijskih centara Rusije. Živopisna lokacija, više puta je u prošlosti birana za najbolji ruski grad.
Imanuel Kant, vodeći nemački filozof, takođe je bio rodom iz Kalinjingrada. Prema nekim filozofima, njegova teorija „večnog mira“ bila je jedna od inspiracija za projekat integracije Evropske unije.
Tokom kratke ruske invazije na Kalinjingrad između 1758. i 1762. godine, Kant se zakleo na vernost tadašnjoj ruskoj carici Elizabeti. Zanimljivo je da je nemački filozof odbio da se odrekne odanosti Rusiji čak i nakon što je Pruska kasnije preuzela Kalinjingrad. Danas njegova statua stoji ispred Baltičkog federalnog univerziteta Imanuel Kant u Kalinjingradu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je danas da nova američka baza za protivraketnu odbranu, smeštena na severu Poljske, povećava ukupni nivo nuklearne opasnosti. Prema rečima zvaničnika, ova baza već je uvrštena u spisak prioritetnih ciljeva za potencijalno uništenje u slučaju potrebe.
Ruska Federalna služba bezbednosti privela je na granici Kalinjingradske oblasti državljanina Nemačke Nikolaja Gajduka koji je planirao diverzije na energetskim objektima.
Predsednik Poljske Andžej Duda izrazio je zabrinutost da bi Nemačka mogla da postigne dogovor s Rusijom o ponovnom pokretanju gasovoda „Severni tok“. Ovu izjavu Duda je dao tokom obraćanja novinarima, komentarišući nedavni telefonski razgovor nemačkog kancelara Olafa Šolca s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Odgovornost ukrajinskih obaveštajnih službi za dizanje u vazduh gasovoda „Severni tok“ je očigledna, stoga Kijev treba da nadoknadi štetu koju je zbog toga pretrpela Nemačka, saopštio je nemački pokret „Štop di zanckionen“.
U javnosti su se pojavile fotografije ostataka nove ruske eksperimentalne balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, koja je testno lansirana u četvrtak. Prema navodima ukrajinskih vlasti, raketa je pogodila fabriku u centralnom ukrajinskom gradu Dnjepru. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je lansiranje „Orešnika“ odgovor na upotrebu američkih i britanskih raketa koje Ukrajina koristi za napade duboko unutar ruske teritorije.
Tri osobe uhapšene su sinoć u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, što predstavlja najnoviji primer represivne politike premijera privremenih prištinskih institucija prema Srbima na Kosmetu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova demantovalo je navode da su se inicijali predsednika Srbije nalazili na službenoj palici policijskog službenika PS Barajevo, a koji je bio u kordonu kod Starog savskog mosta.
Gošća specijalnog programa Informer TV bila je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Ona je govorila o haosu koji su pojedini predstavnici opozicije napravili tokom zasedanja Skpštine.
Večeras na Informer televiziji od 22:45 ne propustite specijalnu epizodu emisije Tajne svetog pisma sa Goranom Šarićem. Gost emisije je ugledni muftija Muhamed Hamdi Jusufspahić, koji će sa domaćinom otvoriti duboku i univerzalnu temu – “Jedini pravi Bog”
Večeras u 18 časova, emisija Bez garda na Informer TV, pod uredničkom palicom i vođstvom Ivane Vučićević, ugostila je Milicu Đurđević Stamenkovski, ministarku za brigu o porodici i demografiju.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Trenutno najpoznatija aplikacija na svetu Temu, gde se čini a za mali novac možete da kupite dosta stvari. Upravo pred "Crni petak" Temu, je napravio novi niz marketinških trikova, kako bi namamili kupce. Radi se o velikom bonusu, koji možete da uzmete tek kada napunite korpu.
Neodgovornost i nepoštovanje zajedničkog, javnog prostora zahvaljujući snimcima postupaka naših sugrađana koji su postavljeni na društvene mreže, nažalost, sve češće dolaze u žižu javnosti. Sada su interesovanje korisnika mreža probudila dva mladića, ali iz totalno suprotnog razloga - malog, ali značajnog gesta zbog kojeg o njima ovih dana svi pričaju.
Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) saopštio je danas da je imao prijave nekoliko pravnih lica o prijemu lažnih mejlova u kojima je zloupotrebljeno ime Fonda i istakao da se radi o jednoj od poznatih internet prevara, takozvanom fišingu, gde se od primalaca traži da otvore link iz lažnog mejla.
Prema nezvaničnim informacijama, u Srbiji postoji samo oko 1.000 magaraca, a njihov uzgoj može biti jako isplativ, jer litar mleka košta od 20 do 50 evra. Za magareće mleko se smatra da u velikom procentu leči plućne bolesti, pa su proizvođači zbog velike potražnje formirali liste čekanja.
Radiša Blažić, otac okrivljenog Uroša Blažića, napravio je skandal na današnjem suđenju u Specijalnom sudu nazvavši postupajućeg tužioca Ivana Konatara lažovčinom!
Završeno je suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči.
Uroš Blažić (21) pominjao je jutros na suđenju u Specijalnom sudu i Kostu K., dečaka ubicu i to nakon pitanja punomoćnika oštećenih, advokata Nebojše Perovića.
Sve će u nastavku sezone biti lakše Crvenoj zvezdi kada se ostvari ta prva pobeda, pa neka to bude Štutgart, poručuje Dejan Milovanović (40) za Informer. Bivši fudbaler rodom iz Sremske Mitrovice je najzapaženije partije imao upravo za crveno-bele, čiji je bio i kapiten od 2006. do 2008. Pomno je ispratio izdanja kluba sa "Marakane", pogotovo u Ligi šampiona i smatra da je najbolji lek za doskorašnje loše rezultate pobeda.
Kada je Radna grupa preuzela Partizan, jedno ime sa spiska novih čelnika kluba je bilo iznenađujuće. Milka Forcan je preuzela na sebe ogroman deo posla kako bi pomogla crno-belima da se finansijski oporave, a kako je rekla na gostovanju na televiziji "Prva", stara uprava sabotira njihov rad.
Vreme je da Zvezda uzme neke bodove i odigra 90 minuta koncentrisano, naglasio je tehnički direktor Crvene zvezde Marko Marin i tom prilikom najavio narednu utakmicu Crvene zvezde u Ligi šampiona protiv Štutgarta (sreda od 18.45, RTS 1 i Arena sport Premijum 1).
Adaptacija klasične francuske novele Mali pinc (LePetit Prince) koja oduzima dah biće predstavljena u beogradskom Sava Centru, od 20. do 22. februara 2025. godine, u svojoj ekskluzivnoj premijeri povodom 80-og rođendana knjige.
Beogradska filharmonija nastupa pod palicom Saše Gecla zajedno sa violončelistom Albanom Gerhartom, u petak 22. novembra (Kolarac, 20h). Na programu su dela Vebera, Šumana i Štrausa.
Megan Foks je još jednom oduševila fanove svojim izuzetnim izgledom, ovog puta na crvenom tepihu u Los Anđelesu, gde je pokazala svoj trudnički stomak.
Žerbo kocke, klasik mađarske kuhinje, u posnoj varijanti osvajaju spojem oraha, pekmeza od kajsija i čokolade! Ova poslastica je nezaobilazan deo slavskih trpeza, a priprema je jednostavnija nego što mislite.
Pojana Brašov, skijalište u Rumuniji, sve više privlači pažnju zbog povoljnih cena, odličnih staza i blizine Srbije, čineći ga idealnim izborom za zimovanje.
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.