Počela taktika "stelt ofanzive" Ukrajinski komandanti su je učili od Zapada, ali... Ruski PVO je isuviše moćan!
Podeli vest
Ukrajinski komandanti tek treba da primene široku ofanzivnu taktiku koju su naučili na Zapadu, a Kijev već kaže da mu je potrebno više oružja za izvođenje vojnih operacija koje Vašington želi.
- Ukrajina je postigla skroman napredak u svojoj kontraofanzivi protiv ruskih snaga, i tek treba da pokrene operacije velikih razmera za koje američki zvaničnici kažu da bi mogle da obezbede prodor - ovo kažu zvaničnici i analitičari, zaoštravajući sumnje čak i nekih od glavnih pristalica Kijeva, o tome da li ukrajinske oružane snage mogu dovoljno brzo da napreduju u uslovima ograničene zalihe municije i oružja.
Američki zvaničnici najavili su još jedan paket vojne pomoći za Ukrajinu, ovog puta uključujući seriju sićušnih izviđačkih dronova "blek hornet" odnosno "crni stršljen". Šta su zapravo crni stršljeni i zašto ih SAD šalju u Ukrajinu?
Kristijan Šmit niti je bio pre niti je sada visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, saopštila je portparolka Ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova.
26.07.2023
12:27
Pet nedelja nakon dugo očekivane operacije, ukrajinske snage još uvek pokušavaju da oslabe rusku odbranu ispaljivanjem artiljerijskih granata i raketnih salvi, i usmeravanjem malih timova inženjera u ogromna minska polja koja čine spoljni odbrambeni prsten njihovog neprijatelja.
Zapad u strahu od "udarca" Zelenskog?
Međutim, tempo napredovanja ukrajinskih oružanih snaga u tri glavne oblasti duž ogromne linije fronta duge 1.000 kilometara, izazvao je strah na Zapadu da vlada predsednika Vlodimira Zelenskog možda neće zadati tako snažan udarac kao što se očekivalo.
Rusija će nastaviti da pomaže afričkim zemljama u jačanju njihovog suvereniteta i aktivnijem učešću u rešavanju globalnih pitanja, poručio je predsednik Rusije Vladimir Putin u pozdravu učesnicima i gostima Ekonomskog i humanitarnog foruma „Rusija-Afrika“.
26.07.2023
08:50
Američki zvaničnik koji je podelio američku procenu operacije pod uslovom anonimnosti, rekao je da su Sjedinjene Države i druge zemlje obučile savezničku vojsku u složenim ofanzivnim operacijama i obezbedile im opremu za čišćenje mina, uključujući specijalne valjke i rakete za čišćenje mina.
- Primena svih ovih sredstava na način koji omogućava oružanim snagama da prevaziđu ove prepreke – i to brzo – je od najveće važnosti - rekao je zvaničnik.
Istovremeno, dodao je on, s obzirom na to da se ukrajinske snage suočavaju sa intenzivnim protivtenkovskim napadima i udarima ruskih bespilotnih letelica, "ne možemo potceniti situaciju i ne zaključiti da je situacija veoma teška za ukrajinske oružane snage".
U središtu promenljivih procena operacije, koju je Kijev pokrenuo početkom juna nakon meseci priprema, su sporovi oko taktike koja najbolje može da omogući Ukrajincima da se infiltriraju na snažno utvrđene ruske odbrambene položaje i "povrate" dovoljno teritorije da potencijalno odgurnu predsednika Vladimira Putina od njegovog cilja, da obezbedi stalnu kontrolu nad ogromnim okupiranim oblastima.
Ukrajinski vojni lideri tvrde da, bez avijacije, moraju da izbegnu nepotrebne gubitke u bitkama sa neprijateljem, koji ima mnogo veće rezerve za popunu ljudstva i naoružanja. Da bi sačuvale ljudstvo, Oružane snage Ukrajine su u tekuću kampanju uključile samo četiri od desetak obučenih brigada.
- Ne možemo da koristimo "taktiku mlevenja mesa" - rekao je u intervjuu ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov.
- Za nas je najdragocenije život i zdravlje naših vojnika. Zato je naš zadatak da postignemo uspeh na frontu, štiteći ljudske živote.
Zelenski izneverio očekivanja Zapada
Institut za proučavanje rata (ISV), istraživački centar sa sedištem u Vašingtonu koji svakodnevno prati vojne događaje, procenio je da su ukrajinske snage zauzele oko 250 kvadratnih kilometara od početka ofanzive, što je daleko od očekivanja Zapada. Kako je sam Zelenski priznao, proces je mnogo sporiji nego što bi ukrajinsko rukovodstvo želelo.
Vojni analitičari kažu, da se ovoga puta situacija bitno razlikuje od tog perioda, i da se sada razvija u korist Moskve. Za razliku od prošle jeseni, kada se činilo da Kremlj sumnja u sposobnost Kijeva da uzvrati udarac, ovog puta ruske snage su imale nekoliko meseci da stvore ogromna minska polja, kopaju rovove i uspešno postavljaju protivtenkovske jedinice i dronove, koji su usporili napredovanje ukrajinskih snaga. Sada nema ozbiljnih pretnji iza leđa Oružanih snaga RF duž linije fronta.
Moskva zna šta, kako i kada
Iako se ruske oružane snage suočavaju sa sopstvenim izazovima, Moskva se pokazuje kao veliki protivnik. Bila je u mogućnosti da pošalje sveže trupe na prve linije, delimično zahvaljujući Putinovoj ubrzanoj mobilizaciji u zemlji.
Još jedna važna karakteristika trenutne ruske odbrane su sveprisutne bespilotne letelice, koje vojsci pružaju detaljne informacije o lokaciji ukrajinskih trupa u realnom vremenu, omogućavajući joj da izvede masovne napade "kamikaza" dronovima ili nanese ciljane udare. Čak se i američke oružane snage nisu suočile sa tako velikim izazovima od strane neprijatelja, uprkos svom borbenom iskustvu poslednjih decenija.
Analitičari kažu da su pokušaji ukrajinskih snaga da probiju rusku odbranu oklopnim jedinicama na početku ofanzive, naišli na razorne artiljerijske napade, protivtenkovske rakete, municiju i vatru iz helikoptera, što je rezultiralo značajnim žrtvama. Ukrajinski zvaničnici priznaju da je neprijatelj posebno brz i precizan u pucanju na oklopna vozila i opremu protiv mina.
Kao rezultat toga, ukrajinski komandanti su počeli da pribegavaju taktici "stelt ofanzive", uključujući grupe pešadije od 15 do 50 ljudi, rekla je Katerina Stepanenko, ruska analitičarka u Institutu za proučavanje rata. Neki od njih su inženjeri koji se kreću samo puzeći kako bi pronašli i onesposobili neprijateljske mine. Druge grupe love ruske helikoptere raketama zemlja-vazduh.
Rob Li, bivši oficir marinaca koji sada radi na Institutu za spoljnu politiku, rekao je da bi ova taktika mogla da minimizira žrtve, ali sa sobom nosi ozbiljne rizike.
- Upotreba malih grupa pešadije će najverovatnije smanjiti ukrajinske gubitke - rekao je on i dodao:
- To znači da će napredovanje ukrajinskih oružanih snaga biti mnogo sporije, i da će imati manje mogućnosti za brzi prodor.
Bajdenova kasetna municija - vetar u leđa Kijevu
Ukrajina je ovog meseca dobila podsticaj, kada je predsednik Bajden odobrio snabdevanje Kijevu američke kasetne municije, otvarajući arsenal kontroverznih artiljerijskih oružja koji bi mogli da ojačaju ukrajinske snage, dok zapadne zemlje ne počnu da proizvode više standardnih metaka.
Analitičari kažu, da je još jedna prepreka velikim operacijama ukrajinske vojske, ograničena obuka u taktici kombinovanog naoružanja koju su ukrajinski vojnici završili tek tokom zime, a koju su američki vojnici već godinama uvežbavali u specijalizovanim centrima za obuku.
Američki zvaničnici nerado komentarišu taktiku Ukrajine, jer ne žele da budu doživljeni kao kritika svog bliskog partnera u trenutku egzistencijalne pretnje za njega.
General Mark Mili, predsedavajući Združenog načelnika štabova, rekao je da, iako je napredovanje ukrajinskih snaga bilo sporije nego što je vojna obuka predviđala, sasvim je prirodno da ukrajinske jedinice nastoje da savladaju smrtonosne prepreke "sa oprezom".
- To je razlika između sukoba na papiru i u stvarnosti. To su stvarni ljudi u pravim automobilima koji čiste prava minska polja i pri tom ginu - rekao je Mili novinarima, i dodao:
- I to će još dugo trajati. Biće teško. Biće krvavo!
Dok kampanja ukrajinske vojske teče bez velikih uspeha, general Valerij Zalužni, najviši vojni vođa Ukrajine, snažno poziva na zapadne vazdušne zalihe kako bi se nadoknadile slabosti vojske.
Iako Bajdenova administracija nije pristala da direktno obezbedi borbene avione F-16 koji su potrebni Kijevu, Bela kuća je popustila, dozvolivši drugim državama da prebace avione američke proizvodnje u Kijev. Očekuje se da će odgovarajući programi obuke početi sledećeg meseca u Evropi.
Ukrajinski zvaničnici ističu, da zapadne armije nikada ne bi pokušale tako masivnu operaciju, za koju Zalužni kaže da je bila najintenzivnija od Drugog svetskog rata, bez vazdušne podrške.
- Tako da je u najmanju ruku smešno čuti priče da nešto ide presporo ili prebrzo. Barem od onih koji nemaju pojma šta je to - rekao je Zaluzni u intervjuu.
Ruski PVO isuviše moćan
Američki zvaničnici privatno kažu, da zapadni avioni neće biti od velike koristi u aktuelnom vojnom sukobu zbog moćnog ruskog sistema PVO.
Mili je napomenuo, da su mine a ne avioni, najopasniji problem sa kojim su se ukrajinske snage suočile u trenutnoj operaciji. On je istakao, da Oružane snage Ukrajine već imaju oružje zemlja-vazduh, koje je nazvao najefikasnijim i najekonomičnijim oruđem za poraz ruskih lovaca.
Isporuka dovoljno F-16 ili drugih aviona koji bi odgovarali ruskom arsenalu od stotina modernih borbenih aviona, zahtevalo bi milijarde dolara i godine obuke, rekao je on.
- Uveren sam da Oružane snage mogu da postignu rezultate, posebno ako primenjuju taktiku i tehnike kojima su naučene, a koje rade i izvode ove operacije noću, što će Rusima uskratiti mogućnost da koriste svoju vazdušnu moć - rekao je on.
Američki zvaničnici kažu, da očekuju da će Ukrajina na kraju probiti minska polja i približiti se glavnim odbrambenim linijama Rusije.
- Oružane snage moraju biti oprezne u korišćenju svoje artiljerije za čišćenje minskih polja - rekao je drugi zvaničnik, koji je govorio pod uslovom da ostane anoniman, pa dodoa:
- Zato što će ukrajinskim trupama ova artiljerija trebati u budućnosti.
Vlada Zelenskog ističe, da su tempo ofanzive, kao i vreme početka operacije u junu, posle meseci priprema, delimično proizvod spore isporuke zapadnog naoružanja, koje je često dolazilo tek posle meseci teških pregovora i logističkih odlaganja.
- Koliko daleko će Ukrajinci ići zavisi uglavnom od Zapada - rekao je visoki zvaničnik Ministarstva odbrane NATO-a.
- On radi pravu stvar, sa samo šest meseci zakašnjenja.
Ukrajinski zvaničnici nastavljaju da se zalažu za rakete većeg dometa od saveznika, za koje analitičari kažu da bi moglo da umanji sposobnost Rusije da zadrži sopstvene pozicije. Moskva je u ponedeljak reagovala sa gnevom na drugi veliki napad na Kerčki most, važan put snabdevanja koji povezuje kopnenu Rusiju sa poluostrvom Krim.
Iako je Francuska prošle nedelje najavila, da će Ukrajini obezbediti rakete većeg dometa "SCALP", nakon slične odluke Velike Britanije da pošalje rakete "Storm Shadow" savezniku, Bajdenova administracija je do sada odbila zahteve Kijeva za Armijski taktički raketni sistem (ATACMS), koji ima domet od 250 kilometara. Razlog su strahovi od iscrpljivanja vojnog arsenala SAD i mogućnost eskalacije sukoba sa Moskvom.
Drugi zvaničnik NATO-a rekao je da su "neopipljivi faktori", uključujući moral i motivaciju, i dalje na strani Ukrajine.
- Međutim, realnost je da Rusija, uopšteno govoreći, ima mnogo više resursa i ljudi, i zato je toliko važno da nastavimo da vršimo pritisak na nju, i da pokušamo da idemo napred.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kandidat za predsednika SAD iz Republikanske stranke Donald Tramp mogao bi doprineti obnovi odnosa Moskve i Zapada u rešavanju sukoba u Ukrajini, izjavio je Rasel Berman, viši savetnik u odeljenju za političko planiranje Stejt departmenta u Trampovoj administraciji, u intervjuu za „Lentu.ru“.
Samit BRIKS-a u Kazanju, kojem prisustvuju lideri dvadesetak država, predstavlja diplomatsku pobedu ruskog lidera Vladimira Putina i demonstracija je da Zapad nije uspeo da izoluje Rusiju na međunarodnoj sceni, piše „Dejli Telegraf“.
Na Zapadu se menja percepcija prema ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom, izjavio je penzionisani pukovnik Ralf Tile u komentaru za nemački magazin Focus.
Američki zvaničnici najavili su još jedan paket vojne pomoći za Ukrajinu, ovog puta uključujući seriju sićušnih izviđačkih dronova "blek hornet" odnosno "crni stršljen". Šta su zapravo crni stršljeni i zašto ih SAD šalju u Ukrajinu?
Taktika pobednika američkih predsedničkih izbora Donalda Trampa u odnosu na Rusiju biće bazirana na smanjenju tenzija u bilateralnim odnosima, ali će se takmičiti sa Moskvom preko susednih država, izjavio je bivši šef izraelske obaveštajne službe "Nativ", politolog Jakov Kedmi.
Ukrajinski zvaničnici priznaju da ruske snage napreduju u Donbasu brže nego u bilo kom trenutku od eskalacije sukoba, a Kijev kaže da se njegova odbrana urušava zbog nedostatka ljudstva, preneo je u sredu Fajnenšel tajms.
Sud u Prištini produžio je meru pritvora na još dva meseca Slađanu Trajkoviću iz Kosovske Mitrovice, optuženom za navodni ratni zločin, a sredinom decembra biće dve godine od njegovog hapšenja, izjavio je branilac Trajkovića, advokat Dejan Vasić.
Biljana Vratonjić, majka dopisnice Informera Dragane Ćendić, koju portal Ozon pres čiji vlasnik i urednik lokalni politički moćnik Stojan Marković već drugi put za nekoliko dana u svom mediju linčuje i vrši progon, kaže u uključenju u program televizije Informer da strahuje za ćerkinu bezbednost, ali i njene dece.
Lider pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović ismejao je opoziciju, rekao im da se ne brecaju i pozvao na 5. oktobar poručivši da je "tada neko išao naoružan".
Premijer Srbije Miloš Vučević odgovorio je na sramno pismo Marinike Tepić koje je uputila predsedniku Aleksandru Vučiću. Premijer je istakao današnji navodni borci protiv kriminala nastavljaju da neguju svoje kriminalne veze i kriminalnu prošlost i nakon atentata na tadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića.
Dopisnica Informera iz Čačka Dragana Ćendić ponovo se našla na udaru Stojana Markovića, šefa opozicione odborničke grupe u lokalnom parlamentu i urednika Ozon presa - kvazi medija na kojem je objavljen niz mizogenih, netačnih, neproverenih i ponižavajućih navoda na račun novinarke Informera.
Gposti Info jutra Informer televizije bili su i Bojan Borovčanin, NIT i Miloš Terzić, član predsedništva SNS koji su govorili o međusobnim optužbama unutar opozicije zbog propasta protesta u Beogradu. Takođe, lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta je najavio i nove tragedije, pretio nasiljem u Gosrnjim Nedeljicama poput onog u Novom Sadu, ali i izvređao predsednika Srbije Aleksnadra Vučića rekavši da ima bipolarni poremećaj.
Prve zadatke dolazeće administracije Donalda Trampa po pitanju Ukrajine i Bliskog istoka, komentarisali su gosti Info dana, Nikola Perišić iz Centra za društvena istraživanja i analitičar Nikola Seneši.
Aktuelno stanje na Bliskom istoku i potencijalne pregovore Rusije i SAD o miru u Ukrajini tokom administracije Donalda Trampa, komentarisali su gosti Info jutra, piloti Boriša Mandić i Stevan Ignjatović i diplomata Branko Branković.
Domovi za stare opasni su po život, napominju sagovornici Informer televizije nakon što su dve ženske osobe stradale u požaru koji je pre tri dana izbio u nelegalnom domu za stare u Vojki.
U periodu od 4. do 13. novembra po nalogu Višeg tužilaštva u Beogradu pripadnici Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije zaplenili su gotovo 62 kilograma različitih vrsta narkotika, 15 pištolja, dve puške, 1.657 komada municije, a rasvetljena su i druga krivična dela, zbog čega je uhapšeno ukupno 38 lica.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje nastavljeno je danas u 10 sati u zgradi Specijalnog suda u Beogradu.
Upravnik Urgentnog centra Kliničkog centra Vojvodine Dragan Nikolić izjavio je danas da su troje teško povređenih pacijenata usled obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu u teškom opštem stanju, te da je sada period razvijanja sekundarnih komplikacija.
Srpkinje se zaludele novim tik-tok trendom i još jednom pokazale da su spremne na sve zarad lepote, čak i da ugroze svoje zdravlje! Verovali ili ne, uz pomoć kućnih usisvača počele su da "peglaju" svoje lice i rade, kako kažu, dubinsko čišćenje.
Snimak sa jedne svadbe kruži mrežama i postao je viralan, ali ne zbog lepog povoda već zbog ponašanja kuma koji je pred svima šutnuo mladenačku tortu sa stola.
Selektor Švajcarske Murat Jakin pred utakmicu sa Srbijom (petak, 20.45) u Cirihu u Ligi nacija nada se da srpski navijači neće zviždati tokom intoniranja himne.
Uprkos brojnim obavezama, Nela Mihailović i Nada Blam nisu mogle da odbiju fantastične uloge u seriji "Ljubav u tišini" koja stiže uskoro na televiziju Pink!
Danas je u Nacionalnoj fondaciji za igru u Beogradu održana konferencija za novinare na kojoj je najavljen početak projekta Karavan igre - Reborn u šest gradova.
Zima 2025. godine donosi pravu modnu senzaciju – bunde kao lični pečat. Dok su u prošlim decenijama bile obavezni deo garderobe od pravog krzna, danas su bunde od lažnog krzna postale izuzetno popularne, nudeći kvalitet koji je gotovo isti kao i pravo krzno .
Prozori koji propuštaju hladan vazduh mogu ozbiljno ohladiti vaš dom tokom zime, ali postoji jednostavan i besplatan trik postavite pokrivač na prozorsku dasku. Na taj način, soba će biti toplija, a vi ćete uštedeti na grejanju bez potrebe za dodatnim troškovima.
Bivša rijaliti učesnica Milica Veličković, koja je trenutno trudna i iščekuje dete sa Borislavom Terzićem Terzom, otkrila je ime koje je odabrala za bebu, ali je i bivšem poželela da napravi još jednu bebu u rijalitiju sa sadašnjom devojkom.
Ivana Legin, malena riđokosa devojčica koja je osvojila Balkan kada je sa Zdravkom Čolićem otpevala kultnu pesmu "Čaje šukarije", iznenada je nestala sa javne scene.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.