EVROPI 5. FEBRUARA PRETI FIJASKO! Ekonomski udar na Putina dobro će prodrmati i Zapad
Podeli vest
Ograničenje cene ruske nafte na 60 dolara po barelu neće momentalno doneti štetu ruskoj ekonomiji, ali će zapadnim zemljama dati prostor da analiziraju efikasnost realizacije ograničenja
Države članice EU, grupa G7 i Australija postavile su gornju cenu ruske sirove nafte, kojom trguju kompanije koje isporučuju naftu morem u treće zemlje, na 60 dolara po barelu.
Hrvatska se zalaže za izuzeće od embarga na uvoz ruske nafte po kojem bi mogla i posle 2022. da za potrebe rada rafinerije u Rijeci uvozi derivat za proizvodnju dizela, piše Večernji list
06.05.2022
14:00
Cilj je podstaći protok ruske nafte na globalna tržišta, posebno u one zemlje koje su već osetile znatna povećanja energenata i smanjiti Rusiji prihode za ratovanje. Reč je o potezu za koji pojedini analitičari smatraju da neće preterano naštetiti ruskoj ekonomiji.
- Ograničenje od 60 dolara neće mnogo utiecati na ruske finansije. To će proći gotovo nezapaženo - rekla je za AP Simona Taljapjetra, stručnjak za energetsku politiku u briselskom tink-tanku Brugel. Rusija, naime, već prodaje naftu po sličnim cenama na azijskim tržištima. Veliki kupci, poput Kine i Indije, licitiraju za rusku sirovu naftu Ural, za oko 25 dolara niže cene od onih nafte Brent koja se vadi iz Severnog mora.
Foto: youtube.com/printscreen
Naftovod
Od ponedeljka će biti zabranjen pomorski uvoz ruske nafte u EU, kao i evropske usluge osiguranja i prevoza brodova koji prevoze rusku naftu bilo gde u svetu. Kako je većina svetskih usluga pomorskog prevoza u Evropi, zabrana će važiti za gotovo sve tankere širom sveta. Sankcije EU izuzimaju uvoz isporučen preko ruskog naftovoda Družba u određene zemlje u srednjoj Evropi bez izlaza na more, što je ustupak Mađarskoj i Putinovom savezniku Viktoru Orbanu.
Prošle nedelje Rusija je predstavila novu uredbu u kojoj navodi da neće prodavati naftu onim zemljama koje sudeluju u ograničenju i neće potpisivati ugovore sa ograničenom cenom ili ih se pridržavaju. Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da je limitiranje cena "opasan i nelegitiman instrument". Rusija bi mogla da prodaje naftu na crnom tržištu koristeći tankere "tamne flote" s nepoznatim vlasništvom, kao što su to učinili Venecuela i Iran. Nafta bi se mogla prebacivati s jednog broda na drugi i mešati s naftom sličnog kvaliteta kako bi se prikrilo njeno poreklo.
Rusija je ove godine nabavila 100 tankera kao odgovor na naftne sankcije koje je Moskvi nametnuo Zapad, izveštava Fajnenšel tajms. Kremlj koristi dodatne tankere kako bi izbegao probleme sa ograničenjima u isporuci nafte, a kompanija za energetsko savetovanje Ristad tvrdi da su ove godine kupljena 103 tankera. Navodno je reč o brodovima starim između 12 i 15 godina i predstavljaju rusku "flotu u senci".
Foto: AP PHOTO
Naftovod
Oko 2,4 miliona barela ruske nafte koje su dnevno ulazile u EU moraće da pronađu nova odredišta, a azijska tržišta verojatno neće sve preuzeti. Vodeći trgovac naftom Vitol predvideo je da bi izvoz ruske nafte mogao da padne do milion barela dnevno. Analitičari procenjuju da bi cene nafte sledeće godine mogle da skočiti na 120 dolara po barelu.
Rusiji su potrebni prihodi, posebno tokom 2023. godine kada će se suočiti sa prekidom mobilizacije, proračunskim rezovima i zaduživanjem države. Rusija dobija oko 30% svog ukupnog državnog proračuna od prihoda od nafte i gasa pa će ograničenja barem delimično naškoditi Putinovom ratu protiv Ukrajine.
Evropska unija u početku je raspravljala o ograničenju cene ruske nafte između 65 i 70 dolara po barelu, a Poljska i Baltičke zemlje htele su gornju granicu od 20 do 40 dolara. Kompromis je na kraju određen na 60 dolara, kako bi Vašington i Brisel dobili na vremenu. Ako su cene previsoke, one će biti besmislene i postoji rizik da neće uticati na Rusiju. Ali ako su cene preniske, to bi moglo da dovede do smanjenja ponude ruske nafte na globalnom tržištu, što znači povećanje inflacije. Očekuje se da će EU i saveznici redovno da procenjuju uticaj, ciljeve i posledice i po potrebi smanjivati ili povećavati ograničenja.
Najveći uticaj embarga EU možda će biti 5. februara kada stupa na snagu evropska zabrana naftnih derivata. Evropa još ima mnogo automobila na dizel, a koriste ga i kamioni za prevoz robe i poljoprivredne mašine. Zabrana usluga koje koriste druge zemlje, zabrana naftnih derivata pokazaće koliko je uspešno Evropa pronašla zamenu za ruske prerađene naftne proizvode.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Evropske države treba da napuste ideju o slanju vojnih trupa u Ukrajinu i da se umesto toga fokusiraju na realističniji i verovatniji ishod – oružanu neutralnost, piše britanski portal Anherd u analitičkom komentaru.
Hrvatska se zalaže za izuzeće od embarga na uvoz ruske nafte po kojem bi mogla i posle 2022. da za potrebe rada rafinerije u Rijeci uvozi derivat za proizvodnju dizela, piše Večernji list
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić dočekao je traktoriste koji su došli u Beograd da prisustvuju svenarodnom saboru koji će se održati u subotu, u 19 časova.
Evropski sistem protivvazdušne odbrane trenutno je ranjiviji nego ikada ranije i znatno zaostaje za ruskim raketnim kapacitetima u ključnim segmentima, piše francuski vojni portal Meta Defence.
Šolakov novinar i karikaturista Dušan Petričić poručio je na opozicionoj televiziji da je cilj da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ode sa vlasti ovako ili onako.
Srbi sa Kosova i Metohije koji peške dolaze na veliki skup u Beogradu kako bi pružili podršku predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću stigli su do Ade Ciganlije i nastavljaju ka centru Beograda.
Teolog profesor doktor Vladimir Poterjahin i Jelena Vukoičić iz Udruženja "Konzervativci Srbije" gostujući u Info jutru komentarisali su stav blokadera prema narodu sa Kosova i Metohije kao i pojavljivanje pojedinih sveštenih lica na protestima.
Heroji sa Košara, Ivan Dražić, Jovica Šmigić i Dimtrije Župić, gostovali su na Informer televiziji i govorili o herojskoj borbi 1999. godine na Košarama.
Član Predsedništva SNS dr Aleksandra Tomić gostujući u Info jutru na Informer televiziji kod voditeljke Staše Koprivice govorila je o raskolu u Socijalističkoj partiji Srbije.
Predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj smatra da su voditelji namestili Čedomira Jovanovića i navukli ga da priča ne znajući da je uživo u programu.
Slučaj ubistva Danke Ilić (2) prebačen je iz zaječarskog suda u Viši sud u Negotinu, a okrivljenima za taj zločin, Dejanu Dragijeviću (51) i Srđanu Jankoviću (51) produžen je pritvor.
Produžen je pritvor do još 30 dana predsedniku opštine Obrenovac i bivšem vd direktoru EPS-a Miloradu Grčiću, biznismenu Aleksandru Papiću i koordinatoru IKT poslova JP EPS Ivanu Marinkoviću.
Predsednik Košarkaškog saveza Srbije, Nebojša Čović, nije direktno rekao da će Nikola Jokić igrati za reprezentaciju na predstojećem Evropskom prvenstvu, ali jeste uz osmeh rekao da sa njime postoji određeni dogovor.
Košarkaški klubovi Crvena zvezda i Partizan po svemu sudeći biće veoma aktivni na tržištu sledećeg leta, a potencijalne mete mogli bi da budu ozbiljni evroligaški igrači kojima ističu ugovori sa aktuelnim klubovima. Na meti crveno i crno-belih već za nekoliko meseci mogli bi da budu igrači poput Čime Monekea, Toka Šengelije, Ti-Džej Šortsa, Tea Maledona, Nikole Milutinova i Najdžel Vilijams-Gosa.
Milansko tužilaštvo otvorilo je novu istragu zbog nezakonitog onlajn klađenja, a pod istragom se našlo čak dvanaest fudbalera i jedan profesionalni teniser. Kako prenosi ugledni italijanski portal "Corriere della Sera", među osumnjičenima su poznata imena iz Serije A i međunarodnog fudbala, a lista uključuje Alesandra Florencija (Milan), Nikola Zaniola (Fiorentina), Vestona Mekenija i Matiju Perina (Juventus), kao i Anhela di Mariju, sada igrača Benfike.
Bivšu fudbaler, a sada analitičar, Vesli Snajder, rekao je da ne smatra golove Deklana Rajsa iz slobodnih udaraca u meču Arsenala i Real Madrida posebnim.
Partizan je i ove sezone potvrdio da ima najverniju publiku u Evropi. Crno-beli su treću godinu zaredom najgledaniji tim Evrolige, to nam otkriva neverovatni podatak da je ovaj tim bodrilo 315.359. navijača za ovu sezonu.
Morgan Frimen (87), legenda Holivuda i jedan od najvoljenijih glumaca svih vremena, napokon je otkrio zapanjujući razlog zbog kog decenijama ne skida zlatne minđuše u obliku alki.
Pevačica Anastasija Ražnatović i fudbaler Nemanja Gudelj zbog njegovog posla žive u Sevilji, a lepota njihove vile u Španiji nikoga nije ostavila ravnodušnim.
Voditeljka Sanja Marinković u svojoj emisiji ugostila je brojne javne ličnosti, među kojima su i najveća imena domaće javne scene, ali jednog pevača nikada nije pozvala.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar