GASNA TURBINA?! KAPITULACIJA NEMAČKE I ZAPADA, KOJA POKAZUJE MOĆ MOSKVE! Na prvom pravom problemu Zapad je pukao, PAMETNOM DOVOLJNO!
Podeli vest
Turbina za gasovod Severni tok 1 usplamsala je geopolitičke odnose Zapada i Rusije. Preti da preokrene sve sankcije, da razbije ionako krhko evropsko jedinstvo protiv Rusije
Zbog evropskih sankcija ruskom energetskom sektoru Nemačka tek treba da dobije odobrenje Brisela za transport ove opreme, remontovane u Kanadi, u Rusiju. Poljska i Baltičke države nisu rade da poveruju nemačkim suzama. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenskog tvrdi da je to „kapitulacija" koja će „pojačati osećaj ruske nekažnjivosti".
Američki politički analitičar Farid Zakarija navodi da ekonomski rat protiv Rusije nije toliko efikasan koliko je planirano, a Evropu pokriva energetska kriza
09.07.2022
19:02
Evropa bi se uskoro mogla naći bez ruskog gasa. Gasovodom Severni tok 1, koji ispod Baltičkog mora transportuje ruski gas iz Rusije i Nemačku obustavljen je protok gasa 11. jula. Rečeno je kako će gasovod biti zatvoren ukupno 10 dana, zbog godišnjeg održavanja i nužnih radova.
Situacija nije nimalo naivna
Naravno, s obzirom na aktuelnu napetu situaciju i korišćenje energenata kao oružja, postoji konkretna mogućnost da za deset dana gas ipak neće nastaviti da teče kroz ovaj cevovod.
Da podsetimo, postoji ukupno tri, odnosno četiri operativna gasovoda koji spajaju Rusiju i Evropu. Da ponovimo,to su: 1) Severni tok 1 - od juče zatvoren - kapaciteta 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje. 2) Bratstvo - gasovod koji ide preko Ukrajine, trenutno zatvoren, ima kapacitet od 140 milijardi kubnih metara godišnje. 3) Jamal - Evropa, gasovod koji ide preko Belorusije i Poljske. Njegov kapacitet je najmanji - svega 34 milijardi kubnih metara godišnje. Otvoren je, ali gas kroz njega teče prema istoku još od početka ove godine, odnosno iz Nemačke prema Poljskoj (to zapravo znači da preko ovog gasovoda Poljska kupuje gas iz nemačkih zaliha, ne iz Rusije). 4) Severni tok 2 - ima isti kapacitet kao i Severni tok 1 - 55 milijardi kubnih metara godišnje. Gasovod je u potpunosti izgrađen. Ali, Nemačka ga je odbila pokrenuti nakon ruske intervencije u Ukrajini, tako da do daljnjeg ostaje nefunkcionalan.
Tu je i gasovod Turski tok, dve cevi od po 15,75 milijardi kubnih metara godišnje. Prva je rezervisana za Tursku. Druga za evropske potrošače.
Kad sve ovo saberemo, odnosno oduzmemo, čini se kako od danas zapravo više nema ruskog gasa koji ide prema Europi…
Najveći kupac ruskog gasa je najveća evropska ekonomija
Za početak pogledajmo kako situacija danas izgleda. A nije dobra. Količina gasa koja se isporučivala putem cevovoda Severni tok 1 već je bila smanjena na 40%. Ruska strana je, takođe, navodila remontne radove kao razlog.
Nadalje, gasovod koji prolazi kroz Ukrajinu zatvoren je ove godine od strane Ukrajine, koja tvrdi da su „ruske okupacione snage" krive. Ukrajinski tranzitni koridor većinu gasa šalje u Austriju, Italiju, Slovačku, Češku, Mađarsku i druge zemlje istočne Evrope (na tom spisku smo i mi - preko Mađarske i dalje postoji mogućnost da dobijemo, pravcem kroz Ukrajinu ruski gas).
Povrh toga, već nekoliko evropskih zemalja je bez ruskog gasa, jer su odbile rusku šemu plaćanja u ruskoj nacionalnoj valuti, rubaljama.
Vratimo se zato „neverovatno bitnoj turbini"
U nedelju, 10. jula, Ukrajina se još nije ustručavala da gleda Kanadu kao moćnog saveznika. Ipak, odluka koju je donela Kanada sve je promenila. Reč je o odluci koju je dan ranije donela vlada Džastina Trudoa, da pristane da vrati u Nemačku gasnu turbinu, koja se nalazila u blizini Montreala na popravci.
Ovaj komad opreme, koju je proizvela nemačka grupa Simens Kanada, predmet je energetskog obračuna između Rusije i Zapada poslednjih mesec dana. Nemačka je pojačala svoje napore prema vladi u Otavi da dobije željenu turbinu, koja bi trebalo da se koristi za upravljanje gasovodom Severni tok 1, glavnim izvorom snabdevanja gasom Nemačke i drugih zemalja centralne Evrope.
Međunarodna nesreća u pozadini sankcija
Nemački kancelar Olaf Šolc je čak lično intervenisao, izjavivši da će ova turbina „ublažiti nestašice energije". „Zahvaljujemo se našim kanadskim prijateljima i saveznicima", pozdravio je šef nemačke vlade davanje „zelenog svetla" iz Otave.
Međutim, posle medijskih izveštaja, pod pritiskom propagande, vlada Džastina Trudoa ponovo je prošle nedelje odbila da vrati „dragocenu turbinu" pošiljaocu, odnosno Gaspromu, ruskom energetskom gigantu koji upravlja gasovodom Severni tok 1. Kanada je smatrala da bi to bilo kršenje „međunarodnih sankcija" Rusiji (svakako je kršenje sankcija koje je Zapad nametnuo Rusiji, nema reči o međunarodnim sankcijama).
Ipak, zarad mira na kolektivnom Zapadu, Trudo je konačno popustio pred predlogom Berlina, koji mu omogućava da kanadska odluka formalno ne potpadne pod kršenje sankcija - tako što će turbinu poslati ne direktno Gaspromu, već prvo Nemačkoj.
- Kanada je dala Simensu opoziv - vremenski ograničenu dozvolu da se popravljena turbina Severnog toka 1 vrati u Nemačku. To će podržati sposobnost Evrope da pristupi pouzdanoj i pristupačnoj energiji - rekao je kanadski ministar za prirodne resurse Džonatan Vilkinson (Izvor: f24.my).
Da bi se razumelo kako je gasna turbina mogla da postane toliko važna u sporu između Rusije, Nemačke, Ukrajine i Kanade, moramo se vratiti na 14. jun. Tog dana, Gasprom je saopštio da je „prinuđen" da smanji količinu gasa koji se transportuje Severnim tokom 1 za skoro 60 posto zbog tehničkog problema povezanog sa međunarodnim sankcijama.
U saopštenju operatera Severnog toka 1, grupa je tada pojasnila da je reč o gasnoj turbini, koju je proizveo Simens, a koju Kanada nije htela da vrati Rusiji zbog napred navedenih sankcija.
Severni tok 1 je međunarodni gasovod. Cevi, formalno, kreću od grada Viborga, severno od Sankt Peterburga. A za transport gasa potrebna je neka vrsta moćnog motora koji ga, slično kao avionski mlazni motor, pokreće duž 1.200 kilometara cevi. Tu ulogu ima turbina, koje podižu pritisak na početku cevovoda, tako da ugljovodonik stigne do nemačke obale.
Ruski izgovor u koji niko na Zapadu ne veruje
Iz Gasproma tvrde da sve dok Kanada zadržava Simensovu turbinu, neće moći pravilno da upravljaju gasovodom. Postavlja se pitanje: Zašto je ovaj „ključni komad opreme" završio na drugoj strani Atlantika? U saopštenju za javnost, nemačka grupa objašnjava da je taj deo opreme 2009. godine proizveo i isporučio Gaspromu Simens Kanada i da se te turbine mogu, „iz tehničkih razloga", popraviti samo u radionicama grupe u Kvebeku.
Turbine su oprema koja mora da se održava - servisira svakih deset godina. Zato je nekoliko njih, pet od osam prodatih Gaspromu, završilo u Kanadi neposredno pre rata u Ukrajini. Početak ruske intervencije 24. februara je promenio igru. A sa sankcijama uvedenim na izvoz opreme u vezi sa naftom i gasom iz Rusije, Kanada se odupirala vraćanju turbine.
Ali, argument koji je izneo Gasprom, da bi opravdao svoju odluku od 14. juna mnogim posmatračima se ne čini verodostojnim. U to zaista ne veruju ni Kanada, ni Ukrajina, pa čak ni Nemačka. Robert Habek, vicekancelar i nemački ministar ekonomije, rekao je za Blumberg da je ova afera sa turbinom „bila izgovor". Habek je rekao da je Berlin uveren da Gasprom ima rezervne turbine, koje mogu da pokreću Severni tok 1.
Kako god, ruska ekonomija nije pala na kolena. Rusija je krenula u nekakav protivudar, kroz smanjenje snabdevanja Evrope gasom - za sada ne formalno, već zbog tehničkih problema.
Čak je i Nemačka agencija za energetske mreže 15. juna tvrdila da se pad od 60 odsto gasa, koji se transportuje Severnim tokom 1 ne može objasniti nedostatkom jedne turbine. Ipak, slaba je to uteha za Nemačku petrohemijsku, hemijsku i staklarsku industriju…
Ako zaista sumnjaju u volju Rusa, zašto se Berlin toliko mučio da dobije zeleno svetlo od Otave?
U stvari, radi se, izgleda, o tome da se „spreči Vladimir Putin da koristi (ovu temu) kao izgovor za lišavanje Evrope ruskog gasa". Tako je bar rekao Robert Habek, za Bloomberg.
Severni tok 1 zatvoren zbog održavanja
Za Nemačku je bilo potrebno brzo delovati. Kanada je morala dati svoj pristanak pre 11. jula. Ruski gigant Gasprom je ovog ponedeljka otpočeo godišnje operacije održavanja gasovoda Severni tok 1 (ugovorno pravo Gasproma). Da bi to uradila, grupa je zavrnula slavinu za gas na gasovodu, koji snabdeva skoro 40 odsto nemačkih potreba.
I, nije pogođena samo Nemačka: deo dragocenih ugljovodonika koji stižu iz Rusije preko Severnog toka 1 do Pomeranije otprema se u nekoliko zemalja zapadne Evrope: do Ujedinjenog Kraljevstva, Belgije ili Francuske (Francuska je u međuvremenu postala najveći kupac ruskog LNG-a). U sadašnjem kontekstu visoke napetosti na energetskim tržištima, svaki kubni metar gasa je bitan.
Ovo godišnje održavanje obično nikoga ne brine. To traje između 10 i 14 dana, a onda se sve vraća u normalu, a evropske zemlje, počevši od Nemačke, imaju dovoljno vremena da nagomilaju zalihe gasa u iščekivanju zime.
Ali, rat u Ukrajini obavezuje, „mi smo u situaciji bez presedana i sada je sve moguće", upozorio je Robert Habek, tokom intervju za Blumberg.
Nemačka vlada se plaši da će Moskva iskoristiti turbine kao izgovor da na neodređeno vreme uskrati Nemačkoj i Evropi gas koji prolazi kroz Severni tok 1. Ovo bi bilo utoliko ozbiljnije što alternative nedostaju. Severni tok 1 je bio jedan od poslednjih gasovoda koji je još uvek snabdevao Nemačku značajnim količinama ruskog gasa, pošto je gasovod Jamal-Evropa, koji prolazi kroz Poljsku, zatvoren od početka jula, a ruski gas više nije predmet tranzitira kroz Ukrajinu od sredine maja.
Ali, priča o turbinama još nije završena. Nemačka tek treba da dobije odobrenje Brisela za izvoz ove opreme u Rusiju, uprkos evropskim sankcijama protiv ruskog energetskog sektora. Poljska i Baltičke države nisu rade da poveruju nemačkim suzama.
- Svi naši stručnjaci rade na dobijanju potrebnih ovlašćenja - rekli su iz Simens Energija.
Turbina za Severni tok 1 je rizik za preokret. Preti da preokrene sve sankcije, da razbije ionako krhko evropsko jedinstvo. Prema rečima Zelenskog to je „kapitulacija" koja će „pojačati osećaj ruske nekažnjivosti".
Bivši ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba tvrdi da je strani „prijatelj Ukrajine“ pozvao je ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog da zapiše svoju poslednju volju u ranim fazama sukoba sa Rusijom.
Ministar spoljnih poslova Belorusije Maksim Riženkov izjavio je da pitanje obezbeđivanja mira u evropskom regionu zavisi isključivo od političke volje kolektivnoog Zapada.
31.10.2024
19:30
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki politički analitičar Farid Zakarija navodi da ekonomski rat protiv Rusije nije toliko efikasan koliko je planirano, a Evropu pokriva energetska kriza
U medicinskim punktovima u Harkovskoj oblasti, ranjeni pripadnici ukrajinske vojske ostavljeni su bez ikakve medicinske pomoći, izjavio je za RIA Novosti predstavnik proruskog otpora.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin navodno je ponudio mito ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom da zadrži trupe kod Krasnoarmejska i tako očuva imidž predsedničke kandidatkinje Kamale Haris, tvrdi Aleksandar Dubinski, poslanik Vrhovne rade, na svom Telegram kanalu.
Na RTS-u je večeras prikazana prva epizoda serije "Sablja" o atentatu na tadašnjeg premijera Zorana Đinđića i istoimenoj policijskoj akciji koja je usledila nakon njegove likvidacije.
Hrvatski mediji ne prestaju da bruje o tragediji koja se desila u Novom Sadu a gost RTL-a je pokvario koncepciju tog medija da se krivica prebaci na sadašnji vlast u Srbiji!
Jutros je na N1 gost bio inženjer geologije Zoran Đajić koji je do marta 2023. godine radio na rekonstrukciji zgrade Železničke stanice u Novom Sadu i bio nadzornik na tom projektu.
Večerašnji skup u Novom Sadu kog je organizovala opozicija, za njih nije imala za cilj ništa drugo nego da ih snime kamere N1 i da narod nahuškaju manipulišući njihovom tugom.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
Četrnaest osoba poginulo je u jezivoj nesreći koja se dogodila kada je na Železničkoj stanici u Novom Sadu pala nadstrešnica, među njima su tri maloletnice, najmlađa žrtva iima samo šest godina a napsutila nas je sa svojom sestrom i dedom. Ovo su fotografije nastradalih
U velikoj tragediji koja se dogodila juče na Železničkoj stanici u Novom Sadu, živote su izgubile sestre, Tina (9) i Sara (5), potvrdio je jutros njihov deda Branko Matić iz Loznice.
Posle nesreće izazvane obrušavanjem nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, novih žrtava nema, a troje povređenih je u teškom opštem stanju, potvrđeno je u Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine (UKCV).
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić oglasio se nakon jučerašnje nesreće na Železničkoj stanici Novi Sad i otkrio više detalja o samom događaju i reakciji nadležnih službi.
U Srbiji je danas Dan žalosti povodom tragične smrti 14 osoba nakon pada dela stare nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu. Tom prilikom teško su povređene još tri osobe.
U Novom sadu osvanulo je tužno jutro. Nakon stravične tragedije koja je se juče dogodila na Železničkoj stanici u Novom Sadu, građani su se masovno okupili kako bi odali počast i oprostili se od stradalih u nesreći.
Fudbaleri moskovskog Spartaka trijumfovali su u velikom ruskom derbiju protiv CSKA rezultatom - 2:0 (1:0), na gostujućem terenu. Ipak, rezultat ostaje u senci skandala koji se dogodio tokom drugog poluvremena.
Čovek koji je nekoliko sekundi pre pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu ustao sa klupe i otišao sa mesta nesreće je Arsen Kojić (75) iz Kaća, inače kum našeg proslavljenog košarkaša Milana Gurovića!
Ako stvarno naprave korak unazad i naprave tu odluku… Ako počnu da me poštuju, onda možemo opet da budemo prijatelji, ističe Ofer Janaj, prvi čovek Hapoel Tel Aviva nakon navodnog interesovanja Crvene zvezde za Džonatana Motlija.
Za nekoliko dana, 5. novembra, navršava se 30 godina od smrti Milana Mladenovića, umetnika najpoznatijeg po radu u bendovima Ekatarina Velika i Šarlo Akrobata.
Serija "Sablja" o ubistvu premijera Srbije Zorana Đinđića, premijerno će biti emitovana večeras na Prvom programu RTS. Kroz osam epizoda publika će pratiti događaje iz naše recentne prošlosti – ubistvo premijera Zorana Đinđića i situaciju u zemlji pre i nakon 12. marta 2003. godine.
Druga sezona serije "Igra lignji" ("Squid Game") stiže na Netfliks 26. decembra. Pored Lija i Vi, Li Biung-hun se takođe vraća kao misteriozni Front Man koji upravlja igrom.
Na društvenim mrežama objavljen je video u kom se objašnjava kako sprečiti da se prozori u automobilu zamagljuju. Savet vozačima je da koriste kesice za odvlaživanje vazduha.
Venera, planeta ljubavi, nalazi se u Strelcu, gde donosi optimizam i želju za avanturom, ali i dalekim putovanjima. Ovakva pozciija Venere donosi uzbudljiva ljubavna dešavanja za Strelčeve, Lavove i Ovnove.
Direktor kompanije Meta, Mark Zakerberg, nedavno je otkrio da kompanija planira da doda potpuno novu kategoriju sadržaja koji je generisan ili sažet pomoću veštačke inteligencije (AI).
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.