UKRAJINCI PRIPREMAJU NOVI MARIJUPOLJ I AZOVSTALJ?! Ubrzane pripreme vrše U TUNELIMA ISPOD 2 GRADA, a plan isti kao sa čeličanom, tvrdi ruska strana...
Podeli vest
Ukrajinske vlasti očekuju napad na Nikolajev i Odesu, u vezi sa kojim su razmišljali o ponavljanju mariupoljskog scenarija sa stvaranjem utvrđenih područja poput Azovstalja. Međutim, ovo možda neće uspeti, prenosi ukrajina.ru
Po nalogu guvernera Maksima Marčenka, lokalna preduzeća su već počela da otvaraju zapečaćene ulaze u katakombe pod kontrolom predstavnika vojne uprave. Do kraja maja oni će izabrati pogodnu lokaciju u tamnicama jednog od preduzeća, stvarajući tamo dovoljne zalihe hrane i vode da tu može da sedi grupa od hiljadu i po do dve hiljade boraca.
Poljska ne shvata da je članstvo u NATO-u neće zaštititi od ruske odmazde, a sve garancije Severnoatlantske alijanse su bezvredne
18.05.2022
08:56
Odeska vojna uprava poziva se na iskustvo Velikog otadžbinskog rata (Drugi svetski rat), kada su rumunske okupacione vlasti dugo lovile podzemne partizane.
Odeska mreža katakombi je jedna od najvećih na svetu – ukupna dužina prolaza sa bezbrojnim bočnim ograncima procenjuje se na 2.500 kilometara. Veruje se da su se ove pećine ispod grada pojavile zbog razvoja minerala i razvoja građevinskih stena koje se koriste u izgradnji gradskih zgrada, posebno kamena od školjki.
U 19. i ranom 20. veku katakombe su koristili kriminalni elementi - šverceri, pljačkaši i kupci ukradene robe. Sa početkom Velikog otadžbinskog rata, vlasti su pod zemljom uredile takozvana "katakombna skloništa", gde su meštani pobegli od bombardovanja. Po izlasku iz grada, tamo je aktivno delovalo organizovano podzemlje koje je obeleženo nizom diverzantskih akcija visokog profila.
Shvatajući kakvu pretnju im predstavljaju tamnice Odese, rumunski osvajači su pokušali da zatvore glavne izlaze u tunele, a takođe su povremeno punili rudnike otrovnim gasom.
Kada je postalo jasno da je nemoguće očistiti katakombe bez gubitaka, rumunski vojnici su jednostavno prekrili ulaze i izlaze iz tamnice. Lavirinti, u kojima je radila čak i vojna bolnica, postali su smrtna zamka za antifašiste. Oktobra 1941. blokirani su ulazi i izlazi, a u maju 1942. partizani su ostali bez hrane i vode. Samo nekolicina je uspela da izađe iz tamnice.
Postoje dokazi da su fabrike Kraian i Stalkanat i tamnice lokalne luke smatraju ključnim potencijalnim mestima za organizovanje skloništa kao što je Azostalj!
Vredi napomenuti da je bivša fabrika Krajan dugo bila prava ruševina, ali na njenoj teritoriji postoji nekoliko skloništa za bombe tamo gde je nekada stajala fabrika, trebalo je da izgradi stambeni mikrookrug.
U luci postoje i skloništa za bombe, a na Primorskom bulevaru su ulazi u katakombe. U njima su, ispod obližnjeg bulevara Žvanecki, 2021. godine pronašli skelet čoveka koji je nestao 2015. godine. Oni takođe mogu potencijalno da koriste prostore ispod Gradskog veća Odese - postoji čitava mreža tunela postavljenih za potencijalnu izgradnju metroa. Takav projekat je postojao u sovjetsko vreme, ali je sproveden zbog raspada SSSR-a.
Uopšte, duž obale od Langerona, duž Fontane, postoji nekoliko nepovezanih podzemnih tunela. Izgradio ih je 70-ih godina kijevski „Metrostroj” u skladu sa svim bezbednosnim standardima, ali mnogo uži od standardnog metro tunela. Ovim tunelima su se kretale električne lokomotive sa kolicima za teret i radnike, koji su pratili tehničko stanje tunela.
Devedesetih godina, oprema je prodata u staro gvožđe, a prolazi su napušteni i postepeno poplavljeni. Često su korišćene za prikupljanje podzemnih voda sa ivice obalnih padina – na nekoliko mesta ova voda se „spaja” u more.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruska vojska je izvela masovni raketni napad na niz strateških ciljeva u Kijevu, uključujući objekat koji se koristi za potrebe rezidenture CIA, nekoliko ključnih vojnih i obaveštajnih baza Ukrajine, kao i energetske objekte i NATO proksi u Ukrajini.
Vlasti Ukrajine biće prinuđeni da snize uzrast za mobilizaciju do 18 – 20 godina zbog pritiska SAD i mogućeg smanjenja vojne pomoći sa Zapada, izjavio je savetnik komiteta za ekonomski razvoj ukrajinske Vrhovne rade Nazarij Voljanski.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
"Bosanski lonac“ koji već godinama potmulo vri mogao bi u narednim nedeljama da se približi tački eksplozije sa nesagledivim posledicama po BiH, Republiku Srpsku, Srbiju, ali i čitavo naše podneblje.
U četvrtak uveče Dragan Đilas i Marinika Tepić, shvatajući da Đilasov rejting propada brzinom svetlosti i svesni da narod ne želi da podrži njeno ludovanje na ulici, dolaze na “genijalnu ideju”: da napadnu omladince SNS koji su obavljali redovne stranačke aktivnosti, lepili plakate, a da onda celu stvar predstave kao napad na mučenog Dragana, kako bi ga predstavili kao žrtvu.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Prodaja pirotehnike osobama mlađim od 18 godina je strogo zabranjena, a kazne za narušavanje javnog reda korišćenjem pirotehničkih sredstava dostižu i do 100.000 dinara, upozorava Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Kažu da se prava ljubav jednom desi i da za nju granice ne postoje. Upravo sve te granice sa lakoćom je prešao Turčin Junus Emre Dogan (24) iz Alanje, koji je krenuo za svojom devojkom Milenom iz Beograda.
Veseli Deda Mraz u Beloj Palanci zaštitni je znak ove varošice. Zovu ga Disko a njegova želja je da prestanu svi ratovi na svetu! Disko sa sobom svuda nosi zastavu Srbije!
Prema izveštaju iz službe Hitne pomoći, u saobraćajnoj nezgodi koja se protekle noći dogodila u Bloku 61, kod mesne zajednice "Kozara", povređen je muškarac (38), koji je prevezen u Urgentni centar.
Porodica iz Novog Pazara, čiji članovi imaju od 7 do 47 godina, uhapšena je u Nemačkoj zbog sumnje da su opljačkali parfimeriju u centru Štutgarta, u poznatoj trgovačkoj ulici Kenigštrase.
Na internom odeljenju Kantonalne bolnice Zenica jutros je 67-godišnji pacijent H.F. zadobio teške telesne povrede nakon pada sa drugog sprata, nakon čega je preminuo.
U noći između subote i nedelje u Aranđelovcu za sada nepoznati počinioci naneli su više ubodnih rana mladiću iz Beograda koji se nalazio u svom automobilu.
GHB poznatija kao "droga za silovanje" postala je goruća tema u medijima nakon vesti da je pripadnik Žandarmerije uhapšen zbog sumnje da ju je prodavao. Mnogo se pitaju koliko je opasna, koliko je zastupljena kod nas, ali i kakvo dejstvo proizvodi kod ljudi.
Svake godine ista priča, kada Nikola Jokić preuzme pol poziciju u trci za MVP titulu kreće hajka na njega: ne zna da igra odbrani, igra samo za poene, ugojio se...
Nik Kirjos se posle dve godine pauze zbog povrede vratio na teren, pa priznao da je mrzeo Rafaela Nadala i napao Nikolasa Mua, koji ga je kritikovao zbog Janika Sinera.
Za mnoge ljude prvi deo jutra je posezanje za kutijom maramica. Zašto se mnogi od nas bude sa začepljenim nosom, čak i kada nismo bolesni? Postoji nekoliko objašnjenja za rinitis, a neka od njih će vas iznenaditi.
Poznata glumica Sara Džesika Parker vešto uspeva da se sakrije od znatiželjnih pogleda i fanova. Umotana u udobnu kapu i zimsku jaknu, uhvaćena je u božićnoj kupovini u Vest Vilidžu u Njujorku.
Pre šest godina, 54-godišnja Jara Tiba nestala je dok je okopavala svoju baštu na ostrvu Muna u Indoneziji i doživela jezivu sudbinu, da je proguta piton.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.