• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/Sputnjik

07.10.2022

19:29

Nemačka razmotrila naredne korake... Šolc hoće da razgovara sa OVIM ZEMLJAMA o smanjenju uvozne cene gasa za Evropu!

Tanjug

Vesti

Nemačka razmotrila naredne korake... Šolc hoće da razgovara sa OVIM ZEMLJAMA o smanjenju uvozne cene gasa za Evropu!

Podeli vest

Nemačka planira da razmotri sa Norveškom, Sjedinjenim Američkim Državama i drugim dobavljačima gasa mogućnost smanjenja uvozne cene tog energenta za Evropu, izjavio je nemački kancelar Olaf Šolc

„Mi smo danas razmotrili sledeće korake. Jedinstveni smo u mišljenju da su cene uvoznog gasa previsoke. Radi se o tome da bi trebalo sa pouzdanim snabdevačima gasa kao što su Norveška ili SAD, ali i mnogim drugim svetskim dobavljačima, razmotriti kako smanjiti cene gasa u Evropi. Premijer Jonas Gar Stere je juče jasno dao do znanja da je Norveška otvorena za takav dijalog“, rekao je kancelar na kraju neformalnog samita šefova država i Vlada zemalja Evropske unije", kaže on.

Šolc želi savez sa azijskim državama


Prema pisanju izdanja „Politiko“ pozivajući se na izvore i diplomate, Šolc je na samitu u Pragu predložio zemljama EU da se radi smanjenja cena plavog goriva formira savez sa azijskim državama, velikim snabdevačima gasom, kako bi se povodom toga zajedno obratili zemljama izvoznicima. U skladu s predlogom, Nemačka želi da iskoristi status predsedavajuće G7, koji će zadržati do kraja godine, radi formiranja takvog saveza.

Foto: Tanjug/AP


„Savez bi omogućio EU da sarađuje sa zemljama kao što su Japan i Južna Koreja koji su jedni od najvećih svetskih kupaca tečnog naftnog gasa, da bi se izbeglo povećanje cena. On takođe može biti iskorišćen za zajedničko obraćanje velikim zemljama izvoznicima gasa, kao što su SAD, Kanada i Norveška i ubeđivanje istih da smanje cene“, navodi se u materijalu.

Kancelar pod pritiskom zbog nemačkog „spasonosnog kišobrana“ Prema pisanju dopisnika „ZDF“ Andreasa Kunerta, nemački kancelar se na samitu u Pragu našao pod pritiskom drugih zemalja EU zbog energetske politike Berlina.


Dopisnik objašnjava da je razlog nemački „zaštitni kišobran“ od 200 milijardi evra, koji je nemačka Vlada usmerila za rešavanje energetske krize. Novinar pojašnjava da su u Berlinu odlučili da se sebi obezbede višak energije i kupuju gas po svaku cenu.


Partneri EU se pribojavaju da će se Nemačka izvući iz trenutne teške situacije upravo na njihov račun. Takvog su stava Poljska, baltičke zemlje, Italija, Španija i Portugal. S druge strane, Kunert navodi da Šolca podržava holandski premijer Mark Rute, a novinar očekuje da će se s nemačkim kancelarom solidarisati francuski lider Emanuel Makron, jer se i Francuska poslužila sličnim „spasonosnim kišobranom“.

Foto: AP/Tanjug


Naime, nemački kancelar Olaf Šolc je juče saopštio da će vlada uvesti ograničenje cena gasa, odustati od takse na gas i izdvojiti do 200 milijardi evra podrške. Reč je o tzv. štitu za zaštitu potrošača i preduzeća od sve većih cena energenata.


Podsetimo, nemačke vlasti su nameravale da, kao mera podrške uvoznicima gasa, od 1. oktobra ove godine do 2024. da potrošačima naplaćuju taksu od 2,4 evrocenta za kilovat-sat.


Evropa sprema reformu energetskog tržišta


Italijanski premijer Mario Dragi je u Pragu najavio da će Evropska komisija za naredni samit EU, koji se održava 20-21. oktobra, pripremiti predloge za reformu tržišta energetike. Dragi je dodao da se slaže sa komesarima Tijerijem Bretonom i Paolom Đentilonijem da je potreban jedinstven evropski pristup u borbi protiv energetske krize.


Kako je rekao, to je sasvim logičan predlog kako bi se sve zemlje stavile u istu ravan, posebno posle odluke Nemačke.

Foto: Reuters


„Evropska komisija će za samit EU u oktobru pripremiti predlog koji će imati tri tačke – sniženje cena, instrumenti solidarnosti i početak reforme energetskog tržišta“, rekao je on novinarima na marginama neformalnog samita EU u Pragu.


Prethodno je šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen uputila pismo liderima zemalja EU u kojem je predložila da se razmotri mogući paket dejstava koje treba preduzeti za smanjenje cena uvoznog gasa.


 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set