• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs/Jutarnji.hr

03.07.2022

19:07

EVROPA ĆE SE U JULU NAĆI PRED DOSAD NAJVEĆIM ENERGETSKIM TESTOM! Išlo je previše dobro, pa je Putin intervenisao da bi...

AP/Tanjug

Vesti

EVROPA ĆE SE U JULU NAĆI PRED DOSAD NAJVEĆIM ENERGETSKIM TESTOM! Išlo je previše dobro, pa je Putin intervenisao da bi...

Podeli vest

Gasovod Severni tok 1, koji vodi od Rusije do Nemačke, biće zatvoren od 11. jula zbog radova na održavanju koji bi trebalo da traju 10 dana, ali je britanski Dejli telegraf ocenio da je ovo značajan trenutak u eskalaciji krize koja se dešava na Evropsko energetskom tržištu...

Naime, snabdevanje energentima je sve teže, pa evropski zvaničnici spremaju planove za nepredviđene situacije. Gledano iz britanske tačke gledišta, moguće je da se sprema i borba oko energenata, a ključno je pitanje da li će oni nastaviti da slobodno kruže između povezanih tržišta EU i Britanije ili će saradnja prestati.

Četiri meseca od početka rata u Ukrajini, u Evropi se ozbiljno shvata nekada nezamisliva pretnja mogućeg potpunog prekida isporuke gasa iz Rusije. Uostalom, Moskva je poslednjih nedelja isključila evropske kupce gasa koji su odbijali da plate u rubljama, a smanjenje snabdevanja Severnim tokom 1 za 40 odsto objasnila je nedostatkom opreme.

Najavljeno zatvaranje gasovoda radi održavanja moglo bi da posluži kao izgovor za dalje rezove i produbljivanje energetske krize, koja je već uticala na rekordan rast računa domaćinstava i preti mogućim zatvaranjem industrijskih pogona. Posmatrači strahuju da bi to mogao biti test trgovinskih i političkih veza koje su do sada održavale slobodan protok energije iz Berlina u London.

- Različite evropske zemlje biće izložene u različitoj meri mogućim poremećajima - rekla je za Dejli telegraf Simon Taljapijetra, viši naučni saradnik u Brigelovom istraživačkom centru u Briselu.

- Pitanje je kako možemo osigurati da, suočene sa vanrednim stanjem, vlade ne počnu da zatvaraju svoja energetska tržišta - dodaje ona. Ocenjuje da bi to bio veliki problem fragmentacije koji bi doveo do ekonomske i političke fragmentacije.

- Moramo da budemo veoma oprezni: zavadi pa vladaj je uvek bila konačna strategija Rusije u Evropi i ne smemo da upadnemo u tu zamku - naglašava Simon Taljapijetra.

Foto: Reuters

Tokom godina, veze između britanskog i evropskog energetskog tržišta su produbljene, pri čemu se električnom energijom i gasom stalno trguje kroz gustu mrežu cevovoda i kablova. Energenti se usmeravaju po tržišnim cenama, pri čemu je Velika Britanija istorijski neto uvoznik električne energije iz Evrope, a Nemačka obično šalje gas uvezen iz Rusije. Poteškoće koje su se dogodile prošle zime poremetile su normalne tokove, pa je Velika Britanija izvozila struju u EU zbog nedovoljnog snabdevanja iz Francuske.

Istraživači kompanije Aurora Enerdži očekuju dalje preokret na tržištu ako Rusija prekine gas, a Italija i Holandija će verovatno slati gas i Nemačkoj.

- Nemačka bi iskoristila višak LNG kapaciteta koji ima Holandija - kaže Gaetano Garfi, viši analitičar u Aurori.

Cene su već porasle zbog konkurencije zbog smanjene ponude, a od industrijskih potrošača se apeluje da smanje potrošnju, tako da ostaje rizik od daljih poremećaja na tržištu usled vladinih intervencija. Lideri zemalja, podseća britanski dnevnik, pozvali su na jedinstvo. Tako je nemački ministar ekonomije Robert Habek, prošlog meseca rekao da će kriza snabdevanja u jednoj zemlji dovesti do ekonomske krize u drugoj, te stoga svi zavise od solidarnosti.

Dejli telegraf piše da je Velika Britanija manje izložena ruskom smanjenju isporuke gasa, jer obično uvozi manje od 4 odsto gasa direktno, ali je to izazvano "odbijanjem" iz Evrope. Takođe, zbog Bregzita, UK više nije zaštićena pravilima solidarnosti koja vladaju u EU.

Britanija inače leti izvozi gas u EU, a uvozi i gas i struju u hladnijem delu godine, što praktično znači da koristi evropske skladišne kapacitete. Takođe, poslednjih godina je instalirano više energetskih kablova koji povezuju Veliku Britaniju i Evropu, čime se balansira snabdevanje električnom energijom iz vetra i sunca.

Zbog agresije na Ukrajinu i pretnje nestašicama gasa, Evropljani se sada trude da što pre i što više pre zime popune svoja skladišta. Zbog toga su SAD značajno povećale izvoz gasa u Evropu (do sredine aprila 75 odsto isporuka gasa iz SAD je išlo u Evropu, dok je prošle godine u istom periodu bilo 35 odsto), a izvoz je nastavio da raste u poslednjih meseci. A Velika Britanija je služila kao most ka Evropi jer je tečni prirodni gas dopremljen brodovima gasifikovan na terminalima u Južnom Velsu i Kentu, a zatim se gasovodima otpremao u Evropu. Sve u svemu, evropska skladišta gasa su sada popunjena skoro 60 procenata, nešto više od proseka za ovo doba godine.

Foto: AP/Tanjug

Vladimir Putin

Međutim, nedavni prekidi u snabdevanju iz Rusije usporili su punjenje skladišta, povećavajući rizik da EU neće ispuniti svoj cilj od 80 odsto skladišnih kapaciteta do oktobra. Prema pisanju britanskog dnevnika, to bi moglo da oslabi Evropu, koja pokušava da zaustavi Putinov rat, i da ojača njegovu moć u Evropi.

- Išlo je previše dobro, pa je Putin intervenisao da nam zagorča živote - komentariše Taljapijetra.

Gas je inače glavno gorivo za elektrane, a poteškoće u snabdevanju dolaze u trenutku kada je tržište električne energije pod pritiskom jer je snabdevanje iz francuskih nuklearnih elektrana smanjeno i očekuje se da će ove godine pasti za 20 odsto zbog penzionisanja starih nuklearne elektrane. Hidroenergetski kapaciteti u Norveškoj, Švedskoj i drugim tržištima takođe su u padu zbog toplijeg vremena.

Britanski plan za vanredne situacije uključuje mogućnost zatvaranja gasovoda ka Evropi preko Belgije i Holandije, piše Financial Times, a Bart Jan Hoevers, predsednik Evropske mreže operatera sistema za prenos gasa, zatražio je od Velike Britanije da preispita tu mogućnost, dodajući da da li su ovi cevovodi korisni za UK zimi.

Britanija se takođe u velikoj meri oslanja na isporuke gasa iz Norveške, koje su prošle godine dostigle 60 odsto. Analitičari, pak, upozoravaju da bi EU mogla da preusmeri deo snabdevanja gasom iz Norveške (koja je deo jedinstvenog evropskog tržišta) na sebe, pozivajući na solidarnost u vanrednoj situaciji. Isto pravilo bi se moglo koristiti za blokiranje pristupa Britancima evropskim skladištima gasa.

Uprkos svim ovim rizicima, ostaje nada, piše britanski dnevnik, da će zajednički interes biti dovoljan da se energetska tržišta održe u životu.

- Analize i modeli koje smo uradili pokazuju da je najbolji ukupni ishod saradnja - kaže ekonomista Kaspijan Konran iz Baringa Partners.

Bonus video:




Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija