RUSKA OLUJA IZBRISALA SVE OPCIJE ZA SAD I EVROPU, OSTALA IM JE SAMO JEDNA! Smislili kako da kupuju rusku naftu
Podeli vest
Vašington i Brisel zvanično odustaju od uvoza ruske nafte, ali nezvanično nastavljaju da je kupuju. Evropljani već duže vreme dobijaju takozvanu „letonsku mešavinu“, a sada i američke kompanije koriste zaobilazne puteve. Trejderi uspešno kriju poreklo nafte „kako bi sačuvali isporuke“, a domaći proizvođači ostaju korak ispred sankcija
U Sjedinjenim Državama od aprila na snazi je embargo na uvoz ugljovodonika iz Rusije, ali su u maju u luke Njujorka i Nju Džersija stigli tankeri i to verovatno sa ruskom naftom.
Vojni ekspert, glavni urednik časopisa Nacionalna odbrana Igor Korotčenko objasnio je zašto bi Oružane snage RF trebalo da se pripreme za najgori scenario zbog snabdevanja Ukrajine američkim HIMARS MLRS
13.06.2022
07:36
Kako piše „Volstrit džornal“, pošiljaoci i prerađivači kriju njeno poreklo, ali je isporučuju na svetsko tržište. Tako je u države Njujork i Nju Džersi stiglo gorivo, delimično napravljeno od ruskih sirovina.
„Letonska mešavina, indijsko-ruska nafta“
U SAD gorivo je stiglo preko Sueckog kanala i Atlantika iz indijskih rafinerija nafte. Prema otpremnim dokumentima, kao i podacima analitičke kompanije „Refinitiv“ i analizi Helsinškog centra za istraživanje energije i čistog vazduha, ove kompanije su veliki kupci ruskih ugljovodonika.
Zaobilaznim putevima gorivo već ide i u Evropu. Tako je još u aprilu Blumberg izvestio kako evropska preduzeća prevazilaze ograničenja: trejderi trguju takozvanom letonskom mešavinom iz različitih vrsta nafte, gde manje od 50 odsto čini ruska. Prema njihovim rečima, kompanija „Šel“ ne smatra da je to kršenje sankcija.
Sada se pojavila „indijsko-ruska“ nafta. Azija je u aprilu prvi put pretekla Evropu po kupovini ugljovodonika iz Rusije. Indija je kupila posebno veliku količinu: od februara oko 62,5 miliona barela, što je tri puta više nego u istom periodu prošle godine.
Pritom, od početka proleća isporuke naftnih derivata iz Indije u Evropu povećale su se za 30 odsto, a u SAD za 43 odsto.
Tako, dobivši iz Rusije sirovine sa popustom (sada je to oko 20 odsto), jer se Urals prodaje po ceni od 89-92 dolara za barel, Indija dobro zarađuje na preprodaji.
Glavni kupci resursa u Indiji su privatne rafinerije nafte (državne obično kupuju resurse po godišnjim ugovorima). Indijski tv kanal NDTV napominje da su u vreme kada zapadne kompanije izbegavaju rusku naftu, indijske rafinerije kao što su „Reliance Industries“ i „Nayara Energy“ ove godine postali najveći uvoznici.
Prerađivači ne kriju da ostvaruju veliki profit zbog smanjenja unutrašnje prodaje i agresivnog povećanja izvoza goriva, između ostalog i u Evropi.
„Postižemo rentabilnost u visini više od 30 dolara po barelu“, navodi predstavnik jedne.
Azijske zemlje profitirale
U uštini, Azijci su iskoristili situaciju: napravili su zalihe nafte po razumnoj ceni, a zatim je isplativo preprodali. Međutim, Rusija ovde ništa ne gubi. Nafta treba da se proda, inače se mora smanjiti eksploatacija. A to kao posledicu povlači zamrzavanje bušotina uz njihovu kasniju dekonzervaciju, što opet znači ogromne troškove.
Štaviše, u svetlu rekordnih kotacija, prihodi od izvoza energetskih resursa su porasli jedan i po put. Nafta i gas u aprilu su doneli prihod od 1,8 bilion rubalja, a u martu – 1,2 biliona rubalja . Tako je ruski federalni budžet u januaru-aprilu već dobio polovinu od planirane sume za 2022.godinu od 9, 5 biliona rubalja.
Cene su sada toliko visoke da možemo sebi da priuštimo i popuste i „zaobilazni izvoz“. Osim toga, cena će nastavljati da raste.
To će se desiti pre svega zbog ozbiljne nestašice tankera. Gde će sada Zapad kupovati naftu? Ostale su Latinska Amerika, Afrika, kao i Bliski istok. Ali iz ovih regiona ugljovodonici se izvoze samo morskim putem tankerima. Sada su cene za najam brodova porasle za 50 odsto – do rekordnog nivoa u poslednjih deset godina“, objašnjava nezavisni ekonomski stručnjak Leonid Hazanov.
„Ruski trag“
Uzgred, pojedini eksperti skreću pažnju na to da su indijske isporuke ugrožene. Nju Delhi izvozi mnogo naftnih derivata, uključujući i benzin. Ali, kako piše indijski „Ekonomik tajms“, pošto Australija, SAD i Evropa uvode embargo na kupovinu goriva od Rusije, na udaru sankcija mogu se naći naftni derivati koje druge zemlje proizvode iz ruske nafte.
U najmanju ruku, zapadne države će početi da zahtevaju od indijskih izvoznika detaljan izveštaj o poreklu sirovina. Međutim, stručnjaci smatraju da je veoma teško pronaći „ruski trag“.
„Dokumenti se mogu napraviti tako da je teško išta razjasniti. Najjednostavniji način je da sipamo rusku naftu ESPO u tankere, dolazimo do broda iz Indije koji već nosi naftu sa Bliskog istoka. Sipamo u određenoj proporciji: saudijske nafte 70 odsto, a ruske 30 posto. I tu smesu šaljemo u Indiju. Pokušaj da proveriš“, objašnjava Hazanov.
Druga stvar je što Evropa nije u stanju da preko noći da pređe na ugljovodonike iz drugih regiona – neophodna je prestrojavanje rafinerija, za šta će biti potrebno od dve do četiri godine. Za to vreme može doći do tako ozbiljnog nedostatka goriva da će ekonomija EU jednostavno propasti. Zbog toga će Evropljani morati da zatvore oči na pitanja poput „kakva je ovo mešavina“ i „odakle se pojavila“?
Štaviše, postoji verovatnoća da će biti potrebno povećati isporuke naftnih derivata iz Rusije.
Rusija neće biti na gubitku
Zasad EU ostaje deklarativno za zabranu ruske nafte, a do kraja godine računa da odustane od skoro 90 odsto uvoza. Imajući to u vidu, neočekivano zvuči izjava predsednika SAD Džozefa Bajdena da se na Zapadu razmatra mogućnost kupovine ruskih sirovina ispod tržišne cene.
„Imate problem koji se pojavio sada kada Evropa odlučuje da još više ograniči kupovinu ruske nafte. Aktivno se razmišlja šta se može učiniti, možda i kupovati naftu, ali po sniženoj ceni“, izjavio je on.
Kremlj je već objasnio da na to ne treba računati
„Stvar je u tome da se tamo ionako nastavljaju logistički problemi, što dovodi do destabilizacije globalnog energetskog tržišta. Ali, naravno, Rusija neće ništa prodavati tako da bude na gubitku. Ako se negde smanjuje potražnja, negde se povećava. Dolazi do preorijentacije tokova“, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Da će Evropa negde drugde uspeti da nađe naftu posumnjao je već ministar privrede Švajcarske Gi Permelen. Sankcije protiv Rusije uvedene su sa ciljem da se što pre okončaju borbena dejstva na teritoriji Ukrajine, ali još uvek nema rezultata, izjavio je on za „Blik“.
Političar je istovremeno predvideo još jedan krug rasta cena energenata zbog novih ograničenja. Prema njegovim rečima, Evropa će naravno pokušati da pronađe druge izvore snabdevanja, ali za to „niko u ovom trenutku nema spremno rešenje“.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev, izjavio je da nakon završetka hibridnog rata Zapada protiv Rusije, Evropa treba da bude kažnjena, Ameriku treba ignorisati, a „slabim zemljama“ oprostiti
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov poručio je da je Moskva spremna da učini sve da Amerikanci i stanovnici zapadnih zemalja ne troše novac na izgradnju bunkera.
SAD se vežbaju na Rusiji u pokušajima da nanesu strateški poraz – sledeća u tim pokušajima biće Evropa jer ona nije potrebna Americi kao konkurent, izjavila je predsednica Saveta federacije Rusije Valentina Matvijenko.
Vojni ekspert, glavni urednik časopisa Nacionalna odbrana Igor Korotčenko objasnio je zašto bi Oružane snage RF trebalo da se pripreme za najgori scenario zbog snabdevanja Ukrajine američkim HIMARS MLRS
Zapad nije sposoban da ponudi Rusiji realno i održivo rešenje sukoba u Ukrajini, pošto je zapadna politika usmerena na održavanje sopstvene dominacije u Evropi i pripremu za nove frontove sukoba, izjavio je za RIA Novosti penzionisani američki diplomata Džim Džatras.
Jedan od kolovođa antisrpske opozicije Vladimir Štimac lažno je štrajkovao, što nas uopšte ne čudi od osobe koja je spremna da zloupotrebi tragediju u lične svrhe i kako bi srušila vlast sa svojim antisrpskim istomišljenicima, a sada je poručio da je Branko Ružić jedan od njih!
U pokušaju da oslabe našu zemlju, neprijatelji ne biraju sredstva i koriste se svim raspoloživim načinima kako bi srušili one koji zastupaju slobodarsku i nezavisnu politiku - pre svega velikog priznatog državnika Aleksandra Vučića!
Tenzije u društvu kontinuirano traju još od majskih tragedija 2023. godine, a velike su jer parlament, kao mesto za razgovor, ne obavlja svoju ulogu jer opozicija umesto da razgovara duva u vuvuzele, rekla je predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić u emisiji Sinteza na televiziji NewsmaxBalkans.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će biti uvedene sankcije NIS-u, da je to potvrđeno i da oko 1. januara čekamo dokument. Ta odluka, prema njegovim rečima, ne odgovara ni Hrvatima, jer bi naftovod Janaf za dve godine prestao da postoji.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, rušenje duboke države i moguće planove novoizabranog predsednika Amerike - Donalda Trampa.
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" na Informer TV gosti su bili ekonomista Vladimir Đukanović i istoričar dr Stanislav Sretenović, govorili su o ratu u Ukrajini ali i o svim aktuelnim svetskim temama.
U današnjoj emisiji "Info dan" na Informer televiziji gosti su bili Tomislav Bokan iz Pokreta Dinara-Drina-Dunav i savetnik potpredsednika Vlade Marko Šćepanović
Radno vreme tokom novogodišnjih i božićnih praznika će biti skraćeno, sve od 31. decembra do 1. januara, i tako će biti do Badnjeg dana 6. januara, dok će 7. januara, svi objekti biti zatvoreni.
Kosovskoj policiji u Gračanici prijavljen je nestanak državljanke Crne Gore, koja je boravila u manastiru Gračanica. Njen nestanak je prijavljen 24. decembra.
Nedavno je javnost potresla vest o bebi koju je majka (22) ostavila u kontejneru u selu Malošište u opštini Doljevac, a sada stižu lepe vesti o devojčici koja će biti smeštena u hraniteljsku porodicu i verovatno dobiti ime Lenka.
Monahinja Kirijakija bila je asistentkinja na fakultetu Politikologije, ali je odlučila da se zamonaši i ode u manastir Svete Nedelje koji se nalazi kod Kruševca.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Sokobanji, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su D. M. (28) iz ovog mesta, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja i nepružanje pomoći licu povređenom u saobraćajnoj nezgodi.
Nastavnik koji je prvi ušao u odeljenje 7/2 u OŠ ''Vladislav Ribnikar'' 3. maja kada je Kosta K. usmrtio devetoro svojih vršnjaka i čuvara škole, tokom svog svedočenja, ispričao je detalje krvavog pira.
Više javno tužilaštvo u Nišu odredilo je zadržavanje D.M. (28) iz Sokobanje zbog sumnje da je izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj je smrtno stradao pešak S.C. (56) iz Sokobanje, a potom pobegao sa lica mesta.
Dva dečaka koje je juče na pešačom prelelazu u Kraljevu udarilo putničko vozilo životno su ugroženi. U UKC Kragujevac su prebačeni sa teškim frakturama lobanja, ekstremiteta i unutrašnjim krvarenjem, potvrđeno je u zdravstvenoj ustanovi.
U spektakularnoj akciji UKP-a u Beogradu, tačnije u Bulevaru kralja Aleksandra, nakon potere i razmene vatre, uhapšena su dva lica osumnjičena za ubistvo Nikole Stankovića Pivceta.
Košarkaši Partizana sinoć su savladali Fenerbahče rezultatom - 90:81, u okviru poslednjeg ovogodišnjeg meča u Evroligi! Pred crno-belima je svega par dana odmora, s obzirom da već trećeg januara ponovo kreću mečevi na elitnoj evropskoj sceni. Kako je Nova godina -novi list, trebalo bi i Partizanu da krene na bolje, a bez dileme, to je sigurno ono što će poželeti od Deda mraza za praznike! Gledajući raspored, januar im nije u potpunosti naklonjen, ali ako zadrže doslednost i kontinuitet, ne bi trebalo da imaju većih problema.
Vrela Argentinka, nekada manekenka, a sada televizijsko lice, Vanda Nara (38) ponovo je svoje pratioce oduševila na društvenim mrežama, budući da je okačila fotografije sa putovanja i to u veoma izazovnom izdanju.
Košarkaši Crvene zvezde nakon 18 kola Evrolige imaju skor 10-8, identičan onome iz čuvene sezone 2015/2016, kada su izborili istorijski plasman u plej-of elitnog takmičenja.
Ministar kulture Nikola Selaković istakao je na obeležavanju 65 godina od osnivanja Filmskog centra Srbije da je reč o jubileju višestruko značajnom za srpsku kinematografiju i da je podrška filmskoj umetnosti i filmskom stvaralaštvu u poslednjoj deceniji omogućila našoj zemlji da bude rame uz rame sa najrazvijenim evropskim državama i visoko pozicionirana na svetskoj mapi filmske industrije.
Jutjub je odlučio da se ozbiljnije pozabavi problemom klikbejta, najavljujući uklanjanje sadržaja sa naslovima i slikama koje obećavaju nešto što video ne isporučuje.
Iako mnogi misle da je pečenje ovog kolača izazovno, uz pravi recept, panetone možete pripremiti i u svom domu, bez obzira na to koliko ste iskusni u kuhinji. Svojim sočnim, mekanim testom, koje je obogaćeno suvim grožđem, kandiranom pomorandžinom korom i luksuznim maslacem, panetone je savršen za svaku prazničnu trpezu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.