RUSKA OLUJA IZBRISALA SVE OPCIJE ZA SAD I EVROPU, OSTALA IM JE SAMO JEDNA! Smislili kako da kupuju rusku naftu
Podeli vest
Vašington i Brisel zvanično odustaju od uvoza ruske nafte, ali nezvanično nastavljaju da je kupuju. Evropljani već duže vreme dobijaju takozvanu „letonsku mešavinu“, a sada i američke kompanije koriste zaobilazne puteve. Trejderi uspešno kriju poreklo nafte „kako bi sačuvali isporuke“, a domaći proizvođači ostaju korak ispred sankcija
U Sjedinjenim Državama od aprila na snazi je embargo na uvoz ugljovodonika iz Rusije, ali su u maju u luke Njujorka i Nju Džersija stigli tankeri i to verovatno sa ruskom naftom.
Vojni ekspert, glavni urednik časopisa Nacionalna odbrana Igor Korotčenko objasnio je zašto bi Oružane snage RF trebalo da se pripreme za najgori scenario zbog snabdevanja Ukrajine američkim HIMARS MLRS
13.06.2022
07:36
Kako piše „Volstrit džornal“, pošiljaoci i prerađivači kriju njeno poreklo, ali je isporučuju na svetsko tržište. Tako je u države Njujork i Nju Džersi stiglo gorivo, delimično napravljeno od ruskih sirovina.
„Letonska mešavina, indijsko-ruska nafta“
U SAD gorivo je stiglo preko Sueckog kanala i Atlantika iz indijskih rafinerija nafte. Prema otpremnim dokumentima, kao i podacima analitičke kompanije „Refinitiv“ i analizi Helsinškog centra za istraživanje energije i čistog vazduha, ove kompanije su veliki kupci ruskih ugljovodonika.
Zaobilaznim putevima gorivo već ide i u Evropu. Tako je još u aprilu Blumberg izvestio kako evropska preduzeća prevazilaze ograničenja: trejderi trguju takozvanom letonskom mešavinom iz različitih vrsta nafte, gde manje od 50 odsto čini ruska. Prema njihovim rečima, kompanija „Šel“ ne smatra da je to kršenje sankcija.
Sada se pojavila „indijsko-ruska“ nafta. Azija je u aprilu prvi put pretekla Evropu po kupovini ugljovodonika iz Rusije. Indija je kupila posebno veliku količinu: od februara oko 62,5 miliona barela, što je tri puta više nego u istom periodu prošle godine.
Pritom, od početka proleća isporuke naftnih derivata iz Indije u Evropu povećale su se za 30 odsto, a u SAD za 43 odsto.
Tako, dobivši iz Rusije sirovine sa popustom (sada je to oko 20 odsto), jer se Urals prodaje po ceni od 89-92 dolara za barel, Indija dobro zarađuje na preprodaji.
Glavni kupci resursa u Indiji su privatne rafinerije nafte (državne obično kupuju resurse po godišnjim ugovorima). Indijski tv kanal NDTV napominje da su u vreme kada zapadne kompanije izbegavaju rusku naftu, indijske rafinerije kao što su „Reliance Industries“ i „Nayara Energy“ ove godine postali najveći uvoznici.
Prerađivači ne kriju da ostvaruju veliki profit zbog smanjenja unutrašnje prodaje i agresivnog povećanja izvoza goriva, između ostalog i u Evropi.
„Postižemo rentabilnost u visini više od 30 dolara po barelu“, navodi predstavnik jedne.
Azijske zemlje profitirale
U uštini, Azijci su iskoristili situaciju: napravili su zalihe nafte po razumnoj ceni, a zatim je isplativo preprodali. Međutim, Rusija ovde ništa ne gubi. Nafta treba da se proda, inače se mora smanjiti eksploatacija. A to kao posledicu povlači zamrzavanje bušotina uz njihovu kasniju dekonzervaciju, što opet znači ogromne troškove.
Štaviše, u svetlu rekordnih kotacija, prihodi od izvoza energetskih resursa su porasli jedan i po put. Nafta i gas u aprilu su doneli prihod od 1,8 bilion rubalja, a u martu – 1,2 biliona rubalja . Tako je ruski federalni budžet u januaru-aprilu već dobio polovinu od planirane sume za 2022.godinu od 9, 5 biliona rubalja.
Cene su sada toliko visoke da možemo sebi da priuštimo i popuste i „zaobilazni izvoz“. Osim toga, cena će nastavljati da raste.
To će se desiti pre svega zbog ozbiljne nestašice tankera. Gde će sada Zapad kupovati naftu? Ostale su Latinska Amerika, Afrika, kao i Bliski istok. Ali iz ovih regiona ugljovodonici se izvoze samo morskim putem tankerima. Sada su cene za najam brodova porasle za 50 odsto – do rekordnog nivoa u poslednjih deset godina“, objašnjava nezavisni ekonomski stručnjak Leonid Hazanov.
„Ruski trag“
Uzgred, pojedini eksperti skreću pažnju na to da su indijske isporuke ugrožene. Nju Delhi izvozi mnogo naftnih derivata, uključujući i benzin. Ali, kako piše indijski „Ekonomik tajms“, pošto Australija, SAD i Evropa uvode embargo na kupovinu goriva od Rusije, na udaru sankcija mogu se naći naftni derivati koje druge zemlje proizvode iz ruske nafte.
U najmanju ruku, zapadne države će početi da zahtevaju od indijskih izvoznika detaljan izveštaj o poreklu sirovina. Međutim, stručnjaci smatraju da je veoma teško pronaći „ruski trag“.
„Dokumenti se mogu napraviti tako da je teško išta razjasniti. Najjednostavniji način je da sipamo rusku naftu ESPO u tankere, dolazimo do broda iz Indije koji već nosi naftu sa Bliskog istoka. Sipamo u određenoj proporciji: saudijske nafte 70 odsto, a ruske 30 posto. I tu smesu šaljemo u Indiju. Pokušaj da proveriš“, objašnjava Hazanov.
Druga stvar je što Evropa nije u stanju da preko noći da pređe na ugljovodonike iz drugih regiona – neophodna je prestrojavanje rafinerija, za šta će biti potrebno od dve do četiri godine. Za to vreme može doći do tako ozbiljnog nedostatka goriva da će ekonomija EU jednostavno propasti. Zbog toga će Evropljani morati da zatvore oči na pitanja poput „kakva je ovo mešavina“ i „odakle se pojavila“?
Štaviše, postoji verovatnoća da će biti potrebno povećati isporuke naftnih derivata iz Rusije.
Rusija neće biti na gubitku
Zasad EU ostaje deklarativno za zabranu ruske nafte, a do kraja godine računa da odustane od skoro 90 odsto uvoza. Imajući to u vidu, neočekivano zvuči izjava predsednika SAD Džozefa Bajdena da se na Zapadu razmatra mogućnost kupovine ruskih sirovina ispod tržišne cene.
„Imate problem koji se pojavio sada kada Evropa odlučuje da još više ograniči kupovinu ruske nafte. Aktivno se razmišlja šta se može učiniti, možda i kupovati naftu, ali po sniženoj ceni“, izjavio je on.
Kremlj je već objasnio da na to ne treba računati
„Stvar je u tome da se tamo ionako nastavljaju logistički problemi, što dovodi do destabilizacije globalnog energetskog tržišta. Ali, naravno, Rusija neće ništa prodavati tako da bude na gubitku. Ako se negde smanjuje potražnja, negde se povećava. Dolazi do preorijentacije tokova“, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Da će Evropa negde drugde uspeti da nađe naftu posumnjao je već ministar privrede Švajcarske Gi Permelen. Sankcije protiv Rusije uvedene su sa ciljem da se što pre okončaju borbena dejstva na teritoriji Ukrajine, ali još uvek nema rezultata, izjavio je on za „Blik“.
Političar je istovremeno predvideo još jedan krug rasta cena energenata zbog novih ograničenja. Prema njegovim rečima, Evropa će naravno pokušati da pronađe druge izvore snabdevanja, ali za to „niko u ovom trenutku nema spremno rešenje“.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borelj izjavio je danas da će sudbina Ukrajine odrediti sudbinu Evropske unije i upozorio da bi EU, ako bi ruski predsednik Vladimir Putin bio uspešan u Ukrajini, platila veoma visoku cenu, mnogo veću od bilo koje vrste vojne podrške koju danas može da pruži toj zemlji.
Evropska kancelarija za borbu protiv prevara istražuje isporuku ruskih naftnih derivata u zemlje Evropske unije (EU) zaobilazeći uvedene sankcije preko Turske, koja je postala pretovarni centar.
Vojni ekspert, glavni urednik časopisa Nacionalna odbrana Igor Korotčenko objasnio je zašto bi Oružane snage RF trebalo da se pripreme za najgori scenario zbog snabdevanja Ukrajine američkim HIMARS MLRS
Ruska vojska je udarila ukrajinski industrijski objekat jednim od najnovijih raketnih sistema srednjeg dometa - nenuklearnom balističkom raketom pod nazivom Orešnik.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Sa jedne strane imamo predsednika Aleksandra Vučića, koji Srbiju gradi i modernizuje, a sa druge strane imamo opoziciju koja koči tu modernizaciju, koja se bori protiv uklanjanja nebezbednog nacističkog mosta, a sada javno obećavaju i borbu protiv mašina, baš kao početkom 19. veka kada su bile skupine ljudi koje su se borile protiv mašina i koje su ih razbijale!
Brutalno nasilje koje opozicija sprovodi u Novom Sadu, ali i u Beogradu, svakog dana poprima drugačiji i žešći oblik, a poslednji u nizu skandal bio je u režiji poslanika Demokratske stranke Zorana Lutovca, Nebojša Novaković, koji je brutalno udarao i psovao srpske policajce!
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio je gost na Radio-televiziji Srbije gde je govorio o današnjim hapšenjima, nasilnim protestima predvođenih od strane opozicije, kao i o odluci Vlade Srbije da povuče dopunu Zakona o visokom obrazovanju.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
AMSS savetuje posebnu opreznost u saobraćaju vozačima kamiona i autobusa na mostovima, nadvožnjacim i prevojima zbog jačih udara vetra u prvom delu dana. Sredinom dana i posle podne očekuje se značajna promena vremena uz zahlađenje, kao i padavine uz formiranje snežnog pokrivača.
Ajla Drapić Memić, sestra devojčice Džejle Drapić koja je preminula nakon zubarske intervencije u Sarajevu, u teškom je zdravstvenom stanju nakon komplikacija prilikom lečenja zuba.
Zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće sutra 116,9952 dinara, što je neznatna promena u odnosu na četvrtak, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Džihadista i vehabija Nermin A. (37) iz Novog Pazara uhapšen je juče jer je na društevnim mrežama objavljivao fotografije, video klipove i audio snimke u kojima je pozivao na rat protiv Srba i pravoslavaca!
Bratislav S. (53) iz Beograda uhapšen je zbog sumnje da je ženu M. V. (39), s kojom je bio u vezi, zaključao u svom stanu i satima je zverski mučio, optuživši je da ga je prevarila!
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Većina pamti seriju "Ranjeni orao", ali malo ko zna da je ova priča najpre zaživela na pozornici. Evo ko su bili prvi glumci koji su oživeli likove iz vanvremenskog romana Mir-Jam.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.