JOŠ JEDNA EVROPSKA ZEMLJA U STRAHU, BIĆE RATA!? Ako NATO uđe u Moldaviju, očekuje se brza reakcija Rusije, u Pridnjestovlju čeka 1.500 mirovnjaka, tu je i najveće vojno skladište
Podeli vest
Moldavski političar Bogdan Cirdja kaže, komentarišući upozorenja da Zapad priprema vojno i političko prisajedinjenje zemlje Rumuniji, da to neće proći
Cirdja je za Sputnjik naveo da su se pojavili moćni geopolitički igrači, poput Rusije, Kine, Indije i Brazila koji su ozbiljna protivteža Zapadu i NATO-u.
Zapadu se ne može verovati, pogotovo kada je u pitanju politika. Ovo mišljenje je u nedelju, 12. juna, izneo predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan
13.06.2022
09:43
“Stoga im planovi za uništenje, slabljenje i rasparčavanje Rusije ne idu na ruku“, istakao je.
"Ako NATO uđe na teritoriju Moldavije, to može automatski da izazove građanski rat, vojni sukob sa Pridnjestrovljem, a to će automatski izazvati odgovor Rusije, jer u Pridnjestrovlju ima oko 1.500 ruskih mirovnjaka, a tu je i najveće vojno skladište u Jugoistočnoj Evropi, koje se nalazi u Kolbasni", smatra Cirdja.
On je uveren da bi odgovor Moskve bio oštar i munjevit.
"S obzirom na to da Rusija ima moćnu Crnomorsku flotu, koja je naoružana sistemima 'Kalibar', raketnim sistemima – 'Oniks' i hipersoničnim raketama 'Kinžal' niko ne sme da se igra sa Rusijom... Drugim rečima, na svaki pokušaj da se pipne Pridnjestrovlje i ruski mirovnjaci, odgovor će biti trenutan, veoma težak i porazan. Spreman sam da se kladim u to", rekao je Cirdja, komentarišući upozorenja bivšeg predsednika Moldavije Igora Dodona da Zapad provocira destabilizaciju u Moldaviji kako bi opravdao "svoje vojno i političko pristupanje Rumuniji i raspoređivanje NATO trupa na teritoriji zemlje", te da se procesi naoružanjavanja i antiruske histerije specijalno dešavaju da bi se opravdalo prisustvo NATO trupa na teritoriji Moldavije.
Cirdja takođe navodi da je fenomen latente rumunizacije Moldavije već pokrenut, a da nezavisnost te zemlje "postoji samo na papiru".
On napominje da gotovo čitav državni vrh te zemlje već ima rumunsko državljanstvo, uključujući moldavsku predsednicu Maju Sandu, predsednika parlamenta Igora Grosu i premijerku Nataliju Gavrilicu, što se, kako je ocenio, verovatno dešava prvi put u istoriji zemlje.
"Imamo građane sa rumunskim pasošima i državljanstvom na svim najvišim državnim funkcijama - u Vladi, Ustavnom sudu i tužilaštvu. Stigli smo dotle da i šef Tužilaštva za borbu protiv korupcije, koji je tek imenovan, ima američko državljanstvo. Čak je i šef Informaciono-bezbednosne službe (SIB), koja je pandan ruskog FSB-a, državljanin Rumunije. Dakle, specijalne, obaveštajne službe kontrolišu i vode državljani Rumunije, pa o kakvom onda suverenitetu i nezavisnosti države možemo govoriti?!", ističe Cirdja.
Cirdja ne isključuje ni mogućnost pripajanja Moldavije Rumuniji ako se ponove događaji iz 1918. godine, kada je Rusko carstvo propalo, izgubilo Prvi svetski rat, a Rumunija ušla u Rusije, na teritoriju Besarabije, i pod izgovorom da štiti ovu teritoriju, izvršila prisajedinjenje Moldavije.
"Sada se može desiti isto kao i pre više od sto godina - ujedinjenja Poljska sa Ukrajinom, ujedinjenja Rumunija sa Moldavijom, sa Besarabijom", dodao je ekspert.
Prema njegovim rečima, strahovi da bi se to moglo dogoditi postoje među stanovništvom Moldavije, ima ih i na političkim marginama, posebno među opozicionim elitama koje se zalažu za nezavisnost i državnost zemlje.
"Jasno je da takve namere postoje. Jasno je, i to nisu glasine, da su rumunski savetnici već u Ministarstvu odbrane i u Ministarstvu unutrašnjih poslova. Šire se i glasine da u vojsci već ima predstavnika rumunske vojske. Štaviše, imamo i tajni sporazum od 2012. godine po kome u slučaju unutrašnjih nemira Rumunija može da nam pruži pomoć da obezbedimo stabilnost i suzbijemo te nemire uz pomoć žandarmerije, ako se obratimo Bukureštu sa takvim zahtevom. Taj ugovor formulisan je prikriveno, ali omogućava Rumuniji da iskoristi svoj vojni potencijal za stabilizaciju, kako je nazivaju, situacije", kaže moldavski političar.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Moldavija je primila novi paket pomoći od NATO-a, koji uključuje kacige, zaštitna odela protiv radijacionih, hemijskih i bioloških pretnji, kao i dodatnu vojnu i logističku opremu, saopštilo je Ministarstvo odbrane Moldavije.
Blokaderski novinar iz Novog Sada, Žarko Bogosavljević, koji je mesecima unazad sa svojim istomišljenicima učestvovao u rušenju Srbije, juče je u srcu tog grada doživeo fijasko kakav nije mogao ni da sanja.
Ruska svemirska agencija Roskosmos potvrdila je planove za izgradnju elektrane na Mesecu do 2036. godine, čime Moskva jasno pokazuje ambiciju da pređe sa simboličnih misija na trajno i dugoročno prisustvo na Zemljinom prirodnom satelitu.
Informer je došao do prepiski blokadera iz viber grupe "Zbor Južni Telep" po kojima se vidi da su se zgubidani iz Novog Sada potpuno raspali, a u kojoj meri su zaratili i koliko se međusobno ne podnose svedoče optužbe za prevare, zloupotrebe, laži...
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je na brutalan način odgovorio blokaderskom profesoru s Fakulteta političkih nauka (FPN) Marka Vujića, koji je na tajkunskoj N1 izjavio kako će vlast biti promenjena tek kad poumiru svi penzioneri koji podržavaju aktuelnog šefa države.
Naše kratko pamćenje učinilo je da zaboravimo ko su ljudi koji su početkom dvehiljaditih preko institucija proganjali sve ono što je nosilo prefiks srpsko i što je imao nacionalni interese.
Lider naprednjaka i svetnik predsednika za regionalna pitanja zahvalio se svim učesnicima donatorske večeri “S ljubavlju hrabrim srcima“ na pomoći u osnivanju i opremanju centara za specijalističke socijalne usluge za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju u Banjaluci, Derventi i Foči.
Generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović izjavio je da Srbija, za razliku od Evrope, neće ostati bez gasa jer je vlada obezbedila dovoljne zalihe i sklopila dogovor sa "Gaspromom".
Tramvajska linija broj 12 od danas pa do nedelje, 28. decembra promeniće rutu zbog izvođenja hitnih radova u Ruzveltovoj ulici, saopšio je Sekretarijat za javni prevoz.
Sa dolaskom niskih temperatura i prvih padavina, uslovi u saobraćaju postaju znatno zahtevniji, zbog čega je neophodno imati svu potrebnu opremu za vaš automobil, uključujući i pripremu akomulatora i sipanja zimske tečnosti.
Radnik koji je teško povređen na gradilištu u Leštanima je, kako se nezvanično saznaje, po dolasku hitne pomoći bio svestan i komunikativan, i on se trenutno nalazi van životne opasnosti!
Teška tragedija dogodila se u četvrtak u 16 časova u Petrovcu na Mlavi kada je pod ruševinama sopstvenog plafona, palog zbog požara koji je izbio, stradao muškarac (38).
Glumac Slaviša Čurović, koji u seriji Tvrđava tumači lik Cvareta, objavom na Instagramu sa svojom ćerkom Tijanom i "filmskom ćerkom", glumicom Darijom Vučko, simbolično je spojio privatni i ekranizovani svet.
Gostovanje pevačice Ariana Grande u američkoj emisiji "Saturday Night Live" izazvalo je burne reakcije zbog videa u kom glumi Kevina u parodiji omiljenog božićnog filma "Sam u kući".
U trenutku kada je serija "Igra prestola" osvajala svet, a Deneris Targarijen postajala simbol snage, hrabrosti i nepobedivosti, glumica Emilija Klark, koja ju je tumačila, prolazila je kroz lični pakao o kome javnost nije znala ništa.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar