• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/sputnjik

01.05.2023

09:46

KINA NA TRAGU SILOVITOG ORUŽJA KOJE MOŽE DA NADMUDRI MOĆNI AMERIČKI PVO! Vojska razvila tehnologiju, ali sada je otkriven neverovatan detalj - kako su ovo uspeli?!

EPA

Vesti

KINA NA TRAGU SILOVITOG ORUŽJA KOJE MOŽE DA NADMUDRI MOĆNI AMERIČKI PVO! Vojska razvila tehnologiju, ali sada je otkriven neverovatan detalj - kako su ovo uspeli?!

Podeli vest

Kineska vojska je na tragu nove tehnologije za koju tvrde da bi mogla da im da prednost pri korišćenju hipersoničnih projektila.


Naučnici iz Narodnooslobodilačke armije(PLA) tvrde da su razvili tehnologiju baziranu na jednostavnom algoritmu koji može da spreči najnaprednije svetske protivraketne sisteme u presretanju hipersoničnih projektila.

Kinesko hipersonično oružje s toplotnim navođenjem koristi infracrvene senzore, koji tom oružju pomažu u pronalaženju pokretne mete, poput ratnog broda na primer. Ti senzori mogu, takođe, da se koriste i za identifikaciju i praćenje projektila presretača.

Tajna je u algoritmu

Kineski naučni tim predvođen inženjerom Žangom Xuesongom, sa univerziteta PLA „Strategic Support Force Information Engineering“, kaže da su razvili algoritam koji može da analizira putanju navedenog hipersoničnog oružja kako bi mu pomogao u izbegavanju raketnih odbrambenih sistema, uključujući napredne sisteme koji se razvijaju u Sjedinjenim Američkim Državama.

Kompjuterski modeli koji simuliraju hipersonične udare pri brzini osam puta većoj od brzine zvuka, sugerišu da bi Žangova metoda mogla pomoći kineskom hipersoničnom oružju da izbegne presretanje, a istovremeno minimalizuje količinu resursa potrebnih za proračune, pokazuje studija objavljena u martu, u kineskom časopisu „Common Control and Simulation“.

To bi Kini moglo da da prednost u bilo kojem potencijalnom sukobu koji uključuje hipersonično oružje, iako stvarne mogućnosti kineskog hipersoničnog oružja i njihova sposobnost izbegavanja američkih raketnih odbrambenih sistema nisu javno poznati.

Izbegavanje sistema protivraketne odbrane izazovan je zadatak jer detektori toplote u kineskom hipersoničnom oružju mogu da vide presretače projektila samo iz ograničene perspektive, a to obično ne daje dovoljno informacija za tačno određivanje lokacije presretača.

- Možda imate ideju, ali ne možete biti sigurni gde se tačno nalazi - rekao je za „Saut Čajna Morning Post“ naučnik koji nije bio uključen u kinesku vojnu studiju i pod uslovom anonimnosti zbog osetljivosti teme.

Metoda koju je predložio Žangov tim bazira se na višemodelnoj adaptivnoj proceni (MMAE), statističkom algoritmu koji se obično koristi u inženjerstvu kontrolnih sistema, za izradu procena kada su opažanja nepotpuna ili netačna. MMAE postoji decenijama i koristi se u različite svrhe, uključujući i protivraketnu odbranu.

 

Kina je već dobila puno informacija o američkoj PVO

Dok su drugi istraživači predložili korišćenje veštačke inteligencije za rešavanje složenih problema u odbrani od hipersoničnih projektila, Žangov tim tvrdi da starija metoda MMAE još dobro funkcioniše, uz neke male izmene. Napominju da je Kina već dobila puno informacija o američkim protivraketnim odbrambenim sistemima, kao što su njihove radarske stanice, lokacije za lansiranje, pogonsko gorivo, pa čak i model raketnog motora koji koriste presretačke rakete. Ono što ne znaju, jeste matematički model koji koristi projektil presretač, dok napada metu.

Žangov tim rekao je da njihov algoritam može da odredi model i određene tajne parametre dizajna neprijateljskog presretača unutar 10 minuta od njegovog lansiranja i da proceni njegovu putanju s tačnošću od oko pet metara.

- To je brže i tačnije od drugih pristupa - tvrde autori kineske vojne studije.

Razvoj hipersoničnog oružja bio je u centru pažnje i Kine i SAD poslednjih godina, jer se to oružje smatra potencijalnom prekretnicom u modernom ratovanju. Ako jedna zemlja može da razvije delotvornu odbranu od hipersoničnih pretnji, dok druga nije, to bi moglo da poremeti ravnotežu snaga i potencijalno ubrza trku u naoružanju, jer obe strane pokušavaju da stignu jedna drugu, ističu vojni stručnjaci.

Neki kineski vojni istraživači kažu da, kada bi Kina imala hipersonične projektile s konvencionalnim bojevim glavama sposobnim da unište visoke vojne ciljeve na moru ili kopnu, to bi moglo da uplaši SAD i odvratiti ih od započinjanja vojnog sukoba u Tajvanskom moreuzu, Južnom kineskom moru ili drugim osetljivim područjima.

Ali, drugi stručnjaci upozoravaju da bi trka u razvoju hipersoničnih projektila i drugih naprednih sistema naoružanja potencijalno mogla da potkopa delotvornost postojećih sistema protivraketne odbrane i poveća rizik od pogrešne procene situacije i nenamerne eskalacije.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

Poznati glumac izvršio samoubistvo
Showbiz

Poznati glumac izvršio samoubistvo

Zvezda "Real Housewives of Potomac" Metju Bajars umro je u 37. godini. Prema tvrdnjama kancelarije glavnog medicinskog istražitelja Merilenda, smrt je nastupila 21. novembra.

22.11.2024

20:31

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set