Tanjug/AP/Alexandr Demyanchuk, Sputnik, Kremlin Pool Photo
Vesti
PUTIN I ERDOGAN RUŠE DOLAR! Lideri dve velike sile na samitu Šangajske organizacije za saradnju razgovarali o trgovini u sopstvenim valutama!
Podeli vest
Ruski i turski predsednik na samitu u Uzbekistanu pričali i o međusobnoj trgovini u sopstvenim valutama - u rubljama i lirama, kaže izvor sa tog sastanka. Već je dogovoreno da 25 odsto ruskog gasa Turska plaća u rubljama
Ruski predsednik Vladimir Putin i njegov turski kolega Redžep Tajip Erdogan nameravaju da sruše američki dolar, kao rezervnu svetsku valutu. Njih dvojica su, prema rečima izvora bliskog Kremlju, u petak na sastanku Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) u Uzbekistanu razgovarali, između ostalog, i o trgovini robe u lirama, odnosno u rubljama, umesto u dolarima.
Namera ruskog predsednika Vladimira Putina da stvori novu valutu u okviru BRIKS-a, imaće ozbiljne posledice. Ovo mišljenje deli kanadski finansijski ekspert, Ana Golubova
29.08.2022
08:39
Kao sa Kinom
Putin i Erdogan su održali bilateralni sastanak na marginama samita ŠOS u Samarkandu, gde su pričali o isporukama gasa, ruskoj specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini, ali i o trgovini u sopstvenim valutama.
Putin: Zapad ne može da uništi Rusiju
Vladimir Putin je na konferenciji za novinare nakon samita u Uzbekistanu izjavio da je Zapad decenijama razrađivao ideju o rušenju Rusije, ali nikad neće videti da se tako nešto događa.
- Decenijama su zapadne zemlje konstantno razrađivale ideju o rušenju Sovjetskog Saveza i Rusije, kao njegovog jezgra. Decenijama razrađuju planove o uništenju sadašnje Rusije. Ti napori, međutim, neće uspeti. To se neće dogoditi - rekao je Putin.
- Putin i Erdogan su na sastanku u Sočiju početkom avgusta već dogovorili da deo isporuka ruskog gasa Turska plaća u lirama. Sada je na sastanku bilo reči o tome, ali i da je takvu saradnju moguće proširiti na ostalu robu - kazao je izvor sa samita, dodavši da bi mogao da bude sklopljen dogovor kao sa Kinom, koja sa Rusijom trguje određenom robom u juanima i rubljama.
Prema njegovim rečima, ruska centralna banka je tursku liru već stavila na spisak prijateljskih valuta, budući da Ankara nije uvela sankcije Moskvi.
- Turska je već uključena i u novi ruski sistem plaćanja Mir, koji je zamenio Vizu i Masterkard, zbog čega se turske banke sada nalaze pod velikim pritiskom Zapada. Stoga je lakše i praktičnije da se trgovina između dve zemlje odvija u njihovim sopstvenim valutama - kazao je taj izvor.
Ruski mediji preneli su da je Putin delimično potvrdio navode njihovog izvora, budući da je nakon sastanka sa Erdoganom rekao da će 25 odsto gasa koji Turska uvozi biti plaćano u rubljama.
- Turska je pouzdan partner u tranzitu ruskog gasa. "Turski tok", za razliku od nekih drugih gasovoda, radi veoma dobro - rekao je Putin.
Foto: Tanjug/AP/Alexandr Demyanchuk, Sputnik, Kremlin Pool Photo
Redžep Tajip Erdogan i Vladimir Putin
Izvoz hrane
On je dodao da ceni ekonomsku saradnju između dve zemlje, te da će ona uskoro biti proširena. Putin je zahvalio Erdoganu na tome što je odobrio izvoz ruske hrane i žitarica preko njegove zemlje.
- Ruski ekonomski operateri dobili su signal da će moći da izvoze naše prehrambene proizvode preko Turske. Budući da ste pouzdan partner, znam da će naše isporuke za sve zemlje sveta, uključujući Aziju, Latinsku Ameriku i Afriku, biti sigurne - rekao je Putin.
Inače, Turska se nalazi u velikom ekonomskom problemu, budući da je inflacija u toj zemlji veća od 75 odsto. Stručnjaci kažu da bi saradnja Ankare i Moskve u sopstvenim valutama pomogla Erdoganu da povrati finansijsku stabilnost u zemlji.
Putin obećao Modiju: Rat u Ukrajini završićemo što je pre moguće
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je danas indijskom premijeru Narendri Modiju da želi "što je moguće pre" da završi sukob u Ukrajini izrazivši razumevanje za zabrinutost Indije oko tog pitanja.
- Znam vaš stav oko sukoba u Ukrajini, vašu zabrinutost. Uradićemo sve da se sve završi najbrže moguće - rekao je Putin u razgovoru sa Modijem tokom samita Šangajske organizacije za saradnju i dodao:
- Nažalost, suprotstavljena strana, vođe Ukrajine, odbila je svaki pregovarački proces i rekla da želi da postigne ciljeve vojnim putem, na bojnom polju.
Si: Sprečiti obojene revolucije
Kineski predsednik Si Đinping saopštio je da će Peking u narednih pet godina sprovesti obuku za 2.000 pripadnika policije zemalja članica Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) u cilju zajedničkih bezbednosnih interesa.
U obraćanju na samitu ŠOS u Uzbekistanu Si je rekao da zemlje treba da rade na sprečavanju stranih snaga da podstaknu obojene revolucije i ponovio poziv svim zemljama da zaustave blokovsku politiku. On je, takođe, pozvao sve države da se pridruže Globalnoj bezbednosnoj inicijativi, koju je predložila Kina.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Namera ruskog predsednika Vladimira Putina da stvori novu valutu u okviru BRIKS-a, imaće ozbiljne posledice. Ovo mišljenje deli kanadski finansijski ekspert, Ana Golubova
Ruska svemirska agencija Roskosmos potvrdila je planove za izgradnju elektrane na Mesecu do 2036. godine, čime Moskva jasno pokazuje ambiciju da pređe sa simboličnih misija na trajno i dugoročno prisustvo na Zemljinom prirodnom satelitu.
Danas u Evropi postoji strana koja se zalaže za rat i strana koja se zalaže za mir, a trenutno je u prednosti ona koja zagovara rat, izjavio je danas mađarski premijer Viktor Orban.
Dok se predstavlja kao moralna vertikala i kritičar režima, Čedomir Čupić, profesor u penziji i jedan od ideologa blokadera, ponovo je izašao u javnost sa uvredama na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića, tvrdeći da sa njim nema dijaloga.
Dok su blokaderi palili, rušili i uništavali Srbiju i radili sve kako bi narod živeo gore, predsednik Srbije Aleksandar Vučić doneo je mere koje su poboljšale životni standard građana i naroda naše zemlje.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovaće danas polaganju kamena temeljca za izgradnju novog objekta Ministarstva odbrane i Generalštaba Vojske Srbije.
U vreme društvenih mreža i interneta kada je, čini se nikad lakše baviti se novinastvom, još uvek ima pojedinica koji čuvaju stari duh i šmek profesije.
Novo istraživanje naglašava da se Antarktik ne topi samo odozgo, pod uticajem zagrevanja atmosfere, već i odozdo, u kontaktu sa toplom dubokom morskom vodom.
Udruženja za zaštitu potrošača već godinama upozoravaju na prevare u turizmu, ali turističke agencije i dalje nesmetano posluju, ostavljajući putnike bez novca, ali i onoga što je najvažnije, a to je zaštita.
Veštačenje "fijat pande" kojom su, kako se sumnja, Dejan Dragijević i Srđan Janković udarili Danku Ilić u Banjskom polju, ključni je nalaz koji bi mogao da potvrdi ili opovrgne sumnje istražitelja i upravo on koči dalju istragu.
Suđenje za brutalno prebijanje Dejane Ć. (24)koje se dogodilo na njenom radnom mestu u kafiću u Beranama nastavljeno je danas saslušanjem njene sestre. Kako se saznaje, sestra nesrećne devojke ispričala je svoja saznanja a koja se odnose na njenu sestru i ponašanje okrivljenog Vasa R. (43).
Krvavi obračuni devedesetih godina odneli su mnogo života. Na vrelom beogradskom asfaltu, nizale su se brutalne likvidacije, sačekuše kao i otmice koje su duboko uzdrmale podzemlje.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, danas oko 15 časova, na državnom putu Beograd - Čačak, presretačem su zaustavili pedesetčetvorogodišnjeg R.M. koji je vozilom "pežo 206" za samo dva minuta u više navrata izvršio preticanje ukupno šest vozila preko uzdužne neisprekidane linije čineći prekršaj nasilničke vožnje, a zatim se kretao brzinom od 107 kilometara na čas, na delu puta gde je ograničenje brzine 60 kilometara na čas.
Supruga holivudske legende Brusa Vilisa, Ema Heming Vilis, objavila je potresan tekst o tome kako njihova porodica dočekuje praznike nakon teške dijagnoze glumca.
Zima može uticati na seksualni život, jer hladni dani i niže temperature često smanjuju želju i udobnost. Ipak, postoji nekoliko trikova koji mogu učiniti vaše trenutke toplijim i zanimljivijim.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar