• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Mediji/Informer

14.03.2023

17:30

EVROPA JE TO DOBILA OD SSSR I SADA... AKO JOJ MOSKVA USKRATI MOŽE DA "GASI SVETLO"! Za naftu i gas će se snaći, ali bez ovoga...

AP/Reuters/Fotoilustracija

Vesti

EVROPA JE TO DOBILA OD SSSR I SADA... AKO JOJ MOSKVA USKRATI MOŽE DA "GASI SVETLO"! Za naftu i gas će se snaći, ali bez ovoga...

Podeli vest

Evropa je na dobrom putu da se reši zavisnosti od ruskih fosilnih goriva. Međutim, druga je priča kada je u pitanju nuklearna energija. Kako zbog istorijskih, tako i zbog praktičnih razloga, evropski nuklearni sektor još dugo neće moći bez sirovina i usluga iz Rusije.

Ekonomske sankcije EU na ugalj i naftu trajno su preoblikovale trgovinu s Moskvom. Uvoz uglja pao je na nulu, a uvoz ruske sirove nafte brodovima trenutno je nezakonit, te je još samo četiri zemlje primaju cevovodom, prenosi T portal.

Poređenja radi, EU je samo pre tri godine 54 posto svojih potreba za kamenim ugljem zadovoljavala uvozom iz Rusije, a isto tako je četvrtina nafte dolazila od velikog istočnog suseda.

Što se tiče gasa, EU sad uvozi manje od 10 posto iz Rusije, a pre rata u Ukrajini taj je udeo bio veći od 40 posto.

Međutim, sasvim je druga priča s nuklearnim sektorom. Reaktori izgrađeni u bivšem Sovjetskom savezu, koje koriste evropske zemlje, ne mogu bez goriva iz Rusije.

Ruska državna kompanija Rosatom 2021. snabdela je evropske reaktore s 20 posto od potrebnih količina prirodnog uranijuma, a uz to je pokrila četvrtinu usluga konverzije i trećinu usluga obogaćivanja uranijuma. Iste te godine zemlje EU platile su Rusiji 210 miliona evra za uvoz sirovog uranijuma.

Vrednost uvoza nuklearne tehnologije i goriva povezanih s Rusijom u celom svetu porasla je prošle godine na više od milijardu dolara (940 milijardi evra), piše Politiko. U EU je vrednost ruskog nuklearnog izvoza pala u nekim zemljama, poput Bugarske i Češke, ali je porasla u drugim, uključujući Slovačku, Mađarsku i Finsku.

Iako bi se uranijum iz Rusije mogao zameniti uvozom iz drugih zemalja u roku od godinu dana, zemlje s ruskim VER reaktorima oslanjaju se isključivo na gorivo koje proizvodi Moskva.

- U Uniji se nalazi 18 nuklearnih elektrana koje je projektovala Rusija. Stavljanje njih pod sankcije izazvalo bi duboke podele u EU - smatra nuklearni stručnjak Mark Hibs.

Najglasniji protivnik sankcija je Mađarska, jedna od pet zemalja - uz Slovačku, Bugarsku, Finsku i Češku - koja ima reaktore izgrađene u Rusiji, za koje do sada nema alternativnog goriva.

Bugarska i Češka potpisale su ugovore s američkom firmom Vestinghaus za zamenu ruskog goriva, ali proces bi mogao potrajati tri godine jer nacionalni regulatori moraju da analiziraju i licenciraju novo gorivo.

Foto: Fotoilustracija

Šta sada, Putin i Rusija su jedini dobavljači goriva za nuklearne reaktore

Daleko veći problem su konverzija i obogaćivanje uranijuma zbog hroničnog nedostatka kapaciteta širom sveta. Za istiskivanje Rosatoma trebalo bi sedam do deset godina, uz uslov da se u nuklearni sektor ulože velika sredstva.

Dok je Finska prošle godine poništila ugovor o izgradnji nuklearne elektrane ruske proizvodnje, zbog čega je Rosatom tužio Helsinki, druge zemlje nisu sklone takvom potezu. Na primer, novi slovački reaktor Mochovce-3 sovjetskog dizajna VER pušten je u rad ranije ovog meseca, a Rusija će ga snabdevati gorivom najmanje do 2026.

Mađarska je u međuvremenu produbila veze s Moskvom dajući zeleno svetlo za izgradnju još dva reaktora u svojoj elektrani Paks prošlog leta, što je osigurano ruskim kreditom od 10 milijardi evra.

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Normalac

pre 1 godinu

Tada će ruski agresor već uveliko biti na kolenima, moliće EU da joj proda.

sledeća vest

Izbori 2024

Brnabić: Građanima dugujemo pristojan dijalog među strankama!
Izbori 2024

Brnabić: Građanima dugujemo pristojan dijalog među strankama!

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je razgovor između vlasti i opozicije lekovit za parlament, a da je pristojan dijalog političkih stranaka koje drugačije misle nešto što političari duguju svim građanima Srbije, bez obzira na to da li su oni glasali za vlast, opoziciju ili možda nisu uopšte izašli na izbore.

30.04.2024

09:48

Vesti

TV

Kurti ima ogromnu podršku Albanaca zbog ugnjetavanja Srba! Da li treba da napustimo Savet Evrope ako tamo budu primili lažnu državu?
Live TV

Kurti ima ogromnu podršku Albanaca zbog ugnjetavanja Srba! Da li treba da napustimo Savet Evrope ako tamo budu primili lažnu državu?

Šiptarski ekstremisti predvođeni Kurtijem i Vjosom Osmani hoće da naprave novu Srebrenicu na Kosovu i Metohiji. Samo čekaju da se prizna sramna rezolucija i prihvatanje Kosova i Metohije u Savet Evrope da bi mogli da tuže Srbiju. Na ovu, ali i na druge važne teme u "Info večeri" govorili su Gavrilo Kovačević, predsednik opštine Zemun i Vladimir Kljajić, politikolog. Uživo u program putem vajber uključenja javio se pukovnik Milan Jolović koji je komentarisao moguće donošenje sramne rezolucije o Srebrenici.

30.04.2024

21:41

Žestok sukob u studiju Informera! Da li je Ukrajina propala kao država, ili Rusija potencijalno gubi rat? (VIDEO)
Live TV

Žestok sukob u studiju Informera! Da li je Ukrajina propala kao država, ili Rusija potencijalno gubi rat? (VIDEO)

Velika partija šaha se i dalje igra. Postavlja se pitanje čije figurice su u boljoj pozicji. O ratu u Ukrajini govorili su Na ovu temu u emisiji "Rat uživo" govorili su prof. dr Stevica Deđanski iz Centra za razvoj međunarodne saradnje i Darko Obradović, Forum za strateške analize. U program se, putem vajber uključenja, uživo uključio i analitičar prof. dr Sergej Boljevič.

30.04.2024

19:25

JOŠ TV VESTI

Hronika

Davio partnerku do smrti! Jazivo nasilje u Alibunaru: Muškarcu (39) preti zatvor do 15 godina
Hronika

Davio partnerku do smrti! Jazivo nasilje u Alibunaru: Muškarcu (39) preti zatvor do 15 godina

Više javno tužilaštvo u Pančevu je danas donelo naredbu o sprovođenju istrage protiv osumnjičenog D. B. (39) iz Alibunara zbog sumnje da je neutvrđenog dana u periodu od 27. aprila do 29. aprila ove godine primenom nasilja ugrozio telesni integritet svoje vanbračne partnerke D. S. (42) iz Jabuke tako što ju je u kući u kojoj su živeli u Alibunaru, u Ulici Save Munćana, šakama stegao za vrat usled čega je nastupila smrt oštećene, saopštio je MUP.

30.04.2024

19:02

Sport

Vinisijus posle preokreta Bajerna izvukao bod Realu
Fudbal

Vinisijus posle preokreta Bajerna izvukao bod Realu

Drama na "Alijanc areni", Bajern umalo do preokreta, ali je Vinisijus Žunior doneo izjednačenje Realu! Fudbaleri Bajerna odigrali su nerešeno sa Real Madridom 2:2 (0:1) u prvom meču polufinala Lige šampiona.

30.04.2024

22:52

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija