• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

10.06.2022

07:00

ZAPAD KUPUJE RUSKU NAFTU VIŠE NEGO PRE SANKCIJA I JOŠ PRIGOVARAJU SRBIJI! Male zemlje moraju da poštuju embargo, a velike ne...

AP/Reuters/Fotoilustracija

Vesti

ZAPAD KUPUJE RUSKU NAFTU VIŠE NEGO PRE SANKCIJA I JOŠ PRIGOVARAJU SRBIJI! Male zemlje moraju da poštuju embargo, a velike ne...

Podeli vest

Zvanični podaci pokazuju da je otkako je Vašington u martu uveo embargo na ruske energente, uvoz ruske nafte u EU skočio za 14 odsto, a u SAD za skoro 100 procenata

Zapadne zemlje kupuju više ruske nafte nego pre uvedenih sankcija! Prema zvaničnim podacima, prvih meseci nakon što je Vašington uveo embargo na sve ruske energente, uvoz ruske nafte u EU porastao je za 14 odsto, a u SAD skoro 100 procenata.

Veliki licemeri

Predsednik ruske Dume Vjačeslav Volodin izjavio je da su Amerikanci veliki licemeri jer su u martu uveli sankcije na rusku naftu, a uprkos tome nastavili su da je uvoze, i to u velikim količinama.

- Podaci američkog ministarstva energetike pokazuju da se uvoz ruske nafte u SAD u martu skoro udvostručio u odnosu na februar. Piše da je u februaru uvezeno 2,325 miliona barela, a u martu čak 4,218 miliona - rekao je Volodin.

On je istakao da je, uprkos sankcijama, Rusija na listi najvećih američkih snabdevača naftom skočila sa devetog na šesto mesto.

- Vašington je pritiskao Evropsku uniju da se odrekne ruske nafte, dok su SAD nesmetano nastavile da je uvoze. To je jasan pokazatelj dvostrukih aršina. Sada neka američki i evropski političari i birokrate objasne svojim građanima zašto bi trebalo da tolerišu skok cena - rekao je Volodin.

Međutim, nije samo Amerika povećala uvoz ruske nafte. Prema pisanju lista "Ekonomist", EU je između januara i aprila uvezla 14 odsto više ruske nafte nego inače. Dnevni uvoz se povećao sa 750.000 na 857.000 barela.

- Evropski embargo na rusku naftu, koji je uveden krajem maja, odnosi se samo na transport brodovima. Time bi trebalo da uvoz bude smanjen za 75 odsto. Nafta, koja se naftovodom doprema do velikog broja zemalja u centralnoj i istočnoj Evropi, nije obuhvaćena sankcijama. Rafinerije u tim zemljama kupuju jeftinu rusku naftu, koju većina zapadnih kupaca izbegava - piše "Ekonomist".

Taj list ističe da je Nemačka jedina zemlja koja je smanjila uvoz ruske nafte preko naftovoda "Družba".

- Taj naftovod je jedan od najvećih na svetu. Dugačak je oko 4.000 kilometara i ide od istočnog dela Rusije do rafinerija u Poljskoj, Slovačkoj, Češkoj, Nemačkoj i Mađarskoj. U januaru je Berlin kupovao polovinu ukupne količine nafte koja je tekla kroz "Družbu", a u aprilu samo trećinu - objavio je "Ekonomist".

Nije lako

Analitičari kažu da nisu iznenađeni podacima da Zapad kupuje više ruske nafte nego pre sankcija.

- Nije lako osloboditi se ruske nafte. Ne postoji mnogo zemalja koje imaju naftu, a kojima Zapad nije uveo sankcije. To znači da nafta ne može tako lako da se nabavi, a mehanizmi za uvoz ruske nafte su već razrađeni, te je najlakše i najjeftinije nabaviti "crno zlato" iz te zemlje - kažu stručnjaci.

Oni dodaju da bi Zapad, ako hoće da se u potpunosti oslobodi ruske nafte, morao da ukine sankcije, na primer, Iranu i Venecueli.

- Videli smo da je Amerika dozvolila dvema italijanskim kompanijama da uvoze naftu iz Venecuele kako bi je dalje distribuirale po Evropi. To su, međutim, ograničene količine. Kad bi SAD ukinule sankcije Iranu i Venecueli, Zapad ne bi morao da kupuje rusku naftu. Ipak, njena cena bi u Evropi bila mnogo viša jer su obe zemlje mnogo udaljenije od Starog kontinenta nego Rusija - objašnjavaju analitičari.

Nafta skočila na 123,5 dolara po barelu

Nafta tipa WTI juče je na svetskom tržištu koštala 121,7 dolara po barelu, dok je barel tipa brent mogao da se kupi za 123,5 dolara.
Cena nafte je ponovo počela da skače u maju, nakon što se u aprilu spustila na ispod 100 dolara. Razlog je taj što je u maju EU najavila sankcije na rusku naftu, koje je krajem tog meseca i uvela.


 

 

 

 

 

 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set