OVO NIKAKO NE VALJA! "Politico": SAD okreće saveznike protiv Kine, Peking uzvraća udarac
Podeli vest
Američki predsednik Džozef Bajden započinje svoj drugi Samit za demokratiju — sa ciljem da okupi svetske lidere oko principa slobode, vladavine prava i ljudskih prava. Cilj je, piše "Politiko", da se svet ujedini protiv Kine i Rusije
Kina i SAD su u trci da izgrade svoje svetske blokove moći, i obe koriste istu tačku pritiska - rat u Ukrajini, piše "Politiko".
Bivši američki predsednik Donald Tramp optužio je aktuelnog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Džozefa Bajdena da je svojom spoljnom politikom doveo do formiranja saveza Rusije i Kine.
14.03.2023
13:04
Prošle nedelje, kineski lider Si Đinping proveo je tri dana u Rusiji, učvršćujući partnerstvo sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. U utorak, američki predsednik Džozef Bajden započinje svoj drugi Samit za demokratiju — sa ciljem da okupi svetske lidere oko "principa slobode, vladavine prava i ljudskih prava". Cilj je, piše "Politiko", da se svet ujedini protiv Kine i Rusije.
U Bajdenovom "savezu demokratija", Evropa je u najboljem slučaju bila ambivalentna prema Kini. Neke od najvažnijih zemalja, kao što su Francuska i Nemačka, zabrinute su da bi odvajanje od Kine izazvalo previše ekonomskog bola.
Zbog ruske Specijalne vojne operacije u Ukrajini, Evropljani počinju da obraćaju više pažnje na Bajdenovu poruku o opasnostima zavisnosti od "diktatura". Hitno kao nikada ranije, oni ograničavaju izvoz opreme za proizvodnju čipova u Kinu, zabranjuju TikTok i guraju protekcionističku trgovinsku politiku. Čak i Nemačka, najveća ekonomija Evropske unije i veliki investitor u Kini koja se dugo uzdržavala, počinje da dovodi u pitanje svoj poslovni etos.
Kina uzvraća udarac jačanjem veza sa Rusijom, nudeći mirovni plan za Ukrajinu.
Kada je Džozef Bajden pobedio na predsedničkim izborima 2020, Evropljani nisu želeli da čuju njegove velike priče o zajedničkom suprotstavljanju autoritarizmu. Bajdenov pokušaj da zaustavi značajan trgovinski sporazum između EU i Kine u nedeljama pre njegove inauguracije naišao je na prezir nemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsednika Emanuela Makrona.
Od tada su evropski lideri podeljeni po tom pitanju, a mnogi od njih su frustrirani vladom SAD koja govori o savezima, a istovremeno postaje ekonomski protekcionistička.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen bila je prijemčiva za poruku Bele kuće. "Kina koja je sve odlučnija u stvaranju zavisnosti na svim kontinentima", rekla je Fon der Lajen krajem prošle godine.
- Nasuprot tome, pogledajte šta SAD i Evropa mogu da postignu ako udružimo snage - rekla je ona predsedavajući sesijom na prvom Bajdenovom samitu za demokratiju 2021.
To je potpuno drugačiji ton od Merkelove, koja je snažno odbacivala pozive Evropi da stane na stranu SAD protiv Kine dok je bila na funkciji, do decembra 2021. "Veoma bih želela da izbegnem pravljenje blokova", rekla je Merkelova na Ekonomskom forumu u Davosu u januaru 2021.
Nakon što su SAD saveznicima podelile obaveštajne podatke da Kina razmatra slanje oružja Rusiji, nemački kancelar Olaf Šolc je upozorio da će biti "posledica" ako Kina to učini, dok je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj to nazvao "crvenom linijom".
Dve nemačke dominantne političke partije desnog centra sada planiraju da preokrenu pragmatičan stav Merkelove prema Kini, tvrdeći da je održavanje mira kroz trgovinu propalo, navodi se u nacrtu dokumenta o stavu koji je objavio "Politiko".
- U vreme kada su demokratije širom sveta ugrožene, transatlantski odnosi su jači nego što su bili mnogo godina - rekao je Mihael Rot, predsednik odbora za spoljne poslove Bundestaga.
Mnogi u Evropi još se nerado udaljavaju od Kine — posebno u sferi trgovine. Politika "Zapad protiv svih ostalih ne bi funkcionisala", rekla je prošlog meseca generalni direktor Evropske komisije za trgovinu Sabine Vejand, dodajući da je "klub liberalnih demokratija suviše mali."
A evropski zvaničnici i dalje pokušavaju da odvoje Kinu od Putina. Tokom naredne dve nedelje, Makron, Fon der Lajen i španski premijer Pedro Sančez posetiće Kinu odvojeno putovanjima kako bi sprečili prisnije partnerstvo Pekinga i Moskve.
SAD pojačavaju pritisak. Za ovonedeljni samit, Bajdenova administracija pozvala je osam novih zemalja za koje tvrde da imaju političku volju da unaprede demokratiju.
Bajdenova administracija takođe deli ulogu domaćina ove godine sa Holandijom, Kostarikom, Južnom Korejom i Zambijom kako bi naglasila širinu demokratske koalicije. Do susreta dolazi tri nedelje nakon što se Holandija udružila sa SAD u ograničavanju izvoza naprednih poluprovodničkih tehnologija u Kinu.
Ali učvršćivanje saveza sa zemljama izvan Evrope pokazalo se jednako teškim. Solomonska Ostrva — dugogodišnji saveznik SAD, oglušila su se o Bajdenovu retoriku potpisivanjem bezbednosnog dogovora sa Pekingom 2021.
Delovima Afrike je, takođe, teško da pređu na stranu SAD, posebno zato što je toliko zemalja imalo koristi od velikih kineskih investicija u infrastrukturu. Dok je 27 afričkih zemalja glasalo za rezoluciju UN iz marta 2022. protiv agresije Rusije, 16 drugih – uključujući Južnu Afriku – bilo je uzdržano od glasanja, dok je Eritreja glasala protiv.
U Latinskoj Americi, Kostarika je jedina zemlja koja se pridružila američkim sankcijama protiv Rusije. A regionalna trgovinska grupacija Merkosur odbila je u julu zahtev ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog da joj se obrati.
Kina se predstavila kao zemlja koja se zalaže za mir u Ukrajini
Što se tiče Ukrajine, Peking pokušava da pokaže svoju prijateljskiju stranu — ali i Rusiji i Zapadu. Sijeva poseta Putinu dovela je do višestrukih sporazuma o strateškoj saradnji koji su uključivali povećanje prodaje ruskog gasa Pekingu, kao i sporazume o proširenju prekograničnih transportnih veza izgradnjom novih mostova i puteva.
Istovremeno, Kina je krenula u globalnu kampanju u kojoj želi da se predstavi kao zemlja koja se zalaže za mir u Ukrajini. Peking plasira potencijalni mirovni plan od 12 tačaka. Kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang je u telefonskom razgovoru ranije ovog meseca uverio ukrajinskog ministra spoljnih poslova Dmitra Kulebu da Peking želi da ima "konstruktivnu ulogu" u okončanju sukoba.
Kina je takođe prošle nedelje bila domaćin Međunarodnog foruma o demokratiji, na kojem je učestvovalo 300 učesnika iz 100 zemalja. Grupa je razgovarala o "različitim oblicima demokratije, osuđujući monističke i hegemonističke narative o ovoj temi", objavili su kineski državni mediji.
- Mi podržavamo istinski multilateralizam, radimo za multipolarni svet i veću demokratiju u međunarodnim odnosima i činimo globalnu upravu pravednijom i pravednijom - rekao je ranije ovog meseca portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin.
Ta retorika naglašava prelazak Pekinga sa potpunog odbijanja kritike njegovog političkog sistema ka semantičkom redefinisanju demokratije i ljudskih prava.
Upitan o samitu o demokratiji Bajdenove administracije, portparol kineske ambasade Liu Pengiu, rekao je da SAD pokušavaju da podele svet na "demokratski" i "nedemokratski" tabor na osnovu svojih kriterijuma i otvoreno provociraju podele i sukob.
Koliko god Peking želeo da zadrži trgovinske veze sa Evropom, on postaje i sve agresivniji prema trgovinskim partnerima koji mu okreću leđa. Kina je uvela trgovinski embargo protiv Litvanije 2021. godine nakon što je Tajvan otvorio diplomatsko predstavništvo u toj zemlji. Nedavno je zapretio Holandiji mogućom odmazdom zbog pristajanja na stranu SAD u vezi sa poluprovodnicima.
Uprkos ratu i retorici o razdvajanju, ekonomska moć Kine znači da i SAD i ostatak demokratskog sveta moraju da pronađu način da uravnoteže svoje strahove od rastuće moći Pekinga sa realnošću da nema potpunog odvajanja.
Indija je u ponedeljak saopštila da je postigla sporazum sa Kinom o patroliranju duž linije stvarne kontrole (LAC), čime je obeležen ključni napredak u četvorogodišnjem vojnom sukobu između dva suseda koja su i nuklearne sile.
Ukrajina traži poziv za članstvo u NATO-u pre nego što Džo Bajden napusti Belu kuću, tvrdeći da bi to bilo odgovarajuće nasleđe američkog predsednika, izjavila je visoka ukrajinska diplomata.
16.10.2024
14:10
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Janko
pre 1 godinu
Ovo je tužno i smešno..od 1998..2000 toliko je zapad korumpiran da izgleda nisu svesni koliko su namuvali crnih keš parica.Sad je ovaj rat ave pokazao..ustvari orvorio karte gde su 80% zemalja sveta bukvalno okrenulo leđa prevarantima uz povik SKINI MI SE SA GRBAČE ...
Kad počne manjak love i kad se dođe do dugova..jedni druge poubijaće u ime NOVE DEMOKRATIJE
Jel ima neko normalan, pri zdravoj pameti, u toj Americi i među njihovim vazalima! O čemu oni bulazne! O kojoj "demokratiji", "slobodi", "ljudskim pravima" oni pričaju! Totalno ludilo!
Bivši američki predsednik Donald Tramp optužio je aktuelnog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Džozefa Bajdena da je svojom spoljnom politikom doveo do formiranja saveza Rusije i Kine.
Pod predsetničtvom Volodimira Zelenskog ne treba očekivati mirno rešenje sukoba u Ukrajini, ali ako Donald Tramp dođe na vlast u SAD, započeće potraga za zamenom za lidera kijevskog režima kako bi se otpočeli pregovori. Takvo mišljenje izneo je bivši analitičar CIA Lari Džonson u intervjuu za YouTube kanal Judging Freedom.
Postoji mogućnost da na današnjim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama i demokratski kandidat Kamala Haris i republikanac Donald Tramp dobiju isti broj elektorskih glasova. U tom slučaju, glavnu ulogu u izboru novog predsednika igraće Predstavnički dom američkog Kongresa.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da je odluka ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića da podnese ostavku nakon tragedije u Novom Sadu, čin ozbiljnog čoveka, koji ima odgovornost.
Večeras od 21 čas Informer TV uživo je prenosio intervju predsednika Srbije Aleksandra Vučića za TV Hepi. Sa predsednikom je u emisiji “Ćirilica” razgovarao voditelj Milomir Marić.
Predsednik Aleksandar Vučić govorio je večeras u emisiji "Ćirilica" na Hepi televiziji o američkim izborima i rekao da su ovo možda najvažniji izbori u istoriji čovečanstva.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić gostovao je večeras u emisiji "Ćirilica" na Hepi televiziji u kojoj je govorio o aktuelnoj ostavci Gorana Vesića, kao i odnosima sa svojim stranačkim kolegom.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Tokom Specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, gosti stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović i urednik informative Pink.rs Predrag Jeremić, razgovarali su o predstojećim izborima i o predsedničkim kandidatima.
B.N. (75) nakon svađe drvenom palicom udario poznanika Predraga L. (66) u glavu i na mestu ga ubio. Posle zločina ubica pobegao, ali je ubrzo pronađen i uhapšen.
Dve osobe ranjene su večeras u pucnjavi u Podgorici, na Bulevaru Save Kovačevića, a prema saznanjima, obe osobe su primljene u Urgentni centar Kliničkog centra.
Stanje troje povređenih u padu nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu i dalje je teško. Lekari se i dalje bore za živote povređenih, rekla je v. d. direktora Kliničkog centra Vojvodine Vesna Turkulov. Angažovan je i tim psihologa i psihijatara koji radi sa porodicama povređenih.
U Srbiji će se sanas, 5. novembra zadržati vedra i hladna jutra, u većem delu sa slabim mrazem, mestimično i maglom, dok će tokom dana biti pretežno sunčano vreme sa temperaturama od minus četiri do 16 stepeni, saopštio je danas Republički hidrometeorološki zavod.
Jesen je u Srbiji period krsnih slava jer neke od najvećih padaju baš u narednim mesecima. Svake godine, uoči slava, otvara se pitanje da li primereno obeležavamo krsnu slavu.
U Italiji se baš trude da ponize Dušana Vlahovića, pa će im posle đavo biti krvi kada srpski napadač Seriju A zameni recimo Premijer ligom ili Primerom.
Generalni direktor Crvene zvezde i predsednik SD Crvena zvezda, Zvezdan Terzić, pri dodeli nagrada mladim sportistima crveno-belih sportskog društva, on je klicima poručio da bi trebalo da se ugledaju na trenutno najboljeg igrača sveta, Rodrija, a ne na asa Real Madrida Vinisujusa Žuniora.
Večeras je na RTS emitovana druga epizoda serije "Sablja" koja govori o ubistvu premijera Zorana Đinđića kao i o događajima pre i posle 12. marta 2003. godine.
Politički triler, serija "Sablja" koji se bavi ubistvom premijera Zorana Đinđića, kao i događajima pre i posle 12. marta 2003. godine, počela je sa emitovanjem na Prvom programu RTS-a.
Seks na kauču može biti savršena prilika za istraživanje novih dimenzija intimnosti i uživanje u bliskosti sa partnerom. Uz dodatak udobnosti i slobode koju pruža ovo mesto, možete se opustiti i prepustiti strastima.
Mnoge žene iz neobjašnjivih razloga imaju strah i neprijatnost posete ginekologu, a nisu ni svesne da time ugrožavaju svoje zdravlje. Otkrivamo vam nekoliko najčešćih izgovara koje ginekolozi mrze kod pacijentkinja.
Keks torta sa bananama gotova je za samo 20 minuta, bez pečenja, a tajni sastojak je vanila koja joj daje poseban, nezaboravan ukus. Idealna za sve prilike, oduševiće vas kremastom teksturom i jednostavnom pripremom!
Ne bacajte koštice avokada! Uz malo truda, one mogu postati moćno prirodno đubrivo koje će ojačati vaše sobne biljke i pomoći im da prežive hladne mesece.
Policijska akcija "Sablja" ponovo je u centru pažnje s obzirom na to da je na Radio-televiziji Srbije 2. novembra počela sa emitovanjem istoimena serija. U glavnim ulogama našli su se Dragan Mićanović, Milica Gojković, Ljubomir Bandović i mnogi drugi.
Aleksandra Tadić Cipka, pevačica koja je pre šest meseci doživela tragičan gubitak supruga Nebojše Stojanovića Jarina, sada je otkrila koliko su je neki ljudi razočarali u najtežim trenucima njenog života.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.