ZAO DUH RASIZMA, ILI ZAŠTO ZAPAD RAT SA RUSIJOM PREDSTAVLJA KAO SUKOB DOBRA I ZLA, DEMOKRATIJE I AUTOKRATIJE! Srbi znaju šta je posredi, uzalud vam trud svirači!
Podeli vest
Zašto kolektivni Zapad rat sa Rusijom predstavlja kao konfrontaciju u moralnom smislu dobra i zla, a u političkom smislu demokratije i autokratije
Brojne i u istoriji nezapamćene kaznene mere koje kolektivni Zapad primenjuje u hibridnom ratu protiv Rusije u svim oblastima, od ekonomije do kulture, opravdavaju se tezom da Rusija predstavlja pretnju postojećem globalnom poretku koji je zasnovan na univerzalim vrednostima i pravilima. Da bi ostrakovao Rusiju iz tzv. međunarodne zajednice, kolektivnom Zapadu je preko potrebno da svoj rat protiv Rusije i svoje interese u tom ratu predstavi kao univerzalne. Zato je nemački kancelar Olaf Šolc sa tek završenog samita država članica G7 u Garmiš-Partenkirhenu poručio „da ne smemo da uđemo u zamku koju Putin postavlja tvrdeći da je svet podeljen na globalni Zapad - G7 i njegove prijatelje na severu i sve ostale". U cilju prikrivanja prave prirode rata s Rusijom, kolektivni Zapad predstavlja taj rat kao konfrontaciju u moralnom smislu dobra i zla, a u političkom smislu demokratije i autokratije.
Povećanje isporuka zapadnog naoružanja Kijevu moglo bi da primora Rusiju da pređe na oštar odgovor, proporcionalan dometu višecevnih raketnih sistema koje koristi Ukrajina, rekao je Konstantin Gavrilov, predsednik ruske delegacije na pregovorima u Beču o vojnoj bezbednosti i kontrole naoružanja
27.07.2022
19:59
Vrednosno targetiranje
Vrednosno targetiranje Rusije namenjeno je pre svega zapadnom javnom mnjenju, jer pomoću njega politički establišment želi da obnovi kakvu-takvu unutrašnju koheziju u duboko podeljenim zapadnim društvima, koja su nakon dugog procesa destrukcije ostala bez ikakvog zajedništva i identiteta. S tim u vezi treba se prisetiti reči dobrog poznavaoca evropske istorije, Hagena Šulcea, kako je „Evropa uvek mogla biti zajedno protiv nečeg i nikada zajedno za nešto". „Ona je", objašnjava ovaj nemački istoričar, „postizala jedinstvo pre svega kada se radilo o odbrani od zajedničke stvarne ili izmišljene opasnosti". Pri tom Šulce kao primer navodi kako se „Evropa isto tako zaklinjala na jedinstvo i za vreme kineskog bokserskog ustanka 1900, kada se činilo da se obistinjuju vizije straha od 'žute opasnosti' i kada se za njegovo gušenje, samo četrnaest godina pre Prvog svetskog rata, ipak mogao sastaviti sveevropski ekspedicioni korpus."
Upravo strah od „žute opasnosti" i gušenje hiljadama kilometara udaljenog Bokserskog ustanka pokazuje da je osnovni arhetipski motiv za mobilizaciju zapadanih nacija ideja o suprematiji germansko-romanske civilizacije i ekskluzivnosti njenih interesa. Ta ideja je postala vodeća u zapadnoj društvenoj nauci od kada je Hegel stvorio teoriju o vodećim narodima koji u pojedinim epohama manifestuju svetski duh (Weltgeist).
Mobilizacija naroda germansko-romanske civilizacije motivisana strahom od drugog i uverenjem o sopstvenoj izabranosti došla je do izražaja u krstaškim i Napoleonovim ratovima, kao i u Krimskom ratu, ali ništa manje i u vrtoglavom međuratnom privrednom i vojnom usponu Hitlerovog Trećeg Rajha, koji je na Zapadu pravdan rusofobijom zamaskiranom u antiboljševizam. Da su Evropljani Hitlera smatrali svojim priznao je posle Drugog svetskog rata na talasima „Slobodne Evrope" čuveni britanski istoričar Arnold Tojnbi. S uverenjem da je u 20. veku „čitav svet vezan u jedno pozapadnjačeno društvo", Tojnbi je primetio kako bi iz ugla ljudi sa Zapada „rat protiv Staljinove Rusije bio takođe bratoubilački, ali manje bratoubilački možemo reći, nego rat sa Hitlerom".
Pogubna zabluda
Polazeći od teze o suprematiji germansko-romanske civilizacije, zapadne nacije su kolonijalnu ekspanziju uvek predstavljale kao civilizatorsku misiju širenja tobožnjih opštečovečanskih vrednosti. Imajući to u vidu, Nikolaj Danilevski je šezdesetih godina 19. veka upozoravao kako je „samo lažno shvatanje, neusklađeno s istinskim principima naučno-prirodne sistematizacije pojava opšteg toka istorije... moglo dovesti do mešanja pojmova posebne evropske ili germansko-romanske civilizacije s opštečovečanskom". Takvo pogrešno shvatanje iznedrilo je u ruskom društvu, rečju Danilevskog, „pogubnu zabludu poznatu pod nazivom zapadnjaštvo," čiji pobornici dodeljuju Rusiji i Slovenstvu „ništavnu istorijsku ulogu imitatora Evrope". Stanovište bezalternativne vesternizacije nalaže, veli Danilevski, „da svi evropski interesi treba da postanu ruski", a „ako smo već Evropa, možemo svakako biti nesaglasni pojedinačno s Nemačkom, Francuskom, Engleskom, Italijom; ali sa Evropom, tj. sa samim sobom, treba bezuslovno biti saglasan, treba se odreći svega što Evropa, cela Evropa, jednodušno smatra nesaglasnim sa planovima i interesima, treba biti savestan i dosledno ispunjavati obaveze prihvaćenog zvanja".
Danilevski kao da ispisuje istoriju odnosa Rusije sa Evropom devedesetih godina prošlog veka i s početka prvog Putinovog mandata, kada tvrdi kako Evropi sve to nije dovoljno, jer se pokazuje da Rusiju „Evropa nažalost ne može pretvoriti u tabula rasa", stoga Rusija postaje „prepreka razvitku prave opštečovečanske, tj. evropske ili germansko-romanske civilizacije". Zato što bi evropska civilizacija, shvaćena kao opštečovečanska, kako jetko, ali istinito primećuje Danilevski, „neizmerno dobila ako bi - umesto slovenskog carstva i slovenskog naroda koji sada zauzimaju Rusiju - tu bio prazan prostor po kome bi lutali nekakvi divljaci, kao u Sjedinjenim Državama ili Kanadi, pre nego što su ih Evropljani otkrili". Kada se sve to zna onda, zaključuje Danilevski, „postaje shvatljivo saosećanje i težnja (Zapada) ka svemu što je naklonjeno slabljenju ruske osnove na periferiji Rusije - na izdvajanju (čak i nasilnom) raznih krajeva u kojima osim ruskog, postoje i neki drugi inorodni elementi, ka pokroviteljstvu, ka jačanju (čak i veštačkom) tih elemenata i njihovom privilegovanju na račun ruskog".
Ne, naravno
Viševekovni odnos germansko-romanske Evrope prema Rusiji čini se da najjasnije pokazuje kako ideja o civilizacijskoj suprematiji Zapada ima svoje idejno i psihološko ishodište u rasizmu. Kada su 1987. godine pitali Otona Habzburškog „da li Rusiju treba uključiti u Evropu", ovaj glasnik stare tradicionalne germansko-romanske Evrope kratko je odgovorio - ne, naravno". I to nije bilo slučajno, jer kada se još u 18. veku postavilo pitanje da li treba priznati vesternizovanoj Rusiji Petra Velikog status evropske velike sile s legitimnim interesima, tada je, po rečima Hagena Šulcea, „u podsvesti najprosvećenijih mislilaca o državi toga doba i dalje bila prisutna res publica christiana iz prethodnih vekova, zajednica latinskog hrišćanstva, a ona je isključivala islamsku Tursku kao i pravoslavnu Rusiju".
Da bi se u evropskom javnom mnjenju formirao stav o Rusiji kao necivilizovanoj državi, koja predstavlja prepreku zapadnoj civilizatorskoj ekspanziji na Istok, evropski liberali na čelu sa Džonom Stujartom Milom, službenikom Istočnoindijske kompanije, konstruisali su negativni stereotip o Rusiji kao orijentalnoj despotiji. Od istog stereotipa pošao je Karl Marks, kada je na početku Krimskog rata u New York Daily Tribune pisao o Rusiji kao dekadentnom „poluazijatskom" društvu.
Na Dnjepar, na Dnjepar!
U drugoj polovini 19. veka u Evropi postaju široko prihvaćene teze o Rusima kao nižoj rasi, koja ne pripada arijevskoj Evropi. Naime, u Francuskoj Napoleona III, zaštitnici liberalizma i nacionalizma, šezdesetih godina posebnu popularnost stiču radovi Františeka Duhinskog, jednog od rodonačelnika ukrajinstva. Duhinski se rodio 1816. godine na teritoriji desnoobalne Ukrajine, a poticao je iz poljske plemićke rimokatoličke porodice. Bio je blizak saradnik Adama Čartorijskog, s kojim je u revolucionarnoj 1848/1849. obilazio Srbiju i Italiju, a tokom Krimskog rata radio je u britanskoj vojnoj misiji zajedno sa pesnikom Adamom Mickjevičem. Glavno delo Duhinskog „Arijevski i turanski narodi", koje je šezdesetih godina bilo prevedeno na francuski jezik, počivalo je na tezi o podeli celog čovečanstva na dve rase, arijevsku (sedelačku) i turansku (nomadsku).
Duhinski je s ciljem odvajanja Malorusije (Ukrajine) i Varšavskog vojvodstva od Rusije, tobožnji jedinstveni poljsko-maloruski narod predstavljao kao deo arijevske rase, a Velikoruse kao pripadnike nižerazredne turanske rase. Pozivao je u svojim paškvilama Evropu da se ujedini protiv Rusije. „Na Dnjepar" Na Dnjepar! Do Kijeva! O, narodi Evrope! Tamo su vaši interesi, zato što tamo Malorusi vode borbu protiv Moskve, braneći svoju evropsku civilizaciju", poručivao je Duhinski Evropljanima. Šezdesetih i sedamdesetih godina 19. veka teze Duhinskog bile su preuzete od strane pojedinih ondašnjih vrlo uticajnih francuskih autora, među kojima su bili tadašnji direktor ministarstva finansija Eliasa Renoa sa knjigom „Evropsko pitanje, pogrešno nazvano poljskim pitanjem" i poznati istoričar i političar Anri Marten sa delom „Rusija i Evropa". O rasističkoj teoriji Duhinskog vrlo pohvalno se izjasnio i Karl Marks. Evropljani su 1885. godine obeležili pedesetogodišnjicu književnog rada Františeka Duhinskog.
Danas kolektivni Zapad u ratu protiv Rusije govori rasističkim jezikom Františeka Duhinskog. Privlačnost rusofobskih rasističkih ideja Duhinskog među zapadnim liberalima, marksistima, nacistima i današnjim neoliberalima otkriva nepoznate, brižljivo skrivane strane njihovog duhovnog srodstva. Pri tom pravoslavni Sloveni ne smeju upasti u zamku rasnih teorija Duhinskog, tako što će dobrovoljno otići u turansko nomadstvo, a evropsku grčko-rimsku baštinu, čiji su naslednici po romejskom pravu prvenstva, prepustiti germansko-romanskom uzurpatoru, koji se lažno predstavlja kao jedini zakoniti naslednik Evrope.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Evropa se pita kakvu štetu može da nanese sistem "orešnik" ako bude nosio nuklearne glave, da li je moguće oboriti ove rakete i koliko brzo će rakete stići do prestonica Starog sveta, rekao je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Medvedev.
Ruska vojska je udarila ukrajinski industrijski objekat jednim od najnovijih raketnih sistema srednjeg dometa - nenuklearnom balističkom raketom pod nazivom Orešnik.
Protiv Rusije upotrebljeno zapadno oružje dugog dometa, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u večerašnjem obraćanju Oružanim snagama Rusije i građanima kako bi ih informisao o toku Specijalne vojne operacije.
Povećanje isporuka zapadnog naoružanja Kijevu moglo bi da primora Rusiju da pređe na oštar odgovor, proporcionalan dometu višecevnih raketnih sistema koje koristi Ukrajina, rekao je Konstantin Gavrilov, predsednik ruske delegacije na pregovorima u Beču o vojnoj bezbednosti i kontrole naoružanja
Eksplozija se 24. novembra dogodila u blizini vojne jedinice u predgrađu Čugujeva, u oblasti Harkov, gde su NATO instruktori obučavali pripadnike Oružanih snaga Ukrajine (OSU), a na lice mesta hitno su se uputila vozila hitne pomoći.
Opozicionar Goran Ješić iako je tek izašao iz pritvora zbog nasilnog ponašanja i napada na policajca, omah je uputio stravične pretnje putem antisrpskih medija koji posluju u Beogradu kao što je Nova S.
Nakon što su opozicioni ekstremisti pozvali na građanski rat u Srbiji, oglasio se narkoman i miljenik teroriste Aljbina Kurtija, Bogdan Bogdanović, koji je pružio podršku tom pozivu, ali, kao i uvek do sada, obrnuo priču kako bi napravio alibi i okrivio vlast u Srbiji.
Jedan od osnivača opozicionog Proglasa Miodrag Jovanović i opoziciona tužiteljka Jasmina Paunović potvrdili su u "Utisku nedelje", koji se emituje na antiskrpskoj televiziji Nova S, da je opozicija izvršila pritisak na tužilaštvo.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija Stivenu Sakuru, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Pančevac Luka Alerić podelio je na svojim društvenim mrežama video u kojem je pokazao kako je, tokom kišnih i snežnih dana u centru svog grada postavio besplatne kišobrane i time pomogao svojim sugrađanima, posebno mladima koji nisu bili opremljeni za novonastale vremenske uslove.
Profesionalno udruženje novinara Srbije osudilo je još jedan napad vandala na novinarsku ekipu, koji se dogodio danas tokom nasilnog protesta opozicije u Novom Sadu.
Alija Balijagić (65) koji je uhapšen u četvrtak u selu Pribojska Goleš zbog ubistva brata i sestre Milenke i Jovana Madžgalja, ima sina iz vanbračne veze i nikada nije služio vojsku, pokazuju podaci iz njegove biografije.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, biće nastavljeno danas u 10 sati u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči!
Ninela Radičević, majka Ane Božović, devojčice koja je ubijena u OŠ "Vladislav Ribnikar", oglasila se na svom Fejsbuk profilu i objavila kako se oseća nakon ćerkine smrti.
Pripadnici škaljarskog klana i danske kriminalne grupe "Loyal To Familia" odgovorni su za ubistvo dvojice navodnih pripadnika kavačkog klana Petra Lipovine (41) i Žarka Pejakovića (25).
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Adriana Lima šokirala je fanove dramatičnim promenama na licu u poslednjih nekoliko nedelja, a svi se pitaju šta je uzrok ovoj transformaciji jer u jednom momentu izgleda drastično mršavo dok je u drugom njeno lice punijeg izgleda.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Pevačica Tanja Savić osim toga što niže uspehe u karijeri, uživa u ljubavi sa dečkom Muhamedom Mukijem Bešićem, a mnogi se pitaju šta se dešava sa njenim bivšim mužem Dušanom Jovančevićem.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.