ŠTA JE POZADINA SUKOBA U SUDANU?! GDE SU RUSI, KINA, AMERIKA... Svi bi da kontrolišu zemlju na obalama Crvenog mora, bogatu naftom! Tu je i Rog Afrike, moćni Nil...
Podeli vest
Od sticanja nezavisnosti od Britanije 1956. i Sudan je, kao i većina afričkih bivših kolonijalnih država, imao nestabilnu spoljnu politiku: savezništva i ideološke sklonosti su se menjali, izuzev islamskog karaktera, a sa njima i vlasti
U Sudanu već danima traju sukobi dveju zvaničnih oružanih formacija koji prete izbijanjem građanskog rata. Zapadni mediji tvrde da je reč o ličnom sukobu dvojice generala, ali, da li je to samo lični sukob? Kome je, u stvari, i zašto u interesu destabilizacija te strateški važne zemlje?
Američke obaveštajne agencije veruju da Vagner, na čelu sa Jevgenijem Prigožinom, podstiče pobunu kao deo šire operacije.
25.04.2023
12:39
Rivalitet dve najmoćnije ličnosti zemlje koja je pod vojnom upravom je samo instrument daleko šire geopolitičke igre velikih sila.
Rivali su komandant Sudanskih oružanih snaga (SAF) i predsednik vladajućeg Suverenog saveta general Abdel Fatah Al-Burhan, koji je praktično šef države, i komandant legalne paravojne formacije Snage za brzu pomoć (RSF) generala Mohameda Hamdana Dagala, koji je i zamenik predsednika Suverenog saveta pa tako i šefa države. Oružane snage generala Dagala nisu u sastavu SAF-a i potpuno su nezavisne od njega.
Sudan je po geografiji treća najveća zemlja u Africi, ima 48 miliona stanovnika i nalazi se na veoma važnom strateškom mestu. Na obalama je Crvenog mora, tu je Rog Afrike, u njoj nastaje moćni veliki Nil kojeg čine Beli i Plavi Nil, spaja se sa pojasom Sahela i bogata je naftom.
Od sticanja nezavisnosti od Britanije 1956. godine i Sudan je, kao i većina afričkih bivših kolonijalnih država, imao nestabilnu spoljnu politiku. Savezništva i ideološke sklonosti su se menjali, izuzev islamskog karaktera, a sa njima i vlasti.
Ništa bez uplitanja Zapada
U novije vreme problemi su počeli još 2003. kada je Sudan sklopio ugovor sa Kinom o eksploataciji nafte u području Darfura. Zapadne zemlje su organizovale nemire i vodio se lokalni građanski rat sa popriličnim brojem žrtava.
Zapad tad nije uspeo. Ali nije mirovao pa je 2009. novoosnovani takozvani Međunarodni krivični sud optužio dugogodišnjeg lidera Sudana Omara Al-Bašira za genocid i zatražio njegovo hapšenje. On je ipak ostao na čelu države, te su usledile američke sankcije.
Potom je iniciran građanski rat u južnom delu Sudana, a kao instrument je korišćena verska netrpeljivost jer u tom delu žive hrišćani i animisti a Sudan je dominantno muslimanski.
I 2011. je nastala nova država, Republika Južni Sudan, u kojem se nalazi oko 70 odsto sudanskih rezervi nafte. Pritisak se kasnije pretvorio u organizovano uplitanje Zapada, i to tek kada je predsednik Al-Bašir 2017. posetio Moskvu i sa Rusijom potpisao niz važnih sporazuma, uključujući i onaj o izgradnji trajne ruske pomorske baze na Crvenom moru i koncesije na rudnike zlata.
Posle toga su 2019. godine su organizovani protesti po modelu „obojenih revolucija" i oružane snage, i Al-Burhanove i Dagalove, podržale su zahteve za smenu Al-Bašira i on je potom i uhapšen. Formirana je civilna vlada na čelu sa američkim kandidatom Abdalahom Hamdokom.
Ali, one iste vojne snage koje su smenile Al-Bašira, pre dve godine su izvršile državni udar i uspostavljena je vojna uprava. Formiran je Suvereni savet čiji je prvi čovek general Al-Burhan, a drugi general Dagala.
Kvad više ne funkcioniše
Aktuelni oružani sukobi izbili su zbog inicijative generala Al-Burhana da se RSF generala Dagala odmah pripoje SAF-u i tako potpadnu po njegovu komandu. To bi u nekim drugim okolnostima bilo i normalno, ali general Dagala je to odbio i sugerisao da se taj proces sprovede za narednih deset godina. Postoji sumnja da to i nije ideja samog Al-Burhana. Istovremeno se pokazalo da Al-Burhan namerava da sebe proglasi za doživotnog predsednika.
Zanimljivo je da je ta inicijativa pokrenuta vrlo brzo posle posete Kartumu ruskog šefa diplomatije Sergeja Lavrova, kada su potvrđeni svi dotadašnji sporazumi Sudana i Rusije. Finalizovan je i dogovor o ruskoj pomorskoj bazi u Port Sudanu na Crvenom moru. Lavrov se sreo i Al-Burhanom i sa Dagalom.
Uz to, u junu bi trebalo da se održi i drugi Afričko-ruski samit u Moskvi i ruski šef diplomatije je posle posete Sudanu upozorio da neke zapadne zemlje nastoje da miniraju taj važan skup.
Zbog dogovora o ruskoj bazi posle 2019. i rušenja Al-Bašira Amerika je formirala takozvani Kvad, koji je samoproglašeni dušebrižnik za sudbinu Sudana. Tu su Amerika, Britanija, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE). Navodno, da pomognu tranziciji ka civilnoj administraciji.
Ali, potom je došlo do tektonskih geopolitičkih promena pa Kvad više ne funkcioniše. Saudijska Arabija i UAE imaju bliske veze sa Sudanom, ali su bliski i Kini i Rusiji.
Najbliži prijatelj
Amerika sada pokušava da se osloni na mrežu nevladinih organizacija koje je sama formirala. Glavna američka organizacija su Snage za slobodu i promenu (FFC) koja je i vodila „obojenu revoluciju" za rušenje Bašira 2019. Nedavno su organizovani i protesti u znak podrške Ukrajini a protiv Rusije.
Ali, FFC se pocepala, odvojile su se dve grupe i formirale svoje pokrete, koji su, kako se tvrdi u Kartumu, bliske generalu Dagalu. Vašington se i dalje oslanja na ostatak FFC-a ali on nema više snagu i daleko je od raspoloženja Sudanaca.
Posle državnog udara 2021. kada je skinuta proamerička civilna administracija, Vašington se približio generalu Al-Burhanu. Tako se sada tvrdi da je blizak Americi a najbliži je sa Egiptom i na njega Kairo ima dosta veliki uticaj. Egipat i Sudan imaju zajednički problem sa Etiopijom koja gradi veliku branu za hidrocentralu i koja može da smanji dotok vode u Nil.
Ali, Al-Burhan je 2019. bio i u Rusiji a decembra prošle godine se u Rijadu sastao sa kineskim liderom Si Đinpingom. Time je potvrđeno, kako je tada saopšteno, prijateljstvo Kine i Sudana.
Fokus na zlato
Ništa manje nije zanimljiv i general Dagalo, u narodu poznatiji kao Hemeti. Potiče iz Darfura gde je po ideji predsednika Al-Bašira formirao paravojne milicije Džandžavid iz kojih su nastale RSF. U političkim krugovima se tvrdi da je blizak Rusiji. U Moskvi je bio u februaru 2022. Veoma je blizak UAE i tokom rata u Jemenu slao je svoje vojnike iz RSF da pomognu Saudijcima i Emiratima protiv Huti pobunjenika. Za razliku od Al-Burhana blizak je sa Etipijom. Ima veze i sa libijskim maršalom Haftarom.
Dagalo je veoma bogat čovek i tvrdi se da kontroliše veliki deo trgovine zlatom, mada sve oružane snage u Sudanu imaju upliva u ekonomskim poslovima. Za njega se vezuju i optužbe oko prisustva ruske privatne vojne kompanije „Vagner" koja je obezbeđivala rudnike zlata a tvrdi se i da je bila deo promena u vlasti u Kartumu. Zbog poslova sa zlatom u Sudanu Amerika je uvela sankcije kompaniji „M invest" za koju tvrdi da je deo „Vagner" grupe. Ali, novinari Bi-Bi-Sija su istraživali prisustvo „Vagnera" u najnovijim sukobima i objavili su da nisu pronašli bilo kakve dokaze da je ta kompanija prisutna u Sudanu.
Kada su počeli sukobi vojnici RSF-a su napali pet zatvora i svi zatvorenici su pušteni. U jednom od tih zatvora je bio i bivši predsednik Al-Bašir i sad niko tačno ne zna gde je on. Vojne vlasti su posle nekoliko dana saopštile da je u jednoj vojnoj bolnici.
U diplomatskim krugovima važi uverenje da Amerika ne voli Hemetija. Ali je, ipak, zanimljivo da ga Amerikanci nisu optužili za zbivanja u Darfuru gde je on bio komandant a za šta je optužen bivši predsednik Al-Bašir.
Ko se prvi javi taj je kriv
Od stranaca, sada su u Sudanu najangažovaniji zapadni saveznici koji svoje prisustvo opravdavaju potrebom da evakuišu svoje građane. Po onom starom mafijaškom pravilu: ko se prvi javi taj je kriv. Vašington je posredovao i u trodnevnom primirju a nemačka vojska kontroliše aerodrom Vadi Saidna, severno od Kartuma, odakle se obavlja evakuacija. Ali, uskoro će taj aerodrom preuzeti Britanci. Amerika je, prema saopštenju Bele kuće, uverena da može da okonča rat u Sudanu. I sugeriše da ima nameru tu i da ostane.
Vašington je posebno zabrinut za biohemijske laboratorije za teške infektivne bolesti koje kontroliše preko svog starog klijenta, Svetske zdravstvene organizacije.
Mnogo je stranaca u sudanskoj drami. Tu su Amerikanci, Britanci, Ujedinjene nacije, pa i Evropska unija i zemlje regiona ali, procenjuju poznavaoci prilika u Kartumu, oni ne mogu mnogo pomoći. Za njih je kasno.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski tajno je zatražio od SAD rakete Tomahavk, čiji domet daleko premašuje bilo koje oružje zapadne proizvodnje koje je ranije isporučeno Kijevu!
Sjedinjene Američke Države žele da Ukrajina nastavi sa vojnim operacijama još nekoliko meseci, sve do inauguracije novog predsednika, izjavio je britanski ekspert Aleksandar Merkuris u emisiji na YouTube kanalu „Duran“.
23.10.2024
07:40
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Napredujući severno od Ugljedara "moćna ruska 20. motostreljačka divizija koja broji oko 10.000 vojnika" napada položaje ukrajinske 79. vazdušno-jurišne brigade sa "oko 2.000 ljudi", računajući na brojčanu prednost kako bi "smrvila" ukrajinske trupe, piše "Forbs".
Pod predsetničtvom Volodimira Zelenskog ne treba očekivati mirno rešenje sukoba u Ukrajini, ali ako Donald Tramp dođe na vlast u SAD, započeće potraga za zamenom za lidera kijevskog režima kako bi se otpočeli pregovori. Takvo mišljenje izneo je bivši analitičar CIA Lari Džonson u intervjuu za YouTube kanal Judging Freedom.
Skandal epskih razmera desio se na tajkunskoj N1 kada je opoziciona novnarka Žaklina Tatlović intervjuisala maloletnog dečaka, kojiima svega devet godina!
Nakon jezivog nasilja koje se sprovodi u režijii opozicije, društvenim mrežama širi se poziv u kome se izražava puna podrška predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Tokom nasilnog protesta u Novom Sadu u režiji opozicije, tajkunska N1 napravila je specijalni program, a gošća je i Snježana Milivojević, profesorka FPN koja je izgovorila rečenicu od koje se svima na tajkunskoj televiziji diže kosa na glavi.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Tokom Specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, gosti stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović i urednik informative Pink.rs Predrag Jeremić, razgovarali su o predstojećim izborima i o predsedničkim kandidatima.
Stefan Hrka (27) koji je nastradao u nesreći, koja se u petak odigrala u Novom Sadu kada se urušila nadstrešnica železničke stanice, sahranjen je danas na Lešću u Beogradu!
Milorad Ulemek Legija (56), osuđen na 40 godina zbog ubistva premijera Zorana Đinđića, zatražio je od suda da bude pušten na uslovnu slobodu, saznaje ekskluzivno Informer.
Potera i pretraga za Alijem Balijagićem na teritoriji opštine Prijepolje podsetio je stanovnike ovog grada na 2003. godinu, kada je takođe bežao od policije po
vrletima prijepoljske, novovaroške i čajetinske opštine.
Zimski odmor većina je već isplanirala, sada su najtraženiji destinacije planine, a gotovo da slobodnog mesta nigde nema. Kopaonik i Zlatibor važe za najpopularnije planine, a Stara planina je prema našim istraživanjima najpovoljnija. Prenoćište se kreće od 10 evra.
Jesenji raspust za učenike osnovnih i srednjih škola, prvi od početka školske godine, počinje u ponedeljak 11. novembra i formalno će trajati dva dana!
Povređeni na železničkoj stanici u Novom Sadu i dalje su kritični, a lekari se bore za njihov život! Podršku pružamo i članovima porodice koji bukvalno borave u holu bolnice!
Do daljnjeg je obustavljeno funkcionisanje Železničke stanice Novi Sad, usled tragedije koja se dogodila u petak kada je poginulo 14 osoba, te će vozovi iz Beograda saobraćati do stanice Petrovaradin i od nje nazad ka prestonici.
Fudbaleri Barselone odradili su trening na stadionu "Rajko Mitić" uoči utakmice 4. kola Lige šampiona, gde će se sutra od 21 čas sastati sa domaćinom Crvenom zvezdom.
Fudbaleri Crvene zvezde sutra dočekuju Barselonu (RTS 1, Arena 1 premijum 21.00) u 4. kolu Lige šampiona, pa se tim povodom medijima obratio trener Vladan Milojević.
Sinoć, u ponedeljak, 4. novembra, Laura Pausini zapalila je binu londonskog O2 Shepherd's Bush Empire sa prvim od dva rasprodata koncerta, čime je još jednom potvrdila svoj status zvezde svetske muzičke scene! Domaća publika imaće priliku da najnagrađivaniju italijansku kantautorku vidi u Beogradskoj areni 18. decembra u okviru njene Winter 2024 turneje.
Zlata Petrović pojavila se na punoletstvu ćerke Jane Todorović, a tom prilikom prokomentarisala je sina Jovana, koji je u rijalitiju "Elita 8" ušao u vezu sa starletom Enom Čolić.
Jana Todorović organizovala je večeras, 5. novembra, gala slavlje u jednom prestižnom hotelu povodom punoletstva ćerke Kristine, na kojem se sjatila čitava estrada.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.