POTRES KOJI ĆE PROMENITI SVET ZAUVEK! Kina zbog "gasne rublje" predvidela prekid globalnog monetarnog sistema
Podeli vest
Zastrašujuće zapadne sankcije osmišljene da unište Rusiju nisu uspele, piše Huanću Šibao. Uprkos svim turbulencijama koje trenutno doživljava ruski ekonomski sistem, ukupna situacija ostaje stabilna i uliva nadu, napominje autor članka Sju Polin
Kako je rusko-ukrajinska kriza eskalirala 24. februara, Sjedinjene Države i Evropa uvele su sveobuhvatne sankcije Rusiji bez presedana. Kurs rublje je pao, ali je 9. marta počeo naglo da raste. Kurs rublje prema evru je 7. aprila porastao na više od 80 rubalja/evro, približavajući se šestomesečnom maksimumu.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odbacio je danas tvrdnje Moskve da rat protiv njegove zemlje ide kako je planirano, i upitao kako je predsednik Vladimir Putin mogao da odobri takav plan koji uključuje veliki broj ruskih žrtava
13.04.2022
08:42
Mnogi ne mogu a da se ne zapitaju: da li su takvi skokovi i granice samo „trik” ruske vlade, kako ih je nazvao američki državni sekretar Entoni Blinken? Šta znači nagli skok kursa rublje? To znači, pre svega, da se cilj SAD i Evrope da brzo unište rusku ekonomiju pokazao nedostižnim.
Zapadne sankcije pokušavaju da isprazne ponudu deviza na ruskom tržištu i istovremeno podstaknu tržište da poveća tražnju za stranom valutom i oslobodi se rublje, čime se postiže cilj uništavanja njene međunarodne vrednosti.
U tom cilju, sankcije SAD i EU zamrzle su 300 milijardi dolara od 643 milijardi dolara deviznih rezervi Ruske Centralne banke i zabranile Rusiji da koristi evre, dolare, funte sterlinga i jene za podmirenje izvoza. Osim toga, prinudnim, sveobuhvatnim i neselektivnim sankcijama stvarali su paniku, primoravajući investitore da prodaju rublje dok kupuju devize, a takođe su stimulisali odliv i izvoz kapitala iz Rusije.
Kremlj presekao kanale odliva kapitala
Odbrambene i kontranapadne mere ruske vlade su sprovedene da bi se obezbedio priliv deviza i povećala tražnja za rubljom.
Prvo, Kremlj je presekao kanale odliva kapitala, uključujući zabranu kreditiranja u stranoj valuti u inostranstvu. Istovremeno je naložio da se 80 odsto trgovinskih ugovora izmiri u rubljama, razmenom i prodajom deviza, kao i da će raspoložive devizne rezerve od 340 milijardi dolara i devizni prihodi dobijeni od prinudnih nagodbi i prodaje deviza koristi za obezbeđenje ponude deviza na tržištu i njenog povećanja.
Centralna banka Rusije je takođe počela da prodaje zlato da bi otkupila rublju kako bi podržala svoj kurs. Osim toga, Vladimir Putin je naložio Gaspromu da promeni uslove poravnanja po ugovorima za plaćanje u rubljama. To je takođe ubrzalo apresijaciju rublje, i sve dok je Evropa prinuđena da kupuje ruski gas, globalna potražnja za rubljom će se nastaviti.
Obimne, sveobuhvatne i neselektivne finansijske i ekonomske sankcije koje su uvele SAD i Evropska unija imaju za cilj ne samo odvraćanje i prevenciju, već i uništavanje finansijskog i ekonomskog sistema Rusije. Međutim, bez obzira na uticaj na srednji i dugi rok, barem kratkoročno, njihov cilj da brzo unište rusku ekonomiju pokazao se neostvarivim.
Zatim, kao rezultat preduzetih mera, rublja se brzo oporavila i ustalila na prosečnom nivou u poslednjih šest meseci, što znači da se međunarodna vrednost rublje stabilizovala, a osnova za njenu stabilnost je prilično čvrsta.
I devize imaju svoju ulogu
Što se tiče ponude deviza, čak i ako SAD zabrane Rusiji da otplaćuje spoljne dugove rezervama u dolarima, ili ako neki američki saveznici nastave da zamrzavaju devizna sredstva Ruske centralne banke, sve dok su prirodni gas i druga ruska strateška dobra izvoze, postojaće ruska ili međunarodna potražnja za rubljama podstaknuta obračunima u rubljama za prirodni gas, tako da su male šanse za manjak deviza.
Što se tiče potražnje za devizama, zbog embarga na izvoz u Rusiju od strane SAD i Evrope, značajno će se smanjiti i uvoz Ruske Federacije, a shodno tome i potreba za devizama za međunarodna plaćanja.
Istovremeno, zbog ograničenja međunarodnih ulaganja u Rusiji, značajno će pasti i potražnja za stranom valutom za ulaganja.
Međunarodne organizacije predviđaju da će zbog vrtoglavih cena prirodnog gasa i drugih roba prihod Rusije sa globalnog tržišta u 2022. godini porasti za 200-300 milijardi dolara u odnosu na prethodnu godinu. Istovremeno, zbog ograničenja međunarodnih ulaganja u Rusiji, značajno će pasti i potražnja za stranom valutom za ulaganja.
Drugo, sedam nedelja nakon ogromnih sankcija koje je uveo Zapad, domaći finansijski sistem Rusije je i dalje stabilan, finansijska situacija, proizvodnja i život su normalni. U domaćem finansijskom sistemu, tržište hartija od vrednosti je suspendovalo trgovinu na neko vreme da bi se izbegla panika, ali je ona sada nastavljena; bankarski sistem takođe funkcioniše normalno, bez prepada i masovnih kašnjenja; savezni prihodi se nisu smanjivali, već su, naprotiv, rasli usled brzog rasta cena energenata.
Prognoza za 2022. godinu
U cilju stabilizacije privrede i života povećana je potrošnja na finansijske subvencije za preduzeća i stanovništvo. Premijer Mihail Mišustin rekao je da Rusija neće imati suficit u budžetu 2022. godine, ali da će budžetski prihodi i rashodi ostati uglavnom uravnoteženi i da se ne očekuju veliki deficiti.
Što se tiče uslova života Rusa, sankcije su gotovo uništile ponudu međunarodnih brendova, ali su cene robe u Rusiji generalno stabilne. Stopa inflacije i indeks cena porasli su zbog skoka cena uvozne robe, ali zbog stabilnih cena osnovnih potrepština poput hrane, njihova kolebanja nisu mnogo uticala na Ruse.
Što se tiče proizvodnje i rada preduzeća, ograničenja izvoza u Rusiju će donekle štetiti međunarodnom lancu snabdevanja, izazivajući kratkoročne prekide proizvodnje, ali generalno, industrijski sistem i industrijska baza nisu pogođeni.
Kao što su očekivali obični Rusi i pojedini privrednici, zemlja konačno ulazi u novu fazu supstitucije uvoza u domaćoj industriji. To je i razlog zašto je stanovništvo relativno mirno.
„Gasna rublja“ nije ekvivalentna „petrodolaru“, ali njeno postojanje može značiti da je međunarodni monetarni sistem dostigao prekretnicu.
Prvo, evro je u postojećoj strukturi međunarodnog monetarnog sistema zadao ozbiljan udarac dolaru. Dugo vremena nakon pojave evra, njegovo „stanište“ kao međunarodne valute bilo je ograničeno na evrozonu.
Poravnanja za trgovinske transakcije i investicije između zemalja EU i spoljnog sveta takođe su se uglavnom obavljala u dolarima.
Dedolarizacija Rusije posle 2014. godine prebacila je trgovinske i investicione aktivnosti između Rusije i Evrope na evro, što je veliko dostignuće u njenoj internacionalizaciji. Međutim, nakon što su SAD i Evropska unija najavile antiruske sankcije, Moskva je uvela proceduru plaćanja gasa u rubljama. Drugo, države i EU su zamrle devizne rezerve jedne suverene zemlje (Rusije), učinile suverenu kreditnu valutu i međunarodni sistem poravnanja političkim oruđem i oružjem, podrivajući tako kreditnu osnovu suverene kreditne valute kao međunarodne rezerve valute.
Sistem obračuna međunarodnih rezervi suverenih kreditnih valuta zasnovanih na dolaru i evru, formiran nakon Breton Vudskog sistema, neizbežno će pretrpeti velike promene.
Konkurentnije međunarodne valute će ući u sistem međunarodnih rezervnih valuta, a profitabilniji i pogodniji sistemi plaćanja će doći u prvi plan. Iako će hegemoniju dolara i dalje biti teško poljuljati u kratkom roku, promena je počela.
SAD i Evropa su 8. aprila uvele petu rundu sankcija Rusiji. Ove sankcije su konkretnije i ciljanije, ali i dalje nemaju značajan uticaj. Sjedinjene Države smatraju da ruski energetski prihodi ostaju okosnica njenog budžeta i da Moskvi treba oduzeti status velikog izvoznika nafte i gasa. Međutim, Evropi će biti teško da se u kratkom roku potpuno oslobodi ruskog prirodnog gasa. U isto vreme, takođe će biti teško da pomogne Americi da oduzme Rusiji status međunarodnog izvoznika nafte i gasa.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruski lovac pete generacije Su-57 jedini je na svetu koji je pokazao efikasnost protiv američkih sistema PVO „patriot“, izjavio je generalni direktor državne korporacije „Rosteh“ Sergej Čemezov
Tim Donalda Trampa, koji je proglasio pobedu na američkim predsedničkim izborima, predložio je zamrzavanje sukoba u Ukrajini i nove isporuke oružja u zamenu za obećanje Kijeva da se privremeno neće pridružiti NATO-u, piše Volstrit džurnal, pozivajući se na sopstvene izvore.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odbacio je danas tvrdnje Moskve da rat protiv njegove zemlje ide kako je planirano, i upitao kako je predsednik Vladimir Putin mogao da odobri takav plan koji uključuje veliki broj ruskih žrtava
Miliјarder Ilon Mask i biznismen Vivek Ramasvami predvodiće novi Departman za državnu efikasnost (DOGE), navodi se u izjavi Donalda Trampa, koji je pobedio na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Boban Stojanović, politikolog, komentarišući proteste u Beogradu i njegove domete, rekao je javno da nema potrebe da BIA razbija opoziciju, jer su oni sebe odavno razbili!
Posle haosa koji su pravili u Novom Sadu, pripadnici opozicije odlučili su da okupe svoje pristalice u Beogradu i tako nastave sa maltretiranjem građana, a naslovi koji su osvanuli u Šolakovom "Danasu" govore bolje o propaloj opoziciji nego što bi rekao bilo ko iz vlasti!
General Ratko Mladić, nekadašnji komandant Vojske Republike Srpske koji je u dalje u haškom pritvoru gde služi doživotnu kaznu za navodne ratne zločine, već neko vreme leži nepokretan u krevetu, a lekari su čak hteli da mu amputiraju nogu zbog infekcije!
Lider takozvanog Ekološkog ustanka i lažni ekolog, Aleksandar Jovanović Ćuta, otvoreno je, gostujući u jednoj emisiji, priznao da im lider SSP-a Dragan Đilas zabranjuje da pričaju na protestima i da se krije iza javnih ličnosti i glumaca!
Gosti Info jutra bili su Nikola Vučen iz Srpske napredne stranke, Nikola Belić, novinar Politike i Luka Stajić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorili o propalim protestu opozicije, tome da je tajkun Dragan Đilas prizivao nove nadstrešnice, ali i kako je Bora Novaković postao govornik na prostetu.
Savo Štrbac, predsednik dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" govorio bio je gost Info jutra gde je govorio o slučaju Aleksandra Vukičevića (49) na kojeg su hrvatski vojnici pucali tokom Oluje i koji je tom prilikom ostao bez prsta na levoj ruci i doživeo frakturu lobanje.
O geopolotičkoj situaciji u svetu i odnosima između NATO i Evrope, govorili su gosti emisije Rat uživo, general Vinko Pandurević i Srđan Simić iz Centra za društvenu stabilnost
Svet se menja nako inauguracije novoiyabranog predsednika SAD Donalda Trampa i kako to utiče na Rusiju i Evropu, komentarisali su gosti Otvorenog studija, prof. dr Dejan Miletić iz Centra za proučavanje globalizacije i Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalni strategiju.
Policija je u Titelu 8. novembra uhapsila mladoženju M. T. (26) usred svadbenog veselja jer je pucajući iz lovačke puške u jabuku ispred mladine kuće sačmom nehotice ranio sedam svatova! Pukom srećom niko nije teže povređen, a mladoženji je nakon saslušanja u tužilaštvu određen pritvor do mesec dana.
Zbog ubistva dvojice "kavčana" Petra Lipovine i Žarka Pejakovića do sada su uhapšena trojica osumnjičenih "škaljaraca", ali crnogroski istražitelji veruju da je u likvidaciji u Podgorici učestvovalo još osoba i najavljuju dalja hapšenja.
Traktorista Nenad Ž. (55) nastradao je kada se prevrnuo traktor kojim je upravljao i kojim je vukao prikolicu u njivi u kojoj je bio, kako se pretpostavlja njegov rođak M.Ž. (52). Putnik u prikolici srećom nije povređen.
Glavni pretres na suđenju za ubistvo policajca Nikole Krsmanovića koji je bio zakazan za utorak u lozničkom Osnovnom sudu, ponovo nije održan, a u sudnici je trebalo da se pojave taksista Mithat H. iz Tutina i Ivana R. iz Mladenovca.
Miodrag Kostić će, osim kao jedan od najuspešnijih poslovnih ljudi, u javnosti ostati upamćen i po svom kontinuiranom angažovanju i davanjima u društveno odgovorne svrhe, kao i po svojoj zadužbini - Palati nauke.
V.d. direktora Kliničkog centra Vojvodine dr Vesna Turkulov otkrila je da dvoje od troje povređenih u tragediji u Novom Sadu je u svesnom, ali i dalje teškom stanju.
Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku i demografiju raspisao je novi konkurs namenjen porodicama sa trećim ili četvrtim detetom, koje se bore sa rešavanjem stambenog pitanja.
Na društvenim mrežama pojavila se objava jednog korisnika koji se požalio na postupak svog prijatelja kojem je pozajmio 400 evra, kako bi mu pomogao za kredit, dok je taj isti prijatelj iskoristio taj novac kako bi se baškario na Kopaoniku.
Elektrodistribucija Srbije pustila je u rad besplatnu mobilnu aplikaciju ED Srbije i omogućila da se na jednom mestu lako i brzo dođe do obaveštenja o planiranim isključenjima, informacijama o poslovanju i uslugama kompanije, saopštili su iz EPS.
Najbolji košarkaš NBA lige i centar Denvera Nikola Jokić je protiv Dalas Maveriksa stigao do 136. u karijeri, a od mesta u istoriji ga dele još 64 tripl-dabla.
Galerija Bioskopa Balkan sa zadovoljstvom najavljuje izložbu Pripreme za Raj, jedinstveni umetnički poduhvat Dejane Vučićević, koji će biti otvoren za javnost od subote16. novembra do 2. decembra 2024. godine.
Glumac Bojan Krivokapić oduševio je publiku ulogom kriminalca Zvezdana Jovanovića u seriji "Sablja", a malo ko zna da potiče iz glumačke porodice i da mu je otac poznati glumac.
Miona Marković kaže da joj njen otac, poznati istoričar Predrag Marković, zamera to što se u svakoj seriji u kojoj glumi ljubi na isti način i savetuje je da mora da poradi na tome.
Freniki (47) očekuje svoje osmo dete, a njena trudnoća podigla je pravu buru na društvenim mrežama. Nakon što je objavila fotografiju trudničkog stomaka i pozitivan test, počeli su komentari - neki su je podržali, dok su drugi postavili pitanje: da li je u njenim godinama ispravno ponovo postati majka?
Pevač Ljuba Perućica i njegova supruga Katarina Kolozeus večeras, na proslavi prvog rođendana njihovog sina Alekseja, otkrili su da je voditeljka u drugom stanju, saznaje Informer.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.