(VIDEO) SOLOMONSKA OSTRVA DIGLA NA NOGE AMERIKU, AUSTRALIJU... KAKO SE USUĐUJU DA SARAĐUJU SA KINOM?! Toliko o lekcijama koje svetu deli Zapad!
Podeli vest
Zbog čega su na najavu bezbednosne saradnje između Kine i Solomonovih Ostrva tako burno reagovali državni sekretar Sjedinjenih Država i ceo niz australijskih zvaničnika
Veliki problem može nastati, piše Dušan Proroković iz Instituta za međunarodnu politiku, i od naizgled malih stvari. Solomonova ostrva, jedna od mnoštva okeanijskih država, zapravo arhipelag od više stotina otoka, sa nešto manje od 700 hiljada stanovnika, dospela je u centar pažnje nakon potpisivanja memoranduma o razumevanju sa Kinom.
Zapad rizikuje da izazove reakciju koja bi mogla da potkopa uticaj dolara i podeli globalni finansijski sistem. Rađanje novih monetarnih sistema uvek se dešavalo posle ratova
11.04.2022
17:51
O dešavanjima u ovoj zemlji glavni svetski mediji ili ne izveštavaju ili retko izveštavaju. To je, ipak, periferija globalne politike. Ostrva su, inače, od Brizbejna udaljena preko 2.000 kilometara, od Pekinga više od 7.000.
Tu i tamo, negde se nešto pojavi što podseti na daleku destinaciju, poput sjajne zbirke priča „Suremada" ostrvskog pisca Reksforda Ortoloe, o sukobljavanju tradicionalnog i modernog, ili fudbalske reprezentacije koja je već dva puta zaredom stizala do finala kvalifikacija za svetsko prvenstvo u svojoj područnoj konfederaciji i oba puta bila poražena od Novog Zelanda.
Politička bura
Ipak, u tom delu sveta političkih događaja ne manjka, kao ni prateće nestabilnosti. Nasuprot donekle uvreženoj slici o turističkom raju, čistim plažama i bistrom moru, pacifičke male ili mikro države odlikuje i nevesela ekonomska situacija, visoke stope nezaposlenosti uparene sa brzim demografskim rastom, česte turbulencije unutar političkih sistema, usled kojih je praktično nemoguće graditi snažne i nezavisne institucije.
Na Solomonovim ostrvima je pola decenije, od 1998 - 2003. godine bilo žestokih sukoba izazvanih populacionim pomeranjima (rapidnim naseljavanjem dva najveća stanovništva sa drugih ostrva, što je onda otvorilo mnogo pitanja u njihovim odnosima, uključujući i podelu na starosedeoce i došljake), a zatim i velikih protesta koji su kulminirali 2021. godine.
Kao i niz „komšijskih država", Solomonova ostrva su strateški vezana za Australiju, regionalnu silu koja ima potrebu da - što kroz bilateralni okvir, što kroz regionalne organizacije, što korišćenjem raznih instrumenata za mešanje u unutrašnju politiku osigurava sopstvenu nacionalnu bezbednost.
Nečinjenje pre ili kasnije može aktuelizovati migrantsku krizu, stvoriti većim problem pirata i organizovanog kriminala ili na neki novi način ugroziti australijske interese. I taj novi način upravo se javio sada!
Memorandum sa Kinom
Memorandum o razumevanju sa Kinom znači i „bezbednosni aranžman", vlada Solomonovih ostrva u zvaničnom saopštenju pominje „diverzifikaciju bezbednosnog partnerstva zemlje". Svi bezbednosni aranžmani do sada bili su vezani za Australiju, trenutni sporazum (ratifikovan 2018. godine) omogućava australijskim vojnim i policijskim snagama da rasporede svoje jedinice na Solomonovim ostrvima u slučaju pojavljivanja pretnji.
Zbog toga trenutno najviše negoduju upravo zvaničnici Australije, jer uspostavljanje novog tipa odnosa sa Pekingom tumače i kao mogućnost da u skorijoj budućnosti na Solomonovim ostrvima „nikne" kineska vojna baza.
Ili da, u blažoj varijanti, i kineske vojne i policijske snage dobiju mogućnost privremenog raspoređivanja svojih jedinica zarad eliminisanja pretnji. Odatle, makar i hipotetički, kineske podmornice i avioni bliže su istočnoj australijskoj obali.
Umešala se i Amerika
Demantiji portparola kineskog ministarstva spoljnih poslova nisu pomogli da se broj reakcija smanji. Naprotiv, u sve se umešao i američki Stejt department, dvojica zvaničnika (Kurt Kempbel i Danijel Kritenbrink) već su posetila Solomonova ostrva, preneli su zabrinutost, dodatno se raspitali o svemu i načelno poručili da to tako ne može. U prevodu - kakvi Kinezi, kakvi bakrači!
Kineski uticaj na Solomonovim ostrvima postoji, još 2006. godine izbio je veliki skandal kada je opozicija optužila tek izabranog premijera Snajdera Rinija da je uz pomoć kineskih biznismena kupio nedostajuće glasove u parlamentu kako bi skrpio većinu. Da je kupovao glasove uz pomoć zapadnih biznismena verovatno se ništa ne bi ni dogodilo. Ovako, u potonjim neredima na meti demonstranata našla se kineska četvrt, kineske vlasti su morale i da evakuišu svoje državljane, a sam Rini primoran je da podnese ostavku.
Tajvanski zaokret
Solomonova ostrva su dugo održavala bilateralne odnose sa Tajvanom, tek 2019. godine promenjen je taj pristup i nova, tada izabrana vlast okrenula se ka Pekingu. Pomenuti memorandum očigledno je novi korak u unapređenju saradnje. A verovatno i neka vrsta rešenja za lokalne vlasti koje se nakon pandemije i dramatičnog povećavanja cena energenata i hrane suočavaju sa ogromnim izazovima.
Iako su za spoljnu i bezbednosnu politiku ove zemlje zainteresovane i Australija i SAD, ispostavlja se da je prethodnih decenija investirano malo, o transferu tehnologija nije bilo ni reči, dve trećine izvoza zavisi od eksploatacije sirovog drveta, usled čega se sve češće govori i o rapidnoj deforestizaciji.
Po mnogo čemu, to podseća na sudbinu afričkih država, osuđenih na „večito siromaštvo" i puko preživljavanje uz eksport sirovina. Ako su Kinezi doneli neko novo rešenje u Afriku, zašto to ne bi bio slučaj i sa ostrvskim državama u regionu Pacifika.
Čemu burne reakcije?
Međutim, najupitnije u ovom trenutku jeste obrazloženje kojim se pravda delovanje saveznika iz Vašingtona i Kanbere. Zbog čega tako burno reaguju Entoni Blinken i niz australijskih zvaničnika? Imaju li države pravo, makar i u teoriji da suvereno donose odluke o svojoj spoljnoj i bezbednosnoj politici, projektuju razvoj, oslanjaju se na partnere sa kojima mogu realizovati projekte od obostrane koristi? Kako to u njihovim objašnjenjima važi jedno pravilo za Ukrajinu, a drugo za Solomonova ostrva?
Osuda Rusije, između ostalog, počiva i na tvrdnji da su vlasti u Kijevu samostalne u izboru strateških partnera i slobodne da zemlju uvedu u NATO. Harkov je udaljen od ruske granice šezdesetak kilometara, u njemu je bila stacionirana centralna biološka laboratorija sumnjive namene, u celoj Ukrajini su podržavani programi usmereni ka veličanju neonacističkih ideja i jačanju organizacija koje su takvu ideologiju baštinile, Vladimir Zelenski je čak zapretio i obnavljanjem vojnog nuklearnog programa i to sve nije bilo dovoljno da se prihvati ruska argumentacija tokom razgovora u Ženevi da im se tako ugrožava nacionalna bezbednost.
Princip jačeg
Solomonova ostrva su daleko od Australije koliko i Dablin od Beograda, od Los Anđelesa su još i dalje, skoro 10.000 kilometara, pa su usledila hitra reagovanja kako bi se sprečila implementacija jednog memoranduma o razumevanju sa Kinezima. Zbog toga je i od naizgled male stvari nastao veliki problem. U fazi konfrontacije sve se meri, svaki gest dodatno vaga.
Na Solomonovim ostrvima SAD imaju problem sa Kinezima, ali kada raspravljaju oko cele ove stvari tu već imaju problem i sa Rusima i sa Ukrajincima. To je već pitanje argumentacije, obrazloženja i objašnjenja, a ne jednog memoranduma.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Tanja
pre 2 godine
SOLOMONSKA OSTRVA a ne Solomonova
Ispravite u naslovu!
U zapanjujućem otkriću koje naglašava duboke etičke i biološke zabrinutosti oko istraživanja virusa, nova istraga je otkrila ozbiljne rizike povezane sa projektom saradnje između SAD i Kine. Globalni projekat Virom otkriven u Kini, uključuje istraživanje o više od 500.000 virusa sa rizikom po biosigurnost!
Kineska vojska je u sredu izvršila patrole u vodama i vazdušnom prostoru u blizini ostrva Huangjan (poznatog i kao Skarboro Šol) u Južnom kineskom moru, koje je sporno od strane nekoliko zemalja u regionu, saopštile su kineske oružane snage.
Zapad rizikuje da izazove reakciju koja bi mogla da potkopa uticaj dolara i podeli globalni finansijski sistem. Rađanje novih monetarnih sistema uvek se dešavalo posle ratova
Uzroci najsmrtonosnijih požara u istoriji Kalifornije postali su predmet rasprave – neki ističu kritičan nedostatak vode, drugi ukazuju na lošu infrastrukturu i nesposobno rukovodstvo. Međutim, treći smatraju da je glavni krivac upravo eukaliptus, pišu američki mediji.
Situacija u ukrajinskoj vojsci toliko je loša da će Kijev na kraju biti primoran da pristane na sve zahteve Moskve, izjavio je kapetan Tares, komandant čete 35. brigade ukrajinske mornaričke pešadije, u intervjuu za Vašington post.
Ministarstvo inostranih poslova Srbije se oglasilo povodom medijskih navoda o slanju protestne note MIP BiH institucijama naše države i naglasilo da mora izraziti svoje zaprepašćenje sadržajem i namerom ovakvog diplomatskog demarša, posebno u svetlu nedavnih dešavanja i postupaka zvaničnog Sarajeva.
Nedeljama unazad mnogi razumni ljudi, iako neki od njih nisu podržavaoci predsednika Vučića poput profesora Čedomira Antića, upozoravali su na to da fakultete blokira mala grupa anarhista i ekstremnih levičara, a onda je danas kamera antisrpske N1 televizije slučajno uhvatila i zanimljiv grafit koji to potvrđuje.
U mts Dvorani, u sali 6, održala se komemoracija povodom smrti scenarista i reditelja Milorada Milinkovića, a među prvima stigao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu izdao je saopštenje u kojem hitno pozivaju nadležne institucije da reaguju u cilju zaštite svih studenata i zaposlenih na fakultetu, jer su svesni da se ugrožavaju prava i slobode studenata.
Andrijana Arnautović iz Srpske radikalne stranke i Marko Petrović iz Jedinstvene srpsko-ruske partije bili su gosti jutrošnje emisije "Info jutro" na Informer televiziji.
Tomislav Bokan predsednik pokreta Dinara - Drina - Dunav, Ivan Ivanović pokret Naši, Siniša Vidović - savetnik predsednika Narodne Skupštine RS i Siniša Vučinić član Glavnog odbora SNS bili su gosti "Info jutra" na Informer TV.
Krivični sud u Briselu Božidara Spasić, Andriju Draškovića i Veselina Vukotića osudio je na doživotni zatvor zbog ubistva Albanca Envera Hadrija koje se dogodilo 1990 godine, javili su belgijski mediji.
Advokat Branko Pavlović i prof. dr Dragan Petrović sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu bili su gosti večerašnje emisije "Otvoreni studio" na Informer televiziji i govorili su o najavi novoizabranog predsednika Donalda Trampa da pripoji Grenland.
Potvrđen je prvi slučaj virusa gripa u Mačvanskom okrugu, saopštio je Zavod za javno zdravlje Šabac. Nadležni upozoravaju na najčešće simptome, kao i da oni koji su vakcinisani nemaju razloga za brigu.
Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je danas da je broj žena ubijenih u porodičnom nasilju u Srbiji smanjen, jer žene imaju više poverenja u institucije sistema i ohrabrene su da nasilje prijave.
Zavod za urgentnu medicinu u Kragujevcu obavio 51 izlazak na teren u poslednjih 24 sata. Pacijenti se najčešće javljali zbog povišenog i sniženog krvnog pritiska, temperature, stresnih reakcija i astme tokom dana
Marija Milanović (40) imala je tu nesreću da se prevremeno rodi i da odmah po rođenju u bolnici u Majdanpeku oslepi zbog prevelike koncentracije kiseonika u inkubatoru.
Specijalno državno državno tužilaštvo (SDT) pokrenulo je krivični postupak protiv optuženog vođe "kavačkog klana" Radoja Zvicera i još 12 osoba zbog stvaranja kriminalne organizacije i ubistva Rista Mijanovića.
Zbog sumnje da je izvršio krivično delo teško ubistvo u pokušaju, a nakon saslušanja u Višem tužilaštvu u Prokuplju, Filipu M. (27) iz sela Gradište u opštini Merošina, sudija za prethodne postupke Višeg suda u Prokuplju odredio je pritvor do 30 dana.
Vlasotinčanin (84) preminuo je u niškom Kliničkom centru nakon što se potukao sa drugim korisnikom Ustanove za odrasle i starije u Leskovcu, u kojem je i sam živeo.
Pukovnik policije Vesela Milovanović otkrila je za Informer kako je reagovala kada je Uroš Blažić 4. maja 2023. godine izvršio maslovno ubistvo u selima Malo Orašje i Dubona, kao i kako je izgledala potera i hapšenje masovnog ubice.
Generalni sekretar Novog Pazara, Fikret Međedović, demantovao je navode da je utakmica sa Mladosti iz Lučana nameštena, te da klub stoji na raspolaganju za sve.
Fudbalski klub Crvena zvezda mogao bi u februaru da prihoduje najmanje 40.000.000 evra na prodaji svojih najtraženijih fudbalera! Vrednost prvotimaca Crvene zvezde naglo je skočila nakon odlične polusezone, a nije tajna da su brojni evropski klubovi zainteresovani da angažuju, pre svih Nasera Đigu, Šerifa Ndijajea i Andriju Maksimovića. Interesovanja ima i Felisija Milsona, ali najverovatnije niko neće otići do kraja januara.
Samo dan pred važan meč protiv Pariza, trener Janis Sferopulos otkrio je da je Majk Daum ozbiljno povređen i da ga neće biti na terenu najmanje mesec dana.
Vaterpolisti Srbije doživeli su poraz od Španije rezultatom 14:9 u osmini finala Svetskog kupa, čime su se izgubili sve nade da se nađu na završnom turniru.
Reditelj, scenarista i tragač kviza "Potera", Milorad Milinković iznenada je preminuo 6. januara u 60. godini u porti crkve gde je bio na liturgiji, a u njegovu čast danas je održana komemoracija u MTS dvorani.
Komemoracija povodom smrti umetnika Milorada Milinkovića Debelog održava se u MTS dvorani. Muzičar Nele Karajlić, koji je na više projekata sarađivao sa njim, dirljivim rečima se oprostio do Debelog.
Od danas, 9. januara, igrači Baleta Srpskog narodnog pozorišta rade sa jednim od najuglednijih evropskih baletskih pedagoga, maestrom Eribertom Verardijem. Na poziv Aje Jung, direktorke Baleta, maestro Verardi vodi časove i nadgleda probe novosadskog ansambla tokom narednog perioda.
Ova torta je brz i ukusan desert koji spaja sočne višnje, mekane piškote i kremastu pavlaku, stvarajući savršen spoj ukusa. Idealna je za sve ljubitelje jednostavnih, ali ukusnih poslastica koje ne zahtevaju mnogo truda u pripremi.
Pitanje kada je pravo vreme da se ukloni novogodišnja jelka iz doma muči mnoge. Iako je samo mišljenje podeljeno, veruje se da je nakon 14. januara krajnji datum da se izbaci iz kuće.
Pileći paprikaš je savršeno jelo koje kombinuje bogatstvo ukusa i zdravih sastojaka. Ovaj recept donosi pravu eksploziju vitamina, proteina i antioksidanasa, a priprema je brza i jednostavna
Srpska manekenka i glumica Nina Seničar koja živi u Los Anđelesu sa suprugom Džejom Elisom i njihovo dvoje dece poručila je da su oni dobro, ali da su mnogi njihovi prijatelji ostali bez svojih domova.
Jasna Milenković Jami važila je za jednu od najpopularnijih pevačica 90-tih, a specijalno za Informer sumirala je utiske iz prethodne godine, pričala o planovima u 2025. godini, ali progovorila i o sukobu sa Barbarom Bobak, kao i ćerki Lei.
Petra Divac, ćerka proslavljenog košarkaša Vlada Divca oglasila se na društvenim mrežama i pokazala koliko je tužna zbog katastrofe koja je zadesila Los Anđeles.
Glumac Miraj Grbić srpskoj publici najpoznatiji kao Čombe iz hit serije "Lud, zbunjen, normalan" i njegova supruga, takođe glumica Marija Omaljev spremni su da napuste svoj dom u Los Anđelesu,
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.