KIJEV POZVAO PLAĆENIKE DA LETE NA F-16! RUSI NASTAVLJAJU "REKONSTRUKCIJU" UKRAJINSKE INFRASTRUKTURE, Danska isporučuje haubice i tenkove (FOTO/VIDEO)
Rat u Ukrajini, 411. dan.
10.04.2023
22:38
Tanjug/AP
Vesti
Sve administrativne zgrade u Artjomovsku nalaze se pod kontrolom ruskih jedinica, izjavio je vršilac dužnosti šefa DNR Denis Pušilin.
Ukrajinski vojnici se masovno predaju u području Avdejevke, izjavio je savetnik lidera DNR Igor Kimakovski.
"Sada se upravo u ovoj oblasti (Avdejevke) nalazi dosta vojnika Oružanih snaga Ukrajine koji se predaju“, rekao je Kimakovski Prvom kanalu.
Ranije u utorak, vršilac dužnosti šefa DNR Denis Pušilin rekao je da je u toku opkoljavanje grada, dok ukrajinske trupe i dalje kontrolišu puteve snabdevanja grada.
Mađarska je danas potpisala nove sporazume kako bi osigurala kontinuiran pristup ruskoj energiji - što je znak da će održati bliske veze koje je uspostavila sa Moskvom. Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto rekao je na konferenciji za novinare u Moskvi da je ruska državna gasna kompanija Gasprom pristala da dozvoli Mađarskoj uvoz gasa iznad iznosa dogovorenih u amandmanu na ugovor između dve zemlje prošle godine.
Cena gasa, koji se pumpa u Mađarsku preko gasovoda Turski tok, biće ograničena na 150 evra (132 funti) po kubnom metru. Mađarski ministar spoljnih poslova jedan je od retkih lidera EU koji se sastao sa ruskim zvaničnicima od početka rata.
Foto: EPA
Šef ruske bezbednosne službe (FSB) Aleksander Bortnikov optužio je Ukrajinu i Zapad da podstiču Ruse na sabotažu i oružanu pobunu u pozadini ofanzive u Ukrajini.
Foto: Tanjug/Ap
Kijev će odlučiti o kontraofanzivi „u poslednjem trenutku“, izjavio je sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Aleksej Danilov.
- Ako neko misli da imamo samo jednu opciju, to nije tako - rekao je Danilov i dodao da ukrajinske snage imaju više od tri varijante za kontraofanzivu.
Oleksej Reznikov, aktuelni ministar odbrane Ukrajine oglasio se iz Odese, porukom u kojoj je najavio novi napad na brodove ruske Crnomorske flote u Crnom moru.
- Jurišni odredi Oružanih snaga Rusije nastavljaju borbe za kvartove u centralnom delu Bahmuta;
- Glavni napori ruske vojske u borbenim dejstvima koncentrisani su na području Bahmuta;
- Oružane snage Ukrajine su tokom prethodnog dana u pravcu Krasnog Limana izgubile preko 90 ljudi;
- Ruska avijacija je prethodnog dana izvela 11 letova na području Bahmuta radi podrške ofanzivnim dejstvima;
- Ukrajinske snage su u toku prethodnog dana u pravcu Donjecka izgubile preko 450 vojnika i plaćenika;
- U pravcu Južnog Donjecka i Zaporožja ukrajinska vojska izgubila je skoro 30 vojnika,
- Oružane snage Ukrajine su u toku proteklog dana u pravcu Kupjanska izgubile preko 30 pripadnika.
V.d. šefa DNR Denis Pušilin izjavio je da je pred ruskim snagama zadatak da se opkoli Avdejevka.
- Sada nam je važno da opkolimo Avdejevku sa različitih strana, momci se kreću - rekao je Pušilin za emisiju „Solovjov uživo“.
Foto: Rybar/Printscreen
Prema njegovim rečima, ukrajinske snage više nemaju otvorene puteve prema gradu za snabdevanje.Što se tiče ugljedarskog pravca, ruske snage tamo pokušavaju da poboljšaju svoje položaje. Prema njegovim rečima, u gorlovskom pravcu položaji su značajno poboljšani.
Poljska namerava da postane finansijski hab za prikupljanje sredstava za obnovu Ukrajine, izjavio je za radio „RMF 24“ zamenik ministra finansija ove zemlje Artur Sobonj.
Prema njegovim rečima, za Poljsku je to veoma važno.
- Želimo da Poljska bude što bliže centru ovog tipa projekata - dodao je Sobonj.
Nedavno je poljski predsednik Andžej Duda izjavio da je njegova zemlja treći najveći snabdevač Ukrajine oružjem, posle SAD i Velike Britanije. Kako je navelo rukovodstvo zemlje, Poljska je od početka specijalne vojne operacije Kijevu slala oružje i vojnu tehniku u iznosu koji prelazi 1 odsto BDP-a zemlje.
Ukrajina može da stvori nuklearno oružje za manje od godinu dana, smatra bivši savetnik šefa kabineta Zelenskog Aleksej Arestovič.
Lekari u okupiranom gradu Šizne otpušteni su jer su odbili da prihvate rusko državljanstvo, tvrdi ukrajinska vojska.
Grad u regiji Donjeck udaljen je oko 15 kilometara od rusko-ukrajinske granice i pod ruskom je kontrolom od 2014. Moskva mesecima vrši pritisak na Ukrajince u okupiranim regionima da uzmu ruske pasoše, a dokumenti se na nekim mestima dijele od 2019.
Smatra se da je podeljeno oko milion ruskih pasoša .
Sjedinjene Američke Države sumnjaju da će očekivana ofanziva ukrajinske vojske doneti značajne rezultate, objavio je „Vašington post“, pozivajući se na dokumente američkih obaveštajnih službi koji su procurili na internet.
Borci 1. AK 8. armije Južnog vojnog okruga Oružanih snaga Rusije napredovali su severno od Vodjanoja u pravcu Tonjenka i Severnog.
Posade lovaca-bombardera Su-34 Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije koristile su precizno navođenu municiju prilokom udara na lokacije ukrajinskih snaga u oblasti Kremene.
Foto: AP/Photo
Ukrajinske snage su u toku noći gađali su pet naselja na levoj obali Hersonske oblasti. Oni su ispalili 46 projektila na Novu Kahovku, Kahovku, Tavrijsk, Aljoški i Kardašinku.
Aerodrom "Šuhov" u Belgorodu danas je napala bespilotna letelica (UAV) tipa, koja je bila opremljena nepoznatom eksplozivnom napravom.
U Rusiji se ne sprovodi mobilizacija i ona se ne planira, rekao je šef Komiteta dume za odbranu Andrej Kartopalov u emisiji "Solovojv lajv".
Ruske snage samouvereno napreduju i oslobađaju deo po deo Bahmuta, rekao je lider DNR Denis Pušilin u emisiji "Solovjov lajv".
On je juče rekao da je do sada oslobođeno 75 odsto grada.
Pušilin je dodao da su ruske snage značajno učvrstile položaje na delovima fronta u pravcu Marinke i Gorlovke.
Foto: Printscreen Twitter
Zbog preuzimanja pod vatrenu kontrolu pojedinih oblasti u krasnolimanskom pravcu, kijevske snage imaju poteškoća sa isporukom municije i evakuacijom ranjenih, izjavio je vojni ekspert i potpukovnik LNR u penziji Andrej Maročko.
- S obzirom na uspeh naših snaga i preuzimanje vatrene kontrole nad pojedinim oblastima te oblasti, snabdevanje materijalno-tehničkim sredstvima, municijom, kao i evakuacija ranjenih (ukrajinskih snaga) postalo je veoma teško i opasno - rekao je Maročko za Sputnjik, pozivajući se na sopstvene izvore.
On je precizirao da su se, takođe, zbog paljenja šuma pojavile mnoge otvorene površine terena koje ne dozvoljavaju neprijatelju da se neopaženo kreće.
Oružje kojim Zapad snabdeva Kijev već je počelo da se pojavljuje u državama Evrope i Afrike u redovima organizovanog kriminala, upozorio je ruski ambasador u UN Vasilij Nebenzja.
Podsetimo, šef NATO Jens Stoltenberg je nedavno izjavio da su zemlje Alijanse isporučile Kijevu vojnu pomoć u vrednosti preko 65 milijardi evra.
Ministar odbrane Ukrajine Aleksij Reznikov uputio je poziv stranim specijalistima da se pridruže u odbrani Ukrajine.
Ukrajinske snage spremaju se za ofanzivu preko Dnjepra u Hersonskoj oblasti, rekao je v.d. gubernatora regiona Vladimir Saldo.
- Na desnoj obali Dnjepra jedinice neprijatelja manevrišu, menjaju položaje i prave lažne položaje, prebacuju živu silu i tehniku, prikupljaju plovila. Jasno je da se spremaju za pokušaj prebacivanja prek Dnjepra - rekao je Saldo i dodao da oni, ipak, nemaju dovoljno ljudstva a ni oružja i tehnike za napad.
Pripadnici specijalne jedinice "Ahmat" jačaju liniju odbrane na delu fronta kod grada Kremena, rekao je za Sputnjik jedan od boraca.
Borci navode da su spremni da odbiju napad ukrajinske vojske.
▪ Ruske trupe su izvele ograničene kopnene napade na liniju Svatovo-Kremena.
▪ Ruske snage nastavljaju zauzimanje teritorija u Bahmutu, kao i kopnene napade na liniju Avdijevka-Donjeck.
▪ Ruske trupe nastavljaju da se pripremaju za odbranu Hersonske i Zaporoške oblasti.
▪ Državna duma Ruske Federacije razmatraće izmenu Krivičnog zakona Rusije, pooštravanje krivične odgovornosti za veleizdaju i terorističke aktivnosti.
Ukrajinski diverzanti pokušavaju da opipaju odbranu ruskih snaga na Kremenskom sektoru fronta u Donbasu radi naknadne kontraofanzive, rekao je Sputnjiku borac odreda specijalnih snaga "Ahmat".
- Diverzanti pokušavaju, ne tako često, ali pokušavaju da testiraju odbranu, spremaju kontraofanzivu, ali mi ih odbacujemo nazad - tu se sve završava. Petnaest do dvadeset minuta traje bitka, to je sve - rekao je sagovornik.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vladimir Pavićević, politikolog i nekadašnji poslanik u parlamentu Srbije, novopečeni ideolog blokadera i preletač koji je promenio najmanje 6 stranaka, objavio je kandidaturu za premijera!
07.12.2025
12:41
Reper Marko Šelić Marčelo, koji je proteklih godinu dana svim srcem podržavao zgubidane, juče se putem antisrpskog glasila "Danas" ogradio se od blokadera.
07.12.2025
12:28
Reditelj Srđan Dragojević, nekadašnji poslanik Socijalističke partije Srbije a sada jedan od blokaderskih ideologa, optužio je ceo srpski narod za ratove devedesetih godina.
07.12.2025
10:34
Viši saradnik Instituta za spoljnu politiku Džon Hopkins Edvard Džozef izjavio je, povodom nedavnih kritika na račun kosovskog premijera u tehničkom mandatu Aljbina Kurtija u Predstavničkom domu SAD, da je Kurti bio destruktivna figura i tokom administracije Džozefa Bajdena, koja je, uz veoma prijateljski nastrojenu ambasadu u Prištini, pružala podršku, te da je i kasnije nastavio sa provokativnim akcijama.
07.12.2025
11:55
Željko Veljković, novinar tajkunskih medija, podržava maltetiranje starije građanke u Zemunu.
07.12.2025
11:18
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
06.12.2025
11:08
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
05.12.2025
10:57
Šampion Exatlona nije onaj ko je preživeo - već onaj ko je pobeđivao. I zato je ovo takmičenje čista esencija sporta.
03.12.2025
13:31
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
03.12.2025
12:39
Premijera novog filma "Snaga jedinstva" biće prikazana u večeras u 22.30 časova na televiziji Informer!
01.12.2025
20:27
Na severu Crne Gore otvoren je rekonstruisani put Mijakovići - Vrulja, zajedno sa dva nova mosta koja, po želji građana, nose imena srpskih kraljeva, simbolizujući istorijsko ujedinjenje Srbije i Crne Gore.
07.12.2025
12:00
Stenfordski istraživači su otkrili da plinski šporeti izlažu Amerikance iznenađujuće visokim nivoima azot-dioksida, koji često premašuju nivoe zagađenosti na otvorenom.
07.12.2025
08:45
Manastir Gornjak je jedan od najlepših manastira u istočnoj Srbiji, a mnogi vernici dolaze baš u ovu svetinju zbog brojih legendi koje su nastale o njoj tokom istorije.
07.12.2025
10:15
U susret novogodišnjim i božićnim praznicima većina Srba uveliko planira svoje zimovanje, a sudeći po popunjenim kapacitetima u našoj državi, čini se da najpre biraju domaće planine.
07.12.2025
09:30
U jedinom ženskom zatvoru u Srbiji, KPZ Požarevac kaznu trenutno služi 338 osuđenica, od kojih samo jedna kaznu zatvora od 40 godina zbog teškog ubistva.
07.12.2025
11:32
Na stanici Kovačevac u Mladenovcu pokrenuta je kampanja pod nazivom "Dobro pazi - voz nailazi", a događaju je prisustvovao i Slaviša Lekić, načelnik Uprave saobraćajne policije.
07.12.2025
12:16
Policija u Beogradu, sinoć je uhapsila Vladimira Ulamu (32) i Igora Tomaševića (28), za kojima su bile raspisane međunarodne poternice NCB Interpola Podgorica.
07.12.2025
10:40
Muškarac (50), noćas oko 1.55 časova iza ponoći primljen je u UC u Beogradu.
07.12.2025
08:20
Sinoć oko 21 čas u poznatom restoranu na Novom Beogradu upucan je navijač Partizana N.K. (30) dok je sedeo za stolom sa bivšim vođom navijačke grupe "Zabranjeni" Nenadom Alajbegovićem Alibegom.
07.12.2025
07:45
Glumac Miodrag Radonjić kaže da je tokom devedesetih godina kada je na prostorima bivše Jugoslavije buktao rat bio dete i da mladi kroz seriju "Tvrđava" treba da shvate da život može da se okrene preko noći.
06.12.2025
20:15
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
06.12.2025
11:03
Glumac Dejan Lutkić igrao je transvestita u seriji "Poprodično blago", a u 32 godine dugoj karijeri imao je samo jednu glavnu ulogu.
06.12.2025
09:30
Večeras se na Prvom programu RTS emituje osma epizoda serije "Tvrđava" sa početkom u 20.11 sati.
06.12.2025
08:03
Napravite kolačiće u obliku Sneška Belića koji se brzo spremaju, ukusni su i super dekorativni.
07.12.2025
11:40
Ako tražite mesto koje tokom praznika izgleda kao da je napravljeno od šećera, cimeta i pahulja - Krakov je pravo odredište.
07.12.2025
09:00
Spremni za sočan i topao ručak idealan za hladne dane? Ovo je pravi domaći posni đuveč, prepun najfinijeg povrća pečenog u rerni.
07.12.2025
06:00
Iako sama 5G mreža ne troši više podataka od 4G-a, korisnici koji pređu na 5G vrlo često primete da im mesečna potrošnja raste.
07.12.2025
10:20
Ako mislite da prženice ne mogu biti savršene bez jaja, vreme je da vas ovaj recept razuveri.
07.12.2025
08:00
U novom krugu muzičkog takmičenja "Pinkove zvezde" pevačice i mentorke Zorica Brunclik i Viki Miljković ušle su u žestok okršaj.
07.12.2025
10:24
Pevač Stefan Zdravković, poznatiji kao Princ od Vranje ispričao je kako je u Kazahstanu probao mleko od kobile koje ga je omamilo poput alkohola.
07.12.2025
09:44
Starija ćerka pevačice Nataše Bekvalac, Hana Ikodinović, privukla je veliku pažnju javnosti nakon što se pojavila na maminom nastupu
07.12.2025
08:21
Miljana Kulić je u "Eliti 9" ispričala da je Nenad Macanović Bebica pobegao jednom prilikom dok su bili u vezi. Razlog za to je bio neplaćen račun.
07.12.2025
07:01
Nikolina Kovačević, koja je pre tranzicije bila poznata kao Njegoš, otvoreno govori o tome koliko je pogađaju negativni komentari upućeni trans osobama.
07.12.2025
06:02
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar