RUSI RASTURILI NATO NA BOJNOM POLJU, UKRAJINSKA VOJSKA PONOVO PLATILA NAJVIŠU CENU! Kontraofanziva Kijeva udarila u zid!
Podeli vest
Tokom proteklih nekoliko dana, Ukrajina je gurnula svoje dve najbolje obučene i opremljene mehanizovane brigade u ofanzivne operacije protiv ušančenih ruskih branilaca u zaporoškom sektoru linija fronta, piše za Sputnjik bivši američki obaveštajac Skot Riter.
Ove dve brigade su, navodi Riter, pažljivo odabrane za ovaj posao, opremljene modernim zapadnim tenkovima i borbenim vozilima pešadije, uz podršku artiljerije koja je stigla sa Zapada, i koristile su specifične NATO taktike oblikovane obaveštajnim podacima i operativnim planiranjem NATO-a. Ukratko, ove dve brigade su predstavljale vrhunsku sposobnost NATO-a, oličenje veza između Ukrajine i kolektivnog Zapada u njihovom ratu za uništenje Rusije.
Oslobađanje Bahmuta (Artjomovska) od strane Vagnerovih jurišnih odreda, kao i svakodnevni raketni napadi na skladišta sa vojnom opremom i municijom, izgleda da su ozbiljno zbunili neprijateljske planove za ofanzivu. Moguće je da će sledeća „vruća tačka" na frontu posle Bahmuta biti kupjanski pravac, a očekuje se bitka za Harkov.
05.06.2023
07:30
Nisu uspeli!
Dok se svet suočava sa slikama uništenih borbenih vozila pešadije M-2 Bredli proizvedenih u SAD i tenkova nemačke proizvodnje Leopard 2A6, napuštenih i zapaljenih u ukrajinskoj stepi, oštra istina u vezi sa beskorisnošću njihovih većih projekata - strateškog poraza Rusije - počinje da tone.
Realnost je, međutim, takva, ističe Riter, da Ukrajina nikada neće postići svoj cilj da probije rusku odbranu i preseče kopneni most koji povezuje Krim sa samom Rusijom. Ovo je, kaže, bilo čudno razmišljanje koje su propagirali zapadni podržavaoci Ukrajine kako bi motivisali Ukrajince da počine ekvivalent masovnom samoubistvu ne bi li izazvali slične žrtve među ruskim braniocima.
Na Zapadu su se nadali da će Rusija postati demoralisana ovim žrtvama i prihvatiti pregovore o okončanju sukoba pod uslovima prihvatljivim i za Ukrajinu i za njene zapadne saveznike.
Do sada su Ukrajina i njeni zapadni saveznici doživeli neuspeh, ukazuje Riter.
Geneza ovog neuspeha može se pratiti u dva pravca. Prvo, Ukrajina i njihovi saveznici iz NATO-a su imali slabo mišljenje o borbenim sposobnostima ruske vojske, a posebno onih snaga koje su raspoređene u regionu Zaporožja, i drugo, nerealna očekivanja od NATO obuke i opreme koja je obezbeđena ukrajinskim snagama koje su dobile zadatak da probiju rusku odbranu.
Područje koje su Ukrajina i njeni NATO partneri odabrali kao fokus napora za kontraofanzivu, držala je 42. gardijska motorizovana streljačka divizija, deo 58. kombinovane armije. Institut za proučavanje rata, istraživački centar sa sedištem u SAD i bliskim vezama sa SAD i NATO-om, tvrdio je da se trupe 42. gardijske motorizovane streljačke divizije „pretežno sastoje od mobilisanih regruta i dobrovoljaca i da će se stoga verovatno suočiti sa nekim problemima poput loše obuke i discipline".
Štaviše, dodaje Riter, optužio je najmanje jedan od potčinjenih pukova - 70. motorizovani puk - za loše performanse tokom početnih faza Specijalne vojne operacije 2022.
Stoga je razumno verovati, ukazuje bivši američki obaveštajac, da su NATO i ukrajinski vojni planeri, koristeći obaveštajne procene koje su istakle „uočene slabosti komandovanja i kontrole i loš moral među ruskim snagama", a u kombinaciji sa „lošim dosadašnjim učinkom", verovali da bi se ruska odbrana u sektoru Zaporožja, vođena 42. gardijskom motorizovanom divizijom, srušila pod težinom napada u stilu NATO-a, omogućavajući ukrajinskim snagama da prodru duboko u rusku odbranu.
Dok borbe u Zaporožju traju, prvi rezultati na ratištu pokazuju da su, suprotno očekivanjima Ukrajine i njenih NATO partnera, pripadnici ruske 42. gardijske streljačke divizije profesionalno izvršili svoje zadatke, odlučno pobedivši ukrajinski juriš. 70. motorizovani puk je istaknut kao puk sa veoma dobrim učinkom u teškim okolnostima. Isto se može reći i za 291. motorizovani i 71. motorizovani puk, zajedno sa specijalcima iz 22. brigade. Analitičari iz Instituta za proučavanje rata, u proceni početnih uspeha ruskih branilaca, primetili su da su „ruske snage izvršile svoju formalnu taktičku odbrambenu doktrinu kao odgovor na ukrajinske napade".
Ovo, napominje Riter, nikoga nije trebalo da iznenadi, pošto je osoba koja komanduje ruskim snagama u oblasti Zaporožja general-pukovnik Aleksandar Romančuk, čovek koji je odgovoran za osmišljavanje moderne ruske odbrambene doktrine. U aprilu 2023. Romančuk, koji je u to vreme služio kao rektor Kombinovane akademije oružanih snaga Ruske Federacije (ekvivalent Koledžu Vojske Sjedinjenih Država u Fort Levenvortu), bioje koautor članka pod nazivom „Izgledi za unapređenje efikasnosti odbrambenih operacija armije".
Romančuk je u članku napomenuo da je glavna misija odbrambenih snaga „da neutrališe inicijativu neprijatelja koji napreduje, odnosno da ga dovede u stanje nemogućnosti da nastavi napredovanje sa raspoređenim snagama. To vam omogućava da smanjite njegovu aktivnost i preuzmete inicijativu prelaskom u odlučnu kontraofanzivu da se udarnim grupama porazi neprijatelj".
Ovo predstavlja ponavljanje doktrine sovjetske ere. Zaista, Romančuk se oslanja na poraz nemačkih ofanzivnih operacija u blizini jezera Balaton u martu 1945. kao idealnu primenu ove doktrine, naglašavajući „hrabar manevar rezervi... posebno artiljerije, vešto korišćenje protivoklopnih rezervi, budno određivanje prepreka i uređenje vatrenih zaseda" ruskih snaga u savladavanju nemačkog napada.
Romančuk, međutim, nije jednostavno ponovio staru doktrinu u svom radu. Umesto toga, on naglašava koncept „raspršenih snaga" u izgradnji odbrambene šeme sposobne da prevlada na modernom bojnom polju. „Raspršena odbrambena operacija treba da postane logičan odgovor nadmoćnijem neprijatelju", piše Romančuk.
Ovakva operacija „zasniva se na zadržavanju važnih područja, objekata i transportnih čvorišta u najvažnijim, različitim pravcima", a „karakteriše je ravnomerna raspodela snaga i resursa u oblastima i decentralizovana upotreba formacija i vojnih jedinica oružanih snaga i specijalnih snaga".
Romančuk je, dodaje Riter, zatim opisao idealnu šemu raspoređivanja ovih „rasutih snaga" - onu koja se fokusira na tri odvojene „zone odbrambene odgovornosti", razdvojene na udaljenostima od 8 do 12 kilometara. Ove praznine pokriva ruska artiljerija. Prva „zona" je zona „pokrivanja", čiji je zadatak da definiše glavne ose neprijateljskog napredovanja. Sledeća „zona" je „glavna linija odbrane", koja je dizajnirana da zaustavi neprijateljske napade koristeći pojaseve za prepreke i vatrenu moć (artiljerijski i vazdušni udari). Poslednja „zona" je „rezerva", koja je odgovorna za organizovanje kontranapada dizajniranih da potisnu napadačke snage nazad na njihove prvobitne pozicije.
Romančukova doktrina je bila nacrt za rusku odbrambenu šemu korišćenu u Zaporožju. Zaista, Romančuk je povučen sa svoje pozicije univerzitetskog profesora i postavljen za komandanta nad sektorom Zaporožje. Drugim rečima, mesto koje su NATO i ukrajinski obaveštajci izabrali kao „slabu tačku" u ruskoj odbrambenoj šemi bilo je osmišljeno od strane vrhunskog ruskog specijaliste za odbrambene borbe i stavljeno pod njegovu direktnu komandu.
NATO i Ukrajina su se, primećuje Skot Riter, kladili na to da Rusiji nedostaju vojni kapaciteti da uspešno sprovede sopstvenu vojnu doktrinu, verujući da ruskom komandnom štabu nedostaju komunikacije neophodne za koordinaciju složenih operacija neophodnih za sprovođenje ove doktrine, i da ruskim snagama - posebno onim koje su nedavno mobilisane - nedostaju obuka i moral potrebni za uspeh u stresnim uslovima borbe.
Pogrešili su u obe tačke.
Loša procena ruskih vojnih sposobnosti od strane NATO-a i Ukrajine odražavala je njihove sopstvene preterane procene ukrajinskih jedinica zaduženih za napad na rusku odbranu u Zaporožju, odnosno 33. i 47. mehanizovane brigade. Obe jedinice su dobile modernu NATO opremu, uključujući tenkove Leopard (33. brigada) i borbena vozila pešadije Bredli (47. brigada). Oficiri i ljudstvo obe jedinice je dobilo najbolju obuku koju je NATO mogao da pruži u vezi sa savremenim operacijama, uključujući nedelje specijalizovane obuke u Nemačkoj koja je bila fokusirana na taktiku voda, čete i bataljona i operacije koje integrišu vatrenu moć i manevar tokom ofanzivnih akcija.
Ukrajinske trupe su, kaže Riter, radeći rame uz rame sa svojim instruktorima NATO-a, počele sa korišćenjem kompjuterskih simulacija kako bi se upoznale sa složenošću modernog bojnog polja, pre nego što su prešle na teren za realističnu praktičnu obuku koristeći opremu koju je obezbedio NATO, a koju će koristiti protiv Rusa.
Američki „stručnjaci" poput Marka Hertlinga, penzionisanog generala američke vojske, verovali su da će kombinacija napredne zapadne vojne opreme i superiorne taktike u stilu NATO-a „omogućiti ukrajinskim kombinovanim timovima u nastajanju da izvode manevar visokog tempa" koji je u stanju da savlada ruske branioce u Ukrajini.
Pogrešio je!
Hertling i njegova braća iz NATO-a u aktivnoj službi dobro bi uradili da su saslušali reči generala Kristofera Kavolija, vrhovnog komandanta NATO-a za Evropu, kada je govorio na švedskoj odbrambenoj konferenciji u januaru.
- Razmera ovog rata Štj. rusko-ukrajinskog sukoba nije u srazmeri sa svim našim nedavnim razmišljanjima - primetio je Kavoli.
Zaključak je da NATO nije obučen niti opremljen za borbu protiv Rusije koju oni zahtevaju od Ukrajine, kategoričan je Riter.
Tužna istina je, objašnjava Riter, da nema NATO snaga koje su sposobne da uspešno izvrše ofanzivne zadatke koji su dodeljeni Ukrajini. Niko ne sumnja u hrabrost i posvećenost ukrajinskih snaga koje su bačene na odbrambenu barijeru general-pukovnika Romančuka. Ali hrabrost i posvećenost ne mogu da prevaziđu realnost da NATO nema sposobnost, kako u pogledu opreme tako i doktrine, da uspešno pobedi Rusiju u konfrontaciji sila na silu, posebno onda kada Rusija igra na svoju doktrinarnu snagu (odbrambene operacije), dok NATO nastoji da uradi nešto (napad na pripremljenu odbranu) u čemu nema iskustva.
Štaviše, NATO i ukrajinska vrhovna komanda bacili su ukrajinske brigade u zube ruske odbrambene pile bez adekvatne vatrene podrške, što znači da su Rusi bili slobodni da maksimiziraju svoju superiornost u artiljeriji i vazdušnim snagama kako bi neutralisali i uništili ukrajinske napadačke snage pre nego što su one mogle da stvori zamah koji se očekuje od „manevra visokog tempa".
Krajnji rezultat - ruska stvarnost je nadmašila teoriju NATO-a na bojnom polju, a ukrajinska vojska je ponovo platila najvišu cenu. Štaviše, nema razloga da se veruje da će se ova situacija promeniti u skorije vreme, ako ikada, što je činjenica koja loše sluti za budućnost Ukrajine i NATO-a, zaključuje Skot Riter.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
maestro
pre 1 godinu
do poslednjeg ukrainca ...sramota sta rade, guraju neduzne ljude u propast
cemu sve ovo vodi
da da.
zato rusi pucaju po civilima jer im na bojnom polju ide tako dobro :D
ista srpska taktika devedesetih.
kad ste poraženi u Bljesku onda ste pederski napali Zagreb sa kasetnim punjenjima
ništa rusi nisu drugačiji.
pravo stanje na terenu se može vidjeti kad god rusi napadnu civile u pozadini.
Britanski Independent piše da je ujkrajinska vosjka pred slomom i da je bolno je gledati vojnike OSU kako sede u rovovima kod Kurahova, a i sami su svesni da ih sutra više neće biti!
Prva opcija za korišćenje američkih projektila su napadi na naseljena mesta. Ovo će biti pokušaj psihološkog pritiska na Rusiju i njene građane, upozorava vojni analitičar Vladimir Prohvatilov..
Ukrajina je prihvatila nemogućnost vraćanja teritorija oslobođenih od strane ruske vojske nakon neuspešne kontraofanzive ukrajinske vojske u 2023. godini, piše kolumnista Blumberga Mark Čempion.
Oslobađanje Bahmuta (Artjomovska) od strane Vagnerovih jurišnih odreda, kao i svakodnevni raketni napadi na skladišta sa vojnom opremom i municijom, izgleda da su ozbiljno zbunili neprijateljske planove za ofanzivu. Moguće je da će sledeća „vruća tačka" na frontu posle Bahmuta biti kupjanski pravac, a očekuje se bitka za Harkov.
Eksplozija se 24. novembra dogodila u blizini vojne jedinice u predgrađu Čugujeva, u oblasti Harkov, gde su NATO instruktori obučavali pripadnike Oružanih snaga Ukrajine (OSU), a na lice mesta hitno su se uputila vozila hitne pomoći.
Opozicionar Goran Ješić iako je tek izašao iz pritvora zbog nasilnog ponašanja i napada na policajca, omah je uputio stravične pretnje putem antisrpskih medija koji posluju u Beogradu kao što je Nova S.
Nakon što su opozicioni ekstremisti pozvali na građanski rat u Srbiji, oglasio se narkoman i miljenik teroriste Aljbina Kurtija, Bogdan Bogdanović, koji je pružio podršku tom pozivu, ali, kao i uvek do sada, obrnuo priču kako bi napravio alibi i okrivio vlast u Srbiji.
Jedan od osnivača opozicionog Proglasa Miodrag Jovanović i opoziciona tužiteljka Jasmina Paunović potvrdili su u "Utisku nedelje", koji se emituje na antiskrpskoj televiziji Nova S, da je opozicija izvršila pritisak na tužilaštvo.
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je jutros da posle tragedije u Novom Sadu mora da se nastavi dalje i da država mora da sačuva stabilnost kako se slične stvari više nikada ne bi dogodile i istakao da će se utvrditi istina o tragediji i da će odgovarati oni za koje sud utvrdi da su krivi.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Jedan Srbin našao se u teškoj situaciji nakon 12 godina braka, kada se tokom razvoda suočio s mogućnošću da ostane bez krova nad glavom, uprkos tome što je, kako tvrdi, uložio značajna sredstva u zajednički dom.
Pančevac Luka Alerić podelio je na svojim društvenim mrežama video u kojem je pokazao kako je, tokom kišnih i snežnih dana u centru svog grada postavio besplatne kišobrane i time pomogao svojim sugrađanima, posebno mladima koji nisu bili opremljeni za novonastale vremenske uslove.
Profesionalno udruženje novinara Srbije osudilo je još jedan napad vandala na novinarsku ekipu, koji se dogodio danas tokom nasilnog protesta opozicije u Novom Sadu.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, nastavlja se danas u 10 sati u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči!
Žena čiji identitet nije objavljen teško je povređena u subotu u Rakovici kada ju je na pešačkom prelazu udario automobil, a zatim preko nje prešlo drugo vozilo!
Ninela Radičević, majka Ane Božović, devojčice koja je ubijena u OŠ "Vladislav Ribnikar", oglasila se na svom Fejsbuk profilu i objavila kako se oseća nakon ćerkine smrti.
Pripadnici škaljarskog klana i danske kriminalne grupe "Loyal To Familia" odgovorni su za ubistvo dvojice navodnih pripadnika kavačkog klana Petra Lipovine (41) i Žarka Pejakovića (25).
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Nikola Jokić je opet oduševio Amerikance, predvodio je Denver do pobede protiv Los Anđeles Lejkersa sa 127:102, a legendarni as "jezerdžija" Džejms Vorti, pokušao je na zanimljiv način da objani koliko je Srbin moćan.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Adriana Lima šokirala je fanove dramatičnim promenama na licu u poslednjih nekoliko nedelja, a svi se pitaju šta je uzrok ovoj transformaciji jer u jednom momentu izgleda drastično mršavo dok je u drugom njeno lice punijeg izgleda.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Pevačica Tanja Savić osim toga što niže uspehe u karijeri, uživa u ljubavi sa dečkom Muhamedom Mukijem Bešićem, a mnogi se pitaju šta se dešava sa njenim bivšim mužem Dušanom Jovančevićem.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.