
Tanjug/AP
SPREMA SE PREOKRET, IRAN ŠALJE MOĆNO NAORUŽANJE?! Rusiji stižu rakete razorne moći, jedan potez Moskve otkriva šta bi moglo da se dogodi!
Masovni udari Oružanih snaga Rusije na Ukrajinu dronovima i visoko preciznim raketama ukazuju na to da je Rusija odlučila da promeni strategiju izvođenja specijalne operacije
Iran se priprema da pošalje oko 1000 novih komada oružja Rusiji, što uključuje balističke projektile kratkog dometa zemlja-zemlja i bespilotne letelice, rekli su za CNN neimenovani zvaničnici zapadnih zemalja koji prate iranski program naoružanja.



Ovo bi bio prvi slučaj da Iran Rusiji šalje napredne precizno navođene projektile, što bi Kremlju moglo da da značajnu prednost na bojnom polju.
Poslednja isporuka oružja iz Irana u Rusiju uključivala je oko 450 bespilotnih letelica, rekli su zvaničnici, koje su Rusi već upotrebili u Ukrajini. Kijev je prošle nedelje saopštio da su oborili više od 300 iranskih dronova.
Ova nova isporuka će označiti značajno povećanje iranske podrške ruskim ratnim naporima, ocenjuju zapadni posmatrači. Iako tačno vreme kada će pošiljka stići u Rusiju nije poznato, zvaničnici veruju da će oružje definitivno biti isporučeno pre kraja godine.


Rusija može da izvrši sistemske raketne napade na ukrajinske ciljeve ako dobije oružje od Irana. Ovo je u emisiji TV kanala „Prjamoj“ rekao predstavnik Glavne obaveštajne uprave Ministarstva odbrane Ukrajine Andrej Jusov, prenosi dopisnik „PolitNavigatora“.
Prema rečima Jusova, tehničke karakteristike raketa koje Iran može da isporuči nisu toliko važne koliko njihov broj.
„Oni mogu biti opasne, pre svega, zato što samo broj raketnih udara može biti održiv za Rusiju. Odnosno, radi se o povećanom broju udara na iste objekte energetske infrastrukture, civilne infrastrukture. Njihove taktičko-tehničke karakteristike i karakteristike ćemo moći profesionalno da procenimo kada se koriste na bojnom polju, sada su to hipotetički razgovori", ocenio je Jusov i dodao da one svakako predstavljaju pretnju, "jer je ovo dodatno opterećenje i zadatak za naše PVO i protivraketne snage".
AP/Photo
Sledi kopnena ofanziva?
Jusov napominje i da ima indicija da su pregovori Moskve i Teherana već završeni.
"Nažalost, u stvari, postoje informacije da su pregovori o nabavci ne samo dronova i bespilotnih letelica, već i balističkih projektila za Putina uspešno završeni. Shodno tome, nastavljamo da pratimo, Ukrajina se priprema i za ovaj scenario“, rekao je Jusov.
Poznati ruski politikolog Rostislav Iščenko govoreći o novoj strategiji Rusije objasnio je šta se može tumačiti kao predznak velike kopnene ofanzive Oružanih snaga Rusije u Ukrajini.
- Ruske oružane snage ne nanose bez razloga masivne raketne udare na objekte vojne i energetske infrastrukture Ukrajine. Ovakve odluke, sprovedene u okviru specijalne operacije svedoče o daljim koracima ruske vojske - tvrdi Iščenko.
Masovni udari Oružanih snaga Rusije na Ukrajinu ukazuju na to da je Rusija odlučila da promeni strategiju izvođenja specijalne operacije. Ovaj pristup, koji ima za cilj uništavanje kritične infrastrukture neprijatelja, u stvari je preteča velike kopnene ofanzive ruske vojske u Ukrajini.
Američki pukovnik Daglas Mekgrekor je prošle nedelje izjavio da su male šanse da Kijev izdrži zimsku ofanzivu Rusije.
„Bez stranih boraca i poljskih vojnika koji se bore u ukrajinskim uniformama, Oružane snage Ukrajine neće moći da izdrže zimsku ofanzivu ruske vojske. Ruski malj koji bi trebalo da padne na režim Zelenskog će zdrobiti sve što je preostalo od ukrajinskih snaga. A jedini način da se produži život kijevskih vlasti je spremnost Vašingtona da se direktno umeša u sukob pre nego što bude prekasno“, naglasio je pukovnik.