
Pixabay
MOSKVA TRAŽI 82,3, POLJSKA 1.300 MILIJARDI DOLARA ODŠTETE OD NEMAČKE... Srbija se nije odrekla naplate ratne štete, ali je i ne traži - za sada!
Rusija traži od Berlina da za zločine koje je nacistička Nemačka počinila u Moskovskoj oblasti tokom Drugog svetskog rata plati 6,4 biliona rubalja, odnosno 82,3 milijarde dolara. Ratnu odštetu od Nemačke nedavno je tražila i Poljska, koja zahteva isplatu od 1.300 milijardi dolara! Srbija se nikada nijednim aktom nije odrekla naplate ratne štete, ali Beograd takav zahtev Berlinu još nije isporučio!
Ruski tužioci su zatražili od moskovskog regionalnog suda da utvrđeni i novootkriveni zločini, koje su počinili nemački nacistički osvajači u Moskovskoj oblasti u periodu od oktobra 1941. do januara 1942. godine, budu priznati za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid. Više od 26.000 ljudi ubijeno je na tom području za to vreme, dok su sovjetski građani bili podvrgnuti mučenju, pljački, prinudnom radu i proterivanju.



Inače, ratnu odštetu od Nemačke nedavno je tražila i Poljska, koja zahteva isplatu od 1.300 milijardi dolara.
Budući da je Nemačka krajem prošle godine zvanično saopštila da je pitanje reparacija i kompenzacija za ratne gubitke zatvoreno i da Berlin ne namerava da otvara pregovore o toj temi, Varšava je najavila da će podršku za svoj zahtev tražiti u Ujedinjenim nacijama.
Srbija kao pravni sledbenik Jugoslavije nikada se nijednim aktom nije odrekla naplate ratne štete od Nemačke, pa je to pitanje i dalje otvoreno.


Jugoslavija je, podsetimo, posle Drugog svetskog rata zaključila mirovne ugovore sa Italijom i Mađarskom, čime je pitanje reparacije sa ovim državama rešeno, a Bugarskoj je ratna šteta oproštena.
Procene govore da je veličina ratne štete kolu bi Nemačka trebalo da plati Srbiji oko 36 milijardi tadašnjih dolara! Koliko je to danas teško je reći, ali i kada bi im 90 odsto otpisali, onih 10 bi iznosilo minimum 30 milijardi evra, po današnjem kursu
Problem je što Nemačka, kada je naša zemlja u pitanju, smatra da je pitanje naših potraživanja definitivno rešeno "Brionskom formulom" posle razgovara Tita i kancelara Branta 1973. godine.
Zvanični Berlin i inače smatra da ne duguje ratne reparacije nijednoj državi koju je razorila nacistička Nemačka.
Naime, Berlin se poziva na ugovor "dva plus četiri" iz 1990. kojim su Zapadna i Istočna Nemačka kao i okupacione sile pobednice - SAD, Velika Britanija, Francuska i SSSR - otvorile put ujedinjenju zemlje. U Berlinu to smatraju "mirovnim ugovorom" kojim su završene sve priče o ratnoj odšteti zemljama koje je nacistička Nemačka razarala.
U tom ugovoru ne pominju se, međutim, reparacije za "treće zemlje" poput Poljske ili Grčke, koje nisu potpisnice tog ugovora te ih on ne obavezuje. U slučaju Atine čak nikada nije bilo "izričite izjave od odricanju" od reparacija.
Osim toga, u Nemačkoj ističu da je pitanje reparacija zastarelo!