• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs/sputnik

01.05.2023

00:15

HITNO! AKO STE OVAKO PISALI LOZINKE, MENJAJTE IH ODMAH! Naučnici alarmirali javnost, veštačka inteligencija ZASTRAŠUJUĆE brzo probija skoro svaku šifru!

Pixabay

Vesti

HITNO! AKO STE OVAKO PISALI LOZINKE, MENJAJTE IH ODMAH! Naučnici alarmirali javnost, veštačka inteligencija ZASTRAŠUJUĆE brzo probija skoro svaku šifru!

Podeli vest

Nakon što su uneli više od 15,6 miliona lozinki u program za probijanje PassGAN koji pokreće AI, istraživači su zaključili da je moguće probiti 51% jednostavnih lozinki u vremenskom rasponu do jednog minuta.

Na stranici Home Security Heroes možete upisati lozinku i dobiti procenu koliko bi veštačkoj inteligenciji bilo potrebno da je probije.

Pretpostavka se zasniva na temelju podataka dobijenih istraživanjem. (NAPOMENA: ne upisujte nijednu lozinku koju stvarno koristite!)

Lozinke do sedam znakova AI će probiti za nekoliko minuta

Koristeći veštačku inteligenciju, tim istraživača probio je lozinke koje se sastoje od četiri do sedam znakova odmah ili u roku od nekoliko minuta, čak i kada su imale kombinaciju brojeva, velikih i malih slova i simbola. Nakon što su uneli više od 15,6 miliona lozinki u program za probijanje koji pokreće AI, zaključili su da je moguće probiti 51% jednostavnih lozinki u vremenskom rasponu do jednog minuta.

Međutim, AI se nije tako dobro snašao s dužim lozinkama. Za lozinku koja se sastoji od 18 znakova od kojih su svi brojevi, bilo bi potrebno najmanje 10 meseci da se probije, a za lozinku od 18 znakova s brojevima, velikim i malim slovima i simbolima bilo bi potrebno šest kvintiliona godina.

Da li treba da strahujemo od AI hakera?

- Algoritmi veštačke inteligencije neprestano se međusobno testiraju kako bi stimulisali učenje. AI predviđa najverovatnije sledeće brojke na osnovu svega što je naučio. Umesto da traži znanje spolja, oslanja se na obrasce koje je izgradio tokom svoje obuke - rekli su iz istraživačkog tima.

Neki stručnjaci za sajber bezbednost izrazili su zabrinutost, dok drugi smatraju da su današnji generatori lozinki sve napredniji i da AI nema baš neke šanse u probijanju takvih lozinki koje sadrže veći broj nasumičnih znakova. Neki rešenje vide u autentifikacijama bez lozinke, kao što su čitač otiska prsta i skeniranje lica, prenosi B 92.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set